Violenta la scoala - de ce?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pererea mea este ca nu se face educatie, nici in familie, nici la scoala, fiecare din cele doua institutii asteptand de la cealalta sa faca si treaba ei. Desigur ca sunt multe de spus, de ce lucrurile iau o turnura parca din ce in ce mai rea, pe masura ce trec anii. Ca daca aplic acum clasicul "pe vremea mea", cand eram eu eleva, nu se pomeneau multe din enormitatile care se intampla azi. Poate pentru ca nu ajungea aproape oricine sa faca o facultate si sa patrunda in invatamant, si chemati si nechemati, deci si selectia cadrelor didactice era mai dura si erau mult mai multe cadre didactice care tineau stacheta sus. Poate pentru ca legislatia era mult mai stricta si se aplica cu mult mai multa strictete decat astazi. Daca se intampla vreun accident in scoala, se lasa cu sanctiuni grave. Acum cadrele didactice considera ca nu au nicio responsabilitate fata de ce se intampla in scoala. Ceea ce nu e normal.
Cand eram eu eleva, de exemplu, cadrele didactice care erau de serviciu pe scoala erau permanent printre elevi in pauze. Existau si atunci elevi recalcitranti, dar nu se puteau "desfasura" in voie. Acum, de exemplu la scoala unde invata fetita mea, chestia asta se mai intalneste doar in regulament, niciun cadru didactic nu o respecta. Dirigintele, de asemenea are obligatia sa supravegheze comportamentul elevilor in pauze si sa sanctioneze abaterile, si nu face nici una, nici alta. Diriginta se plange la sedinta cu parintii de indisciplina, dar tot ea ne asigura apoi ca nimeni nu va avea nota scazuta la purtare, dar ii ameninta pe copii, asa, ca sa stie cumva de frica. Iar parintii prezenti, in general mamici, ofteaza si ii dau dreptate si o compatimesc, spunand ca si acasa copilul face la fel. Cred ca multi devin parinti si multi devin profesori, fara sa isi asume si responsabilitatile ce le revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:


In scoala romaneasca NU mai exista respect! :(




Nu a prea existat vreodata respect in scoala romaneasca la adresa elevului (evident, exista exceptii, ca altfel ne-am lua campii cu totii :).
Diferenta este ca acum elevii au inteles ca au niste drepturi si... reactioneaza.
Cum reactioneaza fiecare elev care isi cere drepturile depinde de... multe .

Atat profesorii cat si elevii mai au de asteptat sosirea respectului autentic.
Intai trebuie ca parintii sa invete sa-si respecte copiii.
Nu-s sanse ca asta sa se intample prea curand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Haideti sa ne amintim ca in societatea romaneasca, bataia e privita ca rupta din rai. Ca tot veni vorba de 'pe vremea mea', sa ne amintim cum si pe vremea lui Ceausescu ne bateam cu colegii, ne mai plesneau si profesorii si parintii. Pentru ca baiata este acceptata.
Traiesc acum in Finlanda si observ ca aceasta societate nu accepta bataia, nu ca eu as fi un fan al ei. Dar aici iti iau copilul daca il bati. Si pot sta linistita stiind ca la gradinita copii mei nu vor fi niciodata batuti pentru ca nu e acceptabil. Educatoarele au studii si au invatat sa rezolve situatii tensionate in alt mod: au time out pe un scaun, sunt mutati la alta masa cu alti colegi, sunt pusi sa-si ceara scuze si sa dea mana de la copilu pe care l-au lovit. si pe masura ce cresc, regulile fiind acelesi si impuse in toate situatiile de toata lumea, comportamentele agresive dispar. Normal ca cei mici incearca sa loveasca, uneori este un mecanism de aparare pentru ei. Daca comportamentul agresiv este descurajat, el dispare. Dar e nevoie de disciplina in primul rand din partea adultilor si este nevoie ca bataia sa devina ceva de neacceptat. Atata timp cat in Romania ea este acceptata de cei mai multi dintre parinti pe pricipiul 'si eu am mai luat-o si uite ce bine am ajuns', nu se poate face nimic.
E foarte usor sa acuzi televizorul sau calculatorul de violenta, dar oare nu parintii sunt cei care trebuie sa vada ce fac copii si la ce sunt ei expusi? Pana si Tom si Jerry trebuie vazut IMPREUNA cu copilul si explicat acestuia. De ce nu este acceptabil ca ei sa se loveasca si de ce e amuzant, ca e mai mult un joc intre pisica si soarece. Daca nu e explicat, copilul crede ca e ok sa-l lovesti pe cel de langa tine, doar Tom si Jerry o fac mereu!
In orice caz, trebuie sa acceptam ca atata timp cat copii se joaca impreuna, vor aparea si conflicte. E de datoria adultilor sa le explice ca conflictele se pot rezolva si altfel decat impringand, lovind sau muscand. Depinde doar de noi, cei mari! Dar cum mai educi bunicii acum...e greu. Sa incepem cu cei mici!


===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui naverdi11

Cauze ar fi doua:
1. Incapacitatea profesorilor/educatorilor sa stabileasca reguli clare si specifice in incinta scolii. Toti elevii trebuie sa stie ca bataia nu este permisa in incita scolii si toti trebuie sa aiba posiblitatea de a reclama abuzurile batausilor.
2. Lipsa de educatie de acasa. Imediat ce un copil este batut de alt copil, ar trebui ca parintele sa fie a doua zi la scoala pentru a discuta cu dirigintele batausului. Dupa asta, ar urma, logic, o discutie intre diriginte si bataus si parintele acestuia.

Pana la urma, e si vina profesorilor dar si parintilor. Insa ambii se invinuiesc recipric fara sa incerce sa rezolve aceasta problema in mod bilateral.






Dar cu profesorii care incearca sa implementeze solutii si se trezesc cu ditamai bolovanul zburand prin geamul camerei, ce facem? Si cu cei care se trezesc cu sora unei eleve, intrand in forta in clasa, cu cutitul in mana, ce facem? Dar cu copiii care se razbuna pe profesorul care le-a dat o nota mica trecand cu bicicleta peste copilul de 2 ani al profesorului, ce facem?

Profesorul in cauza a fost mama mea, in primele doua cazuri. In ultimul caz, a fost fratele meu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii










Simplu.
Sa respecte legile si procedurile. Profesorul care pateste asa ceva ma gandesc ca poate chema inclusiv Politia si este obligat sa o faca. Este absurd ca un profesor sa nu aplice normele, regulile si legile de frica repercursiunilor.
Ce au facut mama si fratele tau in cele doua situatii ?

Si asta e o lectie care trebuie invatata inclusiv in scoala: respectul fata de ceilalti (profesori, colegi si reciproc, respectul profesorilor fata de copii) si respectul fata de reguli si legi.

Dar la noi principiul de baza este "lasa-ma sa te las" si abuzul de tip "bulli" la mare cinste.

Regulile si legile sunt facute tocmai pentru a proteja oamenii de exagerarile celorlalti.

Edit: Eu sunt convinsa ca o scoala o gradinita care isi face un scop din a nu tolera si a pedepsi violenta, consecvent si fara exceptii poate deveni o scoala in care violenta sa tinda spre 0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Dar cu profesorul care loveste elevii,ii da cu capul de banca si ii jigneste, ce facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui naverdi11

Cauze ar fi doua:
1. Incapacitatea profesorilor/educatorilor sa stabileasca reguli clare si specifice in incinta scolii. Toti elevii trebuie sa stie ca bataia nu este permisa in incita scolii si toti trebuie sa aiba posiblitatea de a reclama abuzurile batausilor.
2. Lipsa de educatie de acasa. Imediat ce un copil este batut de alt copil, ar trebui ca parintele sa fie a doua zi la scoala pentru a discuta cu dirigintele batausului. Dupa asta, ar urma, logic, o discutie intre diriginte si bataus si parintele acestuia.

Pana la urma, e si vina profesorilor dar si parintilor. Insa ambii se invinuiesc recipric fara sa incerce sa rezolve aceasta problema in mod bilateral.






Dar cu profesorii care incearca sa implementeze solutii si se trezesc cu ditamai bolovanul zburand prin geamul camerei, ce facem? Si cu cei care se trezesc cu sora unei eleve, intrand in forta in clasa, cu cutitul in mana, ce facem? Dar cu copiii care se razbuna pe profesorul care le-a dat o nota mica trecand cu bicicleta peste copilul de 2 ani al profesorului, ce facem?

Profesorul in cauza a fost mama mea, in primele doua cazuri. In ultimul caz, a fost fratele meu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii










Simplu.
Sa respecte legile si procedurile. Profesorul care pateste asa ceva ma gandesc ca poate chema inclusiv Politia si este obligat sa o faca. Este absurd ca un profesor sa nu aplice normele, regulile si legile de frica repercursiunilor.
Ce au facut mama si fratele tau in cele doua situatii ?

Si asta e o lectie care trebuie invatata inclusiv in scoala: respectul fata de ceilalti (profesori, colegi si reciproc, respectul profesorilor fata de copii) si respectul fata de reguli si legi.

Dar la noi principiul de baza este "lasa-ma sa te las" si abuzul de tip "bulli" la mare cinste.

Regulile si legile sunt facute tocmai pentru a proteja oamenii de exagerarile celorlalti.

Edit: Eu sunt convinsa ca o scoala o gradinita care isi face un scop din a nu tolera si a pedepsi violenta, consecvent si fara exceptii poate deveni o scoala in care violenta sa tinda spre 0.


Ce sa faca fratele meu atunci, la varsta pe care o avea??? Sa urle, ca altceva nu avea ce sa faca.

Mama mea nu a vazut incidentul, eu l-am vazut. Eu aveam 11-12 ani. Ce mi-am dorit? Sa ma prefac in SuperGirl si sa-l pocnesc pe nenorocit de sa zaca o saptamana.

