Strumfi de iul-aug 2007 (216)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Scuze ca dau buzna, va citesc dar nu apuc sa scriu, cititi va rog topicul acesta, poate reusiti sa ajutati, maine este ultima zi de vot

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=164054

Va multumesc,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

cafea ? nici macar o cicoare?

ma enerveaza la culme reclama aia la nestle fitness, cand o vad cum se etaleaza pe toata pagina ma umplu de draci si imi vine sa mananc numai ciocolata si toate prostiile, asa, in ciuda!!

ma duc sa fac curat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Femei de cariera

de Mircea Dinescu

Femeile s-au opintit cateva secole sa ajunga egale cu barbatii, iar acum nu mai stiu cum
sa scape de acest groaznic privilegiu. Muncesc ca niste tampite, ii multumesc patronului
ca le da sansa extraordinara de a lucra si-n weekend, ca sa se afirme si sa se tina de deadline.
Sefii pleaca de vineri la pranz si-i mai vezi luni dupa-masa, cand se desteapta din mahmureli de cinci stele.
Timp in care ai deosebita onoare de a le tine locul, ca de-aia ai dat atat din coate si-ai facut ulcer de
cand mananci numai kebab in chifla, la serviciu, ca sa ajungi femeie de nadejde.
Firma te-a rasplatit cu doua dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tau personal...
Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook si Power Point, cosmarul ti-e impicatit de guguloaie de
foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte".
In somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de patratici si te trezesti tipand.
Nu pentru ca te innebunesc folderele, ci pentru ca e deja 7,30 si la 8 trebuie sa fii la firma si-ai dormit stramb
si-ti sta bretonul ca o bidinea. Scuza-ma, te las putin pe fir, ca ma cere unul de nevasta...
Munca e buna numai cand ti-aduce un franc cinstit in buzunar si mai ales, iti da si ragazul sa-l cheltuiesti.
Sistemul suedez prevede ca trebuie sa ametesti muncind cinci zile pe saptamana si sa ametesti in bar
doua zile pe saptamana... Asta e raportul minim rezonabil... Carierismul e plasmuirea bolnava a unor filme
imbecile de la Hollywood , care insinueaza ca o femeie poate face orice, daca vrea ea: ajunge imediat director
executiv, naste trei pui vii pe care ii hraneste cu lapte praf, sotul o iubeste lesinant, desi o vede cam sase ore
pe saptamana (sau poate tocmai de-aia), iar el, desi e neurochirurg sef la Memorial Hospital , nu e stresat deloc,
face mancare la copii, spala vase si-o asteapta pe ea cu masina la firma, seara. Pardon, noaptea.
Nu se stie cand opereaza el pe creier si mai face si lectii cu aia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru
rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri si de convins opt clienti sa investeasca.
Femeile care au vazut-o pe Diane Keaton in "Baby Boom" se lasa drogate de gandul inept al unui perpetuum mobile.
Au senzatia ca se poate orice.
Ca sotul, copilul, ciobanescul german si siameza asteapta oricat; ei latra la unison cu mandrie ca au o directoare in familie.

Cand ambii soti muncesc deopotriva, ajungi sa le intelegi masochismul, pana la urma.
Pericolul dospeste abia cand femeia de cariera are acasa un inginer care scapa la 4,00 de la uzina, apoi vrea
mancare cu sos, maieuri cat de cat curate si putin sex. Muncind ca o disperata ca sa nu cumva sa fie promovata
alta in locul ei, la o adica, femeia se inscrie deja la divortul part-time si faciliteaza harjoana extraconjugala a
barbatului constrans de hormoni. Cand constati ca fetita ta ii spune "mama" soacra-tii (care nici nu te-a vrut de nora,
fiindca nu pareai gospodina si uite ca stia ea ce stia) si bazaie ca pe bona o iubeste cel mai mult de pe lume, e cam
tarziu sa-ti dai demisia. Copilul nu intelege ca tu crapi muncind ca sa aiba el garsoniera in Bucuresti cand termina
liceul (daca l-o termina, ca tu n-ai timp sa-i verifici lectiile).

Copilul vrea sa stai langa el, calda, pufoasa, atenta, sa simta dragostea ca pe o perna de plus. Dar tu, care-ai raspuns
la celular si-n clipa cand te cerea ala de nevasta si i-ai spus lui "da", acoperind o secunda telefonul cu palma , apoi
te-ai scuzat din gene si ai continuat sa vorbesti cu seful de sectie la telefon, nu prea intelegi cum vine chestia asta cu
renuntatul la cariera de dragul familiei.
Mircea, fa-te ca traiesti!

Apropo, cand ti-ai inchis ultima data telefonul, ca sa vezi un film fara sa te deranjeze nimeni? Nu e cazul, ca pe vremea
cand ai vazut tu ultimul film inca nu se inventasera telefoanele cu On si Off, erau numai fixe cu roata si fir carliontat.
Am chiulit si-am sa chiulesc cu voluptate de la munca, intotdeauna...

Chiuleste si tu, salveaza-ti viata, femeie! Atat cat se poate... Ia bunul simt, in doze homeopatice. Sa stii numai tu.
Cele mai frumoase petice de viata le-am capatat fugind de raspundere. Cea mai buna bere pe care am baut-o in viata
mea n-a fost la Praga, ca lumea buna, ci in Herastrau, cand o taiasem de la sedinta de redactie, lasand vorba ca mi s-a
spart teava de calorifer si m-au chemat vecinii sa strang apa.
Mi-a ramas in cap (si mie, ca atator altora) gafa de la TVR, de la Revolutie, cand habar n-aveau ca intrasera deja in
direct si cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fa-te ca lucrezi!"... Si Mircea a ascultat. Si a ajuns departe.
Pana cand vom pricepe omeneste talcul acestui indemn vital, vom continua sa ne prefacem ca traim.



decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

ia ziceti-mi si mie care sunt scorurile la voi la gradi pt cadourile de sf de an! ca la gradi la care merge david probabil sunt fie numai parinti miliardari, fie sunt precum capra raioasa care tine coada pe sus!
cica 100 de lei pt cadouri! eu inteleg ca trebuie o atentie, o floare, o bomboana, un ceva, dar totusi, se strang 30 de mil!!! deja e cam mult, dupa parerea mea.
chiar de mi-as permite (si ar trebui definit "a-ti permite" si dupa normele mele, nu-mi permit) - tot depaseste limita bunului simt.
si n-am nicio tragere de inima sa cotizez atat cand ne mutam, probabil o sa cotizez si dincolo destul (cadou de inceput de an, de mijloc de an, fondul clasei, cadou de sf de an, de serbare, de 8 martie, de 1 martie, de paste, de pastele ma-sii!! etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

pai daca nu mai merge la gradi de la anu......un bouquet de fleurs si gata!!!! 100 ron mi se pare prea mult!

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Vivela la voi la gradi stiu ca mereu a fost asa, si de Craciun ati batut recordul . Dar nu inteleg de ce nu le spui celor care strang ca e prea mult.
In Ploiesti dadeam cate 20-30 ron.

Acum la particulara asta nu se ia vacanta pe timpul verii in schimb fac serbare de sfarsit de an . Ma gandesc ca tocmai pentru un cadou. Voi ce credeti tanti asta desi e la particulara se asteapta oare la ceva?

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddanagh
Voi ce credeti tanti asta desi e la particulara se asteapta oare la ceva?

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)




dana pe principiul ca primesc , deci nu dau...de ce sa nu astepte


in alta ordine, daca tot nu a venit sfarsitul lumii , pe care sincer eu il asteptam, nu ca as fi crezut balivernele lui nea ala, dar ma scapa pe mine de operatia de maine.Asa vreau nu vreau maine la 10 sunt la spital.Am o operatiune de fibrom, pe care am tot amanat-o si nu mai am scapare.Nu e cica grea dar tot imi bataie fundu .
Asa niste incurajari mi-ar prinde tare bine.

Multa sanatate va doresc si bucurati-va de caldura de afara



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

roxy, iti tinem pumnii sa fie bine! Curaj .

si lamuriti-ma si pe mine cum e cu sfarsitul lumii, ca eu habar n-am ce se mai intampla in lume...uf, inculta de mine!

Dana, sa stii ca si cand era david la particulara se faceau serbari si se duceau cadouri. dar acolo n-a avut nimeni tupeul sa zica sa strangem bani, probabil tocmai pt a epata cu cadoul personal. . si se duceau tot felul de lucruri si pachetoaie, eu am fost foarte nesimtita si n-am dus absolut nimic. buna ziua si un gand bun si aia e! a, ba da, am dus de 8 martie cate un buchetel de ghiocei la fiecare din cocoanele alea de acolo si parca si o ciocolata sau ceva de genul. la toate la fel, de la directoare la bucatareasa.
cica suma s-a propus la sedinta cu parintii, la care n-am ajuns. initial am inteles ca s-ar fi hotarat 50 de lei - dupa care niste voci mai cristaline cica e putin, ca ce sa cumpere doar de banii astia (normal, cum sa jignesti cu o floare, trebuie vreo plasma, ceva...de craciun le-au dat banii in plic, s-au simtit educatoarele aiurea, si eu m-as fi simtit in locul lor). azi de dimineata cica nuuu, ca 100 de lei au decis. naiba stie, i-am dat casierei 50 de lei si aia e, altii eu nu mai dau. incepe sa-mi para rau si de aia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Vivela, si noi am dat pt cadouri de atat de Craciun, cat si de 1/8 martie, cate 30 de lei/persoana. Si s-au cumparat cadouri pt cele 2 educatoare, pt directoare, asistenta si ceva mai marunt pt ingrijitoare. Si mie mi se par multi 100 lei, la fel de multi mi s-au parut si de craciun.

Dana, eu zic ca la particulari nu ai de ce sa dai... macar la stat costa mult mai putin, platesti doar masa si optionalele si gata dar in nici un caz nu se ridica la 10 mil/luna cat e taxa pe la privati...
Serbarea de sfarsit de an ma gandesc ca nu e neaparat pt cadouri, ce Dzeu, ci ca sa marcheze sfarsitul de an scolar. Ma gandesc ca poate copiii care au cu cine sta acasa nu mai vin dupa 15 iunie...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

roxxy multa bafta maine va fi totul bine

Viata in patru :)
Stefania, mami de fetita frumoasa www.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157601644638166/" target="_blank">Catarina din 25/08/07 si baietel nazdravanwww.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157623492246249/" target="_blank">Andre din 02/08/10

Mergi la inceput