Minunea de Florina are nevoie de noi cap2

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Felicitari, Florina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Buna dimineata , am cateva zile foarte pline , si revin , as vrea sa mai adaug cateva lucruri importante , pentru ca de a lungul timpului iulia si noi am gandit o posibila ramanere aici ,

aceasta recuperare rapida a florinei s a datorat mai ales felului ei de a fi , i au fost indelung admirate in spital vitalitatea , si culorile frumoase ,de copil crescut in aer liber , in soare si vant , prin comparatie cu copiii crescuti mai mult in interior , slabuti si palizi , chiar daca conditiile lor de acasa nu sunt grozave , parerea mea e ca florina are mai multe sanse sa se dezvolte frumos langa ai ei ,

florina creste la tara , undeva langa bucuresti , si de un an incoace stiu ca traiesc greu , casa nu a fost terminata , locuiesc patru persoane intr o singura camera peste iarna , totusi acest loc e benefic sanatatii ei , cu conditia sa si imbunatateasca cate ceva in curte , gradina , iulia are inca nevoie de ajutor , din pacate tatal nu face foarte mari eforturi , face atat cat poate si stie el .

aceste lucruri raman inca de discutat cu iulia , se gandeste la viitor , si are cosmaruri si nelinisti . sper sa o ajutam sa gaseasca un raspuns . va multumesc foarte mult , in numele lor , efortul vostru a adus multa bucurie in casa si viata florinei .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Rodica, multumesc din suflet pentru ca ne tii la curent cu evolutia starii Florinei.

Este o minune copilul acesta. Vitalitatea din ea, pofta de viata si de refacere arata ca sunt posibile lucruri atat timp cat copilul si mama isi doresc sa infranga greutatile cu care se confrunta.

Toti copilasii cu afectiuni cardiace au o vitalitate in ei cum greu pot sa o descriu.

Cand le externeaza? Cat ar mai fi recomandat sa stea la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andreea_AS

Titular de cont
Petrica Iuliea
Raiffaisen Bank

RO14RZBR0000060014591172 CONT DE LEI
RO46RZBR0000060014591178 CONT DE EURO
RO08RZBR0000060014591183 CONT DE DOLARI.

Swift RZBRROBU




Andreea, astea sunt conturile noi ale Iuliei? Aici se pot face acum donatii? Are cineva o datorie la mine si vreau sa-l rog sa depuna banii in contul Iuliei. Astept rasp. tau. Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Helbi , buna , acesta este contul nou , cel pe numele iuliei , au inca nevoie de sustinere , si iti multumesc in numele lor ,

m am grabit cu biletele , nu le au externat , are inca heparina , a aparut oarecum o problema de coagulare , nu reusesc sa i stabilizeze inr ul si sa treaca inapoi la coumadin , anticoagulantul pe care il lua florina inainte de operatie . pare ca nu reactioneaza la doza pe care obisnuia sa o ia , desi mananca foarte prost si a slabit cam doua kg , normal era chiar sa reduca acea doza .
in mod normal li s a spus ca urmau sa fie externate si mai urmeaza o perioada in care vor sta laga spital , la casa mcdonalds,pana cand va fi stabila din toate punctele de vedere .

iulia a bagat telefonul la masina de spalat , l a pus deasupra lucrurilor si a uitat cand le a indesat in masina . are un alt nr de telefon , pentru cine e doritor astept pm .

sper ca lucrurile sa se indrepte spre normal , florina se trezeste inca noaptea cu cosmaruri si ''tzipa '' , de acum si asistentele stiu asta , si cand o vad o intreaba daca mai tzipa .

andreea ,asteptam sa ne confirmi cumva biletul pe 24 august , sau ce avem de facut ,

am cerut in spital sa evalueze cumva nevoile florinei pe termen lung tinand seama de conditiile ei de acasa si de faptul ca in general nu a fost suficient de bine urmarita cardiologic , ca si o estimare a nevoilor ei medicale pe termen lung , au stabilit o intalnire in cursul acestei saptamani . am intrat in vacanta si am sa fiu ceva mai prezenta .
o zi buna !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

am avut o saptamana foarte plina ,

fetele au stat la mcdonalds pana luni , cand au avut si ultima intalnire la spital . si au revenit incet incet la normal , foarte slabita nu a putut sa mearga in picioruse pana acum doua zile . cu inr ul totul e in regula . pe termen lung are nevoie sa fie evaluata sistematic, lunar adica la pediatru , cardiolog , la trei luni la targu mures si de doua ori pe an la munchen . in cazul in care medicii din ro au probleme cei de aici sunt doritori sa comunice cu medicul de acasa si asteapta evaluarea medicala lunara si la trei luni de la ei . au schimbat cate ceva in medicatie , florina ramane cu cumadin deocamdata , schimbarea pe un alt antitrombotic o vor face la mures sau tot la munchen anul viitor , in cazul in care familia nu va reusi sa acopere aceste costuri . de regula nu vor sa faca pronosticuri si evalueaza aceasta interventie ca fiind suficienta intre 1 si 10 ani , in functie de cum va creste florina . in afara de conduitul Hancock schimbat acum si care va trebui schimbat sistematic cu unul de dimensiuni mai mari pe masura cresterii ei , florina are si o valva mitrala mecanica ,care trebuie inlocuita si ea tot pe masura ce creste .

