Dovleceii cresc cu spor! (sept-oct 2009) cap 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Mai in ceea ce priveste cei 15 % eu stiu ca nu se dau inapoi dar, incepand cu 1 ian o sa luam 75% din suma initial data adica, un pic mai mult decat luam dupa ce ne-au luat desteptii cei 15%. Sper ca ati inteles ceva. E ora cam tarzie si mai clar nu m-am putut esprima ca zic asa.

Noapte buna dragelor si somn usor puilor.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Mai in ceea ce priveste cei 15 % eu stiu ca nu se dau inapoi dar, incepand cu 1 ian o sa luam 75% din suma initial data adica, un pic mai mult decat luam dupa ce ne-au luat desteptii cei 15%. Sper ca ati inteles ceva. E ora cam tarzie si mai clar nu m-am putut esprima ca zic asa.

Noapte buna dragelor si somn usor puilor.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.



aha... adica 75% din calculatia initiala. tot e mai bine decat 67% cat luam acum. intelesesem eu ca ne dau ceva inapoi dar nu stiam ce

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna dimineata


Ioana, acum iei 72,25% sau 73% ceva de genul si de la 1 ian vei lua 75%. Cam asta e toata diferenta.
Cand s-au scazut cei 15% s-au scazut ca procent din 85% (media veniturilor. Gasesti mai multe pe net.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Buna dimineata


Ioana, acum iei 72,25% sau 73% ceva de genul si de la 1 ian vei lua 75%. Cam asta e toata diferenta.
Cand s-au scazut cei 15% s-au scazut ca procent din 85% (media veniturilor. Gasesti mai multe pe net.



Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)





si 2 lei daca sunt de luat sunt ai mei si sunt munciti... mama lor de nenorociti

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Mie-mi spui? Eu am pierdut 6 mil cand au taiat 15%. 6 mil inmultit cu 15 luni fac 90 de milioane!!!!

Le urez inca o data ca fetele/copiii lor sa nu poata sa procreeze si ei sa nu fie niciodata bunici!
Na!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna fetelor,

Noi suntem obositi din cale afara. Bine, mai mult eu decat Rares care isi face veacul in bratele mele. Vreau sa sper ca e tot de la dinti. Nu stiu ce o sa ma mai gandesc cand vom avea toti dintii.

Cat despre faza cu indemnizatiile, ii multumesc lui Dzeu ca nu am nascut dupa 1 ian 2010 sa trebuiasca sa imi duc copilul la cresa de la 1 an. Nu stiu nici la 2 ani ce voi face cu el.
Nu zic ca e bine ce au facut guvernantii nostri dar cel putin pot sta acasa pana la 2 ani cu copilul.
Nu stiu cum se vor descurca mamicile care s-au trezit puse in fata unei situatii fara iesire. E oribil sa iti faci planuri cu legea dintr-un anumit moment si sa ti se dea peste cap totul.

Sper ca la un moment dat sa se revina la 2 ani de concediu si sa se lase bani in functie de cotizare.

Ieri am vb cu Uve_got_mail si zicea ca nici ei nu i-au intrat banii pe card. Spera ca azi.

Va doresc o zi buna tuturor.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

neatza, dovlecei si dovlecele !

au intrat banii, i-am cheltuit...altii la rand . de unde naiba? cred ca mie ar trebui sa-mi dea banii impartiti pe saptamani, ca altfel nu imi ajung mai mult de 3 zile. apoi intru pe cardul de credit. bine, luna ast am platit si impozitele pe ultimii 3 ani , asa ca de aia am ramas lefter-costache.

ce va fac dovleceii? mihaita e morocanos, scartait si smiorcait. a inceput sa caraie si maraie cand nu-i convine ceva. mai nou su tipa la noi sau arunca cu jucarii sau ne da palme . tre' sa pun bata pe el... ca devine un mic monstrulet .

monikus, de ce nu-l duci la cresa pe ghirlandei? alex al meu a fost acolo si i-a placut mult. au mancare buna si spatiul este amenajat ok. doamnele de acolo sunt dragute (unele), iar daca reusesti sa intri as putea sa-ti recomand pe cineva. problema e ca se fac inscrierile la primarie si tre' sa cotizezi gras. eu inca sunt in dilema. mai vorbim.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

neatza, dovlecei si dovlecele !

au intrat banii, i-am cheltuit...altii la rand . de unde naiba? cred ca mie ar trebui sa-mi dea banii impartiti pe saptamani, ca altfel nu imi ajung mai mult de 3 zile. apoi intru pe cardul de credit. bine, luna ast am platit si impozitele pe ultimii 3 ani , asa ca de aia am ramas lefter-costache.

ce va fac dovleceii? mihaita e morocanos, scartait si smiorcait. a inceput sa caraie si maraie cand nu-i convine ceva. mai nou su tipa la noi sau arunca cu jucarii sau ne da palme . tre' sa pun bata pe el... ca devine un mic monstrulet .

monikus, de ce nu-l duci la cresa pe ghirlandei? alex al meu a fost acolo si i-a placut mult. au mancare buna si spatiul este amenajat ok. doamnele de acolo sunt dragute (unele), iar daca reusesti sa intri as putea sa-ti recomand pe cineva. problema e ca se fac inscrierile la primarie si tre' sa cotizezi gras. eu inca sunt in dilema. mai vorbim.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



Buna dimineata,

Mady Rares e ok ziua de ceva vreme. Nu face mari figuri. Doar cand urcam in casa vrea cheile neaparat ca sa taca din gura altfel ne stie toata scara ca am venit acasa.

Cat despre cresa... pai e grele treburile astea. Sa-ti povestesc. Rares nu face la olita, nu mananca decat pasat (exceptand masa de pranz pe care de 2 saptamani i-o dau foarte bine pasata cu furculita), nu mananca decat cu muzica la TV, nu adoarme la pranz decat pe picioare. Si asta ar fi numai parte din problema. Nu stiu cine o sa aiba rabdare cu el. Nu stiu daca nu va urla de va rupe cand nu ma va mai vedea. Uof si lista poate continua. Si cel mai rau... nu stiu ce voi face cu el noaptea pt ca el nu doarme mai mult de 2 ore legat si apoi trebuie plimbat ca sa adoarma la loc. Pot doar sa sper ca pana in toamna se vor mai schimba un pic treburile.

Oricum, stiam de cresa respectiva. Am o relatie la primarie asa ca poate s-ar putea aranja. O sa vreau sa il duc o zi in vara de proba. Poate atunci m-ai putea ajuta cu o cineva de acolo. O sa platesc ziua respectiva si ce mai e nevoie dar vreau sa stiu daca ar sta ca sa nu vb degeaba. Multumesc frumos pt ajutor Mady.

Noi ne pregatim sa plecam afara. E cam frigut dar Rares are program de iesit afara zilnic.

Va pup. O zi minunata tuturor.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

monikus, alex a plans vreo saptamana. bineinteles, dimineata cand plecam. la cresa nu il duci deodata si il lasi toata ziua. il duci in prima zi cateva ore, apoi il lasi si la masa, apoi il lasi si la pranz dar il iei imediat dupa somn... si la urma il lasi cat trebuie (probabil pana la 18). si alex adormea pe picioare, facea in pampers, nu manca singur, nu vorbea decat cateva cuvinte. in 2 luni a inceput sa vorbeasca (si de atunci ma doare capul), peste 4 luni manca singurel si orice, dupa 8 luni a hotarat ca el nu mai face decat la olita. deci... copilul se obisnuieste.
aaa... si alex nu dormea in patut. doar cu mine in pat. la cresa dormea in patut fara nici o problema.
important e sa vrei si tu. adica sa nu renunti usor daca vezi ca plange si sa fii perseverenta.
desigur, daca mai ai si alta alternativa... dar orice altceva presupune plans si obisnuire grea. mama nu poate fi inlocuita.



Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua fetelor,

Sper ca o sa ma scuzati ca nu am mai intrat de un car de timp. Cum spusesem si atunic, din pacate am momente cand intru destul de des si momente cand efectiv nu intru. Sper ca sunteti bine toate si deasemenea copilasii vostri.

LAURA condoleante, odihneasca-se in pace.

LALI felicitari din toata inima si sa ai o sarcina usoara , pana la termen. Speri la fetita?


Eu am avut perioade frumoase, urate si tot asa. Din pacate durerea mea de spate nu a disparut. Cu cat a trecut timpul si cu cat trece timpul durerea se intensifica. Acum am 34 de saptamani si am ajuns sa nu mai pot merge la cumparaturi din cauza durerii. Dureri rau de tot. Si din acest motiv, voi face cezariana. Pe 17 februarie sunt programata. Deci merg cu D-zeu inainte.

Sa va scriu despre dovlecelul MATTIA. Din noiembrie 2010 il dau la cresa. Inceputul a fost foarte dur ptr mine si suferind ptr Mattia. A plans mult si mi se rupea inima cand il lasam acolo plangand. Acum e sefu' acolo. Merge bucuros, uita pana si sa-mi dea pupic si vrea repede sa intre. Nici nu apuc sa ii asez geaca pe umeras ca el deja e sus pe masina sau cu vreo jucarie in mana. Merge si Alessio la aceeasi cresa si sigur acesta este si motivul ptr care l-am dat pe Mattia. Daca ar fi fost sa il dau singur nu stiu daca inca aveam curaj. Am decis sa-i dau la cresa ptr ca efectiv nu mai puteam sa stau toata ziua cu ei. Spatele ma ucidea picatura cu picatura si iarna fiind nu prea aveam cum si unde sa ies afara. Cand sotul e acasa e divers ca mai mergem la supermarket,etc. Dar cand sunt singura e cam jale. Ii las pana la 13,00. Acolo mananca. Si deci cand ii aduc acasa, ii schimb, ne spalam pe maini si dinti si la culcare 2 ore. Asa imi ramane doar dupa amiaza sa stau cu ei. Si e mult mai usor ca desenam, ne jucam cu plastilina, citim,etc.etc. E mai usor si ptr mine. Si cum era de asteptat intrand in colectivitate au racit foarte foarte mult. Prima luna ii duceam rar de tot. Mattia a reactionat mereu destul de naspa la raceli cu febra de pana la peste 40 °C. Dar am iesit cu bine. Deci, gripe, laringite, virusi intestinali si tot asa. Acum suntem bine. Daca ii mai ia raceala sunt de alea usoare , doar cu muci si uneori tuse. Mattia are 8 dinti. 3 i-au iesit deodata. LA semnatura am si poze cu el si Alessio. Mergand la cresa Mattia s-a schimbat foarte mult. A devenit mai indraznet, e tupeist rau. Se catara peste tot, alearga...ce mai....e mult mai dezvoltat din multe puncte de vedere fata de Ale. In schimb de slabut.Adica nu e grasunel, e perfect. Are 10.5 kile si 81 cm. Ce-as mai putea sa zic? La soare de poti uita dar la el ba. E frumos foc. Are parul cret cret cret.

Ok, mai revin eu...




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput