Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri(15)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Fetelor, am vazut ca ati fost mai multe la Duni.
Nu reusesc sa-mi dau seama unde ar fi mai bine sa mergem (mama, tata si copilu de vreo 3 anisori si ceva).
Imi place si Pelicanul, si Holiday Village... piticotul zice "aici, aici vreau!!!" cand vede "Marina"... Ce aleg??
Vrem sa ne impartim intre plaja si piscina, dar mai mult la plaja .
La care dintre restaurante se mananca mai bine?
Eu as alege Holiday, fiindca pare mai intim tot complexul, nu ma lovesc in permanenta de oameni. Am preferat Duni ca sa nu vad/aud mereu marlani-manelisti-scuipatori-de-coji-de-seminte de pe plajele romanesti. Poate am noroc si lipsesc la Duni.
Offf, ce sfat imi dati?
Va multumesc si va doresc vacanta cu soare si plina doar de surprize placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Din ce-au povestit fetele care au fost deja acolo, si in Duni sunt romanasi destui.

Despre unde anume in Duni....depinde si in ce perioada vrei ptr ca deja pana la sfarsitul lunii august am inteles ca nu prea mai gasesti locuri la Marina Beach si Marina Palace.

Si mie imi placea la vile, dar am ales Marina Palace ptr ca e aproape de plaja.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Salutare tuturor!E al patrulea an cand mergem la bulgari.Acum am ales Duni,Marina Palace,din 3 august!Am ales traseul Vama Veche-Varna-Duni!E complicat de tranzitat Varna?Astept(pana in 2 august)raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Romani sunt peste tot si n-am nimic cu ei, ca doar si eu sunt romanca !
Insa mi s-a cam luat de co-nationalii care ignora cosurile de gunoi (anul trecut pe plaja la noi primeau de la o firma de seminte niste paharele speciale pentru a scuipa cojile... si tot langa le puneau Nu mai zic de pahare si sticle de bere, mucuri de tigara si altele)
De asta ma duc la bulgari, nu fiindca nu-mi place la noi. Poate ca cei care vor fi la Duni in acea perioada se vor comporta civilizat. Poate vor fi numai membri DC !

Am vazut ca la Hotelurile Marina nu mai sunt locuri... poate doar din 30 aug incolo, dar la restul mai gasesc. Si cred ca voi alege ori Pelican, ori Holiday.

O intrebare: sezlongurile si umbrelele (plaja/piscina) sunt incluse in pret sau se platesc separat ca in celelalte statiuni?

O zi frumoasa... dar cu un pic de ploaie macar, ca ne topim deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Galendil, eu as alege Belelville. Hollyday Village este de fapt un complex de casute, receptia o au la Beleville, dar sunt si casute care sunt destul de departe de plaja, sa nu primesti vreo casuta in varful dealului. Belleville este amplasat cam in centru ca sa zic asa, adica e la distanta egala fata de plaja, Relax pool, amfiteatru. Pelicanul este in spatele hotelurilor Marina, mai departe de amfiteatru si de Relax pool.
Mancarea e aceeasi peste tot, ciu diferente de servire la Marina Royal.
La Pelican ai restaurant, miniclub, piscine (la Beleville de ex este doar restaurantul Milanese si mananci la oricare alt restaurant, noi mergeam la Sozopol - 3 min distanta, plus ca au pajiste in fata si aveau copii loc unde sa alerge, dar sunt niste scari acolo - adica imagineaza-ti ca e vorba de o cladire in trepte, ca o fortareata (cam fortat termenul dar altul nu imi vine acum) si in mijlocul ei, pe diverse nivele, cu trepte sunt barul, piscinele etc.Pentru mine, treptele alea, avand copil mic, ar conta.

Cosmina, noi nu am mers prin Varna, pentru ca prin Varna mergi pana la Duni pe drumul lor spre litoral si e ff aglomerat, in we mai ales, se merge bara la bara. Anul trecut am fost prin Varna, parca ne-am incurcat un pic, dar nu mai tin minte ff bine. Oricum nu am avut pb majore.
Concediu placut!
PS. sezlongurile si tot restul sunt incluse in pret. Nu platesti nimic.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Multumesc!In cazul asta vom analiza posibilitatea de a schimba ruta!E mai simplu prin Calarasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Nu stiu cum e prin Calarasi. Noi fiind din Bucuresti am iesit prin Giurgiu. Am scris traseul nostru in capitolul anterior. Am mers prin Shumen, Aytos, Burgas, Sozopol. La dus prin Karnobat (drum mai bun, dar mai lung cu 40 km) la intors prin Daskotna, sau asa ceva (adica pe drum national, cum te uiti pe harta dupa Aytos drumul din dreapta nu cel din stanga in sus) - drum mai scurt dar mai cu gropi pe alocuri (gropi chiar nasoale). oricum ambele trasee sunt libere, cu indicatoare, nu am gresit drumul deloc, nu ne-a oprit nimeni.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Multumesc mult de tot Eunice pentru toate detaliile!

Cred ca in final nici nu conteaza prea mult unde stai exact.
La cum am masurat eu (aproximativ) pe harta Duni Resort, distanta de la Pelican la plaja nu-i cu mult mai mare decat cea de la plaja la casutele indepartate din Holiday Village. Poate primesc camere mai bune cu o mica atentie la cazare .
Oricum, locul e frumos si merita sa te plimbi.

Anul trecut la noi, in drum spre camera, treceam pe langa o ghena puturoasa, o cosmelie cu cativa tiganusi si spatele unui restaurant ce-si arunca in drum laturile. . In centrul statiunii. Daca m-am impacat fara prea multe mofturi cu asa ceva, cred ca Duni o sa fie un adevarat rai pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna, fetelor...recunosc nu am nici timpul, nici rabdarea necesara sa citesc 14 capitole in urma, asa ca voi intreba acum cu riscul de a se fi discutat asta...ne-am facut rezervare pentru Obzor pentru perioada 20-27 august...ati fost careva acolo? Recomandari? Ce DA si ce BA?...Intentionam sa iesim prin Ruse, continuam spre Varna, apoi Obzor...cum e acest traseu? Vazusem pe harta ca e si ceva autostrada pe acolo? Cum stau bulgarii cu indicatoarele?

Multumesc. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Asiza n-am fost in Obzor, ma "bag" doar la traseu.
Noi am fost anul trecut pana in Nessebar, pe la Varna, asa ca stiu cat de cat traseul pana in Obzor. De la Ruse din vama cauti indicatoare de Varna, mergi pe un fel de centura iar la un moment dat te vei afla pe un fel de pod si cand vezi indicator Varna (fara nici o sageata) sub care scrie autogara cu sageata dreapta, acolo trebuie sa coborati de pe pod, in scurta vreme se iese din oras si va incadrati pe traseu Razgrad-Shumen.
Drumul e ok, de regula liber, bulgarii semnalizeaza radarele dar oricum sunt rare (anul asta nu am intalnit nici la dus nici la intors). De la Shumen la Varna e autostrada vreo 80 km, pe alocuri zgrunturoasa dar eu am mers cu 140-150 pe acolo.
Cum intrati in Varna cautati indicatoare de Burgas, daca imi amintesc la primul semafor faceti dreapta si se intra pe centura Varnei, unde e aglomerat dar se merge relativ cursiv. Urmand deci indicator de Burgas la un moment dat se urca spre stanga si imediat in dreapta e un pod mare pe unde se iese din Varna. Acolo veti mai intlni o mini-autostrada (daca retin are vreo 10-20 km) insa si restul drumului e frumos, liber si bun. Indicatoarele sunt ca in Bulgaria...rare dar te descurci. Eu am un copilot nepriceput rau de tot, nu am GPS dar m-am descurcat 3 ani fara probleme, mici ezitari am avut dar la destinatie am ajuns...

Apropos, pentru cine nu a mai fost (ca mine) in Nisipuri prin Varna, anul asta am ratacit nitel pt ca la un moment dat e indicator Zlatni Piasaci spre dreapta (desi stiam ca mai sunt vreo 8 km), am intrat pe acel drum, am ajuns undeva cu hoteluri dar drumul se bloca, am urcat din nou in drumul principal, am gasit ceva mai incolo un alt indicator de Zlatni Piasaci spre dreapta si acolo era ce cautam noi.
Asa ca nu intrati dreapta la primul indicator de Zlatni Piasaci, ci la al 2-lea.

Mergi la inceput