Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Pupam fetele cu mare drag, noi iesim ca e mai uosr afara, copii astia au nevoie ed cativa km de alergare, nu se simt bine pe loc.

Pupam. Sa aveti o zi excelenta, cu copii mai sanatosi decat ieri si mai linistiti si mai voiosi. si cu mamici pline de optimism si speranta, constiente ca ce se intampla acum e o etapa. Si ca niciodata nu e tarziu, mai ales pentru relatia cu tine, cu sotul si cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Neatza si de la noi fete dragi!

Deci asaa....planetele astea sunt de vina pentru starea noastra

In rest...e rutina, cum zice Bumble. Uneori ma simt confortabil in aceasta rutina zilnica, dar stiu ca pe termen lung ma afecteaza. Mai ales cand se intampla de nu doarme sau nu mananca copilul...izbucnesc! Apoi imi cer iertare de la el

Ieri m-a strigat MA-MA! Il lasasem in patut la el, iar eu eram la toaleta. Si a inceput o balmajeala BA-BA, VA-VA, LA-LA, MMM-MMM pana a ajuns la MA-MA! Si s-a mai repetat minunea zilele astea, dar parca ieri a fost cel mai clar MA-MA!

Noua distractie a lui Raducu e sa impinga scaunul de masa prin sufragerie. Ii place la nebunie. A inceput cu scaunul auto, care a stat vreo 2 zile prin sufragerie, apoi s-a gandit el ca poate sa faca la fel si cu ditamai scaunul de masa

Mai fetelor, la delfinasii vostri s-a inchis fontanela? La Raducu parca nici nu s-a mai micsorat de la 1 an incoace .

Crispro, vroiam sa-ti spun ca ai fost superba in rochia aceea alb cu negru! Si dansai f. frumos . Cu tigarile...ce sa zic si eu, sunt de acord cu Bumble, dar recunosc ca si mie imi vine uneori asa o pofta sa fumez si mi se pare ca e singurul mod in care ma m-as calma! Dar ma tin tare, asta mi-ar mai lipsi la rinita mea alergica

Ah...revin mai tarziu, nu stiu ce a patit asta micu!



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bambi_bv

Rodi si eu am aceeasi problema/dilema ca si tine:ce folos ca a dormit pana acum in dormitorul lui, patutul lui, daca de cand am fost la mare si apoi la tara (unde am dormit cu el in camera) nu mai doarme singur.Adorme in timp ce bea lapticul dar dupa cateva ore se trezeste si incepe maraiala.Daca il iau intre noi in patul mare, tace malc din prima si nu se mai trezeste pana dimineata.Si de cele mai multe ori il iau ca eu sunt zombi la acea ora si nu am rabdare sa il linistesc stand in picioare langa patut.

Azi sunt hotarata sa fac noapte alba, dar sa nu cedez si sa il iau in dormitorul nostru.Asa ca dimineata va rog asteptati-ma cu o cafea mare cu lapte si zahar. Sau mai bine Crispro hai sa ne apucam de acum sa facem cafeaua sa le asteptam cu ea gata dimineata (ca vad ca si Vladut are chef de party in seara asta).


BAMBI, eu tocmai am facut o noaptea alba, asa ca vin cu muuultaaa pentru doritoare . Isa a adormit cu maraiala (ii mai trebuia joaca cu sora-sa ), dar dupa o ora (nici n-apucasem sa ma pun in pat) a inceput spectacolul. noaptea trecuta am ajuns de i-am si descantat de deochi, acum iar cum o atingeam cum urla ca muscata de sarpe. ce sa-i povestesc sau sa-i cant?! imaginati-va ca a tinut-o asa pana la 6 dimineata, cu pauze de somn pentru ea de cate 15-30 minute, eu deloc! dar nici n-am luat-o din patut, am stat jos langa ea pe gresie si acum simt ca ma doa lunire gatul . ea saraca atata a plans ca e ragusita, tusea putin catre dimineata si toata noaptea am sters lumanarile ei de la atata plans . no, a dormit de la 6 pana la 9, acum o aud iar maraind in interfon . eu nu-mi dau seama ce e cu ea, daca ar durea-o ceva n-ar fi doar in patut si in brate la mine, ar durea-o si in patul mare . frig/cald nu-i e... cred ca trecem printr-o faza ca a lui Andrei de RACUSOR, cand s-a intors mami si nu s-a mai dezlipit de ea. cum in ultima vreme am mai iesit asa scurt fara ea, sau se trezea si eu nu eram si apoi pleca cu mama in parc, cred ca s-a prins ca eu nu mai is tot timpul prezenta, chiar daca in umbra, si se pare ca nu-i mai convine situatia. aseara am bantuit singura prin oras, ma uitam la hainute de toamna pentru nepotica de 9 luni, la intoarcere am mers direct in parc unde ma gandeam ca le gasesc, dar ele inca nici nu ajunsesera (mama a lasat-o sa doarma pana la 7!!!), dar si cand m-a vazut pitica, ca-s si eu acolo, n-o mai interesa nimic, tot "mama mama" era la gurita ei .

am scris mesajul in doua ture, intre timp am baut si capuccino. si am o durere de caaapp!! musai sa iau ceva ca ma tem ca e un inceput de raceala...


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata fete dragi...am revenit si noi luni de la tara...am apucat de am citit tot...la tara a fost bine,Antonia toata ziua pe afara fugarea cateii...toata lumea a plimbat/o si alintat/o...dar ne/am intors cu urticarie...eu fac mereu cand schimb aerul si vad ca si Antonia

Bambi ti/am trimis PM...vad ca si Crissy ti/a scris...e la fel reteta

Cris offf mami tb sa faci ceva sa iesi din depresie...si pe mine ma mai apuca dar imi trece repede...dar eu sunt si singura cu Antonia...si pe mine tigarile ma linistesc...nu dati cu rosii dar e singurul meu viciu

Sanatate multa bolnaviorilor

Ramona vacanta placuta

Nela felicitari pt apartament

Rody deci planetele sunt de vina

Revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Dupa ce ca a dormit asa rau, la 8 s-a trezit. deci, 8 ore de somn noaptea, plus o ora juma peste zi. Mai sunt asa copii??? Mama zice ca exact asa eram si eu cand eram mica, nu dormeam, ma foiam, stateam treaza - pana la 3 ani.


tu Cristina, daca tot doarme asa de putin noaptea, de ce nu incerci sa-l culci mai tarziu? si Maria avea program scurt de somn, adica peste zi nu dormea deloc, dar noaptea era neintoarsa...

Citat:
citat din mesajul lui crisproCrissy, abia astept sa imi iau tigari- cumva numai la ele ma gandesc, ce noroc ca le voi avea,, ca ele ma vor ajuta sa nu bocesc atat- asa le vad deocamdata.


. mai bine sa te gandesti la mancare decat la tigari


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

neata si de la noi

sanatate la picii bolnaviori
si noi tragem cu o enterocolita de o saptamana si ceva
parca da semne ca ne lasa

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi


Ufff! Si a fost nasol?
Ma bucur ca macar sunteti pe drumul cel bun! Sanatate multa!!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010 1+


cumplit
intai Robi a facut 40 febra si multi muci
apoi dupa 3 zile de febra a patra zi a inceput si frasu
Razvi o zi a facut febra, dar mai mica si fara muci, dar el a dat o in diaree
si de la el a luat o si frasu si 4 zile au facut kk non stop
de ieri i a trecut drita pe ercefuryl si parca sunt mai bine
dar sunt satui de orez, morcov, vita fiarta, mere coapte si banane plus lapte fara lactoza

si toata panarama asta am luat o din parc, IOR
i am pus pe paturica si numai pe paturica nu au stat ei....au zgarmat prin iarba si au bagat in gura
si sunt o gramada de copii bolnavi si toti din parcuri

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi
RODY ,nu te prinde deloc starea asta,dar deloc.


apoi nici eu nu-s comoda in situatia asta, dar nici nu-mi iese nimic din ce fac sa ies de-acolo . la mine mersul in colectivitate, la munca, nu tine! eu sunt mama de profesie , duc doar dorul fetelor mele care imi dau destule activitati de facut zilnic, chiar daca uneori ma complac in rutina...


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

mirela, sanatate puiutilor!

bumble, nu te pot ajuta, si noi avem unul primit (si care e pt copii mai mari).

crissteo, asta e filmul?

crispro, eu am fumat mult la viata mea, m-am lasat de 2 ori pana acum, sper ca de data asta sa fie definitiv. Conceptia mea despre tigari in momentul de fata este: bani aruncati aiurea (asta a si fost motivul pt care m-am lasat, cu 6 luni inainte sa raman , neplanificat), timp pierdut aiurea, sanatate subreda, drog. Acum 3 ani nu as fi gandit la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Btz, in ultima vreme e mult mai linistit, dar tot mai maraie cand gatesc, care daca nu ma misc suficient de repede, maraeilile o dau in urlete, oricum in timpul asta trage de mine, sa se catere pe mine, ma mai calca pe picior. Uit sa incerc sa il calmez si ma concentrez sa termin mai repede (sa ma misc repede, fara sa-mi tai degetele, fara sa las vreun cutit in urma, fara sa ajunga la ceva clocotit ). Si reprize de urlete razboinice am mai avut la culcare, ca incerc eu marea cu degetul si daca nu ii fac pe plac (dar la astea il ignor total, parca nici nu-l aud). Mai maraie cand e obosit sau am alte activitati: spalat vase, daca stau cu spatele la el cand ma aplec asupra cazii. DAR, sunt muult mai scurte si mai rare.
Dar daca iesim din casa, cam oriunde mergem e super lininistit (ii respect programul de somn, ca de nu, se lasa cu urlete crunte), ca daca nu ar avea atatea zbenghiuri pe fata, mai toti ar spune ca e cuminte .

Edit: Acest mesaj s-a lasat cu urlete de instensitate medie si durata scurta.

Paula, in apropiere erau stalpi de tensiuni medii, la distante care nu permit constructia vreunei locuinte. Si doar ca sa facem un sacrifciu mare si tot felul de permutari cu vanzari de pamanturi s.a. sa facem drumuri atat de departe doar pt niste hartii, eu am preferat sa asteptam, ca daca o fi sa ne permitem alta data, tot prin zona, dar fara niciun fel de probleme, spun Da, din suflet, ca tare mult mi-a placut zona. Sotul tot tragea ca va creste zona, ca sunt preturile ca in multe din satele din apropierea Bacaului, dar na, eu sunt mai pesimista.. tre' sa ne veedem si noi casa asta, sa ne mutam in ea, sa nu mai stam cu fundul in 7 luntre..


Alina si Victor Andrei - 23.07.2010[/b][/i] 1+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Bumblebee sunt perfect de acord cu tine in tot ceea ce ai scris despre statul acasa cu bebele.Cred ca nu suntem anormale daca unele din noi nu ne dorim sa stam pana la 3 ani cu ei acasa.Pur si simplu, asa simtim noi.
Imi amintesc ce ciudat m-au privit pe mine asta vara mamicile cu care ne mai intalnim in parc, cand am spus ca imi doresc sa ma intorc la munca.
Dar eu simt ca nu sunt "eu" stand acasa.Parca nu mai stiu sa vorbesc corect, ma simt izolata, imi lipseste activitatea "intelectuala"!Si cred ca as fi o mai buna mama pentru Matei daca as iesi ceva mai mult in lume.Poate ma voi intoarce la munca in decembrie...doar atunci poate veni inca mama sa stea cu el.
Dar toate astea nu inseamna ca ne iubim mai putin copilasii! ca mi-ai aratat ca mai sunt si alte mamici ca mine.

Mergi la inceput