Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (181)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magnetism79

Dragele mele, rapid ca sunt pe fuga plec de la munca si ma duc sa iau piticul de la gradi, cu vremea de afara poate fi mai rau din ora in ora.
Ramasesem datoare la Ylari cu raspuns, cand precipita=se tulbura , se separa copusii ce alcatuiesc subst respectiva si atunci nu mai sunt eficienti.
Simonix la ce folosec supozitoarele alea din Belgia? Zi-mi si mie ca sa nu mor..........stii tu cum, nu am fost pe faza cu ele, daca sunt bune vreau si eu.
Fetele cu Flixotide, Ventolin, ACC, pe sf de an nu se mai importa , deoarece vin f. greu importurile si atunci farmaciile mai iau ce mai gasesc la distribuitori de aia nu se gasesc, iar de la anul distribuitorii le aduc insa cu un alt pret caci se reanoiesc contractele de import si sunt alte preturi, pt Romanica mai mari evident
Pupici

Mami de Bogdanici Pogonici


Mai, tu lucrezi la Glaxo ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Fecian sper ca esti bine cu bb2 in burtica :) Cu schimbatul de Robert - cam degeaba, peste tot e la fel, de fapt nu e nimic extraodinar la gradi asta (nici in bine, nici in rau), el efectiv a avut o perioada mai grea de acomodare din mai multe motive (nu e obisnuit cu ordine si activitati de grup, nu ii place apropierea fizica de ceilalti copii, nu comunica inca in FR, desi intelege, madama nu mai e asa blanda si dulcica precum tanti dinainte, scoala inseamna spatiu mai mare pe unde misuna in libertate, ceea ce e f diferit de locul unde statea inainte, mereu sub supravegherea cuiva). El e cam sensibilos, mi s-a spus de catre mai multe persoane si orice schimbare se vede. In rest nu cred ca a fost nefericit, ii place de altfel la gradi, nu plange, nu e speriat (din contra ) in fiecare dimineata se duce vesel acolo.

Acum vaz ca incepe sa imi vorbeasca in FR si acasa, culorile deja mi le zice in FR, pune intrebari, cand ii citesc carti mai bag si un cuvant in FR acolo si e mai bine. Insa nu cred ca am trecut perioada grea, inca mai are accidente cu pipi... Ii mai dau cam 2 luni, daca tot nu e OK 100% o sa incerc sa il schimb.

Magne - supozitoarele astea sunt cu eucalipt si desfunda bebeii Fac bine la cazurile usoare de raceli, cand au nas infundat usor, ii ajuta sa doarma noaptea mai bine. In loc sa pui picaturi bagi un supo (nu in nas ). Cica in Ro nu se gasesc. De-aia le mai aduc eu la fete cand pot :)

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Simonix abia astept sa ne vedem, sigur! Si sunt dornica si de runda a doua de intalniri mari ca deh, am ratat-o pe prima...
Iar pe tine oricum nu te-as rata! Daca ne revedem o sa fie ca o zi de vara cand Mirci era mic...ah ce nostalgii! Ma bucur ca Robert e mai bine la gradi,s per sa fie din ce in ce mai bine si sa renuntati si la pampersi cat de repede. In alta ordine de idei, m-as inscrie si eu la doua pachete de supo. Sa o intreb si pe Sis daca vrea si ea. Merci ca te-ai oferit s ane aduci.
Ali sa-mi spui si mie ce zice Dolto despre copiii tristi. O sa -ti spun si eu ce solutii ofera Kohn. Deocamdata ce ma intriga f tare este ideea ca laudele nu fac bine, iar Mirci primeste pe banda asa ceva de la noi, de la socramiu etc. Ideea e ca tot manipulare se cheama si ne facem vinovati ca le exploatam dependenta de noi manipulandu-i asa ca sa ne facem viata mai usoara. Chiar si atunci cand nu vrei sa controlezi prin asta, cica lauda nu e benefica pentru self esteem-ul copilului. Ca si cu pedepsele, recompensele si laudele - verbale! nu ajuta copuilul sa dezvolte un angajament fata de o idee, ci doar obedienta temporara. In fine, sunt studii care arata ca sunt mai putin dornici sa se comporte intr-un anume fel daca sunt recompensati pentru asta.
Fecian ma bucur ca sunteti ok cu gradi, ce adaptabil e scufundacul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Esme, Belleane, Fecian, , multumesc mult pt raspunsuri si explicatii, imi folosesc f mult.

Asa am citit si eu undeva, scumpa Laurita, ca nu e bine nici sa ii lauzi in exces caci atunci ei au senzatia ca astepti prea mult de la ei, se straduiesc mereu sa ajunga la inaltimea laudelor tale si nu e ok nici asa. Pe de alta parte spun din proprie experienta ca,,,,,,,,,,,critica e pacatoasa rau de tot, iti distruge personalitate, incredere in tine, bucurie de viata, samd. N-o sa intru in detalii. De aceea eu am tendinta de a-l lauda mult pe Vlad, dar de ex, nu-i voi spune niciodata " vai ce desen superb ai facut" cand de fapt mi se pare oribil....desi e posibil ca ceea ce mi se pare mie oribil sa fie opera de arta Incerc, deci, sa fiu cat de cat obiectiva dar nu voi omite sa il laud atunci cand merita, chiar nu vad de ce. Poate gresesc, dar din pacate nu ne putem ghida dupa carti 100%. Adica, nu iau drept adevar absolut ce scriu cartile de psihologie. Selectez informatiile, sunt de acord cu f multe, dar ma ghidez si dupa instinctul meu si uneori, gresesc (asa cum a fost aseara).
Sunt multe de spus pe tema asta, dar mai lasam si pe altadat'.

