idei, sugestii, trucuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E fara leac. Crede-ma. Am fost disperat de problema asta, apoi m-am calmat. M-a ajutat si faptul ca am inteles ceea ce spune Laura.
Cand ne apuca (pe mine si pe Tora), le punem pe fete sa-si faca ordine, curatenie, le ajutam, le asistam. Dar, in general le lasam in pace.
Nu pot spune ca nu ma deranjeaza, dar nu pot sa ma imbolnavesc de ficati pentru ceea ce au ele in camera. Din respect pentru ele, nu va spun cu ce ne confruntam...incercam doar ca ceea ce au in camera sa nu se extinda in restul casei, unde exista reguli pentru toti, deci si pentru ele. Acolo ne certam.
Pot spune doar ca am luat hotararea sa-si calce singure toate hainele (daca vor sa le aiba calcate), asa ca nu ma mai intereseaza cum stau in dulap, au vesela separata pe care si-o spala cum doresc, hainele foarte murdare si le spala singure, apoi le bag la masina.
Deci n-am sugestii...decat pentru creierul tau. Cu cat te debarasezi mai mult de problemele lui, cu atat te linistesti tu, se linisteste si el si poate constata ca nu-i place dezordinea.



Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am reusit sa ma detasez de problema asta.
Toate incercarile au fost inutile.

Cateodata isi face spontan curat printre carti si caiete.
In sifonier, cateodata facem impreuna
Azi are rufele calcate si aranjate dar dupa 2 zile zici ca au rascolit dinozaurii.

Niciodata nu-si gaseste cu ce sa se imbrace la scoala. Intarzie. Asa ca i le pregatesc eu de seara.
I le scot frumusel pe scaun asa cum sunt... mototolite.
I-am spus ca nu-i problema mea. Daca se simte bine in ele e ok, eu nu i le mai recalc sub nicio forma.
Sa nu credeti ca are vreo jena.

Treningul
Sunt luni de zile de cand o rog sa-si scoata treningul din punga (unde sunt si adidasii) cand vine de la scoala. Nu a facut-o niciodata. Mi-a zis ca e negru si ca nu se vede daca e mototolit sau murdar.
Asa sa fie!
I-l mai iau eu din cand in cand si il spal. Tot inghesuit (nu impaturit) in punga ajunge.

Ghiozdanul - sau cum s-o numi
Sunt 8 ani de zile de cand o rog ca atunci cand vine de la scoala sa nu-si mai arunce ghiozdanul, din usa, in casa si sa-l uite acolo prin bucatarie.
La inceput ma enervam si il scoteam in fata ghenei. Si ce-am rezolvat? Plansete si atat.
Asta nu ar fi nimic. Daca are nevoie de ceva din ghiozdan face ture pana la el, dar nu il cara in camera.
Cand si-l pregateste pentru a doua zi scoate cartile din el si le lasa in sufragerie si vine din dormitor cu snopul nou la subsoara.
E tare dragalasa cand procedeaza asa!

Ciorapii
Aici e mai simplu. Acu e iarna si sosetele nu se vad din cizme+pantaloni asa ca au culori si marimi diferite.
Utima oara nu-i gasise nici pe ai mei asa ca i-a luat pe-ai lui Celcesforaie si s-a mai si plans ca ii erau mari si i-au plutit in cizme.

Pieptanatul
Pfui! Nu se piaptana decat in fata.

Asa ca astept cuminitica ziua cand o sa o placa vreun baiat.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Si eu m-am linistit cand am vazut ca tot ce-am incercat a fost in zadar.

In camera ei, hainele , sunt imprastiate si pe pat si pe scaun. Vad ca a inceput sa tina cont de rugamintea mea de a-si aranja tricourile la loc ( nu impinse) atunci cand cauta unul din ele.

Am rugat-o sa-si faca patul, macar la modul de a-si aranja pernele si patura. Nici vorba. La inceput ma suparam, il faceam eu, acum am renuntat. Am intrebat-o daca nu o deranjeaza acest lucru cand are musafiri. Mi-a spus ca la altii e mai rau in camera decat la ea. Asa ca...

Treningul? La fel ca si la Viviana.

Lucrurile murdare? Astea le pune in cosul cu rufe murdare.

Cartile si caietele? Imprastiate si amestecate in locul in care le depoziteaza. Si eu nu le suport. Le asez pe categorii: caiete studentesti, manuale mici si mari, culegeri, etc..

Dar, cand este plecata, departe de mine, vine si-mi povesteste cum a facut curat in camera, cum a dat cu aspiratorul si cum a strans mizeria impastiata de altii. Tot e bine,nu? Macar am sperante ca va face si acasa, candva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nici eu nu-mi mai bat capul cu dezordinea,fac si eu ca Rufus de ce sa ma enervez???

Oricum tot singur isi face curat,chiar daca o face doar atunci cind ii vine cineva in vizita!

Cred ca sia sta cu dezordinea e tipica virstei!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahahahah ...va spun sincer ca am ras cu lacrimi ... este unul din cele mai simpatice subiecte de pe Forum.

Barbata-meu nici acum, la 40 si ceva, nu vede / gaseste nimic in casa din ceea ce nu-l intereseaza in mod direct ... scule, computere, carti de specialitate, scule de gradinarit, berea vad ca stie unde sunt ... in rest ma suna pe mine la serviciu sa ii spun in ce sertar sa-si caute o haina desi locuieste in casa asta de 8 ani. Mancarea in frigider nu o vede decat daca ii spun exact pe ce raft se afla. Hainele in general le pune in fiecare seara in cosul de rufe care vad ca stie unde este ...
Eu am crezut ca este din cauza soacra-mii care nu l-a educat, dar cred ca o blamez gratuit ... poate unii pur si simplu pot trai si asa. Pe mine de ex ma apasa dezordinea, rau de tot ... pe altii nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Ce sa va zic? a functionat chestia cu emoticoanele peste tot lipite Sora-sii i s-a parut cool
Acu' sper ca minunea sa nu tina doar 3 zile.
Buflea- nici eu nu pot functiona in dezordine, dar copiii astia...sunt ceva de groaza!
Totusi, cred c-ar merita incercat, cumva, daca pot fi sensibilizati la dezordine.Ma mai gandesc la ceva idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Io-s o dezordonata prin definitie.
Si zau ca nu e deloc deloc deloc frumos si politicos sa scoti hainele la usa de la intrare, ghiozdanul in fata ghenei, etc As zice si ca sa vorbesti de trucuri cind vine vorba de un 14+ ani e cam nepoliticos, dar ma abtin daca tot nu am ajuns cu mamiceala la virsta asta...

Ce vreau eu sa va spun e ca dorinta de ordine vine odata cu...virsta. Oarecum. Adica dintr-un mega dezordonat (eu) n-o sa ajunga un super tipicar, dar la un moment dat o sa ajunga intr-un punct in care o sa aiba nevoie de o oarecare ordine (chiar daca nu corespunde definitiei unui tipicar) pentru a functiona in niste parametrii care sa ii ofere o stare de bine. Eu, de cind sunt la casa mea, tot dezordonata sunt, dar mai structurat ca inainte, cind puteam sa tip la mama daca un lucru nu era de gasit taman cind era "singura-mea-bluza-nu-am-cu-ce-sa-ma-imbrac-valeu-ce-ma-fac!!!"

Deci rabdare !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ha-ha, Buflea, exact asa e si al meu sot, ma rog, mai putin partea cu sculele de gradinarit (nu-l pasioneaza) si berea (ca nu-i place). Dar in rest, recunosc personajul. La inceput ma enervam - adica de atatia ani locuiesti in casa asta si tot nu stii de unde sa-ti iei un prosop curat si mi-l ceri mie, sau inca nu ai un sistem de indosariere al notelor de plata, declaratiilor bancare etc si trebuie sa le aranjez eu periodic ca altfel "the house eats them" si nu le mai gaseste nimeni - acum m-am obisnuit si m-am resemnat. Asta-i omul, altul mama lui nu mai face. Important e ca am ajuns la un sistem in care impacam zapaceala lui cu spiritul meu oleaca mai organizatoric si ordonat - desi JUR ca visul vietii mele e sa ne mutam la o casa cu spatiu la subsol in care sa-si amenajeze "camera de joaca" cu cabluri, computere, carti, reviste, cutii, dosare modele de nave spatiale, figurine etc asa cum doreste (adica total mess) si eu sa nu le mai vad sau sa nu ma mai impiedic de ele prin casa



Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la noi functioneaza treaba cu sambata zi de curatenie si apoi plecam pe unde vrem. eu bucataria, taica-su cu aspiratorul...el in camera lui.

al meu e inca mic (8 ani) si joia dormim impreuna....dar i-am spus ca ca nu merg la el in camera decat daca e curat...asa ca mai face si in cursul saptamanii o data.
de cand era mic a functionat ideea ca daca e vreo jucarie in afara de camera lui si calc pe ea ... se confisca.
acum fac asa cu hainele. cand vine are obiceiul sa le arunce pe scari...i-am confiscat de vreo 2 ori hanoracul favorit...ce credeti ca l-a mai aruncat? nope...asa s-a lecuit.
la fel fac cu cartzile...si alte lucruri de ale lui. nu sunt in camera lui, le gasesc aruncate...le pun bine vreo 3 zile. nu ma intereseaza ca sunt teme, ca sunt ale nu stiu cui...se descurca sa isi ceara scuze ca nu le returneaza in timp.

cu sotul e cam ca pe la voi...desi el e ordonat si nu prea face mizerie, dar daca-l pui sa gaseasca ceva, parca i se intuneca vederea. nu le vede nici daca sunt in fatza ochilor...multi ani am crezut ca glumeste...dar acum m-am convins ce e ceva in gene la barbati.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si al meu a tot incercat sa vada pana unde-i merge cu dezordinea... dar pana acum m-am tinut tare pe metereze...(am multa rabdare).

a incercat si cu rufele sa si le tzina vraise in dulap dar i-am spus ca mototolit sau nespalat nu iese din casa.
asa cum eu si taica-su iesim curati, aranjati din casa asa si el face parte din familie si ne reprezentam unul pe celalat.

au fost momente cand din timp, cand am vazut hainele aruncate in dulap si i-am spus ca daca le tzine mult asa...sa vor mototoli si dimineatza daca nu are haine aranjate nu pleaca la scoala,sau in oras...ori unde aveam de dus.desigur ca nu i-a convenit ideea.

eu i-am pus umerase multe. soseste...maruntisuri le tzine in sertare fiecare sortate.
tricouri, bluze...totul pe umeras.
cu pantaloni e mai greu ca treb sa-i impacheteze...dar asta-i viatza.

nu-i place sa faca curat? sa pastreze ordine.
nu vreau le vreau la linie...dar cand le cauta sa le gaseasca si sa nu fie pe jos.eu nu-i caut niciodata, hainele, caietele...jucariile. sunt ale lui, e grija lui...nu a mea.
cam astea-s regulile.

michelle

Mergi la inceput