Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io

Adica ma intrebi daca voi gasi multi puturosi prosti si incapabili dispusi sa aleaga sa traiasca relativ prost si in ignoranta, dar pe spinarea altora? A, sigur ca voi gasi. Multi, nu-mi fac probleme.
Cat despre cine ma obliga sa citesc si sa scriu aici, cata vreme un topic de genul asta e deschis, am o lista foarte lunga: sunt parintii mei, copiii mei (fata de care nu mi-as putea ierta o revenire la un regim criminal in aceasta tara), sunt minerii si muncitorii condamnati la Lupeni in 77 si la Brasov in 86, sunt mortii Timisoarei, sunt mortii Baricadei de la Inter, sunt orele petrecute la coada cu bataie desi aveam doar 12 ani pentru ca se dadea 1 pui la o persoana, sunt serile petrecute in frig si intuneric pentru ca se intrerupea lumina, sunt orele de la scoala in 3 schimburi, e munca patriotica la care am muncit intr-o zi de la 8 dimineata pana la 10 seara la un Fructonil, e foametea in care s-au zbatut oamenii din orasele medii si mici (pentru ca la tara si in Bucuresti nu s-a facut foamea), nici nu-ti dai seama cat de lunga e lista ce nu-mi da voie sa ignor acest subiect, as putea umple pagini intregi.
Romania n-ar fi trebuit scoasa fortat din regimul partidului unic in 89. Ar fi trebuit ca Iliescu si ai lui sa faca FSN-ul partid unic si sa duca economia aia centralizata pana la momentul colapsului final. Atunci nu as mai fi citit astazi enormitati de genul celor debitate pe aici.

O singura obiectie: eu sint nascuta si crescuta in Bucuresti. S-a facut foamea si acolo. Batjocorirea si infometarea oamenilor nu au ocolit Bucurestiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Ma pupi, Denizel? Ca acu' o luna nu te interesau parerile mele!

Pareri ca cele emise de Formalhauti, care minimalizeaza partile negative si crimele sistemului comunist, o forma de negativism procomunist, in Franta, cad sub incidenta legii. O lege controversata, dar care ramine in picioare chiar si cind apararea face apel la libertatea de exprimare si drepturile omului (omul fiind cel cu pareri).


Inchei cu un articol recent:
Penuria Materiala si Viata Spiritului sub Comunism- Revista 22, 10/05/2010
http://www.revista22.ro/penuria-material259-351i-via355a-spiritului-sub-comunism-9037.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Ma pupi, Denizel? Ca acu' o luna nu te interesau parerile mele!

Pareri ca cele emise de Formalhauti, care minimalizeaza partile negative si crimele sistemului comunist, o forma de negativism procomunist, in Franta, cad sub incidenta legii. O lege controversata, dar care ramine in picioare chiar si cind apararea face apel la libertatea de exprimare si drepturile omului (omul fiind cel cu pareri).





Exista pareri si pareri :)).


cumva, are dreptate bebe_io sa vrea inchiderea contului celor care intorc spatele cu atata seninatate muuultelor milioane de victime ale comunismului, dupa 20 (douazeci) de ani in care au putut sa se informeze si au avut acces liber la informatie (iote-asa ceream si io cand citeam postarile anti-vaccinare ).
Repet, in conditiile in care, dupa 20 (douazeci) de ani de acces liber la informatie, omul Paunescu a fost proslavit in Romania si ridicat la rangul de model , pur si simplu nu poti sa nu te sperii ca postari ca cele de mai sus ar putea influenta pe multi .
Mai tineti minte? "Pacat, pacat de sangele varsat"... :(.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io
Atunci nu as mai fi citit astazi enormitati de genul celor debitate pe aici.

Enormitatile sunt doar in inchipuirea ta. Toti ceilalti au discutat civilizat pana acum, nu am vazut niciun nostalgic. Si hai sa nu dramatizam ducand discutia in derizoriu.

Subiectele fierbinti trebuie discutate cu mintea rece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm
Brucan avea dreptate cind dadea 50 de ani Romaniei pt revenirea la normal. Avea dreptate, insa s-ar putea sa fi fost optimist.

Brucan a fost optimist: el a dat numai 20 de ani. Restul de 30 sunt de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Astazi este 16 Decembrie - Ziua Solidaritatii Nationale Impotriva Dictaturii (in Romania) (instituita prin Legea nr. 230 din 9 decembrie 1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io
Atunci nu as mai fi citit astazi enormitati de genul celor debitate pe aici.

Enormitatile sunt doar in inchipuirea ta. Toti ceilalti au discutat civilizat pana acum, nu am vazut niciun nostalgic. Si hai sa nu dramatizam ducand discutia in derizoriu.

Subiectele fierbinti trebuie discutate cu mintea rece!

Nimic din ceea ce am scris nu sunt inchipuiri sau lucruri ce mi-ar fi fost povestite de altii.

Nu mai bate campii cum ca as duce eu discutia in derizoriu. Ce anume e derizoriu din ceea ce am pomenit eu? Mortii Timisoarei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io
Nimic din ceea ce am scris nu sunt inchipuiri sau lucruri ce mi-ar fi fost povestite de altii.

Nu citesti cu atentie ce scriu interlocutorii.
N-am spus nicaieri cu tu scrii enormitati. Am spus doar ca in inchipuirea ta sunt enormitatile pe care tu crezi ca le scriu altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Fomalhauti, macar si numai pentru sufletele alea chinuite de prin orfelinatele comuniste, ar trebui sa depasim acel "mie totusi nu mi-a fost atit de rau".Va mai amintiti imaginile? Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si strict la intrebarea: li se potriveste romanilor comunismul?Eu sunt sigura ca NU. L-au testat si au fost atit de entuziasmati cind s-a sfirsit cu el. Insa cu siguranta li se potriveste un sistem de stinga, cu multe protectii sociale, cu implicarea statului in ramurile importante. Asa ca exemplele vietii de pe plaiurile capitaliste, date in atitea subiecte, is degeaba. Regretam la alegerile trecute lipsa unui adevarat partid liberal, insa e o prostie. Nici macar tentativa liberala a lui Basescu nu e inteleasa.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput