Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Tina, sa-ti raspund eu la intrebarea cu greutatea si inaltimea- TEO la 4 ani avea 15 kg si 104 cm. Deci al meu avea la 4 ani 15 kg, dar e un finut, il sufla vantul.

Albert a ramas pe la 9800, vad cu nu mai depaseste greutatea asta, dar mananca, e sanatos, e vioi, e vesel, deci e ok.

Crispro, dar ce cafea buna ai facut! Si eu sunt geloasa cand vad ca albert sau teo trag la altii, dar m-a linistit teo, nu stiu ce I s-a parut lui intr-o zi si mi-a zis mami eu te supar cel mai mult pe tine, ca pe tine te iubesc cel mai mult. Sa rad si sa plang nu alta. Si ma supara de cateva zile, nu gluma. Bine, mie imi trece repede, dars unt dese crizutele lui.

Noi am fost la biserica, am impartasit baietii, bine noi mergem cam in fiecare duminica si la sarbatori, ne place. Teo a stat cuminte, ca i-am spus ca daca e cuminte ii ia mamaie o revista cu scorpion, de care face reclama. Ii zicea azi mamei mele cand s-au intalnit- stii, din aceea de la chioscurile de presa si o tragea de mana. Si l-a obtinut. Lasa ca si asa il vede rar mamaie. A invatat de la coleg de gradi ca mamele au mai putini bani decat bunicile, colegul are o bunica putred de bogata si tot asa de zgarcita, zice mama colegului. Lui Teo i-a placut povestea si i-a spus-o si el azi lui mamaie. Asa ca dupa amiaza vor merge impreuna prin oras, la plimbare. Cred ca teo are o listuta cu ce vrea el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

In general schizofrenia e transmisa genetic, insa nu inseamna 100% ca vor avea si urmasii. Nu categoric, e scos din calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Palomina noi dormim 13-14 ore/zi

Bumblebee castane am luat si eu diseara le bag in cuptor!

Paula programul asta il avem si noi cu o singura exceptie: cina care la noi e la ora 20 si e LP
la amiaza mancati supa+felul II?
noi mancam supa si cand ne trezim mancam delul II - asa ca din cand in cand felul II e iaurt sau mamaliga cu branza, adica lactate

aici e un grafic de introducere alimente

Cristina mie dr mi-a zis sa nu ma ating de putulica, cica acum medicii urologi asta recomanda

Hstamina raspunsul este NU m-as fi indreptat spre o alta modalitate de a avea un copil

am luat si noi gutui azi - o sa fac compot cu mere ca sunt putin cam acrisoare
fug sa fac broccoli ca mi-a facut Michelle pofta ieri


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

RamonaVlas, esti o fericita cu cresa, vreau si eu la cresa la voi. Sa vedem, acum cea care e mai aproape de noi e o cresa buna, regretata de copiii care merg de la cresa asta la gradi. Sper sa fie ok.

Oala minune e super, eu am facut aseara o ciorba de fasoale boabe. Si am mai facut si sarmale cu bureti - cum le zice sotul meu- ne-am aprovizionat cand am mers la Dorna. Noi gatim des la ea, nu abur, fierb toate legumele, carnurile de la tara. Super.

Cu decalotarea, eu nu am facut-o fortat la nici unul, la Teo am tras mai temeinic o singura data, ca se vedeau neste puncte albe mari. L-am curatat si a fost ok, nu a plans, nu a sangerat. Si la Albert fac la fel, mereu curat, delicat, nu-l trag sa-l doara. La amandoi e ok, asa ne-a zis medicul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Mai vroiam sa zic de castane- eu intai le spal, apoi le crestez putin, apoi le fierb 10 min, apoi le pun la cuptor, intr-o tava, pana se rumenesc un pic. Poate te ajuta, Bumblebee!

