Cat timp isi petrec taticii cu copilul/copiii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Si eu sunt o fericita. Tot timpul nostru liber il petrecem impreuna toti 4. Nu exista activitati pe care le face strict mami sau strict tati. Mergem in fiecare seara in parc si in weekenduri la fel. De fapt, implicarea sotului a contribuit foarte mult la decizia de a face al doilea copil.
Din pacate cunosc multe mamici ai caror soti nu se implica deloc in niciun fel de activitate cu piticii, desi au timp liber. Prefera calculatorul in locul activitatilor cu propriul copil. Tatici pe care nu i-am vazut niciodata in parc. Mi se pare asa trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ei si tu acumaoricum,noi suntem fericite asa,tati este foarte dulcic atunci cand este cu noi si asta conteaza,prefer un timp scurt si de calitate decat ore intregi si enervante.

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui ionica
cateodata imi doresc sa fi fost maritata cu un functionarcare pleaca la serviciu la 9 si revine la 17 !


Ei, atunci te-ai fi plans de salariile functionarilor!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Alex_andra, ce ai simtit tu cand ai fost sarita de la promovare a simtit sotul meu pe pielea lui: de 3 (trei) ori, s-a trecut peste el la promovare, doar pentru faptul ca la 17.30 cand se termina programul, se ridica si pleaca acasa, la familie, in loc sa faca constant ore suplimentare cum se asteptau de la el (companie multinationala, germana). Faza crunta este ca i s-a scris inclusiv in caracterizarea anuala (caracterizare care ajunge si la angajat) ceva de genul acesta: "Daca s-ar dedica companiei in aceeasi masura in care se dedica familiei, ar fi un excelent...." (este scris negru pe alb ). Este mai bine de un an de cand isi cauta altceva. Au fost si ore suplimentare, si delegatii in alte localitati (de ordinul a 3 saptamani), si sambete muncite, dar... nu a vazut cine trebuie. Din pacate, subiectul acesta genereaza nemultumiri si frustrari in familia noastra, mai ales din partea sotului care se considera pe drept cuvant exploatat pe un salariu de nimic la munca.

Ca si tatic numai comentez: face absolut orice pentru copilul lui, si cand zic absolut, este chiar absolut! Inclusiv gogosi impreuna duminica seara: el a facut aluatul, Dragos (2.3 ani) intindea cu facaletul si facea formele cu un pahar. Au fost perioade in care au stat ei doi singurei (eram plecata aiurea din oras mai multe zile). El gateste sambata si duminica, face cumparaturi, face curatnie, ii face copilului baie, mai ies impreuna afara, se scoala noaptea cand plange Dragos (si eu tb sa ma scol devreme pt munca). In fine, sunt extrem de multe, insa ideea este ca Dragos a inceput sa simta lipsa mamei (adica a mea) din motive de munca si lucrat suplimentar si din pacate situatia va fi din ce in ce mai nasoala, mai ales ca imi voi alege si al doilea loc de munca cat de curand (motive financiare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Una este sa-ti petreci mult timp la munca ca-ti place si o preferi in detrimentul familiei si alta e sa muncesti pt a avea ce pune pe masa.
Noi nu am fost niciodata multumiti vizavi de timpul petrecut impreuna pt ca muncea f mult,venea seara tarziu(si nu ca asa voia el si facea chipurile cariera)..uneori il prindea pe David treaz,alteori nu si il supara lucrul acesta.Insa tot timpul liber pe care-l avea il petrecea cu David si i se dedica in totalitate.
Eu zic ca este un tatic excelent,e ca o mama asa si sincer,David e mai innebunit dupa el,decat dupa mine.El a fost primul care l-a hranit in spital,cu seringa.Si a facut tot ce face o mamica dedicata puiului..S-a implicat si in terapii si in absolut tot ce trebuie pt David,pt noi.Am fost plecata si nu am avut nici cea mai mica grija ca ar fi probleme si nu s-ar descurca..si nu,nu-i usor deloc,ca-s multe de facut.
Acum..ei,acum e mai greu,dar vor recupera,sunt convinsa de asta.Si din pacate nu exista alta alternativa pt noi.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Leditia, culmea este ca sotului ii place ce face, munceste cu pasiune, are rezultate. Insa s-a demotivat cand pe parcursul a 3 ani nu a primit niciun leu in plus la salariu in conditiile in care altii au primit si nici promovarea mult promisa. Serios, mai toti sefii care plecau mai sus sau aiurea in alte companii ii dadeau recomandari serioase, insa sefii din Germanica considerau ca nu este suficient un om talentat, mai tb sa si doarma la serviciu. Ceea ce eu am exclus din start pentru banii primiti de el. Adica as intelge sa sacrificam familia, insa pentru niste bani din care sa intelegem si noi ceva, nu maruntis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

blackgirl, socul meu cel mai mare a fost cand sefa mea, la acea data, a avut o reactie negativa cand a auzit ca-s insarcinata.

Ma gandeam si eu in sinea mea : e mama, oare cum nu intelege bucuria mea ??

Si apoi mi-a zis : ei lasa, ca tu te intorci dupa 2 luni, stiu eu.
Adevarul este, ca pana sa raman insarcinata, stateam la serviciu mult peste program, din placere, pasiune, treaba multa, etc.

Si cand i-am zis ca nu ma pot intoarce dupa 2 luni, cum voria ea, s-a uitat luung la mine.

M-am intors cand fata avea 8 luni, la insistentele ei si ale colegile, ca au nevoie de mine, ca-s putini oameni , etc.

Am zis, ok, ma intorc, dar stau doar 6 ore. Da, nu-i nicio problema, ziceau.

Ca apoi...sa vad cat ma judeca pentru faptul ca familia e pe primul loc:(

Din fericire pentru noi, cele doua servicii pe care le avem ne pot asigura un trai cat de cat ok.

Intr-adevar, alta e situatia cand muncesti zi lumina pentru ca esti nevoit. Asta o inteleg.

Si imi pare rau pentru sentimentele pe care le incerci, pt ca nu poti sta cu puiul tau atat cat ti-ai dori.

Mergi la inceput