experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Da, uite un punct comun intre cei credinciosi si cei fara religie (adept). Consider si eu ca pt a avea, constient, o experienta de decorpolizare trebuie sa stii ce faci. Eu una nu as fi in stare. Nu ma simt pregatita si sincer nici nu ma atrage experienta. Nu inca. Stiu de la cineva care face acest lucru cu regularitate ca din momentul in care te afli in afara corpului, trebuie sa ai grija ce gandesti, pt ca se intampla in acea secunda. Deci nu cred ca o persoana care are frici sau emotii ascunse negative ar trebui sa incerce.





Oare toata lumea poate sa se decorpolarizeze..?e suficient numai sa vrea?nu cred!


Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

My_lady trebuie sa si vrei da sa si incerci.

Cum mai spuneam, acum n ani, plina de Eliade, Nirvana si alte chestii de astea (care sunt teribil de fascinante) s-a nimerit sa fac corectura la o carte de teozofie. Scriitorul era teoloog, studiase religiile orientale, fusese prin India...

Atunci am citit si studiile pe care le facuse si pe care isi baza cartea.

Mi-a adus intr-o zi o carte de Yoga cu tehnici de relaxare. Dupa vreo 2 saptamani am reusit sa ajung intr-o stare de relaxare oarecare. Eram cu ochii inchisi, dar nici nu dormeam si parca nici treaza nu eram. Atunci imaginatia mea a luat-o razna. A fost superb.
Povestind cu scriitorul el o tinea cu decorporalizarea.
Eu am povestit si cu altii si am gasit alte explicatii - legate de psihicul uman de subconstient si alte de genul asta. AM optat pentru ele.

Bun. Si eu am avut vise in care stateam in colturile camerei si ma priveam dormind. La inceput eram una apoi mai multe prin toate colturile.
Scriitorul imi explica, iarasi de decorporalizare in somn. Ba chiar m-a sfatuit sa am grija sa nu ies pe geam ca poate ratacesc drumul de intoarcere.
Am vorbit si cu altii. Am aflat ca aceste vise sunt la fel de dese ca cele in care visezi cum cazi. Au explicatii legate tot de subconstient.
Fascinatia acestor vise isi are samburrele in faptul ca aproape niciodata nu te visezi privindu-te din tavan, sau de pe perete ci numai din colturi.

Eh, discutiile astea au fost mai lungi si mult mai profunde decat le-am descris aici.

Deci la urma urmei alegi ce crezi ca ti se potriveste mai bine.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Viv,eu ma refeream la faptul ca, daca ajungi a te decorporaliza, esti, fireste si pregatit, caci-nu?Urmezi niste pasi!Stii ce faci...ma refeream ca eu, om neinitiat de pe strada..nu ma decorporalizez..asa, ca doar am vointa si vreau..

Zic si eu...

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Cand ai o astfel de experienta..trebuie sa fii pregatit inainte de a incepe, atunci cand atingi starea respectiva cat sa stii ce faci si dupa aceea.Alfel ce rost mai are sa vrei sa te decorporalizezi si atat?Cand bati la o usa astepti sa ti se deschida dar si sa intri inauntru, daca ti se deschide si ti se inchide apoi in nas sau ti se deschide si o inchizi tu, din lipsa de informatii sau ti se deschide si cade pe tine-ca n-ai avut ochi sa vezi ca-i putreda...nu mai are niciun rost sa bati.

Vine Mos Nicolae, hai la portocale !



30+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Dar ti s-a cerut sa dai pe spate? Ti s-a cerut sa crezi in misticismul lor? Tu intrebi, ei rapsund cum pot, cum stiu. Daca nu-ti convine raspunsul, asta e, ei nu au datoria sa te convinga pe tine, ei scriu pt ei si atat.


acum raspunzi ca un copil. ba intr-o discutie de gen, trebuie sa ai argumente logice si clare ptr interlocutor. nu sa-i replici "daca n-ai avut experiente mistice nu ai cum as intelegi" . asta nu-i raspuns, asta e un paravan.

ma opresc aici cu raspunsurile si interventiile mele.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kariguld, eu propun ceva. Hai sa punctam aspectele care sunt neclare, care duc la confuzie (adica aspectele despre care vorbesti). De ce nu le pui una sub alta cu liniute. Eu chiar ca nu inteleg ce doresti de fapt. In acest mod putem raspunde pe liniute cu argumente 'logice' atat cat ne permite cunoasterea noastra.

In alta ordine de idei eu raman surprinsa sa aud ca se poate vorbi cu argumente 'logice' despre religie si credinta, inclusiv biblie. Singurul lucru si cel mai important pana acum este faptul ca existenta lui Dumnezeu nu a fost dovedita stiintific cu argumente logice. Deci, sunt foare curioasa cum poate vorbi un credicions despre credinta lui si despre biblie cu argumente logice. Chiar vreau sa invat acest lucru si eu


In legatura cu decorporizarea, mi-am amintit ca pe vremea cand eram copil de multe ori ma trezeam noaptea cu sentimentul ca as fi cazut intr-o groapa sau pur si simplu cadeam, dar de fapt eram in pat. Sentimentul era asa de viu ca ma trezeam, imi deschideam ochii si incercam sa imi revin din acea 'cazatura': Acum, ani mai tarziu, ma gandesc ca s-ar putea sa fi avut decorporizari. Nu stiu....raman deschisa explicatiilor stiintifice dar si celor spirituale. Asta oricum o voi face toata viata mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

Citat:
citat din mesajul lui light

Pentru cine e interesat:
-Arsenie Boca-Cararea imparatiei

http://www.scribd. com/full/ 8422954?access_ key=key-1z9fprk8 ojmomenrhryr

-Viata si lucrarea parintelui Arsenie Boca

http://www.scribd. com/full/ 8636904?access_ key=key-277u3wdi 0whoo0jq0wh3







light, ce legatura are Parintele Arsenie cu topicul asta? pentru ca eu nu vad niciuna, si nici nu cred ca-i in sensul si pentru linistea discutiilor de aici sa fie amestecat Parintele; Sfintia Sa joaca in alta piesa:))



Ana, foarte buna interventia ta, .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Cand ai o astfel de experienta..trebuie sa fii pregatit inainte de a incepe, atunci cand atingi starea respectiva cat sa stii ce faci si dupa aceea. Vine Mos Nicolae, hai la portocale !
30+[quote]
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Mai interesant este sa ti se intample, fara ca macar sa vrei, sau sa stii ce ti se intampla. Apoi incepi sa cauti informatii despre ceea ce ti s-a intamplat si afli ca de fapt ai fost la un pas de experimentare a acelei scantei divine pe care toata lumea o poseda dar unii nu o constientizeaza."For a few years I have had out-of-body experiences but wanted to take it further. I was reading about the higher-self experience and decided to focus on it as a personal goal. Every night as I go to sleep I repeat affirmations like "Now I'm out of body and I remain aware." Sometimes nothing happens, and sometimes powerful sounds and energy sensations awaken me. I never know what to expect. One time I felt the vibrations and surrendered to the energy flowing through me. I focused my attention on the window and began to feel myself floating upward. What happened next was incredible: Faster than I could imagine, I found myself being pulled through level after level of living color and light. When the motion slowed, I asked for clarity and was overwhelmed by the absolute energy I felt within and around me. I could see 360 degrees of an infinite light, and yet it wasn't the physical me that was experiencing this. It was as though I suddenly knew everything about everything and was totally in a peaceful, loving place. When I came back to my physical body, I knew that my life would never be the same."- SEAN W., DOVER, DELAWARE"I have been having spontaneous out-of-body experiences for many years. However, I never attempted to go beyond the boundaries of my house. After attending your workshop I decided to take your advice and really explore what is out there-or should I say in here. During my last OBE I moved away from my body and demanded "awareness now"; then I waited for a moment and with all my heart I demanded, "Now I experience my higher self!" I was launched like a rocket,moving so fast it scared me. My mind and spirit were stretched to infinity. Then all of a sudden I was floating in what I can only describe as an ocean of pure living light. It was incredible,a magnificent state of complete bliss. Everything was so peaceful. I know this must be heaven. I felt like I was floating in the mind of God and I was absorbing all the love and knowledgein the universe. It was beyond my wildest expectations."http://www.scribd.com/doc/62967735/44576108-William-Buhlman-the-Secret-of-the-Soul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

bnica sa ai o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Viviana, ai punctat un lucru foarte important care ma bazaie pe mine. Si anume explicatia pe care ti-ai dat-o experientei tale. Am citit si eu despre 'experiente de moarte clinica' (cum se numesc in romaneste....) Ma fascineaza toate revelatiile celor care le povestesc. Numai ca ajung intr-un punct....si ma intreb, ok, daca acum s-ar taia 'curentul' de tot, deci ar surveni moartea cu adevarat, ce ar mai ramane din acele trairi? Adica, nu este numai o reactie fizica a corpului nostru (chiar daca creierul nu mai functioneaza)? Poate ca mai exista ceva, acolo in corpul nostru, ascuns stiintei, care mai functioneaza putin, dar care se opreste si acel ceva cand moartea este definitiva. Adica m-am intrebat, oare nu se opreste acea traire in momentul cand moartea este definitiva? Inca nu pot sa cred in totalitate ca ceea ce ni se desfasoara in fata ochilor pana la moartea absoluta, va continua. E un semn mare de intrebare pentru mine.

Probabil ca singurul raspuns este, voi afla numai prin trairea mea personala. Cel putin asa cred ca 3x3 ar raspunde la aceasta intrebare. Si instinctiv stiu ca asa este. Nimeni nu poate dovedi cu explicatii logice.

Da, si eu am practicat meditatia. Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Imaginatia o luase la zbor. Am vazut lucruri frumoase si am simtit lucruri deosebite. Cel putin o data am simtit ca cobor, simteam ca trupul meu se face din ce in ce mai greu si 'zboara' in jos. Ceva imi spunea ca inspre 'buricul pamantului' adica undeva la origine, acasa la 'mama'. La un moment dat trupul a inceput sa mi se cutremure, sa dardai ca si cand mi-ar fi fost frig sa ma scutur ca intr-un soc. Am inceput sa plang, a fost o descarcare energetica.
Nu am practicat mult si nici acum nu o mai facdin cauza timpului. Insa stiu ca este benefic corpului si mintii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Amonar legat de intrebarea ta despre moarte, eu am gasit raspuns in buddhism. Ceea ce te tine in viata chiar si cand creierul e mort, e ceea ce se numeste ''indestructible drop'' ce se afla langa inima. Buddhistii considera ca acea picatura este esenta constiintei.

In link-ul dat este schitata si explicata moartea din perspectiva buddhismului tibetan.

http://www.buddhanet.net/deathtib.htm

Mergi la inceput