Gemanutele in asteptarea lui Mos Craciun!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Olim, azi m-am trezit gandindu-ma ca habar nu am cat mai ai pana la marea intalnire cu don'soara ta..deci, cat mai ai? Care-i data X? Eu racituri fac doar din curcan roi, daca am vreun cucos de la tara, din ala. De porc nu-mi plac deloc.
Mi-ati facut si mie pofta cu fasolea voastra cu ciolan, cred c-o sa fac si eu saptamana asta.

Black, vreau si eu zapada, mi-e asa dor sa ies la sanius, sa fac om de zapada...si vad ca la noi, nimic. Sper sa ninga sapt. asta, macar.

Ralu, ma bucur ca te mai zaresc!

Doina, de mancare...eu acum am in frigider ciorba de gaina, chiftelute de porc/vita si pilaf cu carne de pui. Maine cred ca o sa fac o mazare sau fasole, in functie de timp. De fapt, poate pun din seara asta la fiert fasolea...ma mai gandesc.

O zi buna!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna fetelor!
Olim eu fac pifitia de porc astfel:
1.minim doua picioruse de porc, taiate pe din doua.
2.un sfert capatana de porc degresata, taiata bucati mai mici.
3.o bucata de carne de porc slaba.
Spal bine in multe ape toate astea sa iasa sanglele din ele cu apa calduta mai inatai , apoi in vreo 3 ape rece.
Pun tot intr-o oala mare cu apa la fiert.La piftie nu se mai adaoga apa pe parcurs. Spumez bine pana nu mai iese spuma deasupra si lasa sa fiarba pana se desface carnea de pe oase.Bucata de carne slaba o scot cand este fiarta caci daca o lasa pana fierb piciorusele si capatana se face praf...Dupa ce am luat spuma, pun sare , asta dupa gust dar mai putina caci si usturoiul pe care il voi pune il voi pisa cu sare.
Dupa ce a fiert tot, scot canea...capatana...piciorusele tot intr-o cratita sau intr-o tava.
Pana fierb toate curat o capatana de usturoi si o pisez cu putina sare.
Las carnea sa se raceasca si pana atunci strecor zeama si oa "vantur" dintr-o oala in alta de cateva ori.Intr-un castronel pun usturoiul pisat cu zeama de la piftie, las sa stea asa vreo 10 minute si apoi trec zeama cu usturoiul printr-o strecuratoare ca sa nu ajunga usturoi pisat in zeama doar gustul de usturoi.Aleg canea, care s-a racit , pun si bucatele de carne in castronele, farfurii adanci, impart sa fie carnita destula in fiecare farfurie, castronel.Gust zeama sa fie suficient de sarata, dupa gustul fiecaruia se face asta si pun peste carnita zeama , apoi le dau la rece.Daca nu gasesti si capatana de porc sa cumperi, pune 4 picioruse de porc, carnita slaba si la final cand ai zeama (doar zeama ) calda dizolva un pliculet de gelatina si amesteca-l bine cu zeama sa se lege pifita.Eu nu pun caci porcu e din productia proprie si nu e nevoie ...are geleatina si in picioruse si capatana...
La cea de pasare , la fel, se fierbe mai putin si pun in fundul la fiecare farfurie, castronel rondele de morcov pe care l-am fiert in ...cu pasarea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Iar sunt singura...acasa...ati fugit in tarile calde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

doina, multumesc de reteta!
lora, marea intalnire este presupusa pe data de 23 februarie, dar pe 31 vedem daca este cezariana sau nu!
va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Doina, pe aceeasi reteta de racitura pot sa incerc cu curcan?

Lora, avem la zapada, de mi s-a acrit mie! Ninge incontinuu, ba la Brasov, ba la Predeal, de m-am saturat sa lupt cu nametii in drum spre munca! Da'i frumos, atmosfera relaxata si la munca, iar cu Dragos am iesit la sanius duminica in cartier (la 5 minute de mers pe jos Lacul Noua, la 10 minute gradina zoologica si Aventura Park, iar vara este deschis si un strand relativ nou, sub 5 ani vechime).... Padurea o am chiar in fata geamului, dupa un rand de case. Si drumul pana la munca s-a scurtat bine: 25 de minute cu busul, sotul la 3 minure cu masina. Daca gasesc o casa de cumparat in cartier si ceva bani de la loto, nici numai stau pe ganduri sa schimb zona!

Legat de controlul de maine, abia astept sa se termine, ieri am stat 10 ore la munca si azi probabil ca voi dormi acolo peste fise si registre! In fine, sunt acoperita (spun eu).

