Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (22)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Corina, bine-ai revenit!
Cum a fost? Lucruri bune/rele fata de anii trecuti la Duni?
Presupun ca ai scris pe situl ala romanesc, ma duc sa citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remy_mv spune:

Buna!

Plecam si noi saptamana viitoare la Nisipuri, la Riu Dolce Vita, cu un copil de 1 an si 3 luni.

S-a mai intors cineva recent si imi poate spune daca se sta chiar asa mult la pod, la iesirea din tara? Se circula bine pe celelalte trasee? Spunea madutza_bra ca a fost pe varianta Silistra si ca e ok. Imi poti spune, pls, cat se face pe drum? Bacul circula la anumite intervale de timp? Ai plecat din Bucuresti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

noi am mers din Bucuresti spre Balcic prin Silistra. Bacul; circula la jumatate de ora si costa 18 ron/masina. Drumul extrem de liber.


despre vacanta noastra:
2 nopti in Balcic la hotel White House pe care-l recomand. Pozitie excelenta, pret bun (80 leva/noapte studio de 4 persoane), vedere spre mare, curatenie. Micul dejun mai modest dar crat si bun si cafeaua FB!

5 nopti in Albena la Laguna Garden. Recomand pentru curatenie, camera spatioasa, mancare ff buna si proaspata, pozitie (la 150m de plaja). Pe plaja am avut in pret 2 sezlonguri + 1 umbrela. Pentru familiile cu copii mici si mofturosi este o locatie perfecta.

2 nopti in Nisipuri la hotel Satera. Nu pot spune inca foarte multe pt ca abia am ajuns. Camera este foarte mare, frumoasa cu vedere spre mare, mancarea buna, dar nu pentru mofturosi mici, nu au mancare pentru vegetarieni (spre deosebire de Laguna...).

revin cu impresii complete de aici si pentru alte 3 zile din Nesebar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Intrasem sa intreb de Laguna Garden din Albena dar...parca mi-a citit gandurile Gratiela, citisem diverse pareri si nu mai stiam pe cine sa cred.
Inca o intrebare: dimineata de la ce ora incepe sa circule bacul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

bacul de stat nu stiu exact stiu doar ca pana la 20 si merg din jumatate in jumatate de ora. Mai este unul privat care merge din 15 in 15 minute si costa 35 ron. Sigur de la 8 dar e posibil sa circule chiar de la 6...

cat despre Laguna Garden, ei directioneaza frecvent spre Laguna Beach care are o pozitie foarte buna, chiar pe plaja, animatie mai antrenanta la piscina dar stau mult mai prost la capitolul mancare si curatenie - am prieteni care au stat in aceeasi perioada acolo si cel putin masa li s-a parut foarte trista. Noi rezervasem prin booking si nu am acceptat redirectionare, insistand ca am copilul extrem de slab si daca-l mai imbolnavesc ajung cu el de 10kg la 3 ani jumate. Managerita a fost foarte draguta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Joi plecam la Nisipuri, daca este ceva care trebuie sa stiu va rog sa-mi spuneti si mie. Este prima data cand mergem in concediu la bulgari si am ceva emotii. Biletele le-am luat prin AaTravel. o sa mergem la hotel Morsko oko garden.
Mai merge cineva in perioada asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_70 spune:

Buna fetelor.
Sunt la Nessebar, Sol Mare de 6 zile.
Am internet in camera nu ma mai car cu laptopul la lobby.
Am avut o vreme excelenta (undeva intre 28 si 31gr), marea f.f. calda, piscinele bune, topoganele isi merita toti banii.
Am auzit voci revoltate, vorbitoare a dulcelui grai romanesc de mancare. Fata de ce eram eu obisnuita cu Bulgaria poate au fost mai putine feluri de mancare decat la Marina Palace din Duni sau Pomorie dar cei ce vociferau se refereau la genul culinar. Fara sa fiu rautacioasa le-as propune sa-si petreaca vacanta pe litoralul romanesc sa nu mai riste experiente culinare diferite de mancarea traditionala. Cu toate ca sunt un pic confuza... Sa mergi la o pizza, un libanez, indian, chinezesc in Romania este de "fite".
Lasand barfa deoparte noi am fost multumiti de servicii.
Ma apuc de strans bagajul in reprosurile lui fiu-miu care vrea sa stea 20 de zile. Nu prea pot sa fiu convingatoare in incercarea de a-l convinge ca am stat suficient.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

carmen 70,ma bucur ca ati avut un concediu reusit la Sol Nessebar!!!"Carcotasi" care au ceva de comentat cred ca gasesti oriunde...cred ca erau si la Duni,dar nu i-ai auzit!Drum bun inspre casa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

termin cu impresiile despre Astera: servicii foarte bune (merita sa incercati si SPA-ul lor!), curat, pozitie extra, camere mari. Mancarea este insa mai nepotrivita familiilor cu copii mici. Dimineata este bine, dar pranzul si cina nu e pentru copii mici si mofturosi. Cea mare s-a simtit excelent aici, cel mic la fel numai ca nu prea a mancat...

acum suntem in Nesebar la un hotel din zona veche: Trinity Sea residence. Foarte intim si dragut, personal extrem de binevoitor, mancare sublima la bistrouri dar... plaja minuscula fara fir de nisip ci doar cu scoici si pietre. Am zarit si o zona de 8m2 de intrare fara bolovani. Am inteles ca plaja mare e in zona noua.

senzatia puternic resimtita: trecerea brusca de la all inclusiv la mancat la taverne... clar, prefer a doua varianta mai ales ca nu folosim piscina, animatia ci doar mare si soare.

revin cu finalul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Joi plecam la Nisipuri, daca este ceva care trebuie sa stiu va rog sa-mi spuneti si mie. Este prima data cand mergem in concediu la bulgari si am ceva emotii. Biletele le-am luat prin AaTravel. o sa mergem la hotel Morsko oko garden.
Mai merge cineva in perioada asta?


acolo mergem si noi, dar abia la sfarsitul lunii. Astept cu interes impresii Concediu placut!

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput