idei, sugestii, trucuri

idei, sugestii, trucuri | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Salutare!
Va propun un schimb de idei si sugestii pentru a putea face fata dificultatilor de comunicare si nu numai, cu copiii nostri aproape adolescenti.
Ca mama de baiat(14+) am diverse probleme(despre unele am mai scris), insa acum s-a acutizat dezordinea pe care si-o mentine in camera.In dulap hainele sunt vraiste, in birou, cartile si caietele la fel.Cat era mic, functionau tot felul de "constrangeri", acum sunt in pana de idei. Fiind o problema care apare zi de zi, e necesar sa gasesc ceva care sa-l mobilizeze spre un minim de efort pentru a-si pastra in ordine lucrurile.
Voi ce-ati facut intr-o asemenea situatie?

PS: pana ma duc acasa de la serviciu, sunt in asteptare, i-am lipit pe dulap si birou coli A4 cu emoticonul acela de pe messenger cu "waiting", dupa care am spus ca pun in aplicare amenintarea ca-i pun hainele, caietete si cartile in saci menajeri si i le scot in fata usii.

O zi cat mai linistita tuturor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

crisseis, nu stiu daca te ajuta, dar eu am 33 de ani si hainele in dulapul meu personal sunt vraiste, biroul arata de parca a cazut bomba atomica, numai in cartile din biblioteca e ordine, dar in nici un caz nu sunt asezate la linie, dupa marime sau mai stiu eu ce criteriu. Si uite ca supravietuiesc, am si 2 copii, un job bun, suntem toti fericiti. Deci care-i baiul asa mare? E camera lui, nu a ta



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ce frumos ar fi ca cea mai mare pb. intre mine si copiii mei adolescenti sa fie ordinea in camerele lor. as inchide usa si gata...
eu asta as face. nu le-as pune in niciun caz hainele la usa spre aruncare.
ma gandesc ca, daca ati stabili (prin acord, nu cu forta) 1/2 de ora pe saptamana (joi de la 6 la 6 jum., de ex.) in care sa-si curete camera si in rest sa nu-l mai bati la cap cu curatenia (adica nici sa nu mai aduci in discutie acest aspect) ar fi un compromis acceptabil pt ambele parti beligerante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

crisseis, ce inseamna pentru tine ordine in camera lui ? cum ti-ai doari sa arate acea camera ? sa fie curatenie-luna si totul aranjat "la linie" in dulap si pe birou ? sau e suficienta o ordine "de ochii soacrei" ?

ma tem ca o atitudine mai dura din partea ta sau masurile radicale pe care ti le-ai propus, nu vor da rezultatele asteptate, din contra, vei obtine o reactie nedorita.
cum bine se spune "vorba dulce, mult aduce".
unui baiat de 14 ani cred ca-i poti vorbi ca de la egal la egal, calm, diplomat, lasa-l sa-si spuna punctul de vedere sau motivele pentru care e asa dezordonat/nu-i place sa faca/pastreze ordinea.

imi amintesc si eu ca uneori era dezordine in camera mea, cand eram de varsta fiului tau. si pe mine ma enerva insistenta mamei, de a pune hainele in ordine pe spatarul scaunului sau mai stiu eu ce, parca imi venea sa fac exact invers de cum spunea ea. pur si simplu, la acea varsta, nu intelegeam si nu vedeam rostul de a avea ordine si curatenie deplina in camera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Nu tin ca in camera lui sa fie ordine"luna", ci macar asa, "de ochii soacrei". Problema e ca nu-si gaseste lucrurile cand le cauta, desi hainele cautate sunt printre celelalte, de-a valma, in dulap.Eu cand caut, le gasesc, el nu le gaseste, iar ca sa caut mereu dupa el, in propriul lui dulap, parca nu mi se pare in regula.
Macar sa fie o dezordine in care sa gaseasca atunci cand cauta.
Eu nu zic sa fie toate "la linie", insa macar lucrurile puse pe caprarii: tricouri la tricouri, pantaloni la pantaloni, etc, o cat de cat orientare in spatiu sa aiba.Sigur ca e camera lui, dar, cum de-o buna bucata de vreme e cam aerian, macar sa stie unde sa caute.
L-am mai lasat si sa supoete consecintele(adica sa intarzie si sa nu se duca cu ce-i trebuie), dar parca as vrea sa remediez cumva treaba asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu cum este dulapul din camera fiului tau, insa poate l-ar ajuta niste cutii de depozitare/cosuri impletite, cum sunt cele de la ikea, din plastic semitransparent/frunze de palmier impletite, ce pot fi puse pe raftul din dulap si poti lipi pe cutie o poza cu articolele de imbracaminte. o sa aiba o cutie pentru tricouri, alta pentru pantaloni, sosete, chiloti, samd.
in felul acesta, chiar daca ar fi puse de-a valma in cutii, macar sunt de acelasi fel intr-o cutie.
nu stiu, zic si eu, poate functioneaza metoda asta "vizuala", daca tot zici ca e cam aerian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

corap- buna idee. Noi avem program administrativ sambata dimineata, cand ar trebui sa faca si chestia asta,insa n-o face, doar isi aspira, aeriseste si sterge praful. O sa ma gandesc cum sa introduc o repriza de macar 15 minute/saptamana de aranjat lucrurile.

CoriDani-pentru ciorapi, chiloti, maieuri are sertare diferite, deci cu asta am rezolvat mai usor. O sa incerc si varianta cu etichetarea pentru celelalte lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Laura25- ideea e nu sa fie "lina" in camera lui, ci sa-si gaseasca lucrurile cand are nevoie de ele, sa nu mai apeleze la mine sa i le gasesc, fiindca le gasesc tot acolo- in dulapul lui.
Si-l apuca panica atunci cand mai are cateva minute si trebuie sa plece la scoala. Ca nu vrea in ruptul capului sa-si pregateasca de seara ghiozdanul si hainele pe a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

"luna", scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

crisseis, ce pasiuni are fiul tau ? ii place ceva in mod deosebit (ma refer atat la activitati, cat si la jocuri pe calculator, gadget-uri ultimul racnet, haine sau incaltari sport, etc.) ?
stiu ca metoda recompensei nu e recomandata...intelegi ce vreau sa zic, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

am prins ideea, o las ca ultima solutie

Mergi la inceput