Minunea de Florina are nevoie de noi cap2

Minunea de Florina are nevoie de noi cap2 | Autor: Andreea_AS

Link direct la acest mesaj

Florina este fetita mult dorita a familiei Petrica, o familie modesta din Sat Silistea, Judetul Teleorman. Are 2 ani si azi poate din nou sa zambeasca, sa spuna "mama",sa planga si sa se bucure de zilele frumoase. Are 3 frati mai mari ce o asteapta acasa si o familie iubitoare. Are o viata inainte si un Inger ce ii lumineaza calea.
Florina s-a nascut cu malformatie complexa a inimii, fiind diagnosticata la Targu Mures cu : canal atrioventricular comun rastelli- tip A,ventricul drept cu dubla cale de iesire, stenoza pulmonara subvalvulara si valvulara semnificativa.
Datorita complexitatii malformatiei cardiace cu care s-a nascut, singura sansa sa traiasca era o operatie urgenta de corectie, dar lista de asteptare pentru interventiile chirurgicale este foarte lunga, iar fondurile pentru tratamentele cardiologice sunt extrem de limitate. Cu ajutorul formularului E112 au ajuns la clinica din Munchen, in stare extrem de grava, insotita pe avion doar de mama ei, Iulia.
In lunile februarie si martie 2011 Florina a suferit 3 interventii pe cord deschis, a stat saptamani intregi pe respiratie artificiala si a necesitat 4 luni de spitalizare.
Micuta fiinta a supravietuit acestor grele incercari si are sanse reale de a duce o viata normala, insa ia tratament zilnic (Coumadin, spirinolactona, furosemid), din 6 in 6 luni trebuie sa mearga la consult la Clinica din Munchen, trebuie sa faca RMN sau cateterisme, in functie de indicatiile primite.

In jurul varstei de 5 ani va avea nevoie de o noua operatie pe cord deschis, cea prin care valva schimbata va fi inlocuita. Florina traieste cu o valva mecanica care pe masura ce ea creste –trebuie schimbata. Operatia va fi stabilita in functie de gradul ei de dezvoltare si de evolutia post-operatorie.
Ea a reusit sa uimeasca pe toata lumea cu dorinta ei de a trai si este privita ca un miracol . Acest sufletel greu incercat are nevoie de ajutorul nostru. Fiecare din noi putem contribui la imbunatatirea starii ei de sanatate.
Este mica, dar isi doreste sa traiasca, sa creasca, sa cunoasca ceea ce viata are de oferit.
Consultul costa aproximativ 450 euro, medicamentatia pentru 6 luni 300 euro, testerele pentru INR 500 euro pentru o perioada de 6 luni, RMN- o data pe an sau la indicatie 1100 euro. La acestea se adauga transportul si cazarea langa spital.
Daca doriti sa ne fiti alaturi, o puteti face prin donatii:


Titular cont MUSAT ALEXANDRU VIRGIL
RAIFFAISEN BANK
RO19 RZBR 0000 0600 1510 8868--cont lei
RO24 RZBR 0000 0600 1510 8875--cont euro.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Asa a inceput povestea noastra:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163296&nm=Minunea-de-Florina-are-nevoie-de-noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Helbi, am facut cont de pay pal. Sper sa functioneze. sunt incepatoare, dar prind repede.

Gabitza, a primit Iulia pachetul de la tine. Iti multumeste tare pentru pantalonasi care ii vin super bine. Ghetutele sunt maricele.

Mihaela, astept email pe adresa de pay pal.

Din discutiile cu Iulia am inteles ca a cumparat medicamente pentru urmatoarele 6 luni, testerele care sunt extrem de scumpe (520 de euro) tot pentru urmatoarele 6 luni.

Cheltuielile cu aceasta deplasare s-au ridicat la: 300 euro consultul(profesorul a renuntat la onorariul de 150 de euro stiind situatia in care se afla familia Florinei), 520 euro testere, 350 euro medicamente.

Pentru luna mai trebuie sa facem programare pentru un nou consult, de data aceasta si RMN care se va face fara indoiala, din nou medicamente si testere.

Programarea o voi face in prima decada a lunii decembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Vreau sa multumesc din inima tuturor cititorilor si cititoarelor, care ne-au fost si ne sunt alaturi in continuare.

Nu as vrea sa nominalizez pentru ca in mod sigur as uita sa trec persoane importante.
Astfel, multumesc din inima tuturor celor care au scris pe subiectul meu, celor care mi-au scris in privat, celor cu care m-am cunoscut si am legat prietenii.
Va multumesc ca existati.

Eu si Mikita mergem mai departe in frumoasa poveste a vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Laura69,confirm incasarea sumei de la tine.
multumim foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Andreea, am trimis 15 euro. Te rog sa imi confirmi si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Andreia, te ca avem pay pal si am primit mesajul de confirmare a banilor de la tine. iti multumim tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Andreea, ma bucur mult ca "te-am mobilizat" su ca ai reusit sa creezi un cont de paypal (trece in titlul subiectului ca aveti peaypal) ca asa poate mai doneaza lumea mai usor.
Sa le fi ede folos banutzii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Andreea, vreau sa-i trimit Mikitei un pachetel cu 2-3 lucrusoare si jucarii.
Imi dai o adresa unde sa trimit sau se intalneste iar sotul meu cu tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Alex_andra, cum preferi. Eu am sa iti las adresa pe privat. Este posibil sa fug pana la ei inainte de Craciun, insa nu promit nimic. Totul depinde de vreme si de autostrada. Asa ca exista ceva sanse sa duc pachetele ce le voi avea, daca vremea va fi frumoasa(ma refer sa nu ninga).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura69silk spune:

Multumesc frumos pentru confirmare, Andreea !
Multa sanatate Mikitei si putere parintilor !

Laura

Mergi la inceput