Tabara Pro Monica - Volumul 2

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Deja actiunile acestui omulet coleric intrec orice limita a bunului simt. Asta nu inseamna ca este nesimtit, ci ca masura oricaror consecinte ii lipseste. Calca in picioare sufletul propriului copil, doar ca iasa invingator din lupta cu fosta sotie.
Sincer, eu daca as fi in locul Monicai, as muta acest proces intr-o alta tara, fiindca in Romania, corupt la corupt nu-si scoate ochii.
Biet copil amarat.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Pai da, alta treaba n-au parlamentarii, s-au impiedicat de Columbeanu, in rest problemele tarii s-au terminat. Tara arde si baba se piaptana.
Eu cred ca asta este un raspuns la cererea facuta lui Boc, sa i se faca dreptate. Nu stiu ce coloratura politica au cei din comisia asta, sau presedintele comisiei, insa.. "daca-i ordin cu placere".

N-am gasit in ce partid este, dar am gasit asta:

"Deputatii de etnie roma Madalin Voicu si Nicolae Paun au anuntat ca vor intra incepand de luni in greva parlamentara japoneza, protestand astfel fata de modul in care a fost mediatizat cazul arestarii lui Sandu Anghel, cunoscut sub numele de Bercea Mondial. Cei doi parlamentari sunt nemultumiti ca numele interlopului este asociat cu etnia."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-8322585-deputatii-madalin-voicu-nicolae-paun-greva-japoneza-din-cauza-lui-bercea-mondial.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Hmmmm....mi-a venit un gand in minte: sa ridice mana cati dintre dvs, au fost lasati (macar o data in viata) la bunici, matusi, sau alte rude apropiate pentru ca un parinte (sau ambii poate) era plecat in vreo delegatie, deplasare, chiar si teambulding? Sau pur si simplu cateva zile de vacanta? Sau "mai grav", daca parintii au plecat vreodta cateva zile in 2? Si asta fara acte incheiate la notar... Pai 90% dintre parinti ar trebui sa fie acuzati de abandon.

Sau cati dintre dvs. erau lasati vinerea seara sau sambata seara sa se culce mai tarziu, avand in vedere ca in ziua urmatoare nu se desfasurau activitati scolare sau prescolare?
Sau cati copii nu mananca snaks-uri in ziua de azi? (nu ca ar fi un obicei sanatos, in fine, doar asa ca idee)

Pai ar avea Protectia Copilului mult de lucru in tara asta, si cred ca majoritatea parintilor ar trebui sa fie acuzati de aceasta institutie si decazuti din drepturi...

Adica ceea ce in cazul oamenilor de rand, lucrurile de ma sus intra in sfera normalului si nu se sesizeaza nimeni pentru asemenea lucruri, in cazul acestor "vedete" aceste lucruri sunt de viata si de moarte, disecate si para-disecate...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu, spre exemplu, am crescut la internat. Adica, mergeam acasa la sfarsitul saptamanii. Amandoi parintii aveau serviciu, iar tata mergea si in delegatii prin tara. Ce-ar fi fost sa se fi autosesizat statul si sa ma fi plasat in vreun orfelinat ?!
Nu am amintiri neplacute din acea perioada.
Insa, biata Irinuca, de care capcaunul de tac-su trage in doua directii, evident ca nu mai stie ce sa creada, nu mai stie ce se intampla si cui ii apartine, de fapt.
Eu stiam ca acolo trebuie sa stau si acceptasem fara probleme : asta era viata mea si gata. Dar nu exista nimeni, care sa imi bulverseze universul, spunandu-mi ca mi-ar fi mai bine in alta parte decat acolo unde ma aflam : la internat.
Ceea ce se intampla este deja aberant. De nenumarate ori si-a demonstrat acest om reaua vointa fata de sotie si copil si, totusi, el isi gaseste "dreptatea" in parlament ! Parlamentarii nostrii nu au si altceva de facut ? Au epuizat toate atributiile profesionale si le-au luat pe cele extra ?





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Stiti ce mi-a ramas in minte din ceea ce a spus av Dojana ieri la AD? Spunea ca Monica stie ceva despre Irinel pe care a putut sa il tina sub tacere in calitatea ei de sotie. Ceva groaznic si...penal, pt ca dc tine sub tacere altfel decat in calitatea de sotie, si nu spune autoritatilor in drept sa afle este considerata complice. Tot el spunea ca temerea ei cu moartea are un fundament real, ca a facut ceva-ul ala cu altcineva...???si ca si cu ea a avut un episod de violenta fizica, ca pe a verbala vedem cu totii ca o are.
din pacate sor-sa si mama-sa i-au dat apa la moara lui Irinel, iar grselile lor vor fi platite de fetita si de Monica. Trebuiau sa fie ultragrijulii la fiecare amanunt, pt ca stiau ca sunt urmarite de presa si Irinel a aratat cum a speculat orice fleac.
Monicabo, pai gandeste-te la parintii plecati cu anii! la munca dincolo si care au lasat copiii la bunici sau alte neamuri. Dintre acesti copii cati nu sunt varza sufleteste, plus ajunsi pe strazi, plus cazuri de sinucidere mediatizate in randurile lor. Taman pe Irina au gasit-o abandonata de mama parlamentarii. Cum poti sa invoci asa o tampenie public ca sa ii iei partea unui neom, cand isi vede fata zilnic cu alaiul de presa, fata fiind in una dintre gradinitile particulare din Pipera nu la Cuca Macaii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Pai in cazul asta inseamna ca si avocatul stie si este complice, nu?
Ce ar putea fi atat de grav incat ea sa fie complice? Evaziune fiscala? Nu cred. Crima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

lucialu,

Moni, daca stie despre Irinel ca ar fi facut ceva ilegal, cat timp ii este sotie, nu se considera a fi complice? Si daca nu-i va mai fi sotie (si nu va spune), poate fi acuzata de acest lucru? Complicitate, taiunuire?
Nu ma pricep la juridice deloc...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Poate ne ajuta cineva care stie...vad ca situatia e mai complicata decat parea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sigur ca toti copiii sunt lasati la bunici, sau cu vecini, sau in ingrijirea bonelor dar nimeni nu a reclamat acest gest la autoritati.
Atata timp cat Irinel a facut sesizare, autoritatile trebuie sa raspunda. De aceea cred ca plecatea Monicai a fost extrem de neinspirata, acum, in conditiile in care Irinel o pandeste la orice pas. Nu stim toate amanuntele, poate era esential sa plece, dar era clar ca gestul asta o sa fie urmat de ceva presa negativa.

Eu nu urmaresc stirile decat din ce scrieti voi aici ...s-a intors sau acum tot in America este ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Avocatul stie in calitatea lui de avocat al Monicai, deci e pus sub secretul profesional.
Iar Monica dc stie ca Irinel a facut ceva ilegal are voie sa taca pt ca ii este sotie. Se numeste tainuire, iar sotii nu sunt pedepsiti fiind membri de familie. Insa este vorba despre bunuri(dobandite ilicit de ex), iar avocatul nu sh ce peste le-a tot cotit si amestecat cu frica ei de Irinel ca o omoara, ca nu dorea sa vorbeasca pt ca nu avea permisiunea clientei, dar clar ii statea pe limba.
Buflea cica participa la un casting in Nevada unde a fost selectionata dintre 100 de candidate pt un contract gras de sute de mii de $ pt promovarea unor produse. Initial spuneau c e vb de semifinala, apoi au spus ca e in finala si azi de dimineata trebuia sa primeasca raspuns. Dc e sa castige merge din cand in cand, pt perioade scurte de timpin State. Faptul ca dadeau explicatii putine si evazive parca i-a facut sa nu mai fie asa credibili. Ceva nu pusca la costum. Insa se va intoarce pana la sfarsitul saptamanii indif de rezultat.
Ea cica are viza de vip-a pt state, si Irinel sustine ca ii da si drept de lucru acolo dar doar la firma initiala, ca nu poate sa schimbe locul de munca. Aici m-au pierdut de tot, nu ma pricep deloc.
Scuze.Am scris cu copila in brate.

Mergi la inceput