Strumfi de iul-aug 2007 (216)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!

Michy, pt ce se foloseste formula 76, cand se da? pt febra?
Si carmolul, tot asa, pt raceli, viroze? frectie, adica masaj pe tot corpul?
Intr-adevar, din cate povestesti tu pe aici, Andrei a raspuns f bine la homeopate... bravo!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

monica, uite aici schema cu toate homeopatele:
Viroze:
-debut cu durere acuta de gat,agitatie +/- febra aconit ch5 de cateva ori din ora in ora,sau se poate urca la ch30 daca astea de sus sunt clar simptomele.
-debut cu stranuturi (mai ales in prima parte a zilei) si secretii apoase nas si +/- ochi. natrium muriaticum D30 cateva doze
-debut cu febra si stare de moleseala formula 76 4 doze/zi
-tuse spastica chiuitoare in criza cuprum metalicum ch5
-tuse seaca cu limba curata+ greata voma ipeca D10
-tuse cu limba incarcata,cu secretii nux vomica D10(sau chiar ch9,ch15)
-tuse cu secretii aderente,parca nu se desprind cum trebuie desi se aude ca tusea e productiva antimonium tartaricum ch9
-nas blocat noaptea <=> nu poate respira sambucus ch5
-viroza pe final cu rest de tuse productica si muci(se aude cum ii harcaie plamanii) natrium sulfuricum ch9 de 3 ori pe zi 3 zile(a doua zi oricum ii trece instantaneu)


eu le-am folosit pe toate...cu rezultate!

cu carmol eu ii fac frectie pe tot corpul, cand e racit si cand are febra. am observat o imbunatatire rapida a starii generale. exista si varianta de carmol pt copii, dar eu am luat pt adulti, ca de acum e mare.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Neatza! :)

Cui ii e dor de noi si vrea sa ne revada:

http://community.webshots.com/album/580241588XMCCTt

O zi super, fetele, citesc si revin!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mychy, ce inseamna de ex 4 doze/zi? 4 flaconase?? si in general, cand zici ch5 blablabla cate se dau? offffffff, niciodata nu stiu. si de unde pot cumpara? ca ma gandesc sa am si io in casa, ca in afara de oscilococcinum si de-alea de chamomilla pt dinti nu mai am nimic...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mychy, stodal se gaseste si sub forma de granule, tuburile sunt ca alea clasice, globulele sunt la fel de mari. se gasesc in cutii de cate 2 tuburi, parca vreo 9 lei am dat, nu mai tin minte bine. si se gasesc la orice farmacie (ma rog, la alea la care gasesti si oscillo sau sedatif).
eu prefer granulele, mai ales ca ai mei nu vor siropuri deloc.

Vio, ch se refera la dilutie, nu la doza. o doza = 3-4-5-6 bilute de-alea din tub (care sunt mai mari decat cele de oscilo). un tub are cca 90 de granule, deci un tub de-ala iti ajunge ceva vreme, in functie si de cat de des iei.

revin mai incolo, am fost la mosie de sambata incoace, ne-am intors azi. da-s rupta de oboseala, m-am culcat pe la 3 azinoapte.
am o stare de moleseala, mi se pare f cald afara. si parca nu atat cald, cat parca ma bate cu ceva in cap soarele asta, or fi radiatii, habar n-am. zici ca-mi sta ceva pe crestet.

revin mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Vivela, mersi, , da, stiu ca ch se refera la dilutie, eu ma grabeam, dar vroiam sa zic ca atunci cand spui, de ex, cuprum metalicum ch5, blablabla, ce inseamna o doza? La aia ma refeream... da' asa ma exprim eu cand sunt pe fuga.

pup caci tre sa ma intorc la treaba si s-o sterg spre casa dupe.


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

vio, sper ca te-a lamurit vivela....cat despre farmacie, eu le iau de la Homeofarm, e o farmacie homeopata langa mitropolie, cumva in spate, imediat langa statia de benzina, cum mergi cu tramvaiu spre parcu Carol.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Am intrat doar sa va pup repede, ca daca tot n-a venit Apocalipsa asa cum era programat, macar sa dau un semn de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Am intrat doar sa va pup repede, ca daca tot n-a venit Apocalipsa asa cum era programat, macar sa dau un semn de viata.



era programata o apocalipsa? uh, era sa dau coltul si eu nici macar nu stiam de la ce mi se trage .

eu sunt in butoi, parca toate-s pe dos. david a inceput sa vorbeasca urat (face pe toata lumea "prost" - de unde o fi auzit, nu stiu, ca noi nu ne "prostim" unii pe altii) si pe mine ma scoate din sarite traba asta. initial am vorbit calm, i-am zis ce si cum, apoi l-am ignorat, apoi m-am infipt in el cum am nimerit ...ma simt si "prost" ... (macar acum am motiv!).
damian e lipitoare, dar rau de tot, nu pot nici sa ma duc la buda. de fapt ce zic eu sa ma duc, numai sa ma gandesc ca as vrea sa ma duc...si doar la tzatza, non-stop. mi se pare ca ia prea mult in greutate, adica sare calul si nu cred ca e ok (are 12 kile si 80 cm - peste 2 sapt face 1 an). i-am taiat de ceva timp fainoasele, cine stie cum mai primeste cate un biscuite. asa ca n-are de la ce sa se ingrase decat de la lapte. ma gandesc sa-l intarc, poate o mai rari-o si el cu mesele.
nici nu stiu ce sa fac, de david ma vait mereu ca nu mananca (doamne, cu ce o trai copilul asta, nu stiu, oricum, studiez reteta - ca daca se poate si fara mancare ne imbogatim), pe de alta parte damian mananca mi se pare mie prea mult...
a, si mai nou, mi-am luat pisicuta. care e mofturoasa de nu se poate, numai piept de pui fiert mananca. ieri i-am dat, ca am fost entuziasta, tocmai facusem si pentru noi si pt copii...dar azi e in greva foamei, am indraznit sa-i fierb nu piept, ci pulpa de pui. si nu poate sa se coboare ea la nivelul asta.... asa ca am zis ca n-are decat sa rabde cu castronul plin.

gata, m-am vaitat destul, piticii s-au culcat la 5 jumate, obositi si ei. cred ca o sa ne distram la noapte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Vivela si Daria intr-o zi in masina facea recensamantul: "doua fete si doi baieti. ha, ha. doi baieti prosti"

Aseara la baiea lui Eric m-a vazut fara sa vreau cum i-am tras un pic de puta lui Eric si a strigat fff ingrijorata "mami, e rupta, s-a rupt"

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput