Cat timp isi petrec taticii cu copilul/copiii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

In general la noi, tati petrece momentele cele mai savuroase cu BB. Mami e "mama hranitoare", care se ocupa de nevoile fiziologice in primul rind; tati, in schimb, are parte mai mult de momentele de joaca, de plimbare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Tati de fetitele mele lucreaza parttime de la prima fetita, asa ca o zi pe saptamina se ocupa de ele de dimineata pana seara singur singurel si mai are sfarsitul de saptamina in familie si diminetile si serile...

De la povestile citite cand erau in burtica, zecile de ore in spital la nastere (a fost primul care a primit bebe mic in brate) si trezitul noptilor cand el era acasa a doua zi (am alaptat dar m-am muls de la inceput), a fost mereu foarte implicat si ramane asa, din fericire... iar in zilele cand lucreaza, evident diminetile cand e randul lui de imbracat, dus la cresa/scoala, iar seara ne jucam si gatim pe rand, ca sa avem amindoi timp petrecute cu puiutele... cam tot ce implica cresterea si iubirea fetelor facem in doi, pe rand sau impreuna, si nu mi-as dori sa fie altfel... e un tata minunat dar cred ca am stiut asta mereu, si redescopar asta zi de zi...

Ce fac impreuna? Inafara de ritualurile de trezit, mancat, spalat pe dinti, imbracat si seara dus, imbracat, citit de povesti...trei zile pe saptamina sunt ale lui diminetile cu copiii...
Evident ca danseaza cu fetele, (asa ca fetele mele sunt innebunite dupa Elvis), e din cand in cand "printesa"(cand fetele il piaptana si machiaza) sau balaur, cand se joaca de-a povestile, merge cu cea mare la cursul de inot, ies cu bicicletele impreuna, deseneaza impreuna... cred ca noi suntem norocosi ca ne putem imparti timpul astfel, si fetele sunt norocoase ca petrec mult timp cu tati al lor... si joaca si distractie, dar si momentele serioase.

Si daca va intrebati ce fac eu atunci cu fetele... exact la fel... am (in functie de munca mea) zilele cand sunt eu cu fetele dimineata, si serile suntem de obicei impreuna (la 17.30 cinam, la 19.00 sunt fetele in pat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

La noi legautra tata-fiu e ff puternica..mai ales ca taticul si-a dorit ff mult un copil si mamica l-a facut ff mult asteptat..asa ca tati in afara de servici unde sta de la 8:00 pana la 17:00 sta exclusiv cu Iustin..cand ajunge acasa..face un dus, mananca si incepe dadaceala..eu nu mai am loc de ei..si tare ma mai bucur pt ca rasuflu usurata...el ii da sa manance si noaptea..el il schimba..il spalam impreuna dar eu nu ma ridic din pat pt mesele nocturne intrucat tati face deja asta de 7 luni... Eu imi apreciez ff mult sotul pt apropierea fata de fiul nostru si ma bucur ff tare cand vad bucuria din ochii copilului la vederea tatalui..mai ales ca eu n-am avut parte de asemenea iubire in familia mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

15 minute dimineata la micul dejun si 30 min.seara inainte de culcare.
In weekend este full time
Asta nu inseamna ca nu ne iubeste,din nefericire jobul ii ea foarte mult timp,cateodata imi doresc sa fi fost maritata cu un functionarcare pleaca la serviciu la 9 si revine la 17 !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

La subiect: isi petrece majoritatea timpului liber, face exact ce fac si eu, se scoala noaptea sa stea cu ea, daca-i e foame, sete, rau, etc, i-a schimbat pampersul din primele zile de viata, iese cu ea afara, se joaca, ii da sa manance, etc.

Pe scurt, e un tata ideal.

Putin pe langa subiect: aici nu e vorba doar de tata, e vorba la modul general, de parintele disperat sa faca cariera si care uita ca are un copil acasa.

Care isi vede copilul doar in somn.

Nu ma refer la cei care sunt nevoiti sa lucreze din motive medicale, de exemplu, ci ma refer la aceia care-s disperati sa ajunga in top of the top si nu mai stiu altceva decat cariera, cariera, cariera.

Copilul? Cine...aaa....X?...aaa....cati ani are?....a....pai...cred ca vreo 8....

Recunosc ca-s un pic subiectiva: eu am renuntat la promovare, pentru copil.
Promovarea mea insemna un program de cel putin 2 ore in plus,zilnic, la serviciu...si a fost mai important sa stau acele 2 ore cu fetita mea.

M-am intors mai devreme din CIC, pe program de 6 ore, in conditiile in care colegii mei stateau cel putin 9 ore la serviciu. (pt ca seful meu considera de cuvinta sa faca sedinte cu departamentul dupa terminarea programului, ca e mai liniste si nah...eu eram plecata deja de 2-3 ore,acasa, ca era dreptul meu si conditia cu care ma intorsesem si cu care fusesera toti de acord)

La evaluarea anuala, am fost depunctata, pentru ca s-a considerat ca stand mai putin, ma implic mai putin.
A contat cantitatea, nu calitatea.

Dar nu m-a interesat, fata mea e mai importanta, timpul cu ea e mai important.
Si din fericire si sotul meu gandeste la fel, asa ca nu uita sa ajunga acasa, invocand promovarea, promovarea, cariera, cariera, etc, bla,bla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna,

Ce ma bucur ca am dat peste acest subiect si peste familii in care taticul se implica si este parte din ecuatie.
Noi suntem o ECHIPA. Ne crestem copilul impreuna, luam decizii impreuna, petrecem orice timp liber avem impreuna etc.
Sotul meu lucreaza in cinematografie unde orele sunt destul de lungi ( pleaca la 8 dimineata si ajunge pe la 7:30 seara, asta fiind programul de postproductie, in filmarea propriu zisa, e plecat peste 14 ore de acasa) insa la momentul asta petrece timp cu piticul in fiecare dimineata inainte de a pleca la servici si seara (cind luam cina impreuna si dupa aia ii face baita)
Iar weekendurile sunt numai si numai dedicate familiei: pline de activitati, picnic, parc, jocuri, muzee etc.
Cred ca e foarte important ca tatal sa se implice in viata de familie si in cresterea copiilor. Fiecare parinte are rolul sau iar cel al tatalui creaza acel ecilibru si incredere in sine, de care copiii au atita nevoie.

Va pupam,
Clara si Bryce

[url=http://www.gascasic.ro/]Gasca Sic[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica
cateodata imi doresc sa fi fost maritata cu un functionarcare pleaca la serviciu la 9 si revine la 17 !


Ei, atunci te-ai fi plans de salariile functionarilor!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Petrec mult timp impreuna, zilnic.
Zile cand ies afara impreuna dupa amiaza, numai ei doi, cate 2-3 ore apoi continua joaca in casa.
Seara de seara au parte de timpul lor impreuna, jocurile lor de baieti.
Week-end-urile le petrecem impreuna, fara exceptii!

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

la noi tati isi petrece tot timpul liber pe care il are impreuna cu CArol. se joaca atat de frumos impreuna, il schimba, ii da sa manance daca ii cer, baie ii face numai el, il culca daca e cazul. seara suntem toti 3 afara iar we sunt vacantele nostre de peste saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cateva ore in weekend , constand in plimbari in parc

in cursul saptamanii pleaca la 6:30 dimineata si vine seara dupa ora 20... asta daca nu il trimite in vreo delegatie.. in aprilie a fost detasat 3 saptamani la Radauti

asa ca eu sant baza

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput