Minunea de Florina are nevoie de noi cap2

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Multumim pentru vestile bune, asteptam astfel de vesti in continuare !
Foarte frumoase fotografiile, Florina este o adevarata domnisoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Soli, multumesc pentru poze. Este superba Florina, nici nu o recunosc. Este o dulceata....

iti multumesc pentru update-urile cu privire la Florina. Este mult mai ok asa, decat sa preiau eu informatiile de pe email si sa le transcriu aici.

Cum a decurs operatia?

Cam cat se preconizeaza ca vor sta? Cam pe cand ar trebui sa se intoarca in tara?

Le imbratisez cu mult drag si pe ele si pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

buna seara ,

revin cu vesti bune , florina a fost operata astazi , este in terapie intensiva , stabila , sunt multumiti de operatie si asteapta cu totii evolutia postoperatorie . iulia a facut fata greu acestui moment, a vazut o si a primit primele informatii medicale . noi ne am vazut devreme , a primit camera in mcdonalds , e relativ aproape de spital cam zece minute distanta .

andreea ,am estimat o perioada de o saptamana terapie intensiva , o saptamana salon normal si o saptamana in apropiere de spital , daca totul e in regula cam asa ar trebui sa se deruleze lucrurile .

intoarcerea in tara ar putea fi in jur de 24 august , cu siguranta va trebui imediat dupa intoarcere preluata si monitorizata de medic.
cum stii pe iulia o incearca diverse frici .dar asta e acum printre ultimele . asteapta cu nerabdare sa fie detubata si primele reactii. era multumita ca nu avea atat de multe drenuri ca data trecuta .

si noi te imbratisam cu drag ,

o seara buna !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Felicitari, Florina si recuperare rapida !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Multumesc mult, Rodica.

Te rog sa ne tii la curent cu toate informatiile ce le ai.
Sper in recuperare rapida si cat mai putine zile de Intensiv.

Va imbratisez cu mult drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

buna fetelor,

florina este bine , a fost detubata inca de aseara , si respira singura , s a trezit , a vorbit cu iulia , primele cuvinte au fost ''unde e ana''si a incercat hotarata sa se ridice in fundulet cu toate firele pe ea . au sedat o rapid si a adormit la loc . i am promis ca se duce la tobogan cu ana imediat cum scapa de firul de la mana . a fost foarte fericita ca nu l mai vede la mana , cand si a dat seama ca e la mana cealalta i a spus ca e ''bosita si face nani '' are voie sa se alimenteze cate putin iaurt si apa . iulia spune ca are doar trei medicamente pe stativ , ceea ce unii stiu ca inseamna ca foarte curand vor trece pe salon normal . medicii au spus ca totul e cum se poate mai bine si practic cum se asteptau sa fie . toti parametrii cardiaci sunt ok , si cred ca spre sfarsitul saptamanii vor fi la salon normal .

iulia are in acest moment o suma suficienta pentru sustinerea pe toata perioada de spitalizare , inclusiv cazarea la mcdonalds, datorita unor vechi sustinatori ai florinei ,
va multumesc , va doresc o seara buna tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Florina e deja la salon normal , are febra si apa bea cu portia ,dar se reface incet incet , ieri a avut un episod nelinistitor , i s au inegrit manutele pana sus , medicii spun ca e una din reactiile de dupa operatie . si a revenit , tensiunea e doar usor crescuta si inca nu se stie cauza febrei , pusa tot pe seama operatiei sau a unei eventuale deshidratari . a fost foarte cald si aici zilele astea . desi pe iulia o sperie foarte tare toate aceste lucruri , florina are o capacitate uimitoare de a le accepta si a trece usor peste ele . e cum am spus foarte hotarata in viata si stie ca daca vrea sa plece acasa trebuie sa stea cuminte si sa accepte ce face doctorul . s a obisnuit cu rutina spitalului si nu o mai sperie prezenta medicilor sau a asistentelor . o supara doar ca trebuie sa ramana singura , e cazata cu o fetita , operata si ea si se studiaza curioase prin zabrelele patutului . cred ca prezenta acestei fetite a ajutat o foarte mult sa inteleaga ca nu doar ei i se intampla , e carevasazica ''normal'' sa ti se ia sange si sa ti lipeasca diverse treburi pe burtica si picioare .
e mai inteleapta decat mama ei si decat multi dintre noi .niste mici curajosi de la care toti am avea ceva de invatat .
va doresc o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Recuperare usoara si grabnica Floricica!Am vazut pozele..........,esti o fetita puternica,vioaie,frumoasa,o adevarata luptatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

buna seara ,

revin cu vesti bune , florina a fost mutata in cursul saptamanii impreuna cu iulia ,rana se vindeca foarte bine , e stabila , mananca foarte prost ,are voie afara , nu le a pus nici un fel de probleme postoperatorii , gen drena , sau alte complicatii , s a refacut foarte usor , in doua zile postoperator deja era in fundulet . inca i se ia sange sistematic , si are heparina , INR ul est foarte mic dar spera toata lumea ca in doua trei zile va fi ok .au voie sa se plimbe prin parculet langa spital ,si e foarte dornica sa plece acasa . desi inca neoficial daca se stabilizeaza inr ul in doua trei zile sunt externate . e cea mai rapida refacere de dupa operatie pe care am vazut o in ultimii ani , florina e cu siguranta o mica luptatoare , si ea si iulia s au descurcat grozav . au mai umblat pe la medicatie , si le jeneaza inca bandajul , au niste firicele de scos dar au fost foarte cuminti amandoua , iulia nu se mai urca pe pereti si florina a inteles ca doar doctorul scoate heparina din piciorus , eu le am luat duminica bilete la teatru , copilul lui gruffelo !! cine a fi el , in germana , dar au decoruri haioase si muzica buna .
sper ca in zilele care urmeaza sa pot sa pun poze noi cu o fetita curajoasa pe tobogan , si la leagan , unde cere intotdeauna ''mai sus '' iulia nu are pic de liniste nici afara din spital , florina e de obicei intr o miscare continua , si nu stii niciodata ce urmeaza .

am recitit prin urma si as vrea sa ti raspund la intrebari andreea ,

la dentist copiii sunt pregatiti prin vizite repetate , inaintea unui tratament merg de cateva ori , parintii ii lasa cu medicul in camera , se familiarizeaza cu mediul , aparatele si zgomotele tipice ,inca de cand sunt foarte mici . medicul incearca sa creeze o legatura , ii explica la ce foloseste fiecare aparat , si uneori asista la tratarea altor pacienti . aici se pune mare accent pe preventie , rareori copiii atat de mici ca florina ajung la tratament si cand o fac de regula stau linistiti .

pe florina , care nu a vazut prea multi dentisti , a tinut o iulia strans , i a imobilizat ambele maini , si au tratat cariile in urlete si valuri de lacrimi si sughituri . adica sunt antrenati sa si faca treaba indiferent ce face copilul , o asistenta i a tinut capul intr o pozitie de lucru , si el a rezolvat totul cam in jumate de ora , patru carii plombate .

gaby si magda , va multumesc foarte mult , si tuturor celor care se gandesc la ele ,

o seara buna .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Soli, ma bucur mult sa aud vesti bune despre Florina! Multa sanatate!... Si asteptam si pozele cind ai timp.

Mergi la inceput