Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (181)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Buna fetele

Lumi, Doloress acum suntem bine, chiar am fost ieri la profesoara Plesca la clinica Gral si era tare circumspecta referitor la pneumonie, in fine, imi place tare de ea, e total anti-antibiotice date pe banda...regret ca saca ajungeam mai devreme la ea poate fata nu lua antobiotice 2 luni consecutiv degeaba.
Ali draga de tine suntem in aceeasi situatie. Asta e. si eu imi pierd cumpatul tot atunci cand din cauza lui Mirci nu ma pot ocupa deILinca. Ea tot timpul e obosita sau nemancata, maraie incontinuu, Mirci vrea entertainment non stop, asta e. Cand ii culc Mirci pe picioare si ea la san...inca si asta cu greutate, ca unde e ea, vrea el. Eu te inteleg, e atat de greu sa-ti pastrezi rabdarea. Ilinca si-a luat zilele astea la palme in fata de la Mirci cat nu si-a luat astea 8 luni pana acum - desi are parte de cafteala in fiecare zi.
Acum cand dorm ei trebuind sa stau in pat cu ei pentru ca se scoala cand unul cand altul, am inceput sa citesc o carte comandata de pe Amazon: Unconditional Parenting, Alfie Kohn. E extraordinara. E ipotriva ideii de educatie prin pedepse si recompense, e impotriva idee de time-out, incat imi fac procese de constiinta pentru cum l-am inchjis pe Mirci de cateva ori in dormitor.
Ideea e ca dragostea pentru copil trebuie sa fie neconditionata de comportamentul lui - mai ales ca acest comportament este varful icebergului, este ceea ce se vede la suprafata, - fiind in realitate declansat de sentimente, emotii, frici etc...
Daca spui ca o faci spre bine lui nu este adevarat, el nu resimte asa...el nu are notiunea timpului cum are mama sa stie ca pedeapsa se va termina, crede ca nu-l mai iubesti si sufera cumplit.
asa e. Cata frica am citit eu in okii lui Mirci de cate ori l-am pedepsit sau strigat la el, sau amenintat...cred ca eu sunt cea mai ticaloasa mama de pe forum...cand ma enervam si tipam saracul incepea si el sa tipe, speriat, mami, nu, mami nu...
of of
Acum astept sa ajung si la solutii, sa vad cum ajungem totusi la o disciplina
gata urla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Buna fetele

Lumi, Doloress acum suntem bine, chiar am fost ieri la profesoara Plesca la clinica Gral si era tare circumspecta referitor la pneumonie, in fine, imi place tare de ea, e total anti-antibiotice date pe banda...regret ca saca ajungeam mai devreme la ea poate fata nu lua antobiotice 2 luni consecutiv degeaba.
Ali draga de tine suntem in aceeasi situatie. Asta e. si eu imi pierd cumpatul tot atunci cand din cauza lui Mirci nu ma pot ocupa deILinca. Ea tot timpul e obosita sau nemancata, maraie incontinuu, Mirci vrea entertainment non stop, asta e. Cand ii culc Mirci pe picioare si ea la san...inca si asta cu greutate, ca unde e ea, vrea el. Eu te inteleg, e atat de greu sa-ti pastrezi rabdarea. Ilinca si-a luat zilele astea la palme in fata de la Mirci cat nu si-a luat astea 8 luni pana acum - desi are parte de cafteala in fiecare zi.
Acum cand dorm ei trebuind sa stau in pat cu ei pentru ca se scoala cand unul cand altul, am inceput sa citesc o carte comandata de pe Amazon: Unconditional Parenting, Alfie Kohn. E extraordinara. E ipotriva ideii de educatie prin pedepse si recompense, e impotriva idee de time-out, incat imi fac procese de constiinta pentru cum l-am inchjis pe Mirci de cateva ori in dormitor.
Ideea e ca dragostea pentru copil trebuie sa fie neconditionata de comportamentul lui - mai ales ca acest comportament este varful icebergului, este ceea ce se vede la suprafata, - fiind in realitate declansat de sentimente, emotii, frici etc...
Daca spui ca o faci spre bine lui nu este adevarat, el nu resimte asa...el nu are notiunea timpului cum are mama sa stie ca pedeapsa se va termina, crede ca nu-l mai iubesti si sufera cumplit.
asa e. Cata frica am citit eu in okii lui Mirci de cate ori l-am pedepsit sau strigat la el, sau amenintat...cred ca eu sunt cea mai ticaloasa mama de pe forum...cand ma enervam si tipam saracul incepea si el sa tipe, speriat, mami, nu, mami nu...
of of
Acum astept sa ajung si la solutii, sa vad cum ajungem totusi la o disciplina
gata urla

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si Ilinca, 19 aprilie 2010




pupaturi si insanatoshire grabnica.
Asta e cartea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cleo da, e superbuna. m-a convins ca am gresit si vreau sa vad cum indrept. si de la noi, merci
Doloress hai ca in fuga am uitat sa-ti trimit si tie imbratisari si sa -mi dau si eu cu parerea ca e mai bine sa stai in spital avind in vedere ca nu te poti abtine acasa sa te joci cu Patrick. Pentru binele tuturor, mai ales al lui bb Kevin. Sper sa suporti cat mai usor departarea de ei si totul sa fie bine.

Ventolin abia am gasit si noi. a luat soacramea de la o farmacie de cartier. astea mari raman primele fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Alysh - stiu cum te simti, incearca sa treci peste moment si sa nu pari foarte afectata in fatza lui Vlad. Daca te vede schimbata sau foarte toleranta dintr-odata il poti da orecum peste cap. Incearca sa fii ca si pana acum in general

Laurita - mai, vreau sa iti vaz si eu fata Vin joia aviatoare, ne vedem si noi intr-o zi? Mai am intalneli cu Alysh si Cleo cel putin , poate facem ceva mai mare, cu mai multi MsiM (desi tocmai ce ati facut un mare meeting de bebici dar eu nu zic nu la runda a doua). Daca nu se organizeaza ceva mai mare, poate ne zarim intre noi

Cleule - la noi oboseala e triggerul de crize. Asa ca incerc sa evit momentele respective. Sunt destul de happy acum ca in genere comunic foarte bine cu el, a incepu sa fie spontan in manifestari de afectiune, imi tot face complimente mereu are grija sa imi dea sa mananc (odata chiar m-a urmarit pana in cda sa imi indese un bob de strugure pe gura sa nu "tzpe burta lu' mami de foame "). Cu coltul - rar la noi, pentru ca dupa cum am zis am limitele foarte jos (nu ma deranjeaza sa imi darame casa sau sa chiuie sau sa darame pahare, vase etc) si pentru ca am remarcat ca nu e eficient, ori e foarte obisnuit de la scoala ori nu stiu... La al meu rezultate pe termen scurt nu voi avea, doar asa pe termen lung, cu explicatii, vorbaraie, aluzii, povesti, carti. Cam asa sarim etapele.

Ce ma deranjeaza foarte tare este cand ma ignora si rade de mine dar ma stapanesc in momentele alea caci imi aduc aminte de mine copil si imi zic ca e problema mea, ca nu suport EU asa ceva. Deci combat altfel cazurile alea, tot cu vorbaraie de regula. Si apoi imi zic mereu ca ce este asa de grav ce face el,(exceptand faze periculoase) poate nu are chef in momentul ala sa fac nu stiu ce - inca nu am pretentii mari de la el. La scoala ii disciplineaza la greu cred, si nu e cazul sa mai adaug si eu la stresul de inceput de scoala. Asa ca limite f jos, zambet pe buze si scuze de rigoare cand nu mai reusim sa ne stapanim. Si insistat pe efecte, pe sentimentele participantilor la diverse evenimente.

