Clasa a IIa (2011/2012)

Clasa a IIa (2011/2012) | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mai avem 5 sapamani de vacanta

am aflat ca la noi la scoala sunt 3 clase de clasa a 2-a si 2 clase dintre ele au cate 2 invatatoare(3 zile una, 2 zile cealata).

hmmm...nu stiu daca imi place asta! am intrebat copii care au avut asa si cica lor le place ca nu e plictisitor.

in rest profitam de vacanta, cu playdate-uri, activitati, parcuri, piscina...dar si teme.

azi am facut niste teste de pe:
http://www.brainquest.com/kids

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

up date despre scoala noastra:

anul trecut au fost clase impartite asa:

2 clase a 2-a cu cate 2 invatatoare/clasa (3 zile una, 2 zile cealalta).

1 clasa a II-a split cu clasa 1-a.

1 clasa normala

una din clasele cu 2 profesoare, e o clasa slaba in care profesoarele am auzit ca nu le da teme si ii lasa libertini.

iar in clasa normala doamna favorizeaza mai mult fetele...
in clasa split cu clasa I, doamna e super dar nu il va pune pe al meu in clasa aceea ca e prea avansat chiar si de clasa a 2-a.

sper sa se faca ceva schimbari in bine anul asta...altfel cred ca va fi un an greu.
michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi tot in vacanta, la after-school
plecam vreo 5 zile la Predeal, pe urma la sf de august la mare.

trebuie sa-i iau ghiozdan nou... si pantaloni de uniforma, ca am "ratat" croitorul scolii

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Fata mea e in vacanta la mama .... Tot am zis sa o mai aduc prin Bucuresti dar pana la urma ii e mai bine acolo. Ieri i-am amintit de caietul de vacanta si mi-a spus "mie imi placea caietul ala, de ce nu l-am terminat oare?" . Bine, nici nu cred ca l-a inceput ...

Asteptam vacanta comuna, cateva zile la munte si apoi la mare pana incepe scoala.

Si noua ne trebuie ghiozdan, sper sa gasesc/comand ceva de mai buna calitate, am luat un penar nou, trebui sa mai investesc in ceva stilouri.

O sa vad in weekend cum mai sta cu citittul, acum 2 saptamani incepuse Pinocchio, ii citea ea mamei mele iar mama ii citea Aventurile lui Tom Sawyer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

al meu lucreaza din caietul acela de vacanta al lui Marcela Penes. L-am luat de la librarie... este OK, are si exercitii de romana, si de mate.
L-am lasat multa vreme de capul lui , dar acum e mama la mine de vreo doua saptamani si lucreaza zilnic cu el, mai putin in week-end (mama a fost invatatoare).
Sant zile cand lucreaza bine copilu, in altele insa e jaaaale, iti vine sa-l arunci pe geam
Maine plecam si noi la Predeal pentru cateva zile, iar la mare din 1 septembrie pana cand incepe scoala.
Voi de unde cumparati uniforma (in Bucuresti) ? Ma intereseaza mai ales pantaloni, pt. ca sacourile mai sant bune.

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

si noi mai mult pe la bunici, ne batem capul cu caietele de vacanta de la paralela 45. sunt separate pe romana si mate, si ii plac mult. cel de romana e un joc continuu, ii place.

in schimb cu cititul sta jalnic, nu i place si pace... dar vine el acasa... si recuperam.

uniforma nu-i iau, ne trebuie ghiozdan si penar. si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi in vacanta am mai progresat un pic. a invatat inmultirea aproape, aproape bine(la unele inca mai socoteste, nu le memoreaza). A invatat si impartirea cu 2 si 3.
Cu adunarea si scaderea nu sutn probleme. Cu cititul sta bine.

Eu nu fac cu el decat cam o jumatate de ora de matematica /zi .

In rest avem fun chiar si cu cititul, citim tot felul de atlase, reviste, carti ...

Jucam "I spy", in care sa ghicim tari si capitale pe glob.
Sau cu carti flash in care invata presedintii...tot ca un joc am facut. Asa ca invata fara sa isi dea seama si are fun.
I-am luat si eu o carte de vacantza(de clasaa 3-a) care e f. buna, cuprinde de toate: citit,gramatica, matematica, geografie.Facem 2 lectii/pe zi

Rechizite nu am luat decat un folder in care sa-i puna doamna temele.
Caiete are ca am mai cumparat in timpul anului.Carti ii da de la scoala.
Ghiozdan are pe cel de anul trecut, creioane, penar are in stare f. buna de anul trecut.
Poate o sa-i mai ceara cate ceva doamna pt clasa: servetele umede, sanitizer,pungulite.

Trebuie sa-i mai cumpar blugi.
Pe aici cel putin in clasa 1 i-a tot tinut pe jos cand le citea,cand mai faceau jocuri, plus ca in pauze juca fotbal si la fiecare 2 luni ii mai luam o pereche de blugi.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,

Calin tocmai s-a intors din Tabara medievala, unde a fost foaaarte frumos.
La sf. de august plecam la mare, dupa care o saptamana in Delta.
Vara aceasta am fost mai ocupati, am reusit sa ne vindem apartamentul si
sa ne luam casa si suntem in plina mutare.
Dar merita, avem casuta si curtea noastra.
In ceea ce priveste recapitularea pentru scoala, facem zilnic cate o fisa la
romana si una la matematica, citim seara cateva pagini, si bineinteles nelipsitul
pian. Oricum adunate, nu depasesc 1 ora si jumatate/zi.
In rest de mai delectam cu inotul si calarie in we.
Va doresc o vacanta minunata in continuare.
Pupici,
Maadi si Calin






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Michelle, inmultireaa?
Nu-i cam devreme pentru asta?

Noi inca mai avem probleme cu logica,la probleme.Trebuie sa lucram mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

maadi, da-ne te rog detalii despre tabara. De la Cristi de la scoala vad ca nu se organizeaza nimic si ma gandesc la anu' sa-l trimit si pe el intr-o tabara (va avea 9 ani si jumate atunci )

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput