Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Histamina, din fericire nu sunt toate cresele la fel, pentru ca tot din fericire nu sunt toti oamenii la fel. Mai sunt si oameni responsabili, cu dragoste de copii. Tu ai avut parte de o experienta nefericita (eu chiar cred ca o dadeam si eu cu capul de zabrele pe respectiva, cum a patit puiutul tau). Am credinta ca vei intalni si oameni buni si gradinite bune!

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Hello

HISTAMINA bine ai venit printre noi.Din ce ai scris Sebastian face foarte multe lucruri,nu iti fa griji pe partea motorie,are inca timp.Cu kg..nu stiu ce sa spun.
Cum ti-ai dat seama ca a fost lovit baiatul?Ti-au recunoscut educatoarele?Pai eu cred ca reactionam la fel,dadeam cu ea de toti peretii aia.

Bumble castane

Puiut cum a fost la BD?Asa mi-e de dor de casa,dar chiar nu stiu cand mai ajung.Vroiam sa iti spun de mult timp:poti inlocui tigaia de teflon cu una din ceramica,care nu e atat de nociva,intr-adevar pretul e mult mai mare dar se merita garantat.Cred ca poti gasi mai multe detalii pt net.

RODY .Cum mai merge munca?

Crispo hai ma,cum sa iubeasca Vladut mai mult pe soacra ta decat pe tine????

TINA uau,ce urias ai tu acolo.Cred ca e cel mai inaltut dintre delfinasi.Dar are si cui semana.Musai trb sa faci si o fata care sa aiba picioarele tale lungi (sa nu zic craci ca suna urat)

ELADEA tare frumosi sunt baietii tau.Si cum te ajuta Filip la sters praful,dragul de el.

CRISSY mc de cantecele,sunt foarte utile.

Sa va mai zic de Paul:s-a facut un mare gelos si posesiv,cand vede ca se apropie o persoana de sex masculin de mine incepe scandalul.Acum o sapt cand a venit instalatorul a facut scandal mare,aseara a vrut sa dea recenzorul afara,Doamne,ce urla la el,s-a dus sa-i dea cu pumnii,cu picioarele,il certa,ce mai...scandalagiu.Desi e amuzant sa-l vad cum ma "apara" el de altii,pt unii nu e asa placut din pacate.Eu am zis "asta da dovada de dragoste nemarginita"
Iar de vre 4 zile e la cura de slabire:nu mai vrea mancare,doar ciuguleste un pic si gata.In schimb LM-ul si biscuitii sunt la putere.Asta e,eu nu ma stresez deloc,ca nu moare el de foame,cand o sa vrea sa manance eu o sa ii dau.
Dar ma enerveaza ca trage tata ziua de tricou,cum ma asez cum vine,si mai rau e ca eu stau fara sutien in casa si cand imi prinde cate un sfarc imi vine sa urlu de durere.Nu stiu cand prind curaj sa-l intarc.

Off nu ma speriati cu cresele,eu sper sa fie bine.atat cu mancarea cat si cu comportamentul lor.Nu m-am uitat pe meniu din pacate cand am fost sa vb cu dr,dar din ce mi-au spus niste amici care si-au dus fetele acolo mancarea pt grupa mica (sub 2 ani,unde va fi Paul) e destul de ok,fara pateuri,cremvusti,salamuri,cu care eu nu sunt de acord deoarece nici noi nu consumam,mi se par cele mai nocive alimente din cate pot exista pe piata.De asemenea,nu au in meniu decat pui si vita,fara porc,prajiturile le fac acolo,nu au nimic de la catering.Varza stiu ca nu e voie sub 2 ani,acum daca ma insel sa nu dati cu rosii.

Off trage de mine iarasi,revin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

puiul era speriat si cand a ajuns acasa si a vazut patutul a inceput sa se prinda cu manutele de cap si sa tipe:nu,nu.apoi s-a prins de mine urland nu,nu,sa nu il pun in patut.
imediat mi-am dat seama.
tipa m-a intrebat daca am raport psiholocig si i-am spus ca da,desi nu aveam.
mi-a spus ca da,l-a pus de sus si in cadere!!!!!!!!! s-a lovit cu caputul de zabrelele patului si asa ori de cate ori trebuia sa se uite si la alti copii..........ca ea nu e platita pt ce face,ca mai bine il iau de acolo,ca pt 7 mil ea nu sta cu copilul meu in brate etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Cu decalotarea eu sunt cam..in plop...matusa mea mi-a spus ca ea recomanda decalotarea pt evitarea infectiilor,dr de fam mi-a spus ca se va decalota singur,mie imi e teama sa trag de putza lui,nu o fac dearece nu vreau sa il doara,in schimb trage el de cuc de fiecare data cand e la fundul gol.Momentan nu am avut neplaceri din cauza asta,dar nici nu as vrea sa ma risc.Asa ca nu stiu cum voi face.

Denisa nici eu nu il spal cu sapunel,doar cu apa simpla.

Si ca tot spuneam de Paul,i-a iesit coltul nr 7,nu stiu cand,caci nu ne-a dat de stire nimic,dar coltul 8 ne face probleme,maraieli,urletel noaptea.Asa m-am saturat.
Si mai nou merge la trap,ca un calut,si baga step.Trb sa-l filmez,e atat de comic.
Nu mai vb de tel,mi-a mai stricat unul zilele trecute,iar altul l-a ascuns printre haine,cand era si pe silent.Ce l-am mai cautat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

puiul era speriat si cand a ajuns acasa si a vazut patutul a inceput sa se prinda cu manutele de cap si sa tipe:nu,nu.apoi s-a prins de mine urland nu,nu,sa nu il pun in patut.
imediat mi-am dat seama.
tipa m-a intrebat daca am raport psiholocig si i-am spus ca da,desi nu aveam.
mi-a spus ca da,l-a pus de sus si in cadere!!!!!!!!! s-a lovit cu caputul de zabrelele patului si asa ori de cate ori trebuia sa se uite si la alti copii..........ca ea nu e platita pt ce face,ca mai bine il iau de acolo,ca pt 7 mil ea nu sta cu copilul meu in brate etc.


What?A si avut tupeul nesimtit sa recunoasca?Cred ca o dadeam si eu cu capul de zabrele,sa vada cum e.Mah,ce nenorocite,cum naiba sunt angajate astea?Pai daca nu e multumita de salar,sa plece ea,cine o pune sa stea?Cred ca de la bun inceput stia conditiile,atat salarizarea cat si faptul ca a avea grija de copii nu e atat de usor,e o mare responsabilitate.Doamne,ma ingrozesc de asemenea specimene.

Cred ca ati vazut stirea de sapt trecuta cu acel cpilas care a cazut de la mansarda,ca l-au trimis singur la baie,ea avea multi copilasi pe cap.Pai si ingrijitoarele pt ce sunt oare?sa stea la cafele?
Urasc tara asta

Si eu stau cu teama sa nu fie Paul bruscat la cresa,el e mai..energic si neascultator,mi-e frica sa nu il loveasca,sa nu-l bata ,cred ca daca s-ar intampla asta as uita de bunele maniere si mi-as face dreptate singura.Adica eu nu il bruschez acasa si vine o necunoscuta si face asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

se plangeau si infirmierele ca e prea mic.in zadar le-am spus ca au si copii de 6 luni.da,dar aceia erau la saptamanal si erau cazuri sociale...............adica nu intreba nimeni dac aii bate.

am obosit.am refuzat sa dau spaga.
dac ao vad,nu stiu cum reactionez.
culmea e ca s-a dus la directoare,care mi-e prietena, si a intrebat-o cu fi-miu in brate urland:eu cu asta ce fac???????////

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Btz_ovi, si Raisa cu noi e mai...(nu imi place cuvantul "rea") rasfatata sa zic, desi daca nu are voie sa umble cu ceva, poate sa se arunce pe jos, sa zbiere, sa faca ce vrea, ne voie si gata. Ei, de la cresa, tot timpul imi spun ingrijitoarele cat e de cuminte Raisa, cum se joaca cu toata lumea, da jucariile, danseaza, canta....mami, la fel, cand am sunat-o dupa ce a ramas acolo vineri noaptea, mi-a zis "aveti un inger de copil, atat e de cuminte!" Eu am ramas masca.
Imi e sa nu gandeasca ca zic eu ca e "agitata" Raisa, dar a vazut apoi, dupa ce ne-am dus noi dupa ea....si-o luase deja in cap.
Asa ca eu zic sa nu iti faci griji.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Salut!
O sa dati cu rosii, la gradi cu program normal 1 ingrijitoare la 100 copii, la camin 2 ingrijitoare, 1 bucatareasa tot la 100. Educataorea nu are voie sa paraseasaca sala de grupa, deloc. Dati vina pe sistem si guvernanti. E drept ca e o meserie super grea si prost platita si daca nu pui pasiune nu ai ce cauta. Acuma fac si eu un bulion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,va rog sa imi raspundeti la o intrebare:
daca ati avea in familie 2 cazuri de schizofrenie, verisoara si mama sotului, ati mai fi facut copil?
e o discutie la aspirante,fete care mi-s f dragi.vreau parerea vostra ca mame.daca ati sti ca puteti sa dati copilului vostru o astfel d eboala,ati mai fi facut copilul?
eu spun categoric NU.
voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ilinca, merci Ca mi/ai zis de oala. O sa iau alta daca ma hotarasc sa folosesc, ca eu nu prea gatesc... Azi am fost cu v pana in oras, si mi/am luat papa la pachet-2 "meniul zilei". Azi la 6 vin niste fini, fierb niste sarmale, fac o praji si iar bag in mine.

Bumblebee, nu am fost nici la homeopat, nici la neuro. As merge la dr de care zicea Eladea, am cautat-o pe net, dar nu am gasit sa aiba cab particular. Iar la stat prin spital de stat, la cozi, sa ne primeasca-nu ma duc.

Azi noapte la 12 s/a trezit prima data, m-am pus langa el si am dormit neintorsi pana la 7!!! Ioi, ca lemnul am dormit. Copilul era la picioarele mele, nici nu l-am simtit...

Acum il culc, e pe burta mea.

Azi m/a enervat soacra mea, a venit acasa sa stea cu celalalt nepot, ca sa poata cealalta bunica sa mearga la coafor. No, si ne/am intalnit. Apoi pe vlad il tine numai in brate. I/a dat paine, i-am tot spus sa nu ii mai dea, ca urmeaza pranzul si vreau sa manance copilul. Dar ea nu ii refuza copilului paine, sa nu planga. Nici eu nu vreau sa planga, dar nu il indes de paine ca asa ar vrea copilul, ci ii atrag atentia la o jucarie/ telefon, sa uite de paine.

Cu decalotarea-la controlul de 1 an, l-a tras dr de putza, de era sa lesin!!! Zici ca i-a intors-o pe dos. Eu ma tem, sa nu se rupa ceva pielicica. Asa ca mereu i-am facut f putin, fara sa fortez, strict igienic. Si vad ca s/a facut bine.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput