intarcare pt a lua in greutate?

intarcare pt a lua in greutate? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

Asta mi-a recomandat pediatrul de aici. Copilul are 1 an si 3 luni si de la 2 luni a inceput sa scada pe grafic acum ajungind la limita inferioara....de atunci a incercat pediatra sa ma convinga sa renunt la alaptat si sa trec pe lapte praf iar acum sa renunt si sa o trec pe lapte de vaca; ei nu ii place laptele de vaca deloc nu o voi forta sa bea pt ca nici mie nu imi place de mic copil.
Chiar este necesar sa fac asta? ca eu nu sint convinsa; are 9 kile si mie mi se pare ca este f bine cum este.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La varsta asta, copilul presupun ca manaca si hrana solida. Cresterea in greutate nu mai depinde de alaptat - indiferent de tipul laptelui. Niste analize i-au facut copilului? (ma gandeam la anemie sau poate la niste viermisori) Copilul mananca, e voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai ce inaltime are? fata mea avea 8.7 kg la 15 luni si nu mi s-a recomandat intarcare, ci sa stea cat mai mult la aer ca sa pape bine.
ea insa parea grasunica, pt ca avea 72 de cm :)

a inceput de curand sa mearga? uneori iau mai putin in greutate dupa ce incep sa alerge nonstop.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspunsuri;
are 78 de cm; a inceput sa mearga la 10 luni; maninca f bine aproape tot ce-i dau este vioaie si nu pare a avea vreun simptom de viermi;nu o deranjeaza nimic nu e bolnava cu nimic sa bat in lemn;mie nu imi vine sa las alaptatul dupa cum mi s-a zis si sa ii dau lapte de vaca. chiar este necesar sa fac asta?Analize ii voi face saptamina viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Cat de des papa? cand o alaptezi? Ii pui un pic de grasime (unt, ulei) in macarica? e bine pt creieras dar si daca sunt sub grafic (contine calorii :) Eventual mancarica cu mai multe calorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

DAca ar fi vitelush, laptele de vaca ar ajuta-o. Dar cum e un pui de om, nu vad cum si de ce laptele de vaca i-ar fi mai bun si mai de ajutor decat laptele de la mama ei. Din ce spui tu, fata mananca bine si orice ii dai, e vioaie si sanatoasa. Nu-ti fa griji, un copil rotund nu e automat un copil mai sanatos, din contra. Fata mea a fost tot timpul sub grafice si totusi este f. sanatoasa si rezistenta la boli. Parerea mea este sa alapteazi cat va face placere la amandoua.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

louisea,
ea are 5-6 mese pe zi plus gustari, o brinza , o piine cu unt gustari de bebelus, iaurt, deci maninca si grasimi;
problema nu este ca e sub grafic ci ca a ajung de-a lungul timpului treptat la limita inferioara de la aproape limita superioara cit a avut la vreo 1 luna, nu mai tin minte exact; o alaptez la cerere zi si noapte cind doreste si cind sint acasa, deci daca e sete si vrea o gura de lapte vine si isi ia cit vrea; deci alaptatul variaza cteodata 5-6 ori pe zi citeodata mai mult depinde cum are chef; nu a inlocuit "gurile" de laptic cu mincarea, cind e foame maninca mincare;
daca analizele vor iesi ok, probabil voi continua sa ignor sfatul medicului ...dupa cum am facut si inainte;
mai sint si medici din astia, aici in usa care recomanda laptele de vaca in detrimentul alaptatului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

msl1, voi, parintii ce constitutie fizica aveti? Poate va mosteneste pe voi. Eu sa fiu in locul tau nu as renunta la alaptat. Oricum laptele de vaca nu vad ce aport asa de important de substanta nutritive i-ar aduce pe langa toate alimentele pe care le are oricum in meniu (inteleg de la tine ca si lactate manaca deja - iaurt, branzica)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Eu as mai intelege sa imi zica mie sa renunt la alaptat pentru ca a mea nu mananca mai nimic, asa ca metoda sa manance mai multa mancare solida. Dar in cazul fetitei tale care mananca bine mancare solida, nu vad zau ce beneficii i-ar aduce laptele de vaca. Cand altii nu stiu cum sa introduca laptele UHT cat mai tarziu, mi se pare mai mult decat ciudat sa-i scoti un aliment sanatos (laptele matern) ca sa-i poti introduce altul mai putin sanatos. Pai daca numai grasimea e importanta, si sa fie in grafice, hai sa-i ducem la McDonalds, sa vezi cum isi iau avant pe percentile superioare...

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am trecut-o pe fetita pe lapte de vaca gras (direct de la cineva care avea vaca) de la 10 luni ,ca pe la 8-9 luni nu prea mai avea ce sa suga de la mine si a refuzat laptele praf.Si tot nu s-a ingrasat nici din greseala,a fost si este silueta cat cuprinde.La un an avea doar fix 8 kg ,iar acum la 5 ani jumate are 16 kg ... Dar ea incepand de la nastere(3,200) a pus f. putin pe ea max 700 g in prima luna,500/400 in lunile urmataore si apoi abia fix cate 250 g pe luna in primul an.Deci desi la greutatea fost mereu la limita de jos a graficului,nu a avut stagnari sau regrese ... punea pe ea dar minimul posibil,parca atat cat sa nu iasa din grafic
La laptele praf nu-s sigura,inclin sa cred totusi ca ingrasa mai tare decat laptele de vaca.De exemplu baietelul s-a nascut cu 4,100 kg, a fost alaptat pana la 6 luni cand a refuzat cu indarjire sanul si l-am trecut pe lapte praf.El avea la 1 an 10 kg,fata de 8 kg fetita.Un kg sa zicem ca diferenta de la nastere,celalalt ... sa fie de la laptele praf? Ca mancacioasa ca si el,a fost si fetita pana la un an si tot degeaba.

Parerea mea e ca daca e in grafic cu greutatea,mananca variat si nici nu-i place laptele de vaca, sa ii dai pace.Sigur ala nu o va ingrasa,iti zice una de doar 50 kg la 1,70 care a baut mereu una-doua cani de lapte gras pe zi

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

msl inseamna ca mananca ff bine. Si nu laptele matern e problema. Una era cand vroia laptic toata ziua, si nu papa decat f putina mancare si alta e situatia voastra.
Parerea mea e ca sa nu renunti la alaptat daca nu vrei si nu sunteti pregatite. Nu prea vad de ce ti-a recomandat asta, cand lapticul la ea e ca si apa, deci nu substitut pt mancare.
Asculta-ti instinctul Important e sa fie sanatoasa si voioasa.

Mergi la inceput