Minunea de Florina are nevoie de noi cap2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soli spune:

imi cer oarecum scuze pentru ca stiu ca asteptati vestile despre florina . peripetii ,dar sunt oricum norocoase si protejate .

florinei i a fost reprogramata internarea pt cateter pe 16 din cauza problemei cariilor dentare netratate in romania . pe sase iulie imediat dupa sosire adica , aveau programare la dentist , facuta de Deutsche Herzzentrum , au reprogramat pentru ca nu a acceptat deloc sa stea linistita pentru radiografie . in zilele imediat urmatoare sosirii a facut febra , cu tuse , secretii , amigdale umflate , paracetamol ,nurofen , sirop de tuse , o alta vizita la dentist amanata din cauza tusei ,si o vizita la pediatru cardiolog aflat in legatura cu Deutsche Herzzentrum care s a lasat cu inhalator , inhalatii de trei ori pe zi . in cele din urma la a treia vizita la dentist au reusit sa curete si plombeze , nicidecum cum iti imaginezi tu andreea , nu a stat linistita nici o secunda , si cred ca jumatate din pacientii copiii din hol au sters o englezeste . dar au lucrat fara anestezie ,ceea ce a redus stres si niste costuri .in total tratamentul dentar a trecut de 400 de euro , dar luni a fost acceptata la spital , pentru ca daca nu avea dintii tratati nu o internau . cateterul programat a doua zi dupa internare a fost amanat . florina tuseste inca , i au facut investigatii preliminare , au obtinut semnatura mamei pentru cateter si alte investigatii suplimentare transesofagiene pentru valva . in principiu au reconfirmat o stenoza , presiune mare in ventricului drept pe valva tricuspida din cauza stenozei , si sunt relativ multumiti de valva mitrala . oricum cateterul de maine va evidentia ce si cand e nevoie sa opereze . sunt amandoua in camera de izolare , potential MRS , si florina nu iese din camera , in noaptea asta opresc alimentatia , nu are voie inclusiv apa pana la intrarea in cateter , doar apa din medicatie , le este greu , florina mananca la orice ora , si la miezul noptii mai cere ceva daca are cui .despre ea se poate vorbi foarte putin in cuvinte si imagini , e ca argintul viu , curioasa , voluntara si foarte foarte hotarata saobtina ce vrea . de obicei reuseste . e suparata ,dar nu trista , e speriata ca i se ia repetat sange , si are branula cu heparina ceea ce ii limiteaza toate miscarile , sta in patut, si e curioasa ca o veverita . a invatat cu danke shon si e foarte sociabila , doar suparata ca nu poate sa coboare din patul , trimite papusa sa faca pipi la wc , si iulia e nevoita sa faca des treaba asta , azi nu am fost la ele .
iulia nu are posibilitatea sa se conecteze la internet , probabil pana cand se va caza in mcdonalds . asteptam rezultatul cateterului , in functie de asta vor sti ce urmeaza . are un nr de telefon de germania pentru fete de aici care vor sa o sune , si il pun aici , 01748 938 922 . incerc in functie de ce urmeaza sa obtin nr fix din camera ,
cat sunt in spital impreuna nevoile lor sunt reduse , au tot ce le trebuie , probleme ar putea aparea in functie de pasii urmatori .


o seara buna ! t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Tinem pumnii stransi. Numai bine micutei !

weekend placut !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Multumim pt vesti soli si ca esti alaturi de ele
Nici nu puteai sa o descrii mai bine pe Floricica,am cunoscut-o de 1 iunie si intr adevar e exact cum ai zis
Asteptam cu nerabdare recomandarile si rezultatele dupa cateter.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Rodi, multumesc pentru sutinerea ta.

As fi vrut sa o vad la medic, nu de alta, ci sa fac si in Romania niste recomandari cu privire la cum ar trebui sa se poarte medicii cu pacientii mai ales micutii care au nevoie de asemenea tratamente.
Astept si eu cu nerabdare ziua de maine, cand este programat cateterul. Dorinta noastra a tuturor, este ca problema aparuta sa se rezolve prin aceasta procedura si sa nu fie nevoie de operatie,insa medicii sunt cei care decid, spre binele pacientului ce este de facut.

Din cate stiu eu, te rog sa ma corectezi, cazarea la Mcdonalts este de 30euro/noapte+ garantia. Posibil ca informatia pe care o am eu sa nu mai fie de actualitate. Atat stiu ca se platea in Bad Oeynhausen, insa stiu ca difera de la oras la oras, de la tara la tara.

In cazul acesta, Iulia va trebui sa stea la RMHouse atat timp cat Floricica este in terapie intensiva.

Din discutia cu Iulia, am inteles ca vineri seara mai avea 30 de euro. Voi readuce in atentie conturile bancare pentru cei care doresc sa ne ajute.

Va multumim tuturor celor care ne sunteti alaturi, cu gandul, cu fapte, cu cititul.

Multumesc Rodica pentru implicarea ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Titular de cont
Petrica Iuliea
Raiffaisen Bank

RO14RZBR0000060014591172 CONT DE LEI
RO46RZBR0000060014591178 CONT DE EURO
RO08RZBR0000060014591183 CONT DE DOLARI.

Swift RZBRROBU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Simo, te rog mult, ajuta ne cu modificarea conturilor pe prima pagina a subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Cum se simte Florina dupa cateterism ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

stiu ca intru foarte rar, din pacate am prea putin timp peste zi , floricica a trecut cu bine de cateterul de luni , nu era un cateter interventional andreea , si am fost frapata ca s ar putea crede ca florina a venit aici doar pentru un cateter . este adevarat ca dupa primele investigatii la internare doctorul a mentionat ca s ar putea sa amane operarea printr o dilatare cu balon prin cateter ,dar se face printr un alt tip de cateter . desi intr un mesaj mai vechi pe acest subiect ,dupa controlul florinei am subliniat ,sper ,ca au vazut necesitatea reinterventiei , acest mesaj a fost inteles mai greu . poate nu am fost suficient de explicita . li s a citat un formular e pentru minim trei saptamani si acest lucru ar fi trebuit sa fie suficient ca sa se evalueze o plecare de cel putin o luna de acasa .

florina a avut o saptamana agitata , agatata constant de heparina , le a fost foarte foarte greu , e un copil activ si vrea sa se joace jos din patut , nu au avut voie afara , nici macar pe sala , sunt izolate din cauza Mrs, a primit cateva jucarii si iulia a facut tot ce poate sa o tina ocupata , foarte greu , vrea sa alerge si sa se joace cu bebe , a fost constant monitorizata, dupa cateter s a vazut necesitatea operarii ,si dat fiind ca e pregatita astazi intra in operatie , intre orele 10 si 12 .

andreea , cazarea la Casa McDonalds este 20 de euro pe zi , astazi dupa operatie Florina merge in terapie si Iulia in mod normal la Mcdonalds , in functie de locuri . daca totul e ok vor avea camera la hotel ,pt ca Mcdonalds ul e in constructie pana in toamna , si au camere la unhotel in apropiere . Daca nu au va trebui sa invete drumul de la noi la spital .

A intrat o suma de bani in contul afisat si iulia multumeste in mod deosebit acestui donator , era pe ultima suta cu banii intr un moment critic . Costurile de pana acum ale acestui drum au fost mari din cauza tratamentului dentar si a virozei pe care am tratat o la pediatrie ambulatoriu , nu au fost pregatite pentru asta . Total dantura cu radiografie , lucrare si consult sunt aproximativ 480 de euro , consult pediatrie 120 e , medicatia pentru viroza , si alte lucruri de ultima necesitate , inca aproximativ 50 de euro .
andreea am toate chitantele si le scanez cat de curand , ca sa poti avea un total .
prin operatia de astazi se inlocuieste conduitul Hanckok , chirurgul a parut increzator ,dar iulia are pusee de tensiune , cu stari de lesin si voma , face greu fata , a luat o prin surprindere si pe ea , desi i s a spus ca e nevoie de reoperare . probabil faptul ca florina a crescut foarte frumos si are aparenta unui copil sanatos , a facut o constant sa spere ca nu vor opera acum .
nu ne ramane decat sa ne rugam sa treaca cu bine si sa se intoarca acasa cu speranta ca un timp lung de acum incolo nu vor trebui sa vina inapoi pentru operatie .
va multumesc fetelor , ati fost cu toate minunate ,si faptul ca ea e cu un pas mai aproape de o viata normala vi se datoreaza si voua ,

o zi buna si revin pe seara cu vestile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Soli, multumim pentru vesti ! Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Nu apuc sa updatez la timp informatii despre florina , unii dintre voi stiu ca operatia a fost amanata . era a doua pe lista in ziua respectiva si prima s a prelungit . au reprogramat luni dimineata . intre timp starea florinei e buna , si sunt fericite ca au voie afara , au iesit negative toate testele la MRS . are voie pe hol si in gradina cu tot cu aparatul de heparina ,dar inseamna oricum foarte mult .
nu reusesc sa le vad zilnic , astazi nu am ajuns , dar au un tonus bun si sunt pregatite pentru luni .atata le au pregatit toata saptamana ca o clisma a devenit rutina . florina intinde manuta cuminte pentru aparatul de tensiune de la brat , isi ia singura seringa cu medicamente , nici iuliei nu i vine sa creada , urla cand i se ia sange ,dar tot se vaita haios ca si la dentist cand isi plangea de mila dintisorilor ,
pentru toti fanii florinei , eu sunt unul dintre ei , cu drag din inima munchenului , aveti poze de ''ultima ora '' . stiu ca sunt printre voi cativa care au sustinut constant drumul spre mai bine al florinei . iulia va multumeste din tot sufletul si spera sa aveti macar virtual ocazia unei imbratisari ! o seara buna

http://www.flickr.com/photos/75737206@N06/

Mergi la inceput