Cu gradi- tocmai am aflat de copilul unei colege de munca, are 2 ani juma, merge la gradi (program scurt) si cica odata s-a batut copilul acolo, cu inca unul de aceeasi varsta, erau amandoi cu sange!!! No, cam cat de mult tre sa se bata, sa nu vada nimeni???? in alta zi, cand sa il ia de la gradi, el statea cocotat afara, pe un stalp, singurel, si o astepta, suparat. Cum s-o fi urcat pe stalp, si cine stie de cand statea acolo? bine ca nu a sarit in cap, ca erau vreo 2 m pana jos. Of, biata mama e asa suparata, ca nu are ce face. ea e singura, e deodata cu mine, si sotul ei a murit la 3 sapt dupa nasterea copilului- primul copil.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

salutare dragelor! dau cafeaua nr. 2...

am putin ragaz, asa ca am intrat sa vad ce faceti...

cu putulica....F nu ma mai lasa sa umblu acolo, cred ca ar trebui ca cineva sa-l tina de maini si de piciaore ca eu sa pot sa ma uit acolo... nici cu E n-am facut mai nimic,n-are pb...

histamina, cand ai boli genetice e loterie zic eu...poate sa mosteneasdca sau paote sa nu mosteneasca...oricum e risc mare...am o prietena care are un copil cu SD...cumnata ei isi punea pb daca sa faca sau nu copil...pana la urma a facut, dar a facut si amniocenteza, asa ca acu are of fetita frumaosa si sanatoasa de aproape 4 ani...

fetelor, pt aprecieri si comentarii..

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77
Fetele, poate sunteti careva mai pricepute pe aici. Fetele mele au amandoua RH negativ. Eu il am pozitiv, Stef habar nu avea ce RH are, am presupus noi ca ar fi negativ. Ieri a fost si a donat sange pt o vecina care tb operata si i-a zis ca RH lui e tot pozitiv. Care o fi explicatia? Mi-au dat alti bbei la maternitate? Musai sa caut pe net despre RH -

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Repetati Rh-ul. Eu am avut o adevarata aventura cu rh-ul si gr. sang..Cand mi-am facut buletin prima oara, mi-au pus stampila cu Gr. sang. B3. Cand am ramas gravida cu Radu si am facut analize mi-au spus ca am rh pozitiv si gr.A2. Am repetat gr. si mi-a iesit O1!!!! Am repetat iar si mi-a iesit AB4, rh pozitiv.!!!!
Cand am ramas gravida cu Stefi si am facut iar analize, surpriza!!! Rh-negativ, Gr. AB4! Le-am repetat si s-au confirmat ultimele variante. Am fost si f. suparata pt. ca in mod normal, dupa ce l-am nascut pe Radu trebuia sa fac vaccinul antirh daca el avea pozitiv, ca sa fiu sigura ca nu vor fi pb. cu o sarcina ulterioara. Din fericire Stefi are si ea rh. negativ si totul a fost ok in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

laura ce patanie :) si eu am rh negativ dar mi'am tot facut analizele si mereu a iesit la fel. A2 negativ. marius are B3 pozitiv si mara AB4 pozitiv sa vedem pustiu cum iese

avem un premolar nou. cred ca azinoapte a spart gingia ca s'a cam matait prin somn.

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

histamina, sincera sa fiu nu stiu ce as fi facut. ii multumesc lui dumnezeu ca am fost sanatosi ca nu stiu ce as fi facut in anumite situatii...

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

palomina - Bianca doarme cam 11-12 ore noaptea si 2-3 ziua.

denisa - eu am primit oala de la socri (e luata din Italia), nu stiu unde se gaseste in Ro
Hai ca am cautat pe www.lagostinaworld.com/template/contact/ContactInternationalTemplate.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID={5A78AD47-58E6-45A6-94A3-C65D02FB383F}&NRORIGINALURL=%2fservice%2fwhere-to-buy&NRCACHEHINT=NoModifyGuest" target="_blank">google, iti dau PM


crissy - ciudata povestea cu Rh, nu am idee de ce au negativ.

histamina bravo puiului pt papa!
Vai ce ai povestit de lovitura!!! Si acum accepta sa stea in patut?
Referitor la schizofrenie, nu spun nici Da nici NU, pt ca nu cunosc riscurile si probabilitatile.


paula - asa avem si noi programul, cu mici exceptii, uneori nu ii mai dau fructul de la 10 (ea se trezeste la 9 - 9.30) si ii dau paine cu ceva si 2-3 masuri LP.
Cand se trez. in jur de 8 ii dau si fructul.
Dupa trezire, la 17 ii dau un fruct iar la 19-20 cina, legume, lactate, fainoase.

oana - peste sufleul de brocoli am pus din nou pesmet si eu l-am mancat cu pastrama de curcan. Azi am fisrt si 2 cartofi in coaja si i-am mancat alaturi de brocoli.


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput