experiente mistice - (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Julia, imi pare rau, dar ai intrecut masura in unele raspunsuri. Pe acest forum este dreptul fiecaruia sa creada ce vrea, sa afirme ce vrea atata timp cat nu jigneste si nu lezeaza sentimentele altuia. Daca pt tine Biblia si Isus reprezina ceva, posibil pt altul sa nu insemne nimic sau sa insemne putin altceva. E dreptul fiecaruia si nimeni nu detine adevarul absolut. E ok sa iti sustii punctele de vedere si credintele. Nu e ok sa faci albie de porci pe cei care nu gandesc si nu cred ca tine. Inceteaza cu jignirile si cuvintele urate la adresa celorlalti.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu ieri am raportat-o la moderator. Nu mi s-a comunicat nimic, Nu-i bai. Eu am sufletul mare.

Trist e ca indiferent de credinta, religie, misticism, paranormal ori opinii personale, totul se rezuma la EDUCATIE. Cum alegem sa ne comportam , chiar si virtual, e produsul educatiei.

EDIT: Cum zicea un filosof: Ceea ce facem( eu adaug, chiar si virtual) vorbeste mai tare decat ceea ce spunem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu in momentul de fata citesc 'Geneza, din tainele creatiei' de Rudolf Steiner. Este un big, big eye-opener. Cati oameni care au citit biblia si-au pus intrebarea : cum a creat dumnezeu pamantul si omul? Mie biblia nu imi da un raspuns satisfacator. Steiner explica si de ce. Dupa Steiner, printre altele si traducerea primei propozitii este tradusa incorect. Nu este vorba de 'zeu' la singular ci 'zei' la plural.

Un aspect care ma fascineaza in cartea lui. El spune ca:
'in limbajul ocult se spune ca fortele acestui eter sunt acelea care regleaza legile chimice, de combinare a substantelor intre ele, care regleaza organizarea elementelor. Ne-am putea face o idee despre natura acestui eter mai subtil decat lumina facand o experienta.....

.....aceste linii de forta produse de sunet reprezinta imaginea a ceea ce se intampla fara incetare in spatiu'

http://oscilatii.blogspot.com/2007/12/figurile-chladni.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Viviana, de unde stiti tu sau Bulgakov despre apostolul Pavel, nu din Biblie? Vezi ca nu esti la topicul potrivit, Biblia se aminteste numai dincolo, la dogme.

Am intrat la topic, pe cand era la prima pagina discutia, iar in prima postare, se aminteste de mai multe ori despre Christos, ce-a spus si ce-a facut. De aici discutia, adica incercarea de discutie... despre cum poti aminti pe Christos intr-o prezentare a opiniilor personale si de unde iti iei informatiile despre El.Nu mi s-a raspuns la nicio intrebare pe care am adresat-o cat se poate de precis, in schimb tot eu am fost cea raportata la moderatori.



Ma retrag, pentru ca discutia pe care o voiam e doar un sir de monologuri de o parte si de cealalta a celor implicati.Il las pe parintele Steinhardt sa isi spuna punctul de vedere, vad ca se poarta citatele din diverse surse.Si pentru ca Biblia e o imposibila lectura pentru cineva care pomeneste activ pe Christos in discutii pentru a-si sustine propriile argumente, prefer pe Steinhardt.


'Mii de draci ma furnica vazand cum este confundat crestinismul cu prostia, cu un fel de cucernicie tampa si lasa. O bondieuserie (e expresia lui tante Alice), ca si cum menirea crestinismului n-ar fi decat sa lase lumea batjocorita de fortele raului, iar el sa inlesneasca faradelegile dat fiind ca e prin definitie osandit la cecitate si paraplegie.

