Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

* La Multi Ani! ALBERT de GABIUA, care - apropo- a disparut de pe forum...

* ROXX, misto analiza societatii! sper doar sa nu fie asa, si sa mergem spre mai bine, gen "follow the light"-ul din filme

hai sa va spun cum fu cu soata.
Cand m-am intors din Franta, Flavia avea 3 luni si eu terminasem doar primul an de facultate acolo. Asa ca m-am inscris aici in anul II, si am rugat o matusa sa stea contra-cost cu Flavia numai pe perioada orelor (v-am spus ca nu am avut si nici acum nu am, ajutor).
Acolo, la cursul de Engleza avansat pe care-l aveam in comun, intr-o clasa cu 50 de fete si 3 baieti, am dat cu ochii de cel mai arogant si infatuat om din cati am vazut vreodata. Avea muschi "cautat", cultivati (ceea ce mie nu imi place la un barbat), ne privea pe toti de sus - il ajutau si cei doi metri din fabricatie- si i-am lipit eticheta rapid -> "de bani gata. superficial. da-l incolo"
in jurul lui erau mereu rasete fortate si fete din genul isterico-falsuletz, care isi dau obsesiv parul dupa urechi si ar fi fost gata sa se faca punte peste o balta pt unul din cele 3 exemplare masculine din clasa...
Eu aveam o singura prietena, care era la fel de "urs" ca mine, si oricum nu prea aveam timp de pierdut, caci matusa-babysitter ma astepta de la dispecerat sa urmareasca graficul si sa imi semneze foaia de parcurs
A sosit anul III, in care am reusit sa-i gasesc un loc Flaviei la cresa, si cica, zice dansul, am si stat intr-o seara de vorba cu infatuatul, la o tigara. Eu nu-mi aduc aminte, dar nah, daca zice el. Privit din prisma lui, eram o ciudatica, salbatica, nu mergeam niciodata cu ei la cafea dupa ore (EI fiind El + vreo 4-5 fete ) etc.
Intr-o zi, am avut un meci cu o profesoara (norocul meu, de franceza) care a intarziat de doua ori cate PATRU ore la un examen si la o restanta, iar eu, care trebuia sa merg s-o iau pe Fla de la cresa, le-am ratat pe amandoua. Si am spus in tot amfiteatrul ca din cauza ei nu am putut sa-mi dau restanta pentru ca am fugit la cresa sa-mi iau fata. S-a facut liniste brusc, nu doar pt ca am tinut piept scorpiei, ci pt ca am zis cuvantul magic "fataaaa". Si se auzeau sopoteli "ce a zis? are o fata? cine ma? aia in verde? woo, asa a zis?" Cel mai comic e ca prietenul nostru infatuat plecase de mult acasa, ca deh, el nu astepta profi, si nu a auzit faza cu "fata"...

S-a terminat si anul III, mi-am gasit un job, el la fel, el in Pipera eu la Aviatorilor. Statie comuna: Piata Victoriei. L-am vazut intr-o dimineata, ne-am salutat, dupa vreo alte 3 luni alt salut, intr-o zi ma roaga sa il adaug pe mess pentru ca aveam amandoi restante din anul III si sa-l tin si pe el la curent cu datele examenelor.
Se termina si restantele, mai trece un an, si intr-o sambata seara, cand eram de serviciu, ma plictiseam de moarte, vad un status cu un link catre un blog cu poezii. Intru, arunc un ochi, merg in arhiva, citesc, citesc, incepe sa-mi placa, imi fac o cafea, iar citesc, si las si eu un mesaj pe mess "foarte frumoase poeziile, chiar nu ma asteptam din partea ta la atata sensibilitate"
(cam cum a zis Lorich Shubulinei: fara rea intentie deloc, chiar sincer admirativ, dar a sunt cam ca o nuca in muschiul lui)...
incepem sa discutam, dupa vreo luna de messuit timid, ii spun ca taica-miu l-ar putea ajuta sa trimita niste esantioane de poezii pe la edituri. Era vorba sa ne vedem intr-un parc, iar eu tot anulam si amanam spunandu-i "la ora aia nu pot, nu are cine sta cu aia mica", maine nu pot, are aia mica nu stiu ce la cresa, etc.
pana in ziua cand mi-a spus "dar aia mica nu are si ea parinti, numai tu trebuie sa stai cu ea?!" credea ca sunt babysitter...
si i-am spus, pe scurt, cine e aia mica, si cum eu credeam ca stie si el cine e...
si, pare-se, am crescut subit in ochii lui, prima noastra intalnire a avut ca scop oficial sa-mi dea un snop de poezii (taica-miu nu foloseste calculatorul), "aia mica" a primit de la el o inghetata, a fost data in leagan, iar dupa doua luni mergeam impreuna cu el in concediu la Moldovita..
Fix un an mai tarziu, pe 10 iulie, am avut cununia civila in acelasi parc Obor in care ne-am si cunoscut...
si e inutil sa precizez ca nu era nici infatuat nici cu nasul pe sus, ci un om deosebit de sensibil si de iubitor de frumos, care isi ascundea toate astea sub o platosa de falsa aroganta...
iar muschii i s-au dezumflat, cat despre "bani gata", ce sa fac, m-a pacalit la faza asta!

astia fuseram, atata povestii!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Spor Raluca
cand ai timp sa dai reteta de tortulet
Iar cu parul... nu avem ce face, pt ca acum cade din cauze hormonale, eu asa stiu; sa iei vitamine, banuiesc ca faci asta deja, eu una iau exact ca in sarcina, ba chiar, mai multe... in rest nu avem ce face, decat sa aspiram+mopuim.

