idei, sugestii, trucuri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Michelle- e buna ideea cu confiscatul, dar la noi nu mai merge cu interzis sa iasa pe usa mototolit.
Fi-miu ar fi in stare sa iasa din casa asa, nu cred ca-i pasa prea tare. Si-atunci, ce ma fac? Cine l-ar vedea , ce-ar zice? ca eu sunt de vina.
Cum ziceam, minunea a tinut 3 zile. In camera lui iarasi sunt pe pat haine aruncate vraiste. Ca sa nu intru deloc, ar insemna sa nu mai trag cu ochiul deloc la ce se uita pe net sau daca-si face temele, asa ca...nici varianta asta nu prea merge. Eventual sa-i pun afis pe usa camerei, ceva de genul"teren minat, nu intrati!"Poate s-o simti si-o mai strange hainele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna seara,
am tot zis ca nu mai scriu pe forum...dar precum purcica...numa asta ca-i cald.
Al meu are aproape 18,eu intru in camera lui doar sa mancam seminte si sa povestim...nu zilnic ,ca daca vad ca-l enerveaza prezenta mea...plec.De vreo 2 ani nu ating nika pe acolo...e curat foarte,pat facut ,haine frumos aranjate in dulap,biroul in ordine...mai zic cateodata de praf...in special sub birou pe la cablurile de la calculator.Dar....n-a fost asa dintotdeauna.Am avut o tentativa de ameliorare a dezastrului cand avea vreo 14 ani...si erau aruncate toate in toate partile.A venit de la scoala,a aruncat de pe el pe jos...pijamalele erau de dimineata pe dusumele.in viteza mi-a spus ca vin colegi la el...si colege.Cat a stat el in bucatarie la masa,am vazut copiii venind pe geam si in doua secunde i-am agatat de lustra tot ce era aruncat pe jos...inclusiv pijamaua si chilotii de dimineata.S-au vazut imbunatatiri,in sensul ca era atent mereu sa nu fie boarfe pe jos aruncate.
Schmibarea mare a fost cand am fost bolnava si am avut o discutie serioasa cu el...amindoi cu rauri de lacrimi siroind pe obraji,discutie in care l-am rugat daca se intampla sa nu scap sa aiba grija sa-i ramana aproape fratelui lui mic,sa ramana in Germania si sa incerce sa devina un tanar si mai tarziu un barbat cu care sigur eu m-as fi mandrit .Sa incerce sa invete sa se descurce singur,sa aiba grija de el si incerce sa inteleaga ca in viata dormi cum iti asterni.Din momentul acela shimbarea a fost...mare...in sensul ca daca fac ceva in casa,orice,vine si-mi spune poti/te ajut?Cel mai mare ajutor este cand nu ajung la ultimele rafturi de la dulapuri in bucatarie...si-l rog sa-mi dea ce-mi trebuie...asta daca se nimereste sa fie pe acolo...ca daca nu e tre sa m-a urc pe scaun sa ajung susEl intinde numa mana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Michelle- e buna ideea cu confiscatul, dar la noi nu mai merge cu interzis sa iasa pe usa mototolit.
Fi-miu ar fi in stare sa iasa din casa asa, nu cred ca-i pasa prea tare. Si-atunci, ce ma fac? Cine l-ar vedea , ce-ar zice? ca eu sunt de vina.
Cum ziceam, minunea a tinut 3 zile. In camera lui iarasi sunt pe pat haine aruncate vraiste. Ca sa nu intru deloc, ar insemna sa nu mai trag cu ochiul deloc la ce se uita pe net sau daca-si face temele, asa ca...nici varianta asta nu prea merge. Eventual sa-i pun afis pe usa camerei, ceva de genul"teren minat, nu intrati!"Poate s-o simti si-o mai strange hainele.


ba, o mamica de la scoala mi-a spus ca i-a scos usa din balamale lui fiu-so(16 ani) sa vada toata lumea care venea la ei cum tine in camera...plus ca nu mai stiu ce facuse pe internet...si astfel sa-si ia adio de la "privacy".
si-a "castigat" usa inapoi dupa 2 saptamani.
sa mor de ras cand am auzit.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-as proceda niciodata asa cum a procedat Ema!

Eu nu mi-as umili eu... singura ,ca mama copilul,sub nicio forma!Pentru niste pijamale,sa-i stric eu imaginea in fatza colegilor???

Si le stringe singur sau le-ar fi strins singur cind ii intrau colegii in camera!

Ei sunt ferm convinsa ca nu vad deranjul asa cum il vedem noi!

Eu sunt foarte prietenoasa cu colegii ,prietenii lui,intru in camera si glumind ,intreb daca si al ei e aceasi debandada,rid cu totzii,o iau ca pe o gluma,chiar si copilul se amuza!

Dar sa-i arunc chilotzii pe lustra,niciodata!

editez sa spun ca citind unele mesaje,mi-am amintit de mama saraca,tot timpul ma amenintza ca-mi arunca hainele pe geam si zau ca nu eram imprastiata,dar o enerva sa vada hainele pe scaun,pe spatarul scaunului!!!!Tare ma stresa treaba asta cu aruncatul hainelor!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Dana draga,mai bine ne intalnim la Nico la o cafea si punem lucrurile la punct...despre ce fel de mama sunt eu,fata in fata e altceva decat trei randuri aruncate pe un forum.Chiar mi-ar face placere sa te cunosc personal,ca la telefon chiar mi-ai parut o tipa super de treaba.Sau cand mai vii in roermond la outlet...da-mi de stire si vin si eu la cumparaturi...ca-i la doi pasi de mine .Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cu placere!Ne intilnim,fara niciun resentiment!Sa stii ca.s o tipa super de treaba!

Mesajul mei nu s-a vrut o "critica"la adresa ta ca mama,eu am spus doar ca eu una nu as putea face asa!

Asta nu inseamna ca eu sunt o mama mai buna decit tine,sau invers!

Al meu e sensibil si nu m-ar fi iertat niciodata daca i-as fi facut as aceva!Oricum...nu i-as fi facut nici daca nu era sensibil!

Offf...limbajul asta pe net!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Fi-miu ar fi in stare sa iasa din casa asa, nu cred ca-i pasa prea tare. Si-atunci, ce ma fac? Cine l-ar vedea , ce-ar zice? ca eu sunt de vina.



Offf, gura lumii...
De ce esti tu de vina ca lui nu-i pasa?
Si daca lumea zice...cu ce suferi tu?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Imi amintesc si eu de cand eram adolescenta si consideram camera mea un loc sacru. Singurul loc care imi apartinea cu adevarat.
Locul unde gandurile mele haladuiau in voie fara a fi intrerupte.
Locul in care puteam sa fiu eu insami, libera de conventionalism.

Asa ca m-am bucurat cand au aparut astea pe usa:
"Asta e camera mea.
Camera mea = loc privat in aceasta casa unde nu ai voie sa intri fara permisiune.
Pe scurt: bati la usa; daca iti zic ca poti intra, intri; daca iti zic sa nu intri, stai afara; daca intri cand iti interzic sau fara sa bati la usa... ei bine, platesti!
Pretul il vad eu in functie de starea mea de spirit.
Regula: sa nu intre nimeni cand sunt plecata, daca e urgent sa ma sune."

"No one, must enter This Place! Is's mine. Only mine."

"Best
like me,
funny like me
nobody is"


am cam scapat de ordine pe acolo.
ACuma isi face cate ceva inainte de meditatii.
Cand vin copii in vizita o rog sa stranga putin. Imi spune: "Crezi ca la ei e altfel?"

Azi a plecat cu o bluza cam micuta. Mi-a zis ca daca ei ii place si se simte bine in ea...
A plecat si cu niste cizme de-ale mele (sunt putini mari si scartzaie). Ii plac.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Dana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie mi se pare amuzant ce a facut Ema, nu o modalitate de a-si face copilul de ras. ba chiar m-as fi distrat daca eram in locul fiului ei si i-as fi zis "way to go, Mom!"


Mergi la inceput