Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Tunde, si iti suntem alaturi, si eu am fost naiva sa cred ca am scapat deja! Azi a stat mai toata ziua treaz, dupa ce ma laudasem ca doarme ziua de rupe, apoi dupa baita epuizanta cu colacel si masaj si tot ce se poate a adormit 30' tuuun, ziceam ca nu se mai scoala pana maine, and guess what? A deschis ochisorii mai apoi si a mai bazait un 20' acolo, asa, de incheiere. Nu am cerut 'bis' da' mi-e ca mi-l ofera el mai incolo, eventual dupa masa de la 02.00...

madalina, eu am de la Conrad centrul ala Loveste si Descopera de la Tiny Love, in mare voga pe atunci si vad ca si acum.... Conrad l-a apreciat si nu prea, adica era mai degraba incantat de jucarioarele atarnate (treaba care se rezolva si cu un carusel/ jucarii atarnate de carut) decat de zgomote si de lovitul cu piciorusele. Cica poate fi folosit pana la 10 luni, dar pana si lenesul meu nu mai statea locului la 10 luni, de pe la 6 - 7 luni se rostogolea, apoi a inceput sa se tarasca pe burta dupa chestii prin casa, deci efectiv l-am folosit vreo 3 luni, sa zic.... Nu stiu daca merita si sincer eu i-as lua un Jumperoo sau ceva mai entertaining pentru cand o fi mai marisor.




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

chiar ma bucur ca am deschis subiectul cu plansul...multe dintre voi ati impartasit din experientele voastre, avem ce invata, multumim !
tunde La andrei au aparut colicii la aproape 8 sapt, si au tinut cateva zile...ma rog, intr-o forma cat de cat usoara, puteam sa il consolez. fifitza colicioasa ! baga infacol
lavi intr-adevar , copilul nu stie cat costa, si asa cum ai zis si tu, cand trec cu sotul pe la raioanele de jucarii, zice ca trebuie sa le evitam cand mergem cu copilul. ideea era ca trebuie sa inteleaga ca nu poate avea orice isi doreste, sa se multumeasca cu ce primeste, sa aprecieze lucrurile care le are, sa inteleaga ca alti copii nu au ce manca, etc.
Gata ma bag la somn . noapte buna

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MITSU - adevarul e ca e mai greu cand esti mama singura, eu recunosc, cand ma apuca pandaliile intervine sotul si invers, cand il apuca pe el intervin eu. Daca esti singur, normal, mai trebuie sa mai joci anumite roluri, chiar daca iti vine sa o iei la goana.
Anyway, eu una zic ca autenticitatea nu are cum sa strice. Bine, asta nu inseamna ca imi iau copilul la bataie ca asa simt. Nu neg, si eu am sechele din copilarie, si eu am impulsuri care ma sperie cateodata, dar nu actionez chiar in consecinta. Dar recunosc ca tip cateodata si urlu, cand n-ar trebui. Si m-am simtit vinovata, m-am dat cu capul de pereti si am plans. Pana cand am zis stop, asta mi-s, cu bune si rele. Si mi-am cerut iertare copilului cand am gresit, si am recunoscut ca am gresit. Nu stiu, am facut bine, rau, dar m-am simtit mai bine mai apoi, mai libera, mai calma, mai relaxata si impacata cu mine insami.
Pe cand daca clocoteam inauntru si ma prefaceam ca totul e OK, cred eu, ca mai devreme sau mai tarziu, as fi rabufnit cumva. Si copilul m-ar si mirosit imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florintunde

Eu numai ma holbez la cate cumparati,bouncere,leagane,centre,diferite chestii lamaze...Eu abia mi-am permis sa cumpar carucior si ala, folosit.



doamne tunde, ce draga mi-ai fost cu mesajul asta. lasa mama, ca Sonic a ta nu are nevoie de jucarii Lamaze sau sosetele Lamaze, cand ea o are pe supermami Latunde.

ceva din oful mesajului tau mi-a adus aminte de perioada in care maica-mea facea CAR-uri ca sa ne ia haine si incaltari de iarna, ca nu se descurca altfel dintr-un salar de invatatoare. si n-as schimba pe nimic vremurile alea, ca asa am ajuns sa pretuiesc ce am acum. si fii convinsa ca si sonia tot asa va gandi peste ani.

mie mi se pare f trist cand vad aici copii ingropati in cadouri la craciun, dar de a doua zi ei s-au si plictisit de ce au primit, si au inceput deja sa "lucreze" la lista de cadouri comandate iepurasului sau lu' mosu de la anu'.

as vrea ca sophic sa invete sa aprecieze intentia din spatele cadoului mai mult decat cadoul insusi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


multam de raspunsuri DOLORESS, ROXX si MADALINA.

ROXX - vazut poze de la botez-f frumos! Da nasa aia ce bine arata dupa tripleti...

cum zikinescu a lasat-o mai moale cu sondajele, ia sa o fac eu pe sondareata de serviciu si sa intreb mamele cu experienta:

voi ati folosit la primul copil crema cu ecran solar? daca da, de care, si cu ce fp?
noi nici nu am sarit inca de 10 grade aici, dar eu sunt gata de plaja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

ia sa-mi raspund eu singura la sondaj, ca vad ca nu e nimeni prin zona;

am gugalit si mamele chebecoase jura pe crema de la l'Oreal kids, cu fp60...doar ca aia e plina de parabeni, din cate stiu eu...da, deci the jury is still out...

hai s-aveti un we frumos si calduros!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

fragrant, eu am folosit la Conrad Mustela cu SPF 50+, dar si aia are parabeni, din cate imi amintesc... Si acestea fiind zise, am mai dat si cu Garnier si Nivea Kids... Dar anul asta intentionez sa iau ceva bio, sa vedem daca ma tin buzunarele, ca acu's doi

Si eu l-am dat pe Conrad de cand a inceput sa se vada soarele mai bine, adica gen sfarsit de aprilie - mai, oricum anii trecuti au fost mai caldurosi, parca. Radiatiile sunt prezente si cand nu straluceste soarele puternic, nu numai in lunile de plaja.




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Neata si cafea aromata pentru toata lumea matinala!

Shines, pentru tine neagra, neagra, stiu !

Grea e meseria asta de mama! In afara de admiratia mare pe care o am pentru ele (eu gafai cu un singur puiut), mamelor cu doi puiuti le sorb cuvintele. Concluzia mea este ca cel mai bine este sa fii natural si corect cu copilul. Cum bine se spunea aici ei sunt ca niste bureti, absorb tot ce vad si in plus cred ca sesizeaza orice falsitate.

Eu ma chinui sa-mi ascult copilul, nu ma prind de fiecare data, dar cand ma prind, suntem cele mai fericite si eu si ea . Eu sunt genul afectuos extrovertit si mamos, primul meu instinct este sa o iau in brate cand plange. M-as lasa cu placere manipulata de ea, dar chiar nu a fost cazul, de fiecare data a avut un motiv important pentru ea, doar ca nu mi-am dat eu seama de la inceput.

P.S. Nu va suparati pe mine daca cafeaua s-a racit, am scris mesajul in reprize, din cauza de plans de bebe, fug la ea din nou.


Mandra mamica de printesa Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Buna dimineata!!

ms de cafea Cata..buuuna asa
acusi o savurez in bucatarie,departe de restul lumii

am intarzit ca mi-am facut ''alergatura'' de dim...pe la spitale,farmacii,magazine..acasa le-am pregatit papa la copii,am terminat si ordinea.
iar e frig afara maine,luni si marti cica va fi si mai si.asta e,ne-om satura noi si de vara.


frumoase discutiile de aseara..
eu am mai zis ce gandesc despre asta deci nu ma repet sa ma aflu in treaba de ficare data.
da,copii au mare nevoie de afectiune,eu nu i-am lasat si nu ii las sa planga indiferent de motiv. cu unul mic,trebuie sa vad de ce plange,ca la 3 luni nu plange asa de nebun ca vrea el ..cu unu mare de 9 ani,daca plange,discut sa aflu motivul,incerc sa rezolv,sa ii explic,sa incurajez..e foarte ciudata perioada asta la ei,
dar..ca mama,trebuie sa ai suficienta incredere in tine incat sa-ti aplici propriile sentimente,metode cand vine vb de copilul tau..nu sa pleci urechea in toate partile si sa fi convinsa ca ce fac altii e corect si tu trebuie sa faci la fel,asta e o mare greseala.
o alta chestie foarte importanta...trateaza copilul in functie de varsta pe care o are,asa cum spunea Lavi. ei cresc vazand cu ochii,se schimba..trebuie sa tinem pasul cu ei indiferent cat ne-am dorii noi sa ne stea de gat.

ma duc sa ma intind la un film cu copii mari pana doarme bebe,pe urma nu stiu ce facem pe vremea asta

sa aveti un week linistit







Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata

Catalina multam d e nu are nimic daca s-a racit.

Fragrant eu am folosit o crema cu factor 50 de la banana boat, super buna, formula fara lacrimi, ne lipicioasa, rapid; la voi acolo se gaseste, sigur.

la mamicile cu bebei cu colicei!

Chiar azi dimineata am vazut o super emisiune si au vorbit si despre colici - B e b e magia (nu stiu ce ce au considerat implicit reclama ilegala si m-au cenzurat de aia am scris cracanat) la TVR.M-am lamurit de o faza: va ziceam ca Ana nu mai are colici de la 8 saptamani, in schimb mai are zile sau seri cu plansete. Ce e diferit? ca nu mai sunt de lunga durata si neconsolabile. Deci, concluzia mea e - mai ales dupa ce am vazut emisiunea - colicii nu au legatura cu burta si gazele, sunt de natura emotionala cumva, zice tipa aia (moasa aia, Vania...) ca de asta apar la o anumita ora din zi, iar burta doare (de la gaze +lapte proaspat acre creaZA o masa de spuma, bule - faz ala care functioneza substantele d epe piata) la orice ora sin zi sau din noapte. sincer, abia acum mi-e clar! ca ma enervau teribil vorbele aruncate asa gen "nu exista colici etc" cand eu stiam ca exista!
exista, dar nu sunt dureri d ela gaze, burta, ci au cauza emotionala.

Astea fiind zise, am dormit intr-u maieutz si m-am trezit racita - sper sa fie lejera, nefiind viral (sigur!!). am baut ceai cu lamaie si miere.

Am trimis baietii la cumparaturi si fetele se apiuca de vase, gatit, curat oooofff..greu sa fiu "woama"

La multe lunite CATALINA, DIANA, DARIUS, FLORIN SI EDUARD GABRIEL

zumzu tu ce mai zici?



Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Mergi la inceput