experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Dar ti s-a cerut sa dai pe spate? Ti s-a cerut sa crezi in misticismul lor? Tu intrebi, ei rapsund cum pot, cum stiu. Daca nu-ti convine raspunsul, asta e, ei nu au datoria sa te convinga pe tine, ei scriu pt ei si atat.


acum raspunzi ca un copil. ba intr-o discutie de gen, trebuie sa ai argumente logice si clare ptr interlocutor. nu sa-i replici "daca n-ai avut experiente mistice nu ai cum as intelegi" . asta nu-i raspuns, asta e un paravan.

ma opresc aici cu raspunsurile si interventiile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Io nu inteleg ce vreti de la userii astia. Pricep ca va enerveaza ca interpreteaza altfel credinta/religia/realitatea dar nu pricep unde vreti sa ajungeti? SA-i convertiti? SA le aratti calea? Sa le dovediti ca-s intr-un fel sau altul, de altfel chiar numiti asa? Sa faceti misto de credintele lor? Ce vreti?

Dialog? Pai dragele mele, la dialog nu se pleaca deja cu ''sabia'' scoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Poate in suflet mai am inocenta de cpil Daca e asa, eu is tare fericita. Si nu, nu am raspuns ca si un copil. Voi cereti dovezi ca si cum ati vrea sa fiti convinsi, in timp ce acesti useri nu au facut din acest topic un mod de a convinge lumea. Topicul e facut pt ca ei, cei ce cred asa, sa-si povesteasca impresiile si experientele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Subiectul asta este destul de interesant si sunt sigura, ca in altfel de conditii ar avea succes. Sunt multi interesati de astfel de discutii.

Poate ar fi timpul sa-i schimbati abordarea si structura in asa fel incat doritorii sa se simta in largul lor pentru a-si putea depana ideile si povestile.






Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Pentru cine e interesat:-Arsenie Boca-Cararea imparatieihttp://www.scribd. com/full/ 8422954?access_ key=key-1z9fprk8 ojmomenrhryr-Viata si lucrarea parintelui Arsenie Bocahttp://www.scribd. com/full/ 8636904?access_ key=key-277u3wdi 0whoo0jq0wh3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Io nu inteleg ce vreti de la userii astia. Pricep ca va enerveaza ca interpreteaza altfel credinta/religia/realitatea dar nu pricep unde vreti sa ajungeti? SA-i convertiti? SA le aratti calea? Sa le dovediti ca-s intr-un fel sau altul, de altfel chiar numiti asa? Sa faceti misto de credintele lor? Ce vreti?

Dialog? Pai dragele mele, la dialog nu se pleaca deja cu ''sabia'' scoasa.


tu cand vei pricepe ce tot spun. doream o discutie cu argumente si dialog. uite cum iti raspund iara, sper sa fie mai clar. si pardon , eu am discutat fara sabie.

nikole, degeaba ma dezaprobi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Kariguld, eu inteleg ca tu esti interesata doar ca nu esti convinsa. Te inteleg. Dar tu ceri argumente logice, si ai dreptul. Doar ca experientele mistice, ca despre asta e vorba, nu pot fi analizate si certificate logic. Cel putin logicii unanim acceptate. Trebuie sa vedem si sa acceptam ca misticismul are o puternica amprenta de subiectism si nu stiu cum sa zic..perceptie. Adica vad una dar inteleg alta, si nu o spun sa lezez sentimentele unor useri. De exemplu eu am avut o experienta de levitatie intr-un vis, vis in care aveam in acelasi timp, simultan perspectiva din 3 unghiuri diferite, toate cele 3 perspective erau ale mele si eu eram pe deplin constienta. Dar a fost un vis, cel mai frumos vis de-al meu, si a fost de mult. Acum eu pot zice ca a fost decorpolarizare, s-au calatorie initiatica sau altceva mistic. Pot. Dar am ales sa cred ca a fost un vis frumos si atat. Exista oameni ce cred in miracole, si crede-ma le este greu sa le certifice logic.

Scuza-ma daca am scos ''sabia''la tine.

Cum a zis si Viviana, sau cel putin eu asta am inteles, daca un pic lasam de la noi , pt- misticism e nevoie de o minte deschisa si libera, putem avea si dialog.

EDIT: legat de perceptie vreau sa adaug ca depinde enorm de experienta de viata, de credinta noastra, de cultura, educatie, dezvoltare intelectuala, de mediul in care am crescut, de anumite episoade marcante din viata noastra, nu neaparat traume, dar ceva ce a ramas in tine pentru totdeauna, chiar si un lucru bun, depinde de receptivitatea noastra, de adaptabilitatea noastra. Cel putin din punctul meu de vedere ca nu pot sa dau surse citate.
Mai dau un exemplu: prietenul meu e ateu, provine din familie de atei, nu-si boteaza copiii, de-astia, ei bine daca lui i s-ar intampla maine un miracol, el nu o sa-l vada ca atare, nu o sa-l cataloghez ca atare, o sa fie ceva de genul coincidentei sau asa. Dar daca prietenul meu ar fi credincios si ar fi avut o familie pe masura, orice binefacere din viata i s-ar f parut a fi un raspuns de la Dumnezeu, un mic miracol.
Cam asa e si cu misticii. Asta-i doar parere mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

M-ati facut curioasa cu Arsenie Boca, si am gasit pe site-ul de mai jos 2 filmulete documentare (cu titrare in romaneste) pe care m-am apucat sa le urmaresc. Recomand acest site, unde sunt o multime de filme documentare si artistice (cu titrare in lb romana) in domeniul lumii spirituale:

http://www.spiritus.ro/video/filme-video/documentare_spirituale.htm#Arsenie


Cat despre decorporalizari, da, aveti dreptate.Daca cineva nu este suficient pregatit psihic si mental - nu cred ca e tocmai indicat. In cazul meu, am fost indusa in meditatie adanca o singura data in viata - de catre Sandra, terapeuta mea de shiatzu si polarity, si atunci am avut acea iesire din corp unde m-am simtit parte din Infinit. De la acea experienta am devenit fascinata si am inceput sa studiez subiectul: imi doresc sa pot comunica cu mama mea si cei dragi mie si dupa ce vor face tranzitia spre Infinit. Sandra o poate face (de cate ori vrea sa comunice cu tatal ei decedat), asa cum o poate face si 3x3, si mii de oameni out there.

Cat despre biserici, moschei, sinagogi, temple, etc - respect faptul ca unii au nevoie si folosesc aceste salasuri de reculegere. Daca m-as duce acolo, as fi poate conditionata sa admit ca Dumnezeu e o persoana cu puteri mai supranaturale. Insa Dumnezeu nu se masoara, nu este o forma de energie masurabila in 3-D. Dumnezeu se simte. Si cum si eu sunt freelance - nu am nevoie de o institutie intre intre Dumnezeul din mine si Dumnezul Infinit care e Lumina, Pace, Adevar, Iubire... Si chiar daca eu si familia mea nu mergem nici la biserica, nici la sinagoga (decat sa le admiram arhitectura, picturile, vitraliile) recunoastem existenta unei Energii/Forte din Univers in care ne contopim cu totii. Si miracolele care ni s-au intamplat (i.e. atunci cand cu puterea mintii sotul a stat calm in imensitatea marii si A CERUT sa i se dea forta necesara sa iasa viu din valuri sa se reuneasca cu familia sa)le-am atribuit acelei Forte din Univers (Dumnezeu). Nu am pus un asemenea miracol pe seama unui hormon (i.e. adrenalina which is released in flight-or-fight situations) ... sotul meu a avut acolo, in mijlocul marii, un dialog cu ceea ce a crezut el ca este Dumnezeu, si s-a rugat sa i se dea forta necesara sa vina inapoi la VIATA ... (daca ar fi numai adrenalina, multa lume ar fi salvata in tragedii similare...)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui light

Pentru cine e interesat:
-Arsenie Boca-Cararea imparatiei

http://www.scribd. com/full/ 8422954?access_ key=key-1z9fprk8 ojmomenrhryr

-Viata si lucrarea parintelui Arsenie Boca

http://www.scribd. com/full/ 8636904?access_ key=key-277u3wdi 0whoo0jq0wh3







light, ce legatura are Parintele Arsenie cu topicul asta? pentru ca eu nu vad niciuna, si nici nu cred ca-i in sensul si pentru linistea discutiilor de aici sa fie amestecat Parintele; Sfintia Sa joaca in alta piesa:))

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ana, numai bine!

Mergi la inceput