am avut o saptamana frumoasa , florina a plecat aseara acasa si au ajuns cu bine . a fost trista ca pleaca , desi nu a avut o perioada deloc usoara , si pentru noi asta e cel mai frumos cadou la despartire .
va multumesc .

http://www.flickr.com/photos/75737206@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Felicitari, Florina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Dragilor, nu am mai scris de mult la acest subiect. Florina a revenit de la operatie, se pregateste pentru controlul din luna februarie. A fost la consult la inimioara, din informatiile pe care le am este posibil ca la anu' sa necesite interventie iar. Iulia este debusolata, dar lupta in continuare cu acelasi stoicism.

Vestile nu sunt foarte bune nici din punct de vedere financiar, tatal Florinei fiind trecut pe lista de ordonanta si trimis acasa cu salarii compensatorii.

Dupa interventie Florina s a simtit mai bine, s a dezvoltat rapid si s a recuperat repede. Mai face febra din cand in cand, dar primeste imediat siropele, antibiotice si o duce la medicul de familie de indata.

Am sa revin cu vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Buna seara,

Pana maine dimineata fierb. Mi-a lasa Iulia mesaj ca nu mai merge aparatul de masurarea a coagularii sangelui. Florina este dependenta de coumadin, medicament care se da dozat, in functie de indicele care iese masurat cu aparatul care pare-se ca nu mai merge. Ieri am vorbit cu Iulia si erau in Bucuresti, asta inseamna ca pentru doza de maine dimineata pot merge la spitalul de copii pentru a i se face testarea. Insa,la noi in tara testarea se face din vena si nu din degetel, asa cum o face Iulia acasa, avand acest aparat. Sper sa nu se fi stricat, pentru ca asta inseamna ca zilnic va trebui sa mearga la spital pentru testare, Florina neputand trai fara coumadin. Referitor la acest subiect am sa revin maine, dupa ce am informatii de la ea.


Am primit programarea pentru consult- 4 februarie la ora 11. Vestile nu sunt imbucuratoare din ceea ce spunea Iulia. Medicul cardiolog pediatru de aici a gasit la ultimul control niste valori care nu se incadreaza in normal.

Iulia este speriata din nou, cu toate ca in vara, cand a fost interventia, medicii au pus-o in garda ca este posibil ca Florina sa necesite inteventii pe cord deschis in fiecare an. Inimioara ei creste continuu, iar conductul trebuie schimbat.


Au navalit toate anul asta. Si disponibilizarea sotului, baiatul cel mijlociu, Marian, s-a mutat la ei. Este la liceu in alt sat si de 3 saptamani nu mai merge la scoala intrucat nu mai au bani pentru microbuz. Abonament nu se poate face, intrucat sunt doua companii de microbuze care au impartite zilele in care duc copiii la scoala. Pe luna, doar transportul la liceu costa 200 ron.

Iulia are contul blocat, intrucat a avut un card de credit pe care nu l-a platit. Drept urmare, au schimbat conturile pe numele lui Virgil, baiatul cel mare al Iuliei.

Titular cont MUSAT ALEXANDRU VIRGIL
RAIFFAISEN BANK
RO19 RZBR 0000 0600 1510 8868--cont lei
RO24 RZBR 0000 0600 1510 8875--cont euro.

Daca cineva doreste sa doneze prin pay pal, va rog sa ma anuntati, intrucat nu am facut inca actualizarea la nou cont de lei.

Papanash, te rog mult, ajuta ma cu modificarea conturilor pe prima pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Am vorbit cu Iulia si aparatul da o eroare. Maine a merge cu el la spital sa roage pe cei de la cardiologie sa o ajute. Inteleg ca i-a mai dat acea eroare, insa de data asta nu stie ce sa ii mai faca.

In luna februarie va trebui sa cumpere testerele si acele, care pentru o perioada de 6 luni sunt aproximativ 700 euro si medicamentatia care pentru o perioada de 6 luni este de 300 euro. La acestea se adauga si costul consultui de 450 de euro.

uf,

Mergi la inceput