Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

buna dimineata fetelor!..dupa o lunga absenta, am intrat rapid sa urez "La multi ani!" tuturor copiilor, sa creasca mari, voiosi si sanatosi!..

multumim si noi pentru urari..azi facem 4 luni..Doamne, ce mai trece timpul..

in rest, suntem bine, crestem, din ce in ce mai smecheri..
acum ne pregatim sa iesim in parc..va pupam pe toate mamicile si toti bebelasii si va uram o zi perfecta!..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

si la noi fara sare, zahar sau alte bazaconii

mama ma intreba daca le pun sare la piure
cum sa le pun sare? doamne fereste
e destul de gustos piureul si fara
cartoful dulce ii da un gust de l as manca eu
le pun in schimb cereale pt consistenta, nu multe, acolo cat sa absoarba zeama de la legume

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neata si de la noi , ce bulan pe mine cu wireless-ul asta ! Diseara vine sotul sa ma ia...cel mai bin e la noi acasa, dar in zona in care stam noi inca nu e strada facuta, nu am un magazin aproape, piata, etc. zici ca sunt in alta lume....aici am piata aproape, ca ploua, ca ninge, pot sa scot copilul in carut ca strazile sunt asfaltate ! Ma rog, sper sa ne faca si noua strazile in curand.
Primul 1 iunie al bebelusilor nostri !!! sa fie sanatosi !!!
La multi ani bebe Tudor
deea Viena ? super....distractie placuta....sa te gandesti si la noi
Irinuka distractie placuta si tie la aer curat la Breaza, sa aveti parte de vreme frumoasa.
Andutza lasa ca e bine ca a fost somnoroasa, decat sa fie agitata si plangacioasa. si asa fata sa doarma
lorich ana ne-o ia inainte pe bune ... si dinti, si intoareri, rasuciri....bravo gimnasta lu' mami !

Ma duc sa ma joc cu baiatul meu destept, cuminte si frumos [cra-cra]




Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Asa-deci si prin urmare:

* am gasit dosarelul Flaviei in care scriam orice partz tras si orice privire mai piezisa, si mi-am dat seama ca am inceput dive pe sistemul cartuliilor din Fr., adica foarte devreme...
nu vreau sa intru in polemici, pt ca si aici difera de la mama la mama, de la copil la copil si de la caz la caz. Voiam doar sa spun ca m-au napadit amintirile si mi se intareste si dorinta de un bb3. nu stiu de ce, cred ca din cauza depresiei care INCA nu mi-a dat drumul - si nici eu ei
am mai constatat ca i-am dat primul compotel la Moldo, la cateva zile dupa ce am ajuns acolo, adica la o luna dupa ce am schimbat tara, si la cateva zile dupa ce am schimbat casa/orasul/oamenii din jur, si nu i-a prea pasat copilului si nici nu pare prea afectata de treaba asta, in zilele noastre. asa ca eu incurajez mamicile-calatoare sa se comporte nonsalant si in acelasi timp sigure pe ele si pe copilut, ca nu are prea mare legatura- cred eu. poate din contra, sporeste "aventura" - decor nou, gusturi noi...
zic si eu, nu ma luati (prea) in serios.

* sophie avem si noi. nu e nimic special de capul ei, ROXX, doar ca noi am avut-o pe Sophie-doudou, pe ochi, si a fost tragedie mare cand s-a pierdut. asa ca nasha Flaviei i-a luat si lui Felix pe cea de cauciuc, pentru ca sophie-carpita nu se mai fabrica. In rest, noutatea e ca e din cauciuc natural si are un miros special, un pic dulceag, si cica asta o face unica intre alte jucarii piuitoare si/sau de dentitie. si are si un anou de dentitie, de ros, tot din cauciuc naturel...
atata tot e de capul ei. si piuie
dar daca nu o primeam, nu o cumparam.

* premergator am avut la Flavia, desi inca de pe vremea aia erau interzise in Franta, si deci eram la curent cu avertizarile. Si da, am avut si eu, un cadru din ala de plastic rosu cu bile, si nu am cazut niciodata cu el, desi aveam praguri bizare, tipic romanului de la bloc. Si nici Flavia nu a cazut cu al ei, poate pentru ca am stat langa ea mereu ...
stiu ca poate parea inconstient ce zic, dar daca ne gandim ca mai nou pe aparatele de microunde scrie "a nu se introduce animale vii" pentru ca o femeie si-a bagat catelul spalat inauntru ca sa-l usuce, iar mai apoi, cand bietul animal a iesit de acolo carbonizat si fumegand, a dat compania de microunde in judecata, si a si castigat pe motiv ca nu scria pe prospect sa nu bagi animale vii inauntru,
apoi atunci ma gandesc ca poate si la premergatoare au fost niscaiva parinti care au plecat la shopping sau la o baie mai lunga lasand copilul pe 5-6 roti, linistiti, si gasindu-l cu capul spart...
si poate de aceea se sporesc interdictiile.
daca ma insel sau imi scapa alt aspect al periculozitatii premergatoarelor, apoi imi cer scuze.
dar pentru ca nu m-a ajutat prea mult la Flavia, ci doar o distra ca avea un pian cu animale in fata si mai mult topaia in el decat sa mearga, si mai ales pentru ca l-am dat pe cel pe care-l aveam, nu ii iau lui Felix.
In schimb, ca mi-adusei aminte, din nou cu scuzele de rigoare, hamurile alea pt copii, care fac bungee-jumping in nas la cativa centimetri de sol si cu parinti marionetisti care ghideaza copilul ba in fata ba in spate ca pe un hopa-mitica.. ma dau gata. sa nu va luati! va rog eu
* despre scaunul de masa, Flaviei i-am luat de la primii pasi, www.primiipasi.ro/produs.php?pid=111" target="_blank">din asta, am fost foarte multumita de el si ramane si pentru Felix.
eu una il recomand. are o jucarie care se scoate, si in rest tavita normala cu loc pentru farfurioara si pahar. si e reglabil in sus/jos, si spate/fata. si e si ieftin

ma fac Mistery Client, clar. fac numai recenzii.
apropo de recenzii, Gabi R (si pe cine mai intereseaza), am pus pe blog inceputul epopeii mele de slabit.

ralukara ! si mie mi-e mai mereu dor de voi. uneori visez discutii intregi cu voi - live

revin. nu am citit tot si mai am ceva de zis dar uit...

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

1st June special...

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

ziki

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZIKI, mi-esti draga rau! Ma duc la tine pe blog...ma gasiti acolo!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

A venit GIRAFA - o anlizeaza Ana acum cu toate gurile, o suge pe toate partile...chitzaie , miroase frumos, placut asa.

ham ca mi-a amintit ziki mare bleahhhh...o fi el poate util, nu stiu, nu l-am folosit la Robert, dar e ceva oribil, bataie de joc, motivul pt care copiii ne vor duce la azil
Lasand gluma la o parte, am vazut bunici care ii trageau pe bietii bebi, nu ca sa nu cada, ci ii trageau ca pe pechinezi sa nu puna - Doamne fere!! - mana pe vreo frunza, piatra de pe jos, voiau copilasii ceva .hatza de ham, ceva horror.

roxx da-te mai incolo sa vad si eu pe blog.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ZIKI, ia sa faci un blog mai spatios ca e inghesuiala mare aci...

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

azi am libarnita, si presimt ca in timp ce tot palavragesc eu aici, voi scrieti si scrieti, pe acelasi principiu ca e innorat afara, si iar n-o sa am timp sa mai citesc din urma, si tot asa.

* despre degetele, Felix isi baga PATRU in gurita. doua de la o mana si doua de la alta. eu nu sunt nici pro nici contra suptului a nimic, daca imi permiteti.
a vrut suzetica, acum n-o mai vrea, iar un deget nu ii e de ajuns. e treaba lui proprie si personala, eu las copilul in pace.
RALUKARA, ca acum citii si io! nu-i manji copilului degetul! si nu cu mustar! hai ca ne mai vin idei pe parcurs, dar nu fiti tustrei stresati pt suptul degetelului! plizz. lasa mustarul

* apropo de indemnizatie, la mine vine la sfarsitul lui iunie abia
eu am scris un mini-mail la banca unde am creditul si i-am "anuntat" ca nu imi pot plati rata luna asta. (o parte din depresie si de acolo mi se trage). si chiar daca raman cu datorii la biroul de credite, nu am ce face... pana plecam vor fi acoperite si nici alt credit nu-mi mai trebuie in veci. deh, eram si eu zuza tanara si voiam masina proprie si personala. acum am masina si credit, si nu am carnet- ca la nebuni

*IRINUKA
imi plac la nebunie copiii care isi baga coatele in mancare si mancarea in cap! mi se pare cel mai bun exemplu de cunoastere si experimentare! perioada asta e cea de care imi era dor la Flavia. acum se pregateste inca un purcelus.. abia astept! pt Patrickutz
si voua distractie placuta la Breaza!

* ce haioase sunteti cu discutia despre cetatenie.
eu, (poate spre rusinea mea,) am zis ca de cum primesc o alta cetatenie decat romana, renunt fara sa ma mai uit inapoi. relatia mea cu Romanica noastra e pe principiul: ma doare mai rau dezamagirea de la ceva ce am iubit mult decat daca imi era indiferent. asa ca.. mosteniri ne-mosteniri, eu raman zuza care a facut Formula As sa ia foc dupa ce a scris rusinosul articol despre rusinea de a fi roman. cred ca am fost vizionara, pentru ca in 2003 inca nu eram in UE si nu erau ATATIA rromani plecati si deci, inca nu atata rusine. si totusi, eu am simtit-o.

cred ca azi sunt intr-o pasa (si) mai proasta, de aia sunt asa "bitter" in postari.

revin. abia am terminat cap. 44

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput