Primul an de scoala 2010-2011- clasa I

Primul an de scoala 2010-2011- clasa I | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj

Este prea devreme?

Pe mine ma framanta de pe acum gandul ca Matei va fi scolar peste 2 luni si jumatate. Mai ales ca l-am inscris la 2 scoli si nu m-am hotarat inca la care sa duc fisa medicala de la gradinita. Grea decizie!

Voi ati inceput amenajarea spatiului de lucru al viitorului scolarel? Sunteti pregatite?

Invit aici parintii ai caror copii vor fi la toamna clasa I, sa ne sfatuim, sa ne ajutam si sa ne incurajam reciproc (eu am asa niste emotii....)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Bafta multa la scoala !
Nu-i devreme, acum 4 ani si eu il deschideam tot plina de emotii ca tine .
Sa aveti un an scolar frumos, plin de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ne alaturam si noi inca de pe-acum, cu emotii si cu nerabdare. Camera e pregatita inca de toamna trecuta, cand am aranjat totul ca pentru un copil de scoala, mai trebuie sa cumparam rechizite, ghiozdan si cele necesare. Sufleteste nu stiu cat de pregatita sunt, cred ca niciodata nu esti suficient de pregatita ca mama pentru acest moment
Simt ca si fetita mea e putin emotionata de eveniment, parca asteapta, dar parca i-ar placea sa mai dureze pana atunci. Emotiile sunt mari si pentru ea si pentru noi.
Sper sa ne adunam cat mai multe mamici aici si sa ii sprijinim cat mai mult si mai eficient pe copilasii nostri .
Succes tuturor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Ma primiti si pe mine? Chiar daca mai avem un an pregatitor...eu imi fac ucenicia pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:


Mi-a tresarit inima cand am vazut subiectul.Nici mie nu-mi vine sa cred ca la toamna voi fi mama de scolarita.
Ioana va avea in septembrie 6 ani si 8 luni, deci ne inscriem pe lista.
Deja am o intrebare pentru mamicile de fete.Unde se gasesc sarafane bleumarin de scoala?La noi nu exista o uniforma a scolii si pana se va hotari cum ii imbracam,ma gandesc sa-i iau un sarafan frumos pentru prima zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:




Asteptam momentul de cand ne-am inscris la scoala...in februarie...Credeam ca nu ne ramane si noua un loc... Ce-i drept, si la vremea aceea se faceau inscrieri deja. Stefan realizeaza ca la scoala lucrurile se complica, dar...daca sunt copii...e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Lala, multumim!

Bine ati venit!

Eu nu as cumpara sarafan/uniforma pana nu as vorbi cu invatatoarea. Chiar daca scoala nu are uniforma, unele clase isi fac uniforma proprie. Sa nu dai banii degeaba si in septembrie sa fii nevoita sa cumperi altceva.

Noi trebuie sa cumparam vara asta un birou, ma gandesc sa vad ce au in ikea mai intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si noi avem un viitor scolar, si am emotii pentru acest nou inceput, ca orice mama (cred).
Dar vreau sa stiu daca acest topic se adreseaza numai scolarilor din Ro, sau si celor din alte zari?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Dana, bine ai venit! Ce repede a trecut timpul! Cati ani are piticul tau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Ne inscriem si noi cu emotii pentru primul an de scoala. Noi am fost acum vreo 10 zile la scoala la intilnirea cu un croitor pentru masuri. Uniformele comandate le vom ridica pe 4 septembrie deci din punctul asta de vedere sintem acoperite. Biroul, cu modificarile prin camera si trierea de jucarii le facem dupa concediu, in a doua jumatate a lui august. Deocamdata asteptam sa terminam gradinita la 31 iunie si sa ne bucuram de vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Dana, bine ai venit! Ce repede a trecut timpul! Cati ani are piticul tau cum?


Oh, da Clau, trece timpul asta, si observam mai ales odata cu cresterea piticilor nostri... ca altfel, noi tot tinerele suntem, nu-i asa? Radu face 7 ani in septembrie, dupa inceprea scolii.
Matei cati ani are acum? Stiu ca erau f apropiati ca varste...

Noi am cumparat deja uniforma, care a costat nejustificat de mult (chiar si pt aici ), mai ales ca numai o piesa (un sweater) este personalizata cu sigla scolii, in rest sunt culori uni alb, bleu, bleumarin, deci nimic iesit din comun.
Inca nu ne-am gandit sa cumparam birou pt ca nu va avea teme asa multe am inteles in primul an, si mai ales pt ca el le va face la afterschool. Deci acasa ne ramine prea putin timp sa lucram si avem unde daca va fi cazul.

Rechizite am inteles ca trebuie sa asteptam pina in prima zi cand ni se va da o lista cu ce doreste fiecare invatator.
mai avem ghiozdan de cumparat si vom cauta in perioada urmatoare ceva sa nu il cocoseze





Mergi la inceput