IL ca mi-a amintit Ralu de par - ce sampon recomandati contra matretii? E ceva bun, in afara de vichy, ca ala stiu ca e bunutz, dar s-a terminat (era a lui tati)? Eu am cumparat Syoss..am cam facut matreata.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissia spune:

neata si de la mine,
m-am conformat si mi-am facut aparitia la cafea,tati a plecat devreme astazi (de obicei bem cafeaua impreuna )si suntem singurele asa ca imi beau cafeaua cu voi.si la mine s-a imputinat LM de la botez si usor usor am ajuns numai pe LP,oricum ma bucur ca am reusit sa-i dau aproape 3 luni.
fetele si buburuzele si mai revin

Mami de printesa Maria Karina (17.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

DAAA, si mie mi-a placut Farenheit 911, iar Food, Inc. a avut unele faze la care chiar a trebuit sa intorc capul de la ecran...
Dar per total, nu e dizgratios cat e revelator, e impartit foarte bine pe capitole, iar cel mai interesant e cum incearca marile companii sa elimine micii producatori bio.
Foarte interesant, desi e axat pe America, cred ca in scurt timp se poate aplica si la Europa...

Lorich, !

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Mirela..deocamdata avem o masa pe zi..alternativ.
o zi legume,o zi fructe.
in prima sapt i-am dat supa pe care am ingrosat-o zilnic cu legume pana am ajuns la piure moale.pe urma am bagat fructele si sucurile.
dupa 5 luni o sa ii dau dimineata la 10 legume..la 3 fructe. sau invers,in functie de el.
papa ii dau la 10,cand ii e foame bine.
e distractie la masa,imi prinde lingurita,se tine de ea si indeasa in gura..tre sa ii dau alta de rezerva sa nu imi imprastie castronelul cu totu prin bucatarie. face ''brrrr'' cu gura plina si arunca cu piure pe mine



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Buna crissia, asa, la cafeluta! ia uite-te tu cum ne-a dat ziki motiv sa ne curga lacrimile (s anu adaug mucii) in cafea!!! Pai se poate??/Eu o preferam pe a mea doar cu lapte!
ziki ..nici nu se putea altfel, o poveste minunata, speciala, asa ca si autoarea

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:



zikiiii moooorrrr



am intrat pe blogul tau pe pagina de bancuri, scuze perle ale Flaviei...sa dai fetei d ela tanti Lori

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:


eu rad de rasul tau. ii dau pup, ii dau!
si iti dau si tie unul, na!

ah, cand o sa umplem toate pagina blogului cu perlutele buburuzelor.. atunci sa te tii!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns de_ea spune:

Buna dimineata!
Problema kg in plus si a caderii parului o am si eu dar mai grav este ca nu fac nimic pt a scapa de kg .
La noi ieri a fost o vreme superba asa ca am profitat si ne-am plimbat toata ziua.Am noroc ca ii place fifitei in carut,doarme cate 2-3 ore afara.
A inceput sa tina jucariile in manuta cate putin,nu mai vrea sa stea la orizontala,face abdomene la greu si se enerveaza ca nu se poate ridica.Ii mai dau cate un deget si se ridica,dar nu o las sa stea in fundulet.De la cate luni puneti bebeii rezemati pe perne si cand au voie sa stea in fundulet?
Fug sa vad pozele si revin.


Andreea, mami fericita de printesa Medeea 14.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Neata de la una din fundul Moldovei!

de parca ar fi ceva rusinos...eu chiar ma mandresc si ma port cum mi-i portul...asa ca Andutz eu zic ca ti-a facut un compliment.

Simo, azi poti fi mandra de mine: am pus cutiuta muzica la fata (dupa ce a plecat tati la sev), m-am refugiat in buc, mi-am facut o cafa, mi-am aprins o tigara siiiii...mi-am luat pozitia de duamna, in pijamale bineinteles....Si poze am pus de duminica inca, si pe cont si pe FB.

Botezul fu si trecu...N-a racit micuta, slava Domnului, ma mir la cat de frig a fost in biserica...A iesit ok iar socrii au fost super ok.Pana la urma frate-miu a botezat cu vara-mea, asa ca am avut pereche de nasi ceea ce nu poate decat sa ma bucure...Avem hainute pana pe la 10 luni.
Parul cade intr-o veselie si la mine de aia m-am si tuns, dupa cum vedeti in poze, de la un par pana aproape de fund la un bob....creste el la loc...Cica va cadea pana pe la 8 luni asa ca mai avem...

Ziki, placut povestea ta, ce frumosi sunteti...Imi place tare mult ca la voi dragostea se exteriorizeaza..Mi-ar placea sa aud si povestea ta, SIMO! Si chiar buni Lenuta: cum se iubea acu 30 de ani??Haideti, suntem curioase!

I-am dat calciu sirop la fata si iar a iesit de 2 ori cu scaunul asa ca am renuntat...Cred ca astept pana la 3luni jumate si-o sa-i fac branza calcica si gata...asta e. Am citit ce-ati scris de diversificare dar cred ca peste o luna o sa sun la Simo sa ma sfatuiesc, asa, verbal, ca e mai sigur...Nu-i bai, nu, Simo?

La multi ani sarbatoritilor de azi:Rebecca si Albert de Gabiu, Dragos de Relusha, Luca de Anka,Eduard de Laura_Luiza, Kevin de Doloress, Sonia de Tunde, Ana de MariaG!

Si blogul e super, felicitari Roxx!

AMR:6 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput