Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Corina : sa va fie de bine plimbareala prin delta, abia astept sa vad pozele

Tatyana : de curiozitate vreau sa te intreb, tu ii gatesti mai multe feluri de mancare o data pe saptamana ? Ca ma gandesc ca nu ii dai in fiecare zi acelasi fel de mancare. Eu ii gatesc in mare parte zilnic, cateodata ii fac mai mult si ii ramane si pe a doua zi dar asta se intampla rar, nu ma pot obisnui sa ii gatesc mai mult .

Dienutza : eu nu prea am securizat casa , in afara de prize cam totul e la discretie !

Bilica : imi pare tare rau de problemele cu matusa ta , obiceiuri aiurea a mai invatat-o sau s-a limitat doar la dormitul in acelasi pat cu ea ?

Lumy, Bubu, Carla, Sabina ... mamicile noastre de gemeni, tare greu e cu iesitul afara din cate citesc , offf-offf.

Mira : felicitari pentru casuta noua, sa fie intr-un ceas bun !

Va las ca am putina treaba! pa

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Corina, multam de cafele , pana acum n-am ratat niciuna, c-au fost prea bune . Ma bucur ca v-ati distrat fain in Delta. Mersi de pontul cu testarea Marsupi Plus , il astept cu maare drag! E o super sansa sa vedem cum ne impacam cu el, ca apoi sa il cumparam sau nu, in cunostinta de cauza - asta daca nu cumva ramane la noi .

Cris, felicitari pentru Sebi umblaretul - de unul singur!

Diana, la noi e mai "complicat" cu mancatul - mancam cu doua lingurite: eu o hranesc pe ea, si ea pe mine . Papica e foarte putin zdorbita cu furculita, daca nu tai mai maruntel ingredientele din start, ca micuta mesteca constiinciosa, chiar daca n-are cu ce . In rest, tot ce papa cu manutele ei e devorat pana la ultima bucatica.

De fapt, de ceva vreme trebuie sa impartim totul: si mama trebuie sa ia suzeta, si mama trebuie sa bea apa cu paiul, si mama trebuie sa "iubeasca" broasca... Pe deasupra se supara si il impinge pe tati de langa mine, mai ales daca ne pupacim .

Daca tot au fost de folos retele noastre, o sa ma straduiesc sa mai scriu cateva; momentan sunt in faza de testare de chestii tartinabile - spread-uri. Aseara am facut si eu o crema de branzica, inspirata de voi (discutiile cu Almette), si pentru prima data gombotelul meu a papat pituta cu ceva - mai bine zis ceva cu pituta, ca era mai mult spread ; mie neplacandu-mi sa mananc paine in general (cred ca nu trec de o franzeluta pe an), nu i-am oferit fetei pana acum - nici nu am de gand sa-i dau cu mancarea de pranz, de exemplu, insa cate o tartina din cand in cand, nu strica. Mai am in plan guacamole, pate de ficat, alte combinatii pe baza de branzica...

De cand stam afara minim trei ore zilnic (din care doua ne "rupe" la locul de joaca, iar una o doarme), iubiricea doarme mult mai bine noaptea ; adica doua trei treziri de catarat pe mama si de pupat si una de tzitzilit. Pozici din ultima saptamana (de la asta incolo) pentru cine are timp si chef sa se bucure de ele .

Se pare ca ne ies incisivii centrali inferiori - in acelasi timp. E cu gingiuta umflata de vre-o doua luni, si de ieri se vad deja bine sub gingie. Daca ieri a fost super ok, vesela, de dimineata s-a trezit plangand si o tine tot asa... Refuza jucariile de dentitie, suzeta... A supt de doua ori, si a molfait plangand doua banane, deci cu papa nu-mi fac griji. Acuma doarme la mine in brate, sper sa se odihneasca bine.


Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Damian, Matei sa va faceti bine!

Edit: Tatiana , sa nu-ti para rau ca ai dat hainutele acelei mamici; i-ai facut un mare bine si ai scutit-o de o cheltuiala greu de suportat, poate, de catre un parinte singur. Moni tie iti multumesc in mod deosebit pentru ajutorul constant acordat Leditiei, tocmai mi-a spus ca iar a primit hainute de la tine. Cris pentru oferta cu scoica auto: pana la urma cum facem? Daca o scoti tu la bazar, conteaza pe mine pentru sprijin "logistic" .

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Ce mai vroiam sa va povestesc: era un tatic la locul de joaca (din ala cu lant la gat, numai bun de priponit boul in grajd) cu o fetita mai marisoara, care ar fi vrut sa se joace cu Adelina si incerca sa se indrepte spre noi. El o tot tragea de manuta si nu o lasa sa vina, ca la un moment dat sa il aud strigand "laso-n pace, ca daca se imbolnaveste e treaba ei!". Ca se referea la faptul ca micuta mea se tavalea de zor prin iarba, sau la faptul ca era cam dezbracata pentru "standardele" dansului, habar n-am. Cert e ca mi s-a facut mila de fetita aceea, lipsita de libertatea de a se juca in voie.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
povestea stelutei de mare
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Neatza mamici,

Citesc si scriu cu o ciorba de salata in fata mea, proaspat luata de pe foc... Mi-era pofta de zile intregi, dar n-am apucat pana azi sa-mi fac!

In primul rand, intrebare: voi ce veti folosi pentru dezinfectarea ranilor copiilor (julituri, cucuie etc.)? Nati a cazut zilele trecute (impinsa de Sofi)cu capul intr-o cutie de jucarii si si-a taiat urechea sus, pe lob, habar n-am in ce... I-a curs sange, dar n-a plans tare, am spalat-o cu apa si cum nu aveam decat spirt in casa, am preferat s-a n-o chinui cu spirt... Si acum cred ca i s-a infectat locul, are lobul umflat si inchis la culoare in jurul cicatricii... Poate fi o infectie, sau e doar parte a procesului de vindecare? Unde sa merg cu ea, ca pediatra nu-mi raspunde la telefon? Si ce anume trebuie sa avem in casa, pentru situatii de genul asta?

Ioana (Artu), ...

Ruxi, totusi daca n-ai alternativa mai bine lasi jena la o parte si apelezi la vecine, decat sa stai doar in casa... Si daca te "revansezi" cand si cand cu o cioco sau o cafea la tantiile alea, cred ca n-o sa se supere niciuna...

Ioanact, le dau fetelor absolut orice fruct. Acum testam capsunile, au primit deja de 2 ori si numai Nati a facut o usoara iritatie in jurul guritei, dar nimic serios. In rest... mere, pere, gutui (aburite), citrice, banane, avocado, mango, papaia, fructe deshidratate si rehidratate: curmale, caise... Acum capsuni... si asteptam cu nerabdare ciresele... :D Nu le dau pepene, pentru ca nu le plase gustul, dar in rest orice.

Si noi avem protectii de la Ikea, dar luate din Ungaria. Arata ca niste manute de plastic cauciucat si s-au lipit perfect de mobila... probabil nu le vom dezlipi decat cu lacul mesei cu tot. Sunt perfecte.

Vero, pentru sfaturi... le-am dat deja caju hidratat si blenduit, cu fructe... cu migdale incerc zielle astea, mi-era urat de curatatul lor... Tortul Maiei a fost facut la o cofetarie din Grigorescu, se numeste "Hidalgo" (langa radio-tv). A fost excelent, cu blat simplu si crema de ciocolata...

Diana, nici fetele mele nu-s chiar inebunite dupa biscuiti, dar la fel ar fi si cu cei din comert, asa ca macar am linistea ca nu mananca E-uri si aditivi si zahar la greu... EU le dau in manuta ca sa aiba ocupatie si ele saracutele molfaie pe ei pana se plictisesc, neavand decat cate 2 dintisori fiecare...

Corina, suna tare bine chestia cu delta... eu n-am mers niciodata, am oroare de insecte si vietati de gen... dar as duce fetele cand mai cresc, sa nu le privez de lucruri frumoase, din cauza fobiilor mele...

Nana, pupici Adelinei! Am vazut pozele... minunate!!! Daca mai ajungeti prin Cluj, sa nu ne ocoliti! Cat despre taticul "precaut"... Mare e gradina, multi suntem in ea...

Iar DOMNUL DIRECTOR Tudor Mateo... ... ce mai, m-a dat pe spate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Neata mamici si floricele de liliac!
Mary f bn ai facut cu leacurile babesti,incercarea moarte n'are!Cand Sebi a avut rosu in gat i-am pus cartof ras cu spirt si doctora m-a felicitat ca am incercat si varianta asta.I-a ameliorat un pic starea!
Carla multumim de link-uriAm citit-o un pic pe Olivia Steer si mi se pare geniala,o sa incerc sa aprofundez dupa ce ajung la zi cu blogul tauNu am apucat inca sa ajung la zi cu petrecerea de 3 zile si 3 nopti
Pupam mazarichi frumoase si mamica devotata
Aka nu ne arati pozici de la concurs?
Dienutza si Sebi zice tzitzi dar ca sa cheme catelul
Nu esti tu Diana Dumitru pe FB?Vrei sa mai slabesti?Nu inteleg de ce,arati suuuuper
Noi am avut un "vichend" frumos cu plimbari in aer liber,frumos dar cu dureri de spate,de cand a simtit gustul mersului in picioare Sebi,nu mai vrea decat asa,dar prin gradina nu am indraznit sa-l las nesustinut.Oricum e un curajos,in doar cateva zile a progresat asa mult,s-a ridicat in picioare singur,in mijlocul camerei,fara sa se tina de ceva;merge prin camera ce merge si cand nu mai poate se opreste si imi face cu manutele vino vino,daca nu il vad zice cu o voce rugatoare:maaamaaaaaaaa!Ma tooopesc!

Mamici de baietei mai mari si mai mici vroiam sa va intreb cum le sta putzica baieteilor vostrii?Lui Sebi,fiind pampersul destul de lejer ii sta "in voie",adica in jos



Cris,mami de Sebi,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010



Bazar umanitar pentru David si alti copilasi speciali


Lectura placuta! Si mie mi-a placut cum scrie Olivia... mai ca ma face sa ma apuc de preparat mancare raw!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Sanatate multa bebeilor bolnavi!!

Mmmmmm ciorba de salata... Din cea cu bacon si ou. Buuuunnn.

Carla pentru lovituri ca dezinfectant eu as folosi Betadine. Pateaza, dar eu cred ca e eficient. Sau rivanol. Nu ustura nici unul. Iar pt. vanatai gel de arnica. La noi nu a fost cazul inca. Pune-i o compresa sterila cu Rivanol. Eva a avut un varf de degetel inflamat (cred ca o ciupisem putin cu forfecuta cand i-am taiat unghia) si pediatra mi-a spus sa ii pun pansament cu rivanol. In cateva zile i-a trecut. Avea 2 luni, cred. Mai exista crema Banocin pentru infectii mai urate. Sau Fucidin - crema cu antibiotic, daca infectia se agraveaza, ca sa incercati sa evitati antibioticul oral. Eu le-am folosit pt. Eva si pe acestea din urma, din pacate. La 2 sapt a avut un fel de furuncul in zona axilei. Si dadeam cu cele 2 creme alternativ si puneam pansament - compresa sterila.

Tot in ideea asta am facut si eu biscuitii, ca sa nu ii dau din cei din comert. Chiar daca nu mananca acum cu mare entuziasm, ma gandesc ca obiceiurile alimentare sunt o chestie de educatie si cu timpul o sa se invete asa. Eva mananca foarte bine la masa si nu prea ii mai este foame intre mese. Iar chiar inainte de masa, cand ii e foame, nu ii dau biscuiti din motive lesne de inteles.
Deci mai exista un model de protectii la Ikea! Noi am luat unele rotunde, fooarte proaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy
Tatyana : de curiozitate vreau sa te intreb, tu ii gatesti mai multe feluri de mancare o data pe saptamana ? Ca ma gandesc ca nu ii dai in fiecare zi acelasi fel de mancare. Eu ii gatesc in mare parte zilnic, cateodata ii fac mai mult si ii ramane si pe a doua zi dar asta se intampla rar, nu ma pot obisnui sa ii gatesc mai mult .
R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."



da ii fac acelasi fel de mancare,de ex ii fac ghiveci cu legume si carne......carnea o pun in oala doar pt doua portii si o dau in blender impreuna cu legumele,una i-o dau in ziua respectiva iar cealalta a doua zi,restul de legume le congelez in recipiente speciale si la decongelare amestec cu peste/ficat/ou.....gustul automat se schimba....binenteles ca-i mai fac piure de cartofi cu ficat doar pt ziua respectiva sau alte mancaruri mai usoare...imi este ff greu sa gatesc la 2 zile pt ca emma tipa non stop ca s-o iau la plimbare de manute iar cand doarme nu tre sa fac nici un fel de zgomot ca imediat se trezeste si e maraita...noi stam intr-un apart mansarda,jos livingul cu buc sus dormitorul,nu avem usa si tocmai de aceea orice zgomot care-l fac la bucatarie o poate trezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata

Azi avem zi de doctori. Am inceput-o de dimineata cu vaccinurile de 1 an. Trebuia sa primeasca si ROR si Pneumococicul si Meningococicul. Insa ptr ca imi pareau cam multe dintr-o data am refuzat politicos Pneumococicul (era oricum rapel la rapel) si l-am reprogramat ptr mai.

Avem 8800 gr si 72 cm. Insa nu am vrut sa o dezbrac ptr cantareala asa ca probabil are vreo 8700gr.

Dupa cum vedeti pe masura ce ai mai multi prunci esti si mai nesuferit . Nu vreau vaccinu acu' (ca-s cam multe), nu vreau sa dezbrac cupilu (ptr 100 gr dif nu merita stresul).

Si urmeaza vizita la pediatra unde sigur refuz si cantarirea si masuratul ca doar le avem fresh trecute in carnetul de vaccinari.

Carla, o apa cu sapun si apoi iod si eventual un pansament. O sa ajungi si tu sa ai, fara sa vrei, pansamente peste tot (in geanta, in masina, in buzunare, in baie, in bucatarie).
Nu poftesc la supa de salata, mai astept sa vad ce "oferte" mai ai.

Sorana, bun revenit. Am vazut niste poze d-ale voastre
Bloguuuuuuuu, sa vina bloguuuuuuuu!

Nana, cainii latra, Adelina creste.
Am vazut pozele cu movulina. E suuuuper sapca!





Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Jocurban am intrebat de fructe, ca ai zis ca vrei sa le dai cat m natural. Insa fructele pe care le dai sunt naturale'?
n_a_n_a frumoase poze!
Si ce cald e la voi..vrem si noi soarreeeeee sa iesim in maneca scurta.

Azi i-am dat galbenus de ou Justinei.
I-am facut budinca simpla (de pe blogul sclipiciosilor).
Am fiert un cartof cu tot cu coaja. Dupa ce s-a fiert l-am decojit, am adaugat galbenusul fiert , branzica si o cescuta de lapte (de vaca). Am amestecat si l-am pus intr-un vas uns cu unt la cuptor. Cand s-a rumenit l-am scos.
A iesit bun.
I-am dat acum o ora cerealele cu lingurita..urmeaza sa-i fac baie si apoi lapticul.
Pana acum n-a avut nimic. (sper sa nu aibe)
Probabil atunci a fost prea satula de a varsat si coincidenta cu oul in aceiasi zi.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput