intarcare pt a lua in greutate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Exact pisi-pis, cred ca pediatra ar fi fericita sa o duc la mcdonald numai sa nu mai scada in greutate...de fapt aici isi duc copii la mcdonald in general la virsta asta
se poate ca mosteneste o constitutie mai "slaba"
nu renunt la alaptat pt ca nu se poate nici nu vreau sa ma gindesc ce scandal ar face sa nu o mai alaptez...nu am nervi de asa ceva, cu toate ca am observat ca laptele meu e foarte "apos"; exista vreo "reteta" de "ingrasat" laptele meu? in afara de a minca eu grasimi sau calorii caci am incercat asta si m-am ales cu un strat pe burta iar laptele tot "apos" a ramas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Laptele n-ai cum sa-l faci mai gras. Nici mai dulce. El e asa cum trebuie sa fie. Ce poti schimba este calitatea grasimilor, nu cantitatea. Adica daca mananci tu mai multe alimente care contin garsimi "bune", bogate in omega 3, atunci si laptele va fi mai bogat in omega 3.

Dar laptele isi schimba compozitia de-a lungul unui supt. Adica la inceput vine laptele mai apos si mai dulce, care tine de sete (esential acum vara) si la sfarsit laptele gras. Asta nu inseamna ca producem 2 feluri de lapte, ci pur si simplu, cu cat sta mai mult in san, grasimea are tendinta sa se aglomereze si ramanand cumva "blocata" pe canale. Deci ce poti face tu ca bebe sa pape lapte mai gras e sa nu treci la al doilea san, pana nu simti ca l-a golit bine pe primul. Asta in teorie, si asa pt bebei nu foarte hranace la lapte, pt ca matza mea de 1 an are pompa de suctiune turbo si nu prea imi aduc aminte sa mai am sani plini, s-a reglat productia si produc pe masura ce suge ea.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

msl1, fetita mea mai mare a papat formula de la nastere pana la 2 ani (alaptata dar si cu completare doar o luna jumate am reusit) si cu toate acestea la 1 an avea 8 kg. Mereu a fost pe linia de jos in grafic , ba chiar sub linie uneori. Lasa copilul in pace. asa o fi stilul ei. fa-i analize pt siguranta ta


--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Starlet spune:

Eu am un baietel de 1 an si 10 luni pe care l-am intarcat acum 2 saptamani.Asta pentru ca a trebuit sa ma intorc la servici. Are doar 11 kg. dar este perfect sanatos. Vreau sa spun ca de cand l-am intarcat nu stiu daca bea 2 pahare cu lapte pe zi.
Oare este suficient la aceasta varsta?
Laptele matern este cel mai bun pentru bebe.
Omul este singura vietuitoare care bea laptele altui animal!
Sfatul meu este sa-l alaptezi cat de mult poti!Atata timp cat bebele tau mananca si alte alimente, nu stiu daca tine de asta faptul ca este cam slabut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Starlet

Eu am un baietel de 1 an si 10 luni pe care l-am intarcat acum 2 saptamani.Asta pentru ca a trebuit sa ma intorc la servici. Are doar 11 kg. dar este perfect sanatos. Vreau sa spun ca de cand l-am intarcat nu stiu daca bea 2 pahare cu lapte pe zi.
Oare este suficient la aceasta varsta?
Laptele matern este cel mai bun pentru bebe.
Omul este singura vietuitoare care bea laptele altui animal!
Sfatul meu este sa-l alaptezi cat de mult poti!Atata timp cat bebele tau mananca si alte alimente, nu stiu daca tine de asta faptul ca este cam slabut!


si tu zici "doar 11kg" ??? fetita mea are 11,5 la 3 ani si zau ca nu mi se pare subnutrita

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Revin din nou la subiect;
deci din mai si pina acum s-a ingrasat o jumatate de kil adica acum are 9,5 kg; i-am facut analizele si au iesit normale; intre timp de fiecare data cind merg la dr cu ea pt ceva mi se "reaminteste" sa intrerup alaptatu; ba si ginecologa a insistat sa intrerup alaptatu, ca 1 an de zile ii superdestul! ca n-am dupa ce sa o mai alaptez acuma ca nu mai ia anticorpi, si daca o las sa suga in continuare nu o sa o pot intarca niciodata! exact asa a spus...
dar nu inteleg de de sint asa de impotriva alaptatului toti, chiar nu ma pot intelege ca nu pot sa nu o alaptez?face un scandal monstru de fiecare data cind o refuz, si in plus am lapte mult , ca "da pe afara";
dar nici nu stiu ce sa cred poate ca ei au dreptate, ca in loc sa bea lapte normal ea bea laptele meu care nu mai este indeajuns de nutritiv dupa cum spun ei, de aceea nu se ingrasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

nici ginecologul tau nu-i nutritionist,nu?
cea mica a supt pana la 3 ani - si cateva zile.
S-a intarcat singura - adica a zis ca e mare si nu mai suge. Insa i-a lipsit - si uneori si acum ii lipseste - dar compensam cu multa-multa dragoste.
Aia ca nu-i destul de bun laptele de mama ma terina - iaca cum ajungem sa crestem vitzelushi care tb sa ia in greutate exact ca pentru taiere

Singurul lucru care ar fi interesant de investigat e legat de paraziti - altceva nu vad de ce.
Eu una nu regret dacat ca n-am reusit sa alaptez macar 2 ani pe cel mare - dar asta e
Spor la tzitzi - e cea mai buna

Inca ceva - cea mica e fff sanatoasa in comparatie cu noi restul; s-a adaptat f bine si usor la camin (Are 3 ani si 3 luni) e foarte infipta si afectuoasa; fata de feciorul meu alaptat mult mai putin, cu tot felul de pb de sanatate, cu o fire mult mai nesigura.
Sunt convinsa ca suptul la san le da nu numai calorii si asta nu doar pana la un an, copii sunt atasati de mama puternic pana pe la 3 ani.

Gata, ce-i prea mult strica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

MSL

Ginecoloaga mea imi spunea ca nu intelege 'moda!' asta cu alaptatul exclusiv pana la 6 luni. Mai au nevoie si de mancare copiii astia. La ea mi se pare foarte clar ca nu a citit nici un studiu, ca efectiv nu e constienta de ce inseamna laptele matern.

DIn pacate, si medicii sunt la fel ca orice alta categorie. Exista frizeri prosti, care stiu sa tunda intr-un fel si pe ala in fac, si exista oameni care fac asta cu placere si pasiune, merg la tot felul de cursuri, isi cumpara reviste de specialitate, incearca [tipul la care mergeam in Buc a tuns doi ani toti boschetarii :). pur si simplu voia sa testeze, sa incerce, sa vada]

Exista studenti care isi fac facultatea din pasiune, exista cei care abia iau un 5 cu sacosa. Cu totii ies cu acelasi titlu.

Ei bine, exista medici buni, care se intereseaza, care studiaza, care gandesc, si medici care se lasa cumparati de diferite companii sau care sunt, pur si simplu, prost pregatiti [ca sa nu zic prosti ]



[Am vazut sapt trecuta o emisiune pe TV5 despre sistemul medical in Elvetia, despre medici si companiile farmaceutice. Dureros! Si uite ca totusi unii au televiziuni cu reportaje si emisiuni de calitate, altii.. ca in orice domeniu...stiri de ora 5 peste tot...]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Revin din nou la subiect;
deci din mai si pina acum s-a ingrasat o jumatate de kil adica acum are 9,5 kg; i-am facut analizele si au iesit normale; intre timp de fiecare data cind merg la dr cu ea pt ceva mi se "reaminteste" sa intrerup alaptatu; ba si ginecologa a insistat sa intrerup alaptatu, ca 1 an de zile ii superdestul! ca n-am dupa ce sa o mai alaptez acuma ca nu mai ia anticorpi, si daca o las sa suga in continuare nu o sa o pot intarca niciodata! exact asa a spus...
dar nu inteleg de de sint asa de impotriva alaptatului toti, chiar nu ma pot intelege ca nu pot sa nu o alaptez?face un scandal monstru de fiecare data cind o refuz, si in plus am lapte mult , ca "da pe afara";
dar nici nu stiu ce sa cred poate ca ei au dreptate, ca in loc sa bea lapte normal ea bea laptele meu care nu mai este indeajuns de nutritiv dupa cum spun ei, de aceea nu se ingrasa...


Cred ca fetele noastre sunt de aceeasi varsta. Si a mea este alaptata inca, dar nu mananca mancare decat foarte putina. Niciodata nu a mancat multa mancare, dar suge de cate ori vrea ea si ziua si noaptea. Cu toate astea, are 11 kg. Deci eu nu cred deloc ca laptele matern nu mai este destul de nutritiv. Chiar am citit ca, desi contine mai putine substante nutritive decat laptele de vaca sau lp, acestea se asimileaza mult mai bine, pentru ca sunt perfect adaptate organismului copilului. Imi pare rau ca nu mai gasesc acum site-ul, dar am retinut ca rata de absorbtie a elementelor nutritive din laptele matern era in unele cazuri si de 10 ori mai mare decat din laptele de vaca sau laptele praf.
Cat despre faptul ca nu o vei intarca niciodata daca nu o faci acum... si mie mi se spune. Dar sa fim seriosi: nu am vazut adolescenti alaptati . Eu asa raspund binevoitorilor care isi dau cu parerea: daca nu se intarca la liceu, se intarca sigur cand s-o marita.

Editez, am gasit avantajele alaptarii pana la 2 ani, conform recomandarii OMS. Nu scrie ca laptele matern nu mai contine anticorpi dupa 1 an, dimpotriva:

Avantajele continuarii alaptarii frecvente, la cerere pana la 2 ani:

- reduce riscul infectiilor acute (dupa 6 luni, cand incepe diversificarea si secretia lactata este in scadere, creste iar nivelul de anticorpi si ramane la un nivel ridicat pana la terminarea alaptarii).
- reduce riscul bolilor cronice infantile.
- reduce riscul obezitatii;
- creste dezvoltarea cognitiva (prin continutul de acizi grasi esentiali).
- impiedica deshidratarea in caz de boala si asigura necesarul nutritiv in perioada de convalescenta;
- laptele de mama continua sa aiba o contributie nutritiva importanta si dupa primul an de viata (asigura35 % - 40% din necesarul energetic; 550g/zi)!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

msl1, eu am un baietel de 1 an si 8 luni, inca alaptat. In afara de pediatrul lui care nu ma incurajeaza, dar nici nu ma condamna ca inca il alaptez, toti medicii la care am fost cu el incepand de la 1 an imi spun sa renunt. Si am mai fost la cativa din pacate pentru ca are probleme cu diverse alergii, urticarii.

Am fost la urgenta la un spital privat pentru copii (!) pe la 12 noaptea si dupa ce mi-a consultat copilul ce prezenta diverse probleme respiratorii a luat un moment de pauza pentru a-mi spune ca degeaba il alaptez, ca laptele nu mai are nici o valoare, ca mai bine il intarc ca nu ii fac nici un bine. Cumva mi s-a parut ca pentru medic era de-a dreptul condamnabil cumva ca la varsta lui inca mananca de la san.

Copilul are acum pe la vreo 11 kg si nu mananca deloc lapte de vaca si produse derivate din cauze de alergii. Mananca suplimentar formula de lapte din soia, seara de vreo 3 ori pe saptamana cu cereale, max 120 ml, deci spre neglijabil. Creste in greutate relativ continuu, nu a avut perioade de stagnare.


PS Atunci cand am stabilit cu pediatrul sa nu mai consume produse lactate pentru o perioada (pe la 1 an si 3 luni) eu am intrebat: dar de unde o sa-si mai ia calciu, magneziu suficiente? Pediatrul zice: pai de la dumneavoastra din lapte, daca il alaptati in continuare. Ca dupa cateva luni sa aflu de la alt medic ca laptele meu de fapt nu are nici o valoare

Mergi la inceput