Denis de Rougemont: Sa nu judecam pe altii, dar cand arde casa vecinului nu stau sa ma rog si sa ma imbunatatesc; chem pompierii, alerg la cismea. De nu, se numeste ca sunt fudul si ca nu-mi iubesc aproapele. Macaulay: este drept ca nu avem voie sa ne rasculam impotriva lui Nero caci orice putere de Sus este, dar nici nu trebuie sa-i sarim lui Nero in ajutor daca se intampla sa fie atacat. (Eisenhower si Foster Dulles in toamna lui ’56.)

Una e sa te rascoli, alta e sa aprobi. Cand a cazut Iacob al II-lea, s-au gasit episcopi anglicani care sa-l urmeze in exil pe regele procatolic, ori poate catolic, numai pentru ca era suveranul legitim si, orice s-ar fi intamplat, nu putea fi inlocuit.

Crestinismul neajutorat si neputincios este o conceptie eretica deoarece nesocoteste indemnul Domnului (Matei 10, 16: “fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii”) si trece peste textele Sfantului Pavel (Efes. 5, 17: “Drept aceea, nu fiti fara de minte”, II Tim. 4, 5: “tu fii treaz in toate…”, Tit. 1, 8: “sa fie treaz la minte” si mai indeosebi I Cor. 14, 20: “Fratilor nu fiti copii la minte; ci la rautate fiti copii, iar la minte fiti oameni mari”).

Nicaieri si niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti. Ne cheama sa fim buni, blanzi si cinstiti, smeriti cu inima, dar nu tampiti. (Numai despre pacatele noastre spune la Pateric “sa le tampim”.) Cum de-ar fi putut proslavi prostia Cel care ne da sfatul de-a fi mereu treji ca sa nu ne lasam surprinsi de satana? Si-apoi, tot la I Cor. (14, 33) sta scris ca “Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neoranduielii”. Iar randuiala se opune mai presus de orice neindemanarii zapacite, slabiciunii nehotarate, neintelegerii obtuze. Domnul iubeste nevinovatia, nu imbecilitatea. Iubesc naivitatea, zice Leon Daudet, dar nu la barbosi. Barbosii se cade sa fie intelepti. Sa stim, si ei si noi, ca mai mult rau iese adeseori de pe urma prostiei decat a rautatii. Nu, slujitorilor diavolului, adica smecherilor, prea le-ar veni la indemana sa fim prosti. Dumnezeu, printre altele, ne porunceste sa fim inteligenti. (Pentru cine este inzestrat cu darul intelegerii, prostia – macar de la un anume punct incolo – e pacat: pacat de slabiciune si de lene, de nefolosire a talentului. “Iar cand au auzit glasul Domnului Dumnezeu… s-au ascuns".)

- Poti sa nu pacatuiesti de frica. E o treapta inferioara, buna si ea. Ori din dragoste: cum o fac sfintii si caracterele superioare. Dar si de rusine. O teribila rusine, asemanatoare cu a fi facut un lucru necuvincios in fata unei persoane delicate, a fi trantit o vorba urata in fata unei femei batrane, a fi inselat un om care se increde in tine. Dupa ce L-ai cunoscut pe Hristos iti vine greu sa pacatuiesti, ti-e teribil de rusine. '


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Mi-am amintit ceva, si tre s-o spun. Aici se face misto de acele decorpolarizari, vezi Doamne nu sunt acceptate de lumea normala, cu scauna la cap, si lumea crestina, ca doar daca nu scrie in Biblie...
In fine.


Poate eu privesc cu f. mare atentie cum se vorbeste aici, cu atata lejeritate, despre acele "decorpolarizari".
Poate eu mai stiu ca nu este bine sa te joci cu psihicul fara o instructie serioasa venita de la si sub supravegherea unui profesionist.
Ajungi sus in tavan, ajungi la stele si de acolo poate ti se incurca acel cordon argintiu si uiti drumul inapoi sau il gasesti drept in sectia de psihiatrie, asta in cel mai bun caz.