Puuuuuuup si somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineataaaaaaaaaaa !!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

wai,fetili, wai, ce liiinissshteee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

da, asurzitoare linistea!

Azi iesit la saniush?

Noi am profitat d eultima zi de gradinita sa facem niste cumparaturi...super liniste in Carefour, nu prea am gasit cadouri, cum voiam, i-am luat lui Robert un set Thomas si pt bunicul cate ceva...n-am rezolvat-o pe mama si nici nu stiu cum.

Gata, ma opresc, ca ies din standardele d e"scris la M&M"

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Hai ca opresc io linistea

Simonix imi pare rau sincer de problemele cu Robert. Se vede clar ca sufera din ce descrii tu. Si la noi Bitzu sufera insa nu la gradi!!Cred sincer ca nu ii place deloc casa in care suntem. Noaptea avem foarte mari probleme cu el, a regresat mult la faza asta(de la dus singur in patul lui si dormit in camera lui fara probleme acum doarme numai cu noi si chiar si aici se trezeste urland de cateva ori pe noapte)
Deja ne gandim sa gasim o metoda sa il readucem la modul de dinainte ca nu se mai poate asa.

Alysh ...ai punctat foarte bine. Instinctul de cele mai multe ori iti da exact raspunsul la problema ta. Si cel mai bine e sa te ghidezi dupa el. Simplu si la obiect.


Azi am fost boier: am stat numai in pat. De fapt cred ca o raceala rebela m-a cam terminat (fiind deja foarte obosita si de la ultimele saptamani)...asa ca azi efectiv am stat numai in pat. Am si uitat cum e sa nu te deranjeze nimeni cu lovituri, sa dorm linistit..hmmmm o placere.

Acum merg sa imi culc piticotul caci maine avem o zi ...plina

Un weekend superb va doresc!



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 6+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Nici noi nu am scapat de pampersi,ba chiar o luam de la cap
Pana in septembrie eram aproape gata,ziua nu i-l mai puneam,de la 2 ani am inceput,si de la 20 de pishu pe zi,pe el,intideam o sarma de chiloti zilnic..ajunsese la 1-2-3 accidente pe zi.Facea deja singur la wc,se urca pe taburet si facea ca barbatii din picioare,tragea apa,nici nu ma mai anunta.cand auzeam apa ma duceam sa spal wc ca facea arteziana !
Si in septembrie s-a imbolnavit ,aerosoli,urgente,tuse si diaree ..ne-a tinut 3 luni ! pana acum o saptamana cand am reusit in sfarsit sa faca k mai tare..Dat fiind ca in septembrie facea k si de 10 ori pe zi,a fost imposibil sa rezist 3 luni sa faca asa pe el,pt ca nu era chip sa mai tina pana la oala.
Astfel ca acum,nu mai vrea pe oala,a facut abia ieri PRIMUL si unicul pishu dupa 3 luni!
am impresia ca o iau de la cap,ca lunile din mai pana in septembrie au fost in zadar,ca am spalat la chiloti de mi-a iesit pe urechi DEGEABA !
eu tot sper sa fie o perioada si apoi sa faca un salt spre bine,cum fac ei de obicei chiar cand crezi ca e totul pierdut..
Parca nici nu mai indraznesc sa o iau de la cap si sa il las fara pampers de tot...sa spal iar de zeci de ori prin casa ...
daca a tot facut moale lunile astea,se irita rau si s-a invatat sa nu mai spuna,sa se ascunda...deci nici in pampers nu spune cand face k,nici dupa!!! dar sa il mai las in chiloti!!
ce sa fac???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

Nici noi nu am scapat de pampersi,ba chiar o luam de la cap
Pana in septembrie eram aproape gata,ziua nu i-l mai puneam,de la 2 ani am inceput,si de la 20 de pishu pe zi,pe el,intideam o sarma de chiloti zilnic..ajunsese la 1-2-3 accidente pe zi.Facea deja singur la wc,se urca pe taburet si facea ca barbatii din picioare,tragea apa,nici nu ma mai anunta.cand auzeam apa ma duceam sa spal wc ca facea arteziana !
Si in septembrie s-a imbolnavit ,aerosoli,urgente,tuse si diaree ..ne-a tinut 3 luni ! pana acum o saptamana cand am reusit in sfarsit sa faca k mai tare..Dat fiind ca in septembrie facea k si de 10 ori pe zi,a fost imposibil sa rezist 3 luni sa faca asa pe el,pt ca nu era chip sa mai tina pana la oala.
Astfel ca acum,nu mai vrea pe oala,a facut abia ieri PRIMUL si unicul pishu dupa 3 luni!
am impresia ca o iau de la cap,ca lunile din mai pana in septembrie au fost in zadar,ca am spalat la chiloti de mi-a iesit pe urechi DEGEABA !
eu tot sper sa fie o perioada si apoi sa faca un salt spre bine,cum fac ei de obicei chiar cand crezi ca e totul pierdut..
Parca nici nu mai indraznesc sa o iau de la cap si sa il las fara pampers de tot...sa spal iar de zeci de ori prin casa ...
daca a tot facut moale lunile astea,se irita rau si s-a invatat sa nu mai spuna,sa se ascunda...deci nici in pampers nu spune cand face k,nici dupa!!! dar sa il mai las in chiloti!!
ce sa fac???

Sofia(2ian2007) ,Andres(22mai2008),Miguel(16aug2010)



si Mara e cu pampers. Mi-ar prinde bine 200 roni mai putin cheltuiti pe luna..dar asta e.


iaka ce am gasit: http://www.yarn-paradise.com/discount-yarns/

io impletesc de zor. Mai, Esme, mai ...



Mergi la inceput