Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

si povestea cu vestitul proces verbal e putreda dp meu de vedere. S-au dat atatea explicatii, dar care au fost cand intr-un fel cand intr-altul, ba pt Irinel ca doar au fugit cu docomentul la protectia copilului, ba pt ca le-a cerut gradinita, ca dupa sa sustina ramona ca nici nu era nevoie de el.In plus eroarea cu numele intre surori inversate exista, mi-e imposibil sa cred ca la cat de cusurgiu e Irinel in proces, au putut sa comita o astfel de eroare dc actul a fost intocmit cand Monica erain tara. Pare facut in graba mai degraba
Eu cred ca exista minciuni si de partea Monicai, cel putin la ceea ce v-am spus eu am semne de intrebare.
Nu ma uit la dondanelile lui, cum v-am spus: nu am avut never rabdare sa-l ascult in niciun interviu, ca prea bate campii si jigneste, dar s-ar putea sa existe cineva in viata ei, chiar acolo in SUA, poate chiar asta e un motiv de e asa de turbat, ca nu reuseste sa o rapuna din doi pasi si trei miscari, cineva o ajuta. Dar asta e deja scenarita din capul meu.
Prea e turbat el, prea a venit maica-sa hotarata sa nu mai se intoarca in SUA si a spus ca nu trebuie sa tina ei cont de Irina ca vrea in State(ei-bunica si Irinel), prea s-a pus cu el la sfat si a dovedit multa aversiune pt Monica, doar au fost filmulete cu bunica in SUA, in care se vedea clar ca se simte bine. Monica dadea declaratii ca vrea sa inceapa o viata noua acolo pt ea si Irina???
In instanta au facut dovada ca ea este angajata in Ro si ca poate sa o sustina financiar pe Irina si chiar si pe ea. Iar acum ei spun ca ea de fapt casatiga net doar 3000 de roni, banii pe care ii ia de la Irinel se duc practic pe noua gradinita.
Si prea a plecat ea val vartej in SUA imediat dupa ce a luat fata, cand inca totul este amenintator aici, nu mai spun traumatizant pt Irina. Si risca sa isi primeasca de la propiul copil o bila neagra. Deci?
Eu incerc sa fiu obiectiva si imi pun intrebari, nah, m-a prins cazul, ma revolta la max ce se intampla cu copilul. Insa cred in continuare ca Monica este o mama buna, a evoluat ft mult ca om datorita acestei calitati, iar el isi abuzeaza copilul. Reamintesc, ca sa nu fiu banuita ca am inversat taberele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aaa si initial ca am intels ca acum a schimbat, in cererea de divort Monica motiva ca e "din culpa ambilor soti".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cei de la Protectia copilului au facut o vizita inopinata in apartamentul in care Ramona o ingrijeste pe Irina, impreuna cu bunica. Iata la ce concluzii au ajuns :

http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/asistentii-sociali-dupa-vizita-la-irina-ne-am-jucat-cu-ea-s-a-imbracat-in-printesa-si-a-gatit-in-craticioarele-de-la-irinel-163373.html


Deci, o raza de speranta pt linistea sufleteasca a fetitei.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ma asteptam ca azi sa revina biruitori careva, avocati sau Ramona, care sa spuna ca Monica a fost aleasa si e pe val cu contractul. Pauza totala. Bine, la banuielile mele, nu ma asteptam iar tacerea le intareste. Si plecarea ei a fost asa pe ascuns,intempestiva, tras cat mai mult de timp, de parca fiecare zi conta pana recunosteau ca nu e in tara. Prost jucat si aici. S-ar putea sa ii coste greu greselile astea. I-am crezut mai isteti. Daca nu vin cu ceva tare, va fi nasol pt Irina in special.
Pe de alta parte Irinel este acel Superhero de care copiii romani abandonati si nu numai aveau nevoie pt a fi salvatiLe-a facut-o antenistilor, pe langa ca a debitat iar tot felul dar nimic din ceea ce ar fi vrut Gherghe sa-i spuna, mai le-a si facut reclama la cancantv de la B1, asa de multumire pt spatiul ocupat la acces direct, caz doar ii veneau ideile "online"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crashsky spune:

Trocul cu Can-can-ul a fost din nou confirmat:
http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/ea-a-platit-o-pe-moni-cu-2-500-de-dolari-pe-noapte-163436.html
Ce au "uitat" s#259; men#355;ioneze colaboratorii domnului columbeanu (nu , n-am uitat ca numele de familie se scrie cu majuscula)este c#259; ceea ce ei prezinta acum s-a intamplat anul trecut, mai precis in decembrie:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

sa ma bag si eu.. tara arde si baba se piaptana - oare chiar e Irinuca cel mai chinuit copil din tara sa sara protecia copilului si guvernantii - dragii de ei - gramada sa o salveze?
Eu o compatimesc sincer pentru razboiul asta in care n-a ales sa fie si totusi e victima - dar tot nu e normal sa vad in stiri si peste tot numai subiectul asta, pana la urma are o matusa, are o bunica, iar ametzitul asta de tata al ei ar putea sa o ajute cu adevarat (in teorie, in realitate nu-i in stare s-o ajute nici sa treaca strada...)

Nu pot sa cred ca statul roman prin oricare dintre institutiile sale ajunge sa pupe picioarele lui virinel - si sa intrebe servil "cat de sus" cand virinel zbiara "sari"...
Pana la urma toata sharada asta ar tb sa tina fierbinte doar cancanul si emisiuni gen "acces direct" - sunt barfe si cu asta basta.
Atatia copii sunt abuzati in famile - toate genurile de abuz - si fix pe biata Irinuca o vedem victima cea mai mare - tare trist.

Nah... m-am racorit si eu
(pana la urma nu are importanta de ce a plecat Monica - treaba ei, n-a lasat copila pe drumuri, dimpotriva; plecarea in sine n-ar trebui sa-i faca ei rau in nici un fel, problema e ca nu pot sa cred ce parghii e in stare sa puna in miscare virinel.. ceapa lui, pacat ca nu pune asa ceva in miscare pentru un scop nobil...... ar ajunge mai celebru ca Maica Tereza..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ba plecarea Monicai este importanta, pen ca dl C a reusit sa ajunga chiar la Parlament, calare pe un cal alb si trecand pe sub Arcul de Trimf!
Crashssky, dar era evident de ceva timp, cam de cand a plecat Monica, ca aia de la cancan sunt parteneri de batut pe spate cu Irinel. De la el au primit si nr ei de telefon, cel din America si pe care tot ei spun ca tampitii (ca mdeh lauda-ma gura) ca e un nr pe care il stiu ft ft putine persoane.
Deci Columbica are de partea lui asa,vorbesc de media: Media Pro-acolo e pe tarlaua lui http://bluepressonline.wordpress.com/2011/03/10/cat-castiga-din-afaceri-irinel-columbeanu-si-tatal-lui-de-85-de-ani-care-il-ajuta-din-umbra/, ce nu inteleg este de ce i-au permis de ex lui Maruta(vorbesc mai ales de perioada cand M a participat la Dansez) sa se poarte ca un mitocan cu Monica sau cum de el si-a permis asta, si nu cred ca e vorba de impartialitatea moderatorului, sa fim seriosi. Ce cinic mai era Maruta cand ii punea la dispozitia Monicai sp[atiul din emisiunea Horror Hour ca sa isi spuna versiunea ei!
Mai e de partea lui B1, acolo unde Monica a facut Bani! si acum cancantv isi are spatiul de emisie. Si mai sunt Antenele, pen ca sa nu uitam ca i-au donat inclusiv bani de curand. Cam ce sanse are Monica sa se ascunda, sa isi ascunda copilul de ochii presei si care sunt pozitiile de forta se vade.
Off topic: unul dintre avocatii ei se numeste Calin Murgu. Intrebare pt cunoscatori este acelasi Calin, fiul celebrei balerine din TM, Rodica Murgu?
Este imperativ pt Monica sa faca dovada ca a fost plecata pt ceea ce au declarat, pt ca dc ramane situatia gri, orice dubiu asupra ei ii va aduce oprobiul public, o carte pe care nu si-o permite sa o piarda. Si asa si-a aprins niste paie in cap cu plecarea, pt ca multi au dat inapoi dupa ce au vazut-o pe Irina plangand la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crashsky spune:

Singurul post TV care a fost, cat de cat, obiectiv, ba chiar pro Monica, a fost Kanal D...Insa in ultimele zile si ei i-au dat apa la moara "cavalerului salvator" difuzand inregistrarea cu mama Monicai ducand-o pe Irina la supermarket la ora 22, cumparandu-i snack-uri si trecand pe rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mie incepe sa mi se faca frica de astia de la protectia copilului.

Ieri fiul meu (major) l-a luat pe fratele lui de la gradi (dupa rugaminti din partea mea). Prima data. Si toata dupa-amiaza cel mic mi-a spus ca lui ii place mai mult sa il ia fratele lui de la gradi. Bine ca nu a fost televiziunea la mine.

Eu le cumpar copiilor diferite chestii de mancare - nu intram in amanunte, dar le cumpar cam zilnic ceva cand plecam de la gradi (un covrig, un pateu, bine, recunosc si acadea, de fapt ii intreb ce vor). Cand nu am bani la mine e suparare mare. Pai, ce facem, imi ia si mie copiii?

Pe rosu chiar nu trec. In schimb am mai fost plecata cu tot cu sot pe ici-pe colo (da si la plimbare, nu aveam voie?) si copiii au ramas cu mama mea.

Si la vara plec la mare numai cu cei mici. Raman 4 acasa, doi majori si cei de 16 si 13 ani. Trebuie sa fac procura la notariat celor majori (sau mamei) ca ii las pe cei minori in grija lor? Dar cand copilul pleaca in tabara?

Stiti care e "buba"? (Una din ele, ca sunt multe.) Cred ca foarte multi psihopati divortati care nu au custodia copilului se vor inspira de la Irinel ca sa se razbune pe fostele sotii. Va dati seama ca exista multe femei singure care pleaca in interes de servici si lasa copilul in grija cuiva. Si, in fond, daca o femeie singura are un prieten, nu e normal sa plece undeva cu el, un week-end sau chiar o saptamana, atata vreme cat copilul este ingrijit de o persoana responsabila? De fapt, oricum cand parintii lucreaza copilul este ingrijit in cea mai mare parte a zilei de altcineva decat de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, asa este, se va crea un precedent

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput