Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (173)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Laurica, merci de incurajari. sper ca in timp sa doarma mai bine. Acuma si daca doarme el, eu tot ma trezesc. Probabil va dura un timp.

Eu stiu ca am o minune, ca tb sa ma bucur de el, ca e sanatos, cuminte, ca am reusit sa fac un copil. Stiu. Dar tot ce fac acum e sa fiu mama. Imi lipseste sa fiu si sotie, si prietena/ confidenta cuiva, sa mai fac si altceva. Ma simt obosita; si nu atat fizic, cat psihic.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ror/ul: l-am facut deja. Mie nu imi pare rau. Cred ca parerile sunt si aici impartite ca si in alte aspecte ce tin de cresterea copilului: ceai- da sau nu in primele luni; pusul la olita; momentul diversificarii; lapte de vaca sub 2 ani, etc. Cred ca fiecare mamica isi doreste sa ia cea mai buna decizie pt puiul ei.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Noi am facut vaccin, a facut bubite pe fata la fix o saptamana, la fel puteau sa fie de la caldura.
Nu zice nimeni ca nu se bucura ca e mama si zic multumesc luji DD in fiecare zi ca e sanatos.Dar mai ai momente in care parca o cam iei pe aratura, de la oboseala, stres..nimeni nu e exagerat cred eu.doar ca nah, pana s-or face mai mari sa inteleaga mai bine..mai dureaza.acum nu dorm noaptea si parca vad ca o sa tragem de ei sa sa trezeasca sa mearga la gradi sau la scoala :).
Btz: nici al meu nu invata mereu cate ceva.de exemplu ma chinui cu el sa invete care e ochiul, nasul..in schimb a invatat mai repede sa dea noroc :)).iar ca sa faca pa mi-a luat destul de mult, de abia de vreo luna face pa..si asta numai cand vrea el :)).Asa ca ia-o usurel, ca o sa mearga toate.nu toti copii invata la fel ..asa cum si noi suntem diferiti as si ei.Lasa ca o sa fie bine Paulica fara frica, oricum e super tare cu Hai noroc:)

Pupam

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui senty_mary

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

PT CRESTEREA IMUNITATII noi am folosit cu succes Bronho-Vaxom,10 zile/3 luni.Stiti ca noi aveam o problema cu rosul in gat facut des,insa de 3 luni pot spune ca nu am mai avut nici macar un muc.Asa ca il recomandat cu incredere.

RUBIA tinem pumnii sa fie totul bine


cum il-ai dat? imediat dupa ce i-a trecut boala sau ai mai asteptat un timp? ca eu m-am saturat de rosu-n gat. acu iar a facut si iar am de dat 1 tona de siropuri. si daca nu-i trece o dam pe antibiotic.
offffffffff mai este vreun delfinas asa bolnavicios ca al meu? ca m-am saturat de rosu-n gat in fiecare luna!!!

Maria fericita de bolfosel Bogdan-Andrei (31.07.2010)

Noi cand am administrat prima cura de bronho a fost in plina raceala,cu muci verzi,rosu in gat si tuse urata.Nu a mai fost nevoie de alte medicamente,caci el si-a facut efectul imediat.
Cura dureaza 10 zile/luna timp de 3 luni/an,plicul administrat dimineata,pe stomacul gol,cu putin apa.Indicat e toamna de facut cura,dar cum noi eram exasperati de acel rosu ,am inceput vara.
Insa inainte de asta ar fi indicat ca toti 3 sa va faceti exudate nazale si faringiene pt a depista daca este un eventual microb care necesita antibiotic si daca este asa,tratat si apoi inceput cura.
Mai este si varianta cu Lantigen dar medicul mi-a spus ca mai multe rezultate a obtinut cu Bronho.
La noi a functionat perfect,cum am spus ,de atunci Paul nu a mai avut macar un mucisor,iar de rosu in gat nici nu s-a mai pus vorba.
Multa sanatate puisorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Bronhovaxom ia si sotul meu cate 3 luni, de doua ori pe an, martie - apr- mai, sept- oct-nov. El are inceput de fibroza pulmonara si probabil tratamentul asta il va face for ever. El ar mai trebui sa ia si Sinupret, dar dn cauza sinuzitei .
As intreba un alt pedatru de tratament pt imunizare, ca nu stiu cum voi proceda cand imi gasesc de lucru (eu cred ca vom opta pt cresa, program scurt si buni pana cand venim noi de la munca), as vrea sa am un back-up, ceva.. V a fost cu viroze pana acum, nu a avut altceva, dar mie-mi ajung astea si cum in colectivitate fac schimb de toate natiile de virusi . Pe de alta partea, fac parte din crestere, se intareste sistemul imunitar in timp .

Eu cu ROR-ul mi-am mai spus parerea, nu cred in pareri extreme de felul meu, nici in teoria conspiratiei, dar nici nu sunt as face toate testele pe copilul meu.
Pediatra mi-a spus ca a vazut schema de stat din Grecia si este mai bogata ca a noastra, include si altele .
Cum medicul de familie al Denisei este vehement impotriva ROR-ului (nu prea inteleg de ce il mai admnistreaza copiilor), asa alti medici de familie nu au avut niciun copil cu probleme (cum ar fi dr mea, care s-ar lasa de meserie inainte de a face un rau pacientilor).
Autismul este o problema atat de complexa.. Ar fi prea usor sa fie dn cauza unui vaccin.. Nu spun ca este imposibil, dar atata cercetare in acest domeniu, nu pot crede ca sunt toti orbiti/dobitoci si ca marea mafie ne face pe toti..
Dar, in incheiere, Puiutz a spus corect, capul nostru de toti peretii, noi tragem ponoasele/foloasele in cele din urma..
Eu nu vad de ce ar trebui sa existe urma de suparare, fiecare face cum stie/crede ca e mai bine. Nu schimbam mentalitati si nici nu propunem solutii, ridicam anumite semne de intrebare, ne exprimam o parere. Clar nu luam decizii in numele altora .

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

LAURA ,eu nu am vrut sa supar pe nimeni,insa cateodata observ la multe mamici prea mult stres:cat mananca,cat bea,cat doarme si sincer lucrurile astea nu fac bine.Un copil simte imediat totul si se adapteaza starii mamei.Cel putin la noi asa se intampla.Si my opinion este ca un copil creste cel mai bine cand e fericit.
dar e normal sa o luam pe aratura,suntem oameni,nu roboti,avem stari si stari,azi suntem vesele,maine ciufute,Caci viata nu e roz,e plina de suisuri si coborasuri.Insa sa ne bucuram de ei cat mai mult!!!!

Legat de VACCIN nici eu nu vroiam sa il fac pana cand am discutat cu matusa mea,asistenta in pediatrie.Iar dupa ce mi-a spus de poliomielita,de implicatiile oreonului la baietei,cum mi-a spus cazuri,m-am decis sa il fac.Cum am zis,acum merg pe ideea ca nu mie mi se pate intampla asta.
Insa nu s-a aflat nici acum ce ar produce AUTISMUL,toate sunt pareri dar nimic concret.Si asa cum sunt copilasi vaccinati cu autism sunt si autisti nevaccinati.Deci aici cam pica faza vaccin-autism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Citat:
citat din mesajul lui senty_mary

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

PT CRESTEREA IMUNITATII noi am folosit cu succes Bronho-Vaxom,10 zile/3 luni.Stiti ca noi aveam o problema cu rosul in gat facut des,insa de 3 luni pot spune ca nu am mai avut nici macar un muc.Asa ca il recomandat cu incredere.

RUBIA tinem pumnii sa fie totul bine


cum il-ai dat? imediat dupa ce i-a trecut boala sau ai mai asteptat un timp? ca eu m-am saturat de rosu-n gat. acu iar a facut si iar am de dat 1 tona de siropuri. si daca nu-i trece o dam pe antibiotic.
offffffffff mai este vreun delfinas asa bolnavicios ca al meu? ca m-am saturat de rosu-n gat in fiecare luna!!!



Noi cand am administrat prima cura de bronho a fost in plina raceala,cu muci verzi,rosu in gat si tuse urata.Nu a mai fost nevoie de alte medicamente,caci el si-a facut efectul imediat.
Cura dureaza 10 zile/luna timp de 3 luni/an,plicul administrat dimineata,pe stomacul gol,cu putin apa.Indicat e toamna de facut cura,dar cum noi eram exasperati de acel rosu ,am inceput vara.
Insa inainte de asta ar fi indicat ca toti 3 sa va faceti exudate nazale si faringiene pt a depista daca este un eventual microb care necesita antibiotic si daca este asa,tratat si apoi inceput cura.
Mai este si varianta cu Lantigen dar medicul mi-a spus ca mai multe rezultate a obtinut cu Bronho.
La noi a functionat perfect,cum am spus ,de atunci Paul nu a mai avut macar un mucisor,iar de rosu in gat nici nu s-a mai pus vorba.
Multa sanatate puisorului



multumesc din suflet!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

BUMBLE si cum se simte sotul dupa cura cu BV??
Mai nici eu nu prea sunt de acord cu medicamente pt orice,chiar de multe ori am lasat sa treaca de la sine,desi in timpul asta eram stresata sa nu ii afecteze plamanii.Consider,ca si tine,ca mai trebuie lasat organismul sa lupte,nu sa sarim noi cu pastile.Insa deja eu eram exasperata cu rosul ala.
Sa va spun un caz:fata socrului meu are 6 ani jumatate,este singura fetita de la locul de joaca care poarta vara caciulite in cap,iar iarna cate 3 perechi de pantaloni.Mama ei a cocolosit-o atat de mult,pt orice muc ii baga medicamente,de 2 ani ii baga lunar antibiotic,numai Augumentin pt adulti iar saraca fata e varza cu imunitatea,raceste numai daca sufli spre ea,e satula de otite,rosu in gat,iar de aici s-au agravat problemele:stomacul,ficatul,rinichii sunt varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

RODICA nici eu nu am vizitat Barcelona,desi treceam de 2 ori pe an pe langa ...nu stiu de ce nu m-a atras niciodata sa opresc.Ma atrage sudul mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

BUMBLE si cum se simte sotul dupa cura cu BV??
Mai nici eu nu prea sunt de acord cu medicamente pt orice,chiar de multe ori am lasat sa treaca de la sine,desi in timpul asta eram stresata sa nu ii afecteze plamanii.Consider,ca si tine,ca mai trebuie lasat organismul sa lupte,nu sa sarim noi cu pastile.Insa deja eu eram exasperata cu rosul ala.
Sa va spun un caz:fata socrului meu are 6 ani jumatate,este singura fetita de la locul de joaca care poarta vara caciulite in cap,iar iarna cate 3 perechi de pantaloni.Mama ei a cocolosit-o atat de mult,pt orice muc ii baga medicamente,de 2 ani ii baga lunar antibiotic,numai Augumentin pt adulti iar saraca fata e varza cu imunitatea,raceste numai daca sufli spre ea,e satula de otite,rosu in gat,iar de aici s-au agravat problemele:stomacul,ficatul,rinichii sunt varza.


Eii, stai linistita, sunteti in pantaloni scurti fata de cate ori a facut V tratamente, nu era vorba de voi, ci la modul general.
Modelul copilului supercocolosit il cunosc si eu. Doamne, zau ca inteleg grija unui parinte, dar unii sufera tare cu bibilica, pai cum Dzeu stai in maneca scurta si copchilu' cu fes pe cap? ca deh, bate vantul (o adiere palida).
Am o vecina pe modelul asta, pai piticul toamna e cu 2 caciuli, iarna nici nu se mai vede. Imi mai spune, moralista ca o sa vad eu , nu trebuie sa spun ca piticul ii raceste si in casa, nu? In schimb se ocupa f mult de sanatatea lui, tratamentele le face cu seriozitate, mai un homeopat, doar ca e exagerata cand vine vorba de infofolit.
Mai am o cunostinta a carei nasa nu deschide nici vara geamul in camera copilului , nu spun cat de sensibil si bolnavicios e copilul si nspe mii de tratamente.. si nu e femeie batuta in cap, doar ca atunci cand vine vorba de baiatul ei, parca are mintile in seif, in siguranta .

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!

Mergi la inceput