Numai citindu-ti relatarile despre parintele Arsenie Boca si imi dau seama ca iti trebuie o baza mai solida de informare daca vrei sa abordezi experinte paranormale in mod direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

B. nica...eu n-am nimic cu Arsenie Boca, Dumnezeu sa-l odihneasca. Eu n-am nimic nici cu misticii, nici cu credinciosii. Am relatat povestea cu maicutele pt. ca se preteaza subiectului, si e recenta...s-a intamplat ianurie 2010. Eu nu l-am cunoscut pe Arsenie Boca, nu pot spune ce facea sau nu, dar o parte din personalul bisericesc l-a cunoscut. Scopul relatarii era acela de a arata ca uite, si altii, credinciosi prin menire, accepta unele situatii de...(para)normal. Maicutele nu ziceau de decorpolarizare, ele ziceau ca parintele a trecut prin gratii fara ca agentii securitatii ce-l pazeau sa-si dea seama.

Aresenie Boca avea premonitii. Apai, daca nici premonitiile nu-s de domeniul...(para)normalului...atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

http://www.calauzaortodoxa.ro/calauza/mari-duhovnici/prorociri-despre-romania-parintele-arsenie-boca/


Uite ce comentarii sunt pe un site de ortodocsi. Culmea, ca premonitiile, clarviziuena, decorpolarizarea (dupa spusele staffului biserices) ale preotului Arsenie Boca sunt acceptate, dar daca un user X se apuca de aceleasi chestii...culmea...e hulit. De cE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Mi-am amintit ceva, si tre s-o spun. Aici se face misto de acele decorpolarizari, vezi Doamne nu sunt acceptate de lumea normala, cu scauna la cap, si lumea crestina, ca doar daca nu scrie in Biblie...
In fine.


Poate eu privesc cu f. mare atentie cum se vorbeste aici, cu atata lejeritate, despre acele "decorpolarizari".
Poate eu mai stiu ca nu este bine sa te joci cu psihicul fara o instructie serioasa venita de la si sub supravegherea unui profesionist.
Ajungi sus in tavan, ajungi la stele si de acolo poate ti se incurca acel cordon argintiu si uiti drumul inapoi sau il gasesti drept in sectia de psihiatrie, asta in cel mai bun caz.




Aici...intr-o masura(desi ironia si aerul de superioritate imi displace, dar asta ti-e stilulpare-se)concord, experientele out of body,pot pune la incercare psihicul unora, sunt avertizari in acest sens...in orice caz, asta e parere strict personala, f posibil sa ma insel,insa, probabil ai dat de postarile de la topic Intamplari paranormale, unde cativa membri,povesteau despre O.B.E in mod involuntar!...in momente de maxima concentrare, oboseala, etc...
ei , in cazul asta, omul nu face nimic in sensul, insa deodata se trezeste prin alte....dimnesiuni!!... in fine, e un subiect complex,vroiam doar sa spun ca se intampla unora care habar nu au despre O.B , eventual afla dupa ce li se intampla...si ei tot la psiho-pupu ar trebui sa mearga oare??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mda, m-am cam lamurit, de fapt mi se confirma ce credeam deja. in fine, asta nu priveste pe nimeni.
daca n-am citit o anume carte, nu ma apuc sa impartasesc din ea nimanui.

faceti ce vreti, traiti asa cum considerati. e strict problema voastra. sa citez un mare teolog, aproximativ imi amintesc, lucrurile spirituale sunt simple si pe intelesul tuturor, numai ca unii le complica pana la paroxism.

si ptr Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

B. Nica eu nu judec o carte dupa coperta. Din perspectiva mea, in functie de ce mi s-a relatat, consider ca preotul avea niste abilitati..mai speciale, dar asta nu inseamna ca il consider nebun, sau mai stiu eu cum. Departe de mine gandul. Sunt convinsa ca a fost o persoana deosebita, credincioasa, ca facut si a dorit numai binele. Sunt convinsa ca invataturile sale ajuta pe multa lume in prezent.

Mergi la inceput