Olim, chiar ca mai ai putin pana cand nasti! Si tu esti totusi atat de activa: cursuri, vizite pe la magazine, cum de rezisti? Cum mai stai cu anemia? Te vitaminizezi cu ceva (si lasa prostiile cum ca de la vitamine te ingrasi...) Pupa-l pe Alex din partea noastra, cred ca-i greu si pt el cu toate atatea schimbari din viata lui! Atatea tari, atatea limbi, atatea persoane noi in viata lui, eu cred ca eram muuult mai reticenta la schimbari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor!

fetelor, am o rugaminte la voi.Georgiana si Teodora sunt 2 fetite din Iasi care au nevoie de ajutorul nostru.Haideti sa intindem o mana de ajutor familiei, orice suma este binevenita!Pe 23 ianuarie au o programare in Germania!Aici aveti mai multe detalii!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169295&whichpage=1

multumesc de ajutor tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
black, am momente si momente!M-am inscris la curs in octombrie si doar acum au gasit loc si pentru mine, asa ca nu am alta sansa, sper sa am timp sa il termin pana nasc sau daca nu pana termian marius concediu de 14 zile.
si cu alex am facut unul de contabilitate, am mers luni la curs si marti am rupt apa, cu el am dat si o liceenta , deci musai era sa fac ceva si cu Sophia la bord
cu magazinle ma agit mai putin, adica nu atat cat mi-as dori si asta din lipsa de mobilitate foarte mare si oboseala.
cu anemia stau mai b in isor este 10 acum, iau 4 pastile de fier vitamina c si acid folic zilnic, si efectele sa vad.
in schimb ma termina astia cu renovarile, nu sunt seriosi deloc, plus ca au niste preturi, plus ca nu sunt seriosi deloc, azi am asteptat 25 de minute instalatorul care mi-a facut o oferta
oricum am zis ca [profitam de reduceri acum, dar cred ca astept pana la vara, o sa am mai mult timp si nervi sa caut ce vreau.


Alex e putin derutat cu atatea schimbari, deja a aparut gelozia, nu vrea sa ii mai cumpar nimic Sophiei, la scoala impinge doar fetitele mai mici ca el, imi zice ca el vrea un fratior si nu o surioara,ca el nu o sa o iubeasca.Are 2 saptamani ca nu ne putem intelege cu el, nu suporta nici un copil in apropierea lui, totul deseneaza in negru si grii si doar intr-o culoare!
Avem multa rabdare cu el, incercam sa ii facem mofturile , dar tot degeaba.

va pe toate ca a sosit al meu sot si dam o fuga la oras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Asta-i buna si cu tine, Olim! Auzi, deseneaza Alex in negru si gri! Stii care-i culoarea preferata a lui Dragos: MARO! Si deseneaza maro absolut totul: si copii, si flori, si iarba, si cer. Si ce? Am incercat sa-i diversificam paleta de culori si a gasit negru si gri, ca se apropie de culoarea lui. Si crede-ma ca nu-i absolut nicio pb cu el.

O fi greu lui Alex cu noua surioara, habar nu am caci nu am trecut prin aceasta situatie. Eu zic ca cu rabdare si in momentul in care o va vedea ca pe o posibila colega de jucat si facut prostioare va fi alt copil, mai cooperant. Nu te-ai gandit ca pt momentul nasterii sa nu-l duci de-acasa, ci sa stea tatal cu el (asta insemnand ca tata isi ia concediu). Ar fi mai bine decat sa-l duceti la niste straini, chiar si bine intentionati. Sau sa-ti chemi sora mai repede (desi este sesiune, stiu...), insa nu-l da pe Alex. Mai multa atentie catre el si nu-i mai cumparati bebelinei in prezenta lui, incercati sa nu vada el asa de mult schimbarile.

Veste noua: am primit retetele de la dr. respectiva, sper maine sa nu am niciun fel de pb. Cica are deja chemare pt un post de medic de familie in Franta! Daca aici era habarnista, mi-e mie groaza de viitorii ei pacienti francezi. Olim, nu va fi in zona ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Black merge si de curcan numai ca la final ca sa nu fie probleme dizolva in zeama calda un pliculet de gelatina si amesteca cu zeama.
Olim voi ce mai faceti?
Lora?
Restul fetelor ce mai spuneti?
Eu am facut mancare de pachet fetei si pentru noi , acum mai stam cu Dan in bucatarie la lalaiala si apoi o s ma bag la tv. La noi a fost azi un vant rece de zici ca biciua...la voi cum e vremea?
O duminica cat mai placuta sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

,,In sfarsit,, a ajuns zapada si la noi. Nu contest ca trebuie dar nu pot sta deoparte nici fata de fericirea copilasilor mei la vederea zapezii. Eu mi am planificat atatea drumuri pe ziua de maine .. in fine om vedea cum ma voi descurca cu masina.. totusi sper sa se opreasca zapadaaaa.

doina-am vazut ca ai postat reteta. La noi nu se pun atatea carnuri in plus dar cu siguranta e ok si cu mai multe feluri.

La vreo patru ,,adidasi,, fierti pana iese gelatina aia se adauga usturoi tot asa vreo 4-5 bucati , se desfac de oase si se pun in farfurii adanci. Apoi se pune lichidul si se scoate la rece... atat....
Asa ieri am mai facut inca o tura de data asta eu am fost ucenicul si am mai pus si ceva ramasite de carne de rata. A iesit chiar ok si pe deasupra am mancat si eu.

Maine incepe scoala, gradi! sa aveti un semestru roditor cele care au copilasi la acest nivel!
Eu maine imi iau o zi de concediu sa mi rezolv problemele cu tata..analize, spital ca altcel incet dar sigur o voi lua razna.

Mergi la inceput