Fetele, vrea careva supozitoare sau alte chestii din BE ??

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

noi apelam la coltz cand da palme lui Vic. Mie imi da mai rar, si ii zic ca ma supar si nu mai ma joc cu ea - si functioneaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Intru rpd ca l-am culcat pe Luca si am treburi cu miile. Ideea e ca am dat in Vlad aseara din cauza faptului ca Luca imi tocase nervii cu urletele. Cat e Vlad la gradi, ne plimbam prin casa toata ziua in brate, il las f putin jos, ca asta e, baiatul are nevoie de multa afectiune si nu-i place singuratatea. Dar cand vine Vlad, are si el nevoie de putina afectiune si Luca nu ne lasa + ca era obosit si nu pot sa va descriu cat era de vanat la fatza si cate lacrimi siroaie si de cate ori nu parea ca se sufoca. Ei, eu pe perioadele astea am stomacul ghem, nu reusesc sa ma detasez putin si adun in mine frustrari. Si pe acest fond Vlad a incasat-o, altfel nu as fi procedat deloc asa, de regula nu-l prea pun la colt sau pe canapea (cum face taica-su) pt ca le consider complet ineficiente ci il pun sa repare ceea ce a stricat, sa adune apa varsata, sa stearga mancarea scuipata din gura, sa dezlipeasca plastelina de pe parchet, etc.
Si asta de fapt m-a suparat ingrozitor, ca nu vreau sa sufere nici unul din cauza celuilalt, asta e strict problema mea ca nu pot manageriza situtia, nu tre sa ma razbun pe copii.

Si a-propos de ceea ce spunea Laurita, si eu il sperii pe Vlad , nu neaparat cu tipatul cat cu mimica, ma stramb, strang din dinti , mi-a spus si Stef ca-s uratica rau cand fac asa, iar aseara am si ridicat tonul, m-am si strambat si Vlad si-a tras pilota pe fatza, Doamne saracutu', sa nu ma mai vada, daca eram mai putin nervoasa cred ca ma bufnea rasul.

Cu pedepsele, exact cum spui, scumpa, cred ca ii sperie, eu nu l-am inchis niciodata in vreo camera, dar ta-su l-a mai pus pe canapea dar cu lumina deschisa, cu noi acolo, si crede-ma ca nici macar simbolic nu l-a afectat. Dar care sunt solutiile? Sa ne scrii si noua din cartea aceea ce ti se pare mai interesant. Mi-am comandat si eu , chiar azi a ajuns, Francoise Dolto: "Ce sa le spunem copiilor cand sunt f mici, tristi, bolnavi,bucurosi", abia astept sa o citesc.

Da, Simonixu', m-am abtinut cat am putut in a nu-i satisface toate dorintele, adica i-am dat doar un ou kinder in loc de...nu stiu cate ar fi vrut ca mi-a tot cerut dupa, dar, clar, in rest am fost mult mai pisicoasa cu el, off.

Nu vreau sa sperii deloc gravidutele noastre, sunt convinsa ca daca Luc n-ar fi fost atat de plangacios, totul ar fi fost mult mai simplu, si mai sunt convinsa ca va trece si la noi perioada asta, asa ca nu va speriati si faceti copii neplangaciosi

Va puuuuup cu mult drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Neatza de amiaza...

Mai io inca nu am dat in Lorelei, i-a dat ta-su o data o palma la fund si m-am nervat pe el de vreo cateva zile ii raspundeam numa' cand aveam chef si daca aveam chef. Iar Lorelei si in ziua de astazi (faza intamplata cu vreo 4 luni in urma) numa' de se uita ta-su urat la ea vine sa imi zica ca i-a facut "pijn" la fundulet. La mine treaba vine din copilarie...ne-am laut asa niste batai monstru in copilarie ca nici macar nu pot cocheta cu gandul sa lovesc un copil. Dar NU, NU CONDAMN PE NIMENI!!! Eu am doar un singur copil si ala cuminte si usor de crescut si tot ajung cu capu' sub apa rece cateodata (de la cleo invatata)...cum tre' sa fie cu doi nici nu pot sa imi imaginez. Nici macar nu pot spune ca nu mi se va intampla sa ii dau si eu o palma ceva...asa ca...pana atunci ma abtin si sper sa ramana cooperanta in continuare.
Deci Alysh scumpa mie personal imi ramai la fel de draga si impresia mea despre tine e in continuare ca esti o mamica exceptionala!!! Convinsa sunt ca si celelalte fete cred la fel!!!

pup gashca ma duc sa cumpar timbre. Nu-i asa ca sunt de caca...o am facut felicitarile din noiembrie dar inca nu le-am trimis...

fuuug...

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Alysh: si eu am trecut exact prin asta, Elena a fost si este foarte dornica de tinut in brate si de acaparat atentia. Si nu s-a schimbat nici acum, centrul universului este ea, nici nu concepe ca sora-sa ar fi altceva decat un obiect care-i satisface ei dorintele. O singura data a facut si ea un lucru generos cand a vrut sa faca o fapta buna: a vrut sa-i duca personal in dormitor sora-si miere cu catina si a varsat-o in pat. Am facut o criza si am tipat la ea, dar n-am procedat corect pentru ca era primul ei moment de generozitate. In rest nu am dat in cea mare, nici macar sa o cert nu-mi da motive. Cred ca toata frustrarea mi-o vars pe barbatul asta al meu. Vad ca inca ma mai suporta. Eu cu dulciurile m-am tinut tare la ambele fete in sensul ca au voie doar un desert pe zi la pranz si gata. Nu trec peste asta orice ar fi, sunt stana de piatra, la fel cu somnul de la pranz.

Cleo: si Elena face mare scandal la foame, si e o mare carnivora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Salutare salutare...

vad ca e agitatie pe aici...e bine.
Ma bucur sa aud ca Robert de simonix e mai bine cu scoala. Eu l-as fi transferat pe al meu cupil daca il vedeam nefericit. Sincer.

La noi e insa super happy acolo, am imresia ca ii place mai mult si se simte mai bine la noua gradinitza decat la cea veche.

Problema incepe acasa...nu vrea sa manance, nu vrea aia, vrea in bratze, vrea de toate si nimic. Vrea constant sa ne jucam cu el sa ii dam continuu atentie, miorlaie din orice. Se frustreaza rapid ca trenul nu e asa cum vrea.... Cum sa zic, te toaca la creieri si toaca marunt.
nu e tot timpul asa, e si super simpatic si dragutz,si cuminte si ascultator; insa cand il apuca crizele (care-s aproape zilnice)...deja mi-e rau.


Alysh eu am deja unul miorlait ...daca mai fac inca unul la fel...chiar ne-am capiat!






Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008) si 6+ cu
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Dragele mele, rapid ca sunt pe fuga plec de la munca si ma duc sa iau piticul de la gradi, cu vremea de afara poate fi mai rau din ora in ora.
Ramasesem datoare la Ylari cu raspuns, cand precipita=se tulbura , se separa copusii ce alcatuiesc subst respectiva si atunci nu mai sunt eficienti.
Simonix la ce folosec supozitoarele alea din Belgia? Zi-mi si mie ca sa nu mor..........stii tu cum, nu am fost pe faza cu ele, daca sunt bune vreau si eu.
Fetele cu Flixotide, Ventolin, ACC, pe sf de an nu se mai importa , deoarece vin f. greu importurile si atunci farmaciile mai iau ce mai gasesc la distribuitori de aia nu se gasesc, iar de la anul distribuitorii le aduc insa cu un alt pret caci se reanoiesc contractele de import si sunt alte preturi, pt Romanica mai mari evident
Pupici

Mami de Bogdanici Pogonici

Mergi la inceput