S-au chemat jandarmii in ambele cazuri. Incidentul cu cutitul ii "apartine" unei fete dintr-o familie de tigani, cu mama cu retard si tata... puii mei stie.

Celalalt incident, cu piatra, a avut loc noaptea si nu s-a aflat nici pana in ziua de azi cine a fost.

Familii disfunctionale, comunitate mica.

Edit: eu imi amintesc cu o mare rusine de bataile de joc din timpul scolii, din cauza ca mama mea era profesoara. De la porecle si pana la chicotit si susotit (baietii) ca fata profesoarei foloseste tampoane, ca m-a vazut unul dintre ei la "baie". Ce ciuda mi-e ca n-am stiut cum sa ma apar...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui isabela

Dar cu profesorul care loveste elevii,ii da cu capul de banca si ii jigneste, ce facem?


Il reclamam la politie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Pererea mea este ca nu se face educatie, nici in familie, nici la scoala, fiecare din cele doua institutii asteptand de la cealalta sa faca si treaba ei. Desigur ca sunt multe de spus, de ce lucrurile iau o turnura parca din ce in ce mai rea, pe masura ce trec anii. Ca daca aplic acum clasicul "pe vremea mea", cand eram eu eleva, nu se pomeneau multe din enormitatile care se intampla azi. Poate pentru ca nu ajungea aproape oricine sa faca o facultate si sa patrunda in invatamant, si chemati si nechemati, deci si selectia cadrelor didactice era mai dura si erau mult mai multe cadre didactice care tineau stacheta sus. Poate pentru ca legislatia era mult mai stricta si se aplica cu mult mai multa strictete decat astazi. Daca se intampla vreun accident in scoala, se lasa cu sanctiuni grave. Acum cadrele didactice considera ca nu au nicio responsabilitate fata de ce se intampla in scoala. Ceea ce nu e normal.
Cand eram eu eleva, de exemplu, cadrele didactice care erau de serviciu pe scoala erau permanent printre elevi in pauze. Existau si atunci elevi recalcitranti, dar nu se puteau "desfasura" in voie. Acum, de exemplu la scoala unde invata fetita mea, chestia asta se mai intalneste doar in regulament, niciun cadru didactic nu o respecta. Dirigintele, de asemenea are obligatia sa supravegheze comportamentul elevilor in pauze si sa sanctioneze abaterile, si nu face nici una, nici alta. Diriginta se plange la sedinta cu parintii de indisciplina, dar tot ea ne asigura apoi ca nimeni nu va avea nota scazuta la purtare, dar ii ameninta pe copii, asa, ca sa stie cumva de frica. Iar parintii prezenti, in general mamici, ofteaza si ii dau dreptate si o compatimesc, spunand ca si acasa copilul face la fel. Cred ca multi devin parinti si multi devin profesori, fara sa isi asume si responsabilitatile ce le revin.



Pe vremea ta (si a mea) era un lucru grav sa-ti scada nota la purtare. Azi pustii ii rad in nas profesorului cand aud de nota la purtare.
Pe vremea noastra, parintii intrebau copii acasa care sunt notele si ce au mai facut la scoala. Si daca vedeau note mici, in special la purtare se ingrijorau, pentru ca putei fi exmatriculat si ce s-ar fi intamplat cu viitorul tau atunci?. Acum zic lasa draga ca se descurca, nu-i place scoala, il/o fac vedeta, pleaca in tari straine o face el ceva.
Toata lumea stie ca e o prostie sa muncesti, si cei mai mari prosti sunt profesorii. Cum de unde stie? De la televizor. Nu vedeti in fiecare zi cum "conationali" n-au scoala nici cate clase are trenul da ce viata "glamour" duc.
In conditiile astea, copilul nu vede scoala decat ca pe un loc unde sa-si arate smecheria fata de prieteni, profesorul este un biet nebun care da din gura "ca televizorul sub apa".
Poate ca multi profesori din generatiile noi nu au vocatie si nici nu-s asa responsabili, insa cunosc multi profesori de pe vremea noastra, oameni care au scos generatii de copii din scoala cu rezultate bune si care acum recunosc ca nu mai au solutii in fata generatiei actuale. Problema mare venind atat din faptul ca nu mai au suportul educatiei date de parinti cat si din schimbarea valorilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui isabela

Dar cu profesorul care loveste elevii,ii da cu capul de banca si ii jigneste, ce facem?


Este comportament neadecvat, un abuz asupra copilului si trebuie reclamat ca atare. Exista directorul scolii, inspectoratul si Politia. Iei martori si aduci dovezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

copiii nu mai au cei 7 ani de acasa, asta e convingerea mea.
Iar parintii nu-si mai fac treaba. Inainte de educatori, de invatatori si de profesori, de societate, noi parintii suntem primii care raspundem de educatia copiilor proprii, daca fiecare parinte si-ar face treaba de parinte cel putin la fel de constiicios cum si-o face la job (presupunand ca are constiinta lucrului bine facut si este responsabil, dornic sa nu faca treaba de mantuiala) atunci situatia ar fi alta, cu siguranta...

Mergi la inceput