experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

mda, m-am cam lamurit, de fapt mi se confirma ce credeam deja. in fine, asta nu priveste pe nimeni.
daca n-am citit o anume carte, nu ma apuc sa impartasesc din ea nimanui.

faceti ce vreti, traiti asa cum considerati. e strict problema voastra. sa citez un mare teolog, aproximativ imi amintesc, lucrurile spirituale sunt simple si pe intelesul tuturor, numai ca unii le complica pana la paroxism.

si ptr Julia

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!




Kariguld, asta e un topic despre msiticism. Punct. Biblia este interpretabila (eu am citit-o partial recunosc) ca de aceea sunt atatea ramuri ale crestinismului. Asta este un topic unde cei care vor sa vada lucrurile ''altfel'' sa poata discuta sau citti despre ele. Treaba lor unde vor ajunge si cum. E stilul lor de viata. Nu stiu cum a fost in cap. 3 al acestui topic, dar in capitolul asta toata agresiunea virutala si adversitatea vine din partea celor ce nu vor sa accepte ca altii au un alt mod de a gandi, de a-si trai viata, de a alege in ce vor sa creada si cum. In capitolul asta n-am vazut pe nimeni din ''tabara paranormalilor'' sa jigneasca pe ceilalti ori sa incerce sa-i convinga ca ce zic ei este corect. Daca le raspunzi la o intrebare, in loc sa raspunda cu ''multumesc, dar nu e suficient sau nu e ce as fi cautat, asta e, caut in alta parte'',,,,nu....tre sa te faca vorba Laurei ''albie de porci''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna



Julia pot sa-ti raspund eu?
Dumnezeu si-a trimis fiul (parte din divin) pe pamant. A fost simtit si resimtit de n ori. Se asteapta o a doua venire a lui I(i)sus, deci datoria noastra de plamaditi ai lui Dumnezeu este sa avem simturile(chiar si cele mentale ca Biblia iarasi spune de cazuri in care divinitatea a aparut in vis sau Sf. Duh a soptit etc) ascutite si sa fim pregatiti pt a doua venire a lui I(i)sus.

Daca tu combati ce am spus eu si ce a spus 3x3 in mesajul la care am dat quote....pai atunci combati toata crestinatatea. Religia asta si-a pus bazele si s-a raspandit mai cu seama prin apostolii ce, supriza, comunicau cu divinitatea, au simtit divinul.


Tu ai pomenit despre Biblie, despre Isus, despre crestinatate. Dupa care ai divagat discutia cum ai vrut tu. Si te-ai si suparat, in momentul in care n-ai mai avut argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Si ce am scris eu in primul post, nu e corect biblic?

Ca eu il accept/simt pe Dumnezeu oriunde, chiar si in natura mea umana? No, sunt eu mai simtita

Dupa care tot tu, pe acelasi ton, imbogatit cu diverse, ai continuat cu Biblia in sus si in jos, vorbindu-mi de cum este perceputa religia si ce si cum se comporta/ cred credinciosii. Eu ti-am raspun pana la un punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Julia, eu ti-ams pus unde se simte Dumnezeu (ca asta tu ai intrebat), si am precizat, trebuie sa vrei sa-L simti, si ti-am raspuns numai si numai ca ai jignit-o pe 3x3. Altfel, zau ca nu interveneam . Dar sub semensul zodiacal ce ma caracterizeaza nu pot sa stau de-o parte cand vad nedreptate si cand vad ''bullies''.

P.S. Odata era s-o incasez rau de tot ca am aparat un copil rrom. Si eu eram copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

E frapant totusi cum poti da un raspuns (ma refer strict la partea scrisa cu rosu, citatul tau), oferind niste informatii pe care tu nu le crezi (Biblie, crestinism, venirea lui Christos samd). Asta depaseste puterea mea de intelegere, chiar ma retrag din discutie, numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, uite un punct comun intre cei credinciosi si cei fara religie (adept). Consider si eu ca pt a avea, constient, o experienta de decorpolizare trebuie sa stii ce faci. Eu una nu as fi in stare. Nu ma simt pregatita si sincer nici nu ma atrage experienta. Nu inca. Stiu de la cineva care face acest lucru cu regularitate ca din momentul in care te afli in afara corpului, trebuie sa ai grija ce gandesti, pt ca se intampla in acea secunda. Deci nu cred ca o persoana care are frici sau emotii ascunse negative ar trebui sa incerce.

Despre Isus eu am o alta perceptie..mai antroposofica. El vorbeste despre 'conceptul'; 'principiul' Isus, nu despre persoana Isus. Conceptul Isus este vestea pentru omenire despre dragoste si iubire pura. Rezoneaza mai mult cu ce simt eu. Nu voi lasa intre mine si creator sa intervina nici o institutie, adica biserica. Eu sunt freelance.
Nu pot sa imi imaginez ca incep sa citesc o carte si spun ca un papagal ce scrie acolo fara sa inteleg o iota. Ce este 'cuvantul' lui dumnezeu? Nu cred intr-un nenea care dintr-o data a vorbit si s-a creat pamantul. Gandirea mea refuza sa accepte acest lucru. Si mai sunt multe aspecte din biblie. Deocamdata Steiner imi raspunde partial la intrebarile mele.
Pildele frumoase din biblie le gasim si in legende si povesti. Batalia dintre bine si rau. Asta e esenta. Lectii de etica si valori morale se gasesc in multe carti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu nu sunt credincioasa (in sensul crestin) nici nu-mi doresc. Dar ACCEPT BIBLIA. O cunosc cat de cat. Nu trebuie ca eu sa cred, pt ca un lucru sa aiba valoare de adevar. Si repet, biblic nu e ggresit ce am scris eu acolo unde tu l-ai facut rosu. Eu am vrut sa fiu atee dar nu mi-a iesit. pur si simplu am nevoie de divin, dar nu de divinul biblic. De aceea eu il simt pe Dumnezeu intr-un fel si altii nu-L simt deloc.

Daca tu crezi ca eu de aceea nu ti-am mai rapsun pt ca n-am avut argumente, te inseli. Nu toti gandesc/actioneaza ca tine. Cand vei intelege asta, vei vedea ca in spatele tacerii este o multitudine de variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Toate persoanele ce apar in Biblie, sunt persoane istorice reale care au trait si au avut diverse experiente mistice.

De atunci multi oameni au incercat, si-au dorit sa aiba si ei aceleasi experiente. Sa vada si sa simta ce au simtit si vazut inaintasii acum mai bine de 2000 de ani.
Si-au zis: Daca ei au putut eu de ce nu as putea?
Poate asa a aparut ocultismul?

De aici si discutiile pe temele astea.

Eu nu cred in decorporalizare. Asa cum nu cred nici in exorcism.
Dar uite ca exorcismul este recunoscut de biserica.
Vaticanul chiar a anuntat ca va specializa 3000 de preoti in ritualul exorcizarii si a dat un amendament prin care preotul va fi obligat sa se sfatuiasca cu un psiholog sau psihiatru.
Azi exorcizarile se fac numai cu aprobare de la Vatican - asta in sanul bisericii catolice.
La ortodocsi nu stiu cum este, insa stiu ca Biserica Ortodoxa Rusa este campioana la exorcizari.


A curs multa cerneala despre experientele avute in moarte clinica.
Stiinta a dat niste raspunsuri, insa nu satisfactoare. Altii au spus ca sunt de fapt decorporalizari.

Si tot asa...









Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

mda, m-am cam lamurit, de fapt mi se confirma ce credeam deja. in fine, asta nu priveste pe nimeni.
daca n-am citit o anume carte, nu ma apuc sa impartasesc din ea nimanui.

faceti ce vreti, traiti asa cum considerati. e strict problema voastra. sa citez un mare teolog, aproximativ imi amintesc, lucrurile spirituale sunt simple si pe intelesul tuturor, numai ca unii le complica pana la paroxism.

si ptr Julia





Kariguld, asta e un topic despre msiticism. Punct. Biblia este interpretabila (eu am citit-o partial recunosc) ca de aceea sunt atatea ramuri ale crestinismului. Asta este un topic unde cei care vor sa vada lucrurile ''altfel'' sa poata discuta sau citti despre ele. Treaba lor unde vor ajunge si cum. E stilul lor de viata. Nu stiu cum a fost in cap. 3 al acestui topic, dar in capitolul asta toata agresiunea virutala si adversitatea vine din partea celor ce nu vor sa accepte ca altii au un alt mod de a gandi, de a-si trai viata, de a alege in ce vor sa creada si cum. In capitolul asta n-am vazut pe nimeni din ''tabara paranormalilor'' sa jigneasca pe ceilalti ori sa incerce sa-i convinga ca ce zic ei este corect. Daca le raspunzi la o intrebare, in loc sa raspunda cu ''multumesc, dar nu e suficient sau nu e ce as fi cautat, asta e, caut in alta parte'',,,,nu....tre sa te faca vorba Laurei ''albie de porci''.




te cam contrazici, dar asta e.
personal accept ca altii sunt diferiti si au "credintele" lor inclusiv aceia care sustin ca nu cred in nimik. dar repet, cu riscul de a va deranja ca am citit pe aici niste chestii ilogice, fara sens, fara inceput si sfarsit, menita sa duca la confuzie serioasa. de asta am si intrebat, iar raspunsul e invariabil cam acelasi "daca nu ai trait experiente mistice nu ai cum sa intelegi"
ma scuzati, dar baza spirituala solida pe care mi-am format-o in ani ma impiedica sa dau pe spate. si putere de intelegere am extraordinar de multa, dar n-am cum sa va arat pe viu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Dar ti s-a cerut sa dai pe spate? Ti s-a cerut sa crezi in misticismul lor? Tu intrebi, ei rapsund cum pot, cum stiu. Daca nu-ti convine raspunsul, asta e, ei nu au datoria sa te convinga pe tine, ei scriu pt ei si atat.

Mergi la inceput