Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

nela, pt apartament. Spor la amenajat!

ramonavlas, drum bun, vreme frumoasa si distractie placuta!

crissteo, ce fain ca ai rabdare sa te uiti la filme... Nu ne faci si noua rezumatul? Aseara am vazut si eu sfarsitul unui episod din Anatomia lui Grey, a inceput serie noua. Inca nu stiu cum il dau, m-am uitat pe prg si in seara asta e dr. House.

Bolnaviorii ce mai fac? Dar nazdravanii?

Sunt mamici care candva intrau mai des, nu au mai dat un semn cam de mult : coteasca, CarmenAlbu, Cris2010 (oare inca nu s-a intors in Buc?), anca_vlad, senty, Otilia, aelita, palomina nici ea nu a mai intrat zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata!

Dupa ce ca a dormit asa rau, la 8 s-a trezit. deci, 8 ore de somn noaptea, plus o ora juma peste zi. Mai sunt asa copii??? Mama zice ca exact asa eram si eu cand eram mica, nu dormeam, ma foiam, stateam treaza - pana la 3 ani.

Crissy, abia astept sa imi iau tigari- cumva numai la ele ma gandesc, ce noroc ca le voi avea,, ca ele ma vor ajuta sa nu bocesc atat- asa le vad deocamdata.

I-am dat Lp la 3, pe la 4 aproape a adormit. Dimineata s-a trezit urland, de zici ca si-a prins mana la usa. L-am luat in brate, a adormit pe burta mea, la orizontala amandoi. Dar nu stiu de ce mama zmeilor m-am gandit sa il pun jos, in pat, si s-a trezit.

No, cam asa stam noi...

Nela, felicitari pt apartament, sa il folositi sanatosi!

Mycya, felicitari pt laptop, sa te tina cat de mult!!!

Bambi, is curioasa ce melodie e!

Crissteo, ai gasit undeva filmul gratis de vizionat sau download? Am gasit cartea free download, dar mi-e lene sa citesc.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata si de la noi

sanatate la picii bolnaviori
si noi tragem cu o enterocolita de o saptamana si ceva
parca da semne ca ne lasa

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Nela, felicitari pt apt! Sa-l stapanati cu sanatate si sa-l umpleti de clipe fericite si iubire!

Crisu', iar coincid trezirile lui Vlad cu tristetea ta.. plecarea mamei si nu numai..

Intrebare pt fetele care au cumparat scaun auto. Ce aveti pe sub husa? Adica: plastic direct, burete, polistiren?
Noua ne-a adus nasu' un scaun auto de la un coleg, cu un copil mai mare, dar mie mi se pare f rigid, a pus insividul un carton in zona spatelui, ca daca nu, era plastic direct.. Mi se pare cam tare, ca sa nu zic ca exclud ideea unui drum lung. E de la Baby Confort si poate fi asezat si cu spatele la sens, dar incape greu, pt ca habitaclu nostru e mai mic ca al altor masini, asa ca nu ii pot lasa spatarul mai pe spate. Sotul ma cearta si spuna ca eu tot caut darul de defecte, asa o fi, dar tb sa ma gandesc bine, ca daca vreau sa stea cativa ani intr-un scaun, sa mai facem si niste drumuri lungi, tb sa stiu sa ma orientez, sa vanez vreo oferta.
Oricum, pt moment asta e f bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Crisu', stiu ca esti deja hotarata, si mai stiu ca nu iti pot influenta decizia, DAR, tigara nu te va ajuta nici sa te calmezi, dimpotriva, ea contribuind la o circulatie deficitara si pt irigarea mai precara a tuturor organelor, inclusiv a creierului, chiar nu te va ajuta pe partea cu nervii. Mai mult te va ajuta, fiind chiar cea mai ieftina si placuta terapie, o muzica buna, o carte buna.
Toate iti par potrivnice, e greu, dar uite, mama ta e dovada ca se poate, ati supravietuit amandoua! Acuma toate sunt date uitarii si povesteste cu alta intensitate. Acum e greu, dar trece, toate trec..
Cred sincer ca tie iti va fi bine cand te vei intoarce la munca, numai prin prisma faptului ca va fi o continua socializare si deconectare.
Femeile sunt diferite, mamele sunt si ele femei.
Eu de ex, o mai iau pe aratura numai pt ca am creierul ranced de atata stat acasa, dar daca e sa stau de vorba cu vreo mamica in parc, las balta discutiile de genul asta, pt ca majoritatea sunt adepte statului acasa pana la 3 ani, daca se poate. Ma smt cam denaturata, dar sunt sigura ca nu sunt, ca voi petrece timp de calitate cu copilul atunci cand ma intorc de la munca, voi pierde anumite lucruri in evolutia lui? Pt cateva ore, pt ca voi recupera cumva eu tot. Voi fi obosita? Da! Voi mai avea caderi nervoase? Am si acum!
Ideea e ca tot acolo ajung, pt ca eu nu ma vad fiind casnica..
Va rog, dragile mele, nu ma umpleti de rosii, asa sunt eu.. mai defecta ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

neata si de la noi

sanatate la picii bolnaviori
si noi tragem cu o enterocolita de o saptamana si ceva
parca da semne ca ne lasa

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi


Ufff! Si a fost nasol?
Ma bucur ca macar sunteti pe drumul cel bun! Sanatate multa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Eladea, eu ii pun 1ml flixotite cu 2ml de ser. Am ramas la cantitatile astea de cand era berti mai mic, nu stiu daca e chiar ok, dra n-am ajuns la medic acum. Tu cum ii dai?

Crissy, pai asta e un fim de ala de te invata cum sa vezi viata altfel si sa te iubesti pe tine. Si cred ca aveam mare nevoie sa ma raportez un pic altfel la mine sa-mi fie mai bine.

Si ce mi-a placut si mai mult e ca-l poti vedea pe bucatele, eu asa am reusit, mai vedeam 10 min, mai puneam pauza ca se trezeau muciosii pe rand sau amandoi odata, dadeam pauza, iar vedeam si tot asa. M-am culcat la 2 azi noapte, am stat sa-l vad pe tot. Acum cand nu sunt ok, m-am invatat mai pun filmu, ma mai repliez si ma mai incarc cu energie. Asa ca nu pot sa fac rezumatu, asa un film bun n-am mai vazut de nu stiu cand.

In afara de anatomia lui grey la care m-am uitat mereu cat am fost in concediu la dorna, ca deh, acolo imi permiteam sa stau pana la 1 noaptea, n-am vazut nimic. Sunt convinsa ca mi-ar prinde bine, o sa incerc sa fac si asta.

Nela, sa va bucurati din plin de casuta voastra si sa fiti sanatosi!

Azi o sa schimb si traseul, am amandoi muciosii acasa, nu sunt rau, daor cat sa nu fie perfect sanatosi, asa ca ii plimb un pic asa pe strazi. Merg mai departe, pe jos, pe unde nu am mai mers niciodata. Multumesc pentru idee. Pe mine rutina ma oboseste rau. Asa ca schimb si eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Neatza.

Scrisesem un carnat mare,dar mi l-a sters Paul.

BUMBLE vroiam sa iti spun ca tare te admir la efortul psihic care te supune Victor,nu stiu cum mai rezisti.Poate ca par un pic deplasata,eu nu stiu cum e sa ai un copil care urla,dar cum se manifesta el?Urla toata ziua??

PALOMINA nu are acces momentan la PC,iar COTEASCA spunea ca o perioada va sta la parintii ei.

MUlta sanatate bolnaviorilor,si noi suntem raciti bocna.


Nici eu nu ma vad casnica,deja o iau razna din cauza statului acasa,abia astept sa muncesc,sa am un colectiv,prieteni mai multi,asa m-am saturat de rutina zilnica:facut mancare,schimbat scutece,facut curatenie,etc etc.Nu e de mine asta.Asa ca BUMBLE eu nu arunc cu rosii,caci si eu gandesc la fel.Eu deja am primit mustrare de la parinti ca nu are ce cauta Paul la cresa,e prea mic,si ca mai bine il duc la gradinita direct la 3 ani.Dar ei nu se intreaba daca nepotul lor are scutece sau o banana.De socru nu mai zic.Ieri a facut o faza de cacao:eu nu cer de la ei sa-i dea bani sau dulciuri,el bagase mana in buzunar sa scoata bani (5 lei e ratia lui pe luna ),iar cand l-am intrebat de o anumita problema ce stiu ca o are,si-a scos mana imediat si s-a departat de Paul,s-a aratat vizibil deranjat de o intrebare banala.Nu mai zic ca nu scapa nici o ocazie sa ma atace,gen "tu nu stii sa citesti un extras de cont,eu stiu mai bine ca tine" (ca nici nu am studii economice si exp,da na)

CRISPO eu cred ca tu deja ai intrat intr-o depresie.De ce nu dai o fuga la un spiholog?Cu siguranta te-ar ajuta,spun din proprie experienta.Iar relatia cu sotul tau:deja de prea multe ti s-au dat sfaturi,sa nu fie prea tarziu.

RODY ,nu te prinde deloc starea asta,dar deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Crispro, imi pare rau ca iar ai as nopti agitate. Nu-l poti lasa pe Vladutu noaptea cu bunica sau cu sotul. O noapte macar, s adormi si tu mai bine si poate doarme si el, cine stie.

Exemplu la noi, cu sotul doarme berti dimineata de la 10 la 13, de fiecre data cand e el acasa. Cu mine nu doarme niciodata la ora asta, indiferent ce as face. Cu mine doarme la ora 13.

Teo nu doarme la pranz cu mine decat fff rar, cu sotul doarme de fiecare data. Asa ca ei stiu clar sa se raporteze al fiecare cat se pot intinde. Cu mine le merge, storc 2 lacrimi, gata sare mami sa-i linisteasca, sa-i intrebe ce au, sa le aduca nu stiu ce si gata somnul.

Crispro, eu cred ca ti-ar prinde f bine filmul asta de care zic eu, chair si asa vazut pe bucati. Cred eu ca ti se potriveste perfect si te va ajuta foartee mult. L-am vazut pe http://astrocafe.ro/articole/evenimente-16/articol-poti_sa_ti_vindeci_viata-2171.
Mie imi place tare mult site-ul.
Sa-mi zici daca ti-a placut si tie filmul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Buna dimineata Vreau si eu cafea, ca am niste nopti de groaza. Am trecut pe medicamente ca Raul in loc sa mearga spre bine , e tot mai rau...luam ibalgin si oscillo si tantum verde. Pb e ca nu vrea sa manance nimic. Si la lapte se stramba si mi-l impinge. A inceput si sa tuseasca. Trecem noi si peste asta.
Eu eram convinsa ca dupa raceala face anticorpi si de aceea l-am dus la copii raciti, dar mi-a explicat medicul de familie ca in primele 3, 4 zile dupa raceala imunitatea f scazuta si de aceea a contactat din nou virusul.
Aaa, avem si o maseluta, deci jos inca tot 3 dintisori are. Daca era indian il chema 7 dinti.
Mai, lasati fata in pace!! La Cristina ma refer!! Daca vrea sa fumeze si asa crede ea ca se calmeaza, lasati-o in pace. Sunt convinsa ca e constienta la fel de bine ca si mine de riscurile fumatului, dar totusi avem impresia ca e singurul lucru care ne calmeaza uneori!!! Si singurul viciu pe care ni-l mai permitem.
Alina, eu cred ca scaunul auto are burete. Nu e asa comfortabil ca si scoica, dar nici chiar asa de tare cum ai spus tu!! Poti sa-i faci o pernita subtirica sau sa cumperi un burete, sa-l faci mai comod. Tot am uitat sa te intreb : ce ati mai facut cu terenul pe care voiati sa-l luati la Moeciu?
Nela, felicitari pt apartament. Sa-l stapaniti sanatosi!!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput