Iepurasii il asteapta pe Mos Craciun!! (95)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Andira nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau cu analizele fetelor. Ai zis endocrinologie? Ce banuieli ai? ceva homeopate pt iris ai incercat? Zicea Roxana de fizioterapie respiratorie infantila. poate ajuta daca gasesti in bucuresti! Bravo Irinei cu Aikido! o sa dea de pamant cu toti mucosii care vor sa o pipaie:)))

Kossir sa folosesti sanatoasa cizmele! e frig si la voi?:)

Lindal felicitari pt dinte!

Vladi hai ca nu e mult de citit! nici eu nu mai completez chestionare si alte nebunii. vezi ca la fiecare newsletter ai optiune de dezabonare. daca nu ai da report spam, daca ai adresa de yahoo. daca e outlook e mai nasol ca trebe sa le iei la rand si sa le pui tu in spam. incet incet scapi sa stii. emailurile astea da mai departe sunt metode usoare de a capata baze de date. odata ce adresa ta e publica iti poate trimite. stiti cati bani se fac pe tema asta? ca sa nu mai zic de cauzele de pe facebook. acolo e bataie de joc. se folosesc de o boala imaginara a unui copil si obtin 10.000 de date intr-o saptamana.


Leea zicea Dianami bine de sindromul auleo pleaca mama! cam asta au toti la un moment dat.,

ma duc la somn ca nu vad sa scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Buna fetelor, daca vreti sa-l mai vedeti pe Albert vesel, v-am trimis invitatie pe gmail.


Diana si inimioara mea Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Ei, dragele Mosului, de stiam ca asta va aduce aici, va cinsteam de multa vreme...desi pana acum cateva luni nu prea se putea, ca erati lauze. Dar acum ca au trecut cele 9 luni de care zicea Ina si suntem iar femei, deschid oficial sezonul de pulle! Sa faceti comanda, fiecare sa scire de acre vrea, centralizez eu. Si sa impacam pe toata lumea, poate veniti in iunie, sa savuram pullele in mijlocul noptilor albe!

Legat de subiect, 2 faze reale simpatice:
Un amic roman se insoara cu o finlandeza si merge cu socrii in tara. Merg pe o terasa si vine chelnerul sa ia comanda. Soacra zice 'Kahvi ja pulla', la care chelnerul face niste ochi mari si incepe sa ranjeasca.
Fetita unor amici merge in tara la bunici. bunicul avea un magazin unde vindea si prajituri si placinte. Fetita de vreo 3-4 ani se uita la vitrina si zicea 'si asta e pulla, si asta e pulla...'. Toti clientii se uitau mirati la ea si maica-sa nu mai stia cum sa o faca sa taca.

Si ca tot vorbim de limba finlandeza, cand a venit sotul meu prima data aici, vede el din autobuz o reclama mare pe care scria 'Muista Merita'. Se intreba el oare ce merita muista? De fapt inseamna 'Amintiti-va de Merita', care era o banca locala.
Si apropo, 'rahat' in finlandeza inseamna bani.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Ei, dragele Mosului, de stiam ca asta va aduce aici, va cinsteam de multa vreme...desi pana acum cateva luni nu prea se putea, ca erati lauze. Dar acum ca au trecut cele 9 luni de care zicea Ina si suntem iar femei, deschid oficial sezonul de pulle! Sa faceti comanda, fiecare sa scire de acre vrea, centralizez eu. Si sa impacam pe toata lumea, poate veniti in iunie, sa savuram pullele in mijlocul noptilor albe!

Legat de subiect, 2 faze reale simpatice:
Un amic roman se insoara cu o finlandeza si merge cu socrii in tara. Merg pe o terasa si vine chelnerul sa ia comanda. Soacra zice 'Kahvi ja pulla', la care chelnerul face niste ochi mari si incepe sa ranjeasca.
Fetita unor amici merge in tara la bunici. bunicul avea un magazin unde vindea si prajituri si placinte. Fetita de vreo 3-4 ani se uita la vitrina si zicea 'si asta e pulla, si asta e pulla...'. Toti clientii se uitau mirati la ea si maica-sa nu mai stia cum sa o faca sa taca.

Si ca tot vorbim de limba finlandeza, cand a venit sotul meu prima data aici, vede el din autobuz o reclama mare pe care scria 'Muista Merita'. Se intreba el oare ce merita muista? De fapt inseamna 'Amintiti-va de Merita', care era o banca locala.
Si apropo, 'rahat' in finlandeza inseamna bani.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)


incep sa ma indragostesc de finlanda :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27
IRINA – YAIA da’-i buna placinta aia? Ca as ingrosa randul : ))))


Pai sunt multe tipuri: cu branza, cu scortisoara, cu vanilie, cu fructe de padure, depinde de care preferi. Preferata mea e Dallas Pulla, cu branza si vanilie.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

yaia eu vin in finlanda ca limba vad c-o stiu :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Yaia ma doare spatele de nu mai pot (am facut curat aproape toata ziua prin casa si tot mai am o gramada), dar zau de nu am uitat de toate durerile citind postul tau. Vorba Roxanei: incepe sa imi placa Finlanda tot mai mult. Din pacate eu inca nu's femeie (si mie mi-a zis dr. faza asta cu 9 luni) ca veneam si io. Stai ca tocmai ce mi-am dat seama ca eu devin femeie in noaptea de Revelion!! Pot sa fac Revelionu la tine?!

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Seara buna la toate mamicile
Noi am tras azi cea mai mare sperietura, Dani a cazut si s-a dat cu capul de coltul mesei mi a stat inima in loc ... el mai cazuse din pat tot s-a lovit la cap dar azi cu coltul mesei chiar a fost horror... a plans piticul mamei de nu am mai putut...

Inseamana ca sunt si eu femeie de o luna de zile... haha sigur e alta nu eu .. ca eu nu mai stiu de mine..

Yaia m-ai facut sa rad cu placintelele alea eu ma alatur fetelor venim in Finlanda eu vreau sa mananc una a la Dallas...hihi

Lindal noi de o luna am trecut la scaunul de masina ca Dani nu mai statea in pozitie aia inclinata a scoici am luat unul noname cand a fost targul sunt 2 feluri de scaune unu se prinde de cureaua masinii si e mai ieftin de ala am luat noi si altul cu sistem izofix si ala e mai scump cu cateva milioane ..

Briza eu branzica ii dau iepurasului dimineata amestecat cu fructe si dau cam 1 lingura jumate 2 linguri la branzica treb sa vezi cam cat accepta el incepe cu o lingurita si creste doza pe urma.. eu fac din jumate de litru si o pastrez in borcanel la frigider si dau din ea cam 3 zile.

Legat de cadouri azi am spart pusculita i-am luat lu Dani cadoul de craciun.. ursuletul winnie povestitoru ca de fiecare data cand e reclama la tv incepe sa rada si sa bata din palme.. sunt curiasa ce o sa faca cand o sa il vada...

Va pup si o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Vai Miruna te cred ca te-ai speriat rau. Bietul Danut, cat l-o fi durutu. Sper ca acum e bine.

Multumesc de raspunsuri cu branzica. Si eu fac tot ca Miruna: din jum de litru de lapte si ii dau tot 3 zile din ea (am niste borcanase de sticla cu capac, de la Ikeea - cica sunt pt pastrat condimentele) dar ma gandeam ca poate ii dau prea putina / zi.

Fetelor eu ma bag in pat ca Eric doarme de jum de ora. Sper sa apuc si eu sa dorm.

Noapte linistita, mamici si iepurasi!

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

seara buna fetelor,

am culcat si eu pruncul si am citit din urma. de vreo cateva seri se culca doar cu plansete, el care se culca singur de nici nu stiam seara ca am copil...

Andira tin pumnii sa iasa analizele bune, ce fete curajoase ai tu acolo

Yaia super povestirile din finlandeza, dintr-o data a devenit o limba foarte atragatoare pt noi, mai ales placintele alea vad ca au facut furori!
Briza asa zici noaptea de revelion pai ia lasa pruncul cu cineva dupa 12 noaptea si petreci si tu cu consortul asa cum trebuie!
Miruna of ce spaima, bine ca nu s-a lovit prea tare. ce ne mai asteapta de acum incolo cand incep sa mearga?
Lindal eu am instalat scaunul de masina de cand avea Robin 7 luni jumate. In instructiuni scria sa pui incepand cu 9 kg sau dupa 9 luni, al meu avea deja 9 kg si jumatate si cu geaca pe el nu mai incapea in Maxicosi. I-am luat scaun din ala grupa 1 (parca e pentru 9-18 kg), se lasa si mai pe spate pt somnic.
o tai si eu la televizor desi as mai avea treaba prin casa. o las pe maine ca si asa nu mi-o face nimeni. pupici si o noapte linistita!!!

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010

Mergi la inceput