intarcare pt a lua in greutate?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

MSl1, eu un lucru nu inteleg: de ce trebuie sa stie doctorii ca o alaptezi? E prooblema lor, cumva? Ia mai da-i incolo si inchide-le gura, scurt:"daa, domnu' doftor, gata, am intarcat-o, acum totul e bine si frumos". De ce trebuie sa le dai raportu' la fiecare vizita?
Pe mine, cand avea fata 9 luni, m-a intrebat doctorita de familie "cat lapte bea"; zic ca habar n-am, caci e alaptata. Shoc si groaza! Am crezut ca lesina de oroare, nu va zic cum m-a privit...cica "ce naiba, dvs. sunteti intelectuala, cum se poate asa ceva, alaptat la 9 luni, cand pana la 6 e arhi-suficient si trebuie trecut la lapte de vaca!!"
Am dat frumos din cap a aprobare si data urmatoare i-am spus ca am intarcat si de atunci tot mai grozava i se pare fata mea, dezvoltata, extraordinara, dar pe cand stia ca e alaptata tot suspecta ea ceva inceput de rahitism :)))
Pediatra in schimb a zis ca e foarte bine sa fie alaptati copiii si dupa 2 ani, ca ea are o colega doctor care isi alapteaza baiatul de 3 ani si ii e rusine sa spuna dar e foarte bine caci sunt numai avantaje.
Asa ca nu-ti fa probleme, auzi tu, ca poate fata ta nu bea "lapte normal la varsta asta"; tocmai ca fata ta bea lapte "normal" la varsta ei, laptele matern enormal la varsta asta, ceilalti sunt substituenti
Si cica nu mai ia anticorpi, nu zau, dar unde se duc anticorpii produsi de tine si care se gasesc in laptele matern?... Uite, la noi tocmai s-a incheiat prima luna de gradinita, am dus-o din 1 septembrie si ieri mi-a zis directoarea ca e singurul copil de la grupa baby care nu a lipsit nici macar 1 zi pe motiv de boala. Acum normal ca nu-mi fac iluzii ca nu se vor prinde virusii de ea, caci si acum s-a prins unul de viroza si a "luptat" cu el de vineri seara pana duminica dimineata, duminica la pranz nu mai avea absolut nimic; deci ideea e ca bolile astea "de colectivitate" se prind mai greu si trec mai usor la copiii alaptati.
Da' repet, nu mai intra in vorba cu istetii aia pe tema alaptarii, ca numa-ti faci sange rau!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ilincam la ginecolog nu pot sai ascund ca nu alaptez pt ca isi da seama imediat( aici se controleaza si sinii la gine cind mergi la control de rutina mai ales daca ai nascut recent)iar la pediatra tre sa-i spun pt ca sa o trimita la gastroenterolog si sai faca ceva analize specifice pt ca nu suporta laptele de vaca si nu stiu exact daca e alergica sau are intoleranta; adevarul e ca in ultimul timp nici nu prea vrea sa mai manince mincare numai tot chestii dulci si fructe, legume doar unele mai maninca in rest refuza mincarea si numai tot sin vrea in ultimul timp, poate e si un pic de adevar pe undeva ca de aia nu se ingrasa; dar tot nu pot sa o intarc pt ca urlaaaa dupa tita de nu pot sa cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

msl1 - eu n-as intarca. Am alaptat-o pe cea mica pana la 3 ani - e acum in grupa mica, macar ca a luat si ea din virusi n-are treaba, duce pe picioare lejer (fi-meu si eu am fost la pamant sapt trecuta cu 39 febra si gatul vai si amar).
Plus ca e foarte isteatza - si a fost isteatza mai ales ca a supt atat. Poate ar fi supt mai mult dar toata lumea din jur o "certa" ca e mare (multa vreme nici nu-mi venea sa ies ca eram satula de comentarii) - desi nu inteleg de ce era treaba altora cat suge.
Mi-am facut frumos analize de sange - si le fluturam pe sub nas la unii si la altii ca-s ok, iar la cea mica era evident ca-i beton - si cu asta basta. Dar cel mai greu mi-a fost cu diversi medici (am facut ceva contronl endocrinolog, apoi operatia la ochi a celei mici) care erau foarte suprinsi ca alatpez (si io tot intelectuala, ce naiba... )
Medicul nostru homeopat insa are in circumscriptie multi romi si ea stie ca alaptatul e f sanatos si dupa 1-2 ani.
Sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

copiii mei aveau sub 9 kile la un an si 3 luni. Stai calma:) mie nu mi=au zis sa intarc nici pediatra nici ginecologul.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCYADRIANA spune:

EU SI ACUM Imi alaptez baiatul ,ce/i drept mai rar ,doar inainte de culcare si are 2ani jumate !!!! doarme la amiaza 2/3 ore sau uneori 3/4dacastau langa el
mi s/a spus sa il intarc da nu mai reusesc nu stiu ce sa mai fac
unii ma sustin si spun sa /i dau sanul pana renunta singur
sincer nuprea mai am lapte dar asa se linisteste la san mai ales ca lipsesc de acasa deoarece lucrez de canda implinit 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIF_pif spune:

Lucy, il, alaptezi si la culcare dupa -amiaza?
Si eu tot asa, nu stiu cum sa intarc fata fara traume, a mea are insa doar un an jumatate dar vreau sa o intarc ca sunt gravi cu bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui LUCYADRIANA

EU SI ACUM Imi alaptez baiatul ,ce/i drept mai rar ,doar inainte de culcare si are 2ani jumate !!!! doarme la amiaza 2/3 ore sau uneori 3/4dacastau langa el
mi s/a spus sa il intarc da nu mai reusesc nu stiu ce sa mai fac
unii ma sustin si spun sa /i dau sanul pana renunta singur
sincer nuprea mai am lapte dar asa se linisteste la san mai ales ca lipsesc de acasa deoarece lucrez de canda implinit 2 anisori


Eu am lasat-o pe cea mica sa aleaga singura. Dar inainte 3 ani nu i-am mai dat la pranz (Ca era la bunici in timpul sapt iar in weekend ma durea sanul pt ca nu era "obisnuit" cu supt la pranz)
Asa ca intr-o zi a vrut la pranz, ne-am cam ciondanit - i-am spus ca ma doare si nu pot sa-i dau, nu a vrut sa se culce fara dar a adormit cupa ceva timp ca e obisnuita cu somnul de pranza si in ziua urmatoare s-a culcat cuminte de pranz langa mine fara san - am laudat-o dupa-masa si mi-a zis mandra ca nici seara n-o sa mai ceara ca-i mare si doarme si fara. A fost o perioada mai lunga in care se culca cu obrajarul pe pielea mea, apoi si-a mutat iubirea pt san la burtica - imi spune ca "ador burtica ta ca am crescut acolo"

Bafta si incredere in copii - nu conteaza neaparat ce spun cei din jur - mai ales cine nu a alaptat nici macar o zi - conteaza ce se potriveste la mama si la copilul ei.



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=14" target="_blank">Vara 2011 oa1 & oa2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Draga mea,
sunt mama unui bebe prematur pe care daca nu il alaptam, murea.
Am avut sansa intalnirii unui om special, dna dr Ana Culcer, ce m-a sustinut din primul moment.
E o prostie chestia cu kg. E stiut faptul ca celulele grase din copilarie le vom avea toata viata. vrei sa ai un copil supraponderal?De unde nebunia asta cu kilele? Vrei ca toata adolescenta sa se simta frustrat ca e mai grasut?E copilul tau.Lasa-l cum l=a facut Dumnezeu.
Laptele praf are elemente sintetice, vitamine gata metabolizate. organismul nu face niciun efort sa le descompuna,le asimileaza de-a gata. Ii faci un metabolism lenes d emic, ii suprasolicti rinichii,ficatul de dragul unor statisticii car eiti spun ca la X luni trebuie sa aiba Y kile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Histamina,
Cred ca ai dreptate; e o diferenta f mare intre copilul cel mare care a fost alaptat mai putin, dar minca lapte praf si cel mic care e exclusiv alaptata; cea mare e destul de grasuta f f inalta si solida si nu prea are cu cine semana asa; comparativ la virsta celei mici avea mult mai mult kg in plus si asta de la laptele praf ca ea nu prea minca la acea virsta;
eram ingrijorata, dar am decis pina la urma sa ignor parerea medicilor si o alaptez in continuare.

Mergi la inceput