Comunismul - o idee buna?!

Comunismul - o idee buna?! | Autor: ruxandra_sb

Link direct la acest mesaj

Am citit rezultatul www.evz.ro/detalii/stiri/915100.html" target="_blank">sondajului de cateva zile.. m-a tulburat. Am incercat sa trec peste. Experienta mea personala in comunism, cartile citite dupa '90, povestile celor din jurul meu, documentarul "Memorialul durerii",... Am incercat sa trec peste.

Aseara am vazut:



Nu mai pot sa trec peste.

Nu inteleg. Nu inteleg cum

- 59% dintre romani afirma despre comunism ca a fost o idee buna

- doar 10% dintre romani considera ca au avut de suferit de pe urma comunismului



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Am citit mai toate cronicile filmului.. www.evz.ro/detalii/stiri/constantin-popescu-partizanii-erau-ca-niste-animale-haituite-912866.html" target="_blank">aici interviul cu regizorul Constantin Popescu

si www.cinemarx.ro/stiri-cinema/interviu-ionut-caras-povesteste-experienta-extraordinara-a-rolului-de-partizan-din-portretul-luptatorului-la-tinerete/?slideshow" target="_blank">aici interviu cu unul dintre protagonisti

si poate si un posibil raspuns?


"Am fost vara asta la Sighet, la "Memorialul Durerii" si parca m-am intors inapoi în film, am dat peste tortionari care apareau la noi în film, peste partizani..

Si am observat ceva foarte ciudat. E acolo un hol lung de 20 de metri tapetat cu fetele luptatorilor anticomunism. Prima data esti socat sa vezi cati oameni au murit.

Apoi iti dai seama ca oamenii aceia, fizionomiile lor, nu se mai regasesc acum pe strada. Erau oameni frumosi, cu priviri lucide, netulburate, oameni mandri, demni. Tocmai pe ei a incercat sa-i elimine acest sistem "destept", parsiv.

Ei erau o anumita patura sociala, acea patura sociala de oameni care tine o tara: intelectuali, oameni care pot avea o opinie.

Om fi noi urmasii lor, dar nu cred sa fie vreunul care sa lupte asa pentru ceva, pentru orice, in afara de binele propriu. Suntem moi, slabi si lasi."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cred ca majorittatea aceea de 59% a repondentilor la sondaj e formata din oameni care asteapta inca sa le spuna cineva(statul, conducatorii) ce sa faca cu viata lor si incotro s-o apuce. Cei ce-si iau viata in propriile maini sunt o minoritate, o parte au emigrat in astia 20 de ani.
Au mai fost discutii si concluzii din astea pe forum, mie imi lasa mereu un gust amar. Daca prin absurd ar reveni iar comunismul, eliminand prin represiune si crima elitele acelei opozitii de 41%, s-ar gasi destui sa explice apoi cum romanii au acceptat in masa destul de repede comunismul si chiar cat bine a facut si poate face regimul respectiv...

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Strict teoretic, raspunsul la intrebare este mai degraba nuantat, foarte nuantat, foooarte nuantat.

Si crestinismul propavaduieste comunismul, dovada ca toti marii filozofi crestini si-au imaginat societatea ideala drept comunista.

Practic, societatea a avut atat experiente pozitive cat si negative in regimurile comuniste, balanta istoriei inclinand mai degraba in sensul opus comunismului. Omul este o fiinta prea complexa pentru a putea fi inregimentata in tiparul omului ideal din utopiile comuniste sau crestine.

Cum nici capitalismul nu ofera raspunsuri adecvate la marile probleme ale umanitatii, ramane in sarcina dinamicii societatii sa-si moduleze traiectoria in cautarea echilibrului vesnic intangibil, conform imbatabilelor legi darwiniene care guverneaza orice sistem complex, adaptiv si dotat cu structuri ereditare, sistem sortit pe vesnicie sa fie departe de echilibru (far from equilibrium). De fapt, viata nu poate exista decat in afara echilibrului, moartea fiind prin definitie starea de echilibru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii. Din 2000 stau la conducere si ne indeparteaza tot mai tare de Europa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Christie
Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii.

Tu ai terminat deja renumararea voturilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul


De fapt, viata nu poate exista decat in afara echilibrului, moartea fiind prin definitie starea de echilibru!


complet off topic : pe la 18 ani cand am descoperit chestia asta desi nu stiam pic de fizica mi s-a parut ca sunt ingrozitor de desteapta.
ce mica eram :P



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Christie
Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii.

Tu ai terminat deja renumararea voturilor!

mare brinza o sa faca cu renumararea lor. De fiecare data cer renumararea voturilor si niciodata schimbari nu-s, doar 13 mln lei aruncati in vint!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu, nu este o idee buna.
Dar, cum spune capcaunul, nici opusul-capitalismul- nu ofera raspunsuri principalelor probleme ale oamenilor.
De fapt...ce putem retine din comunismul nostru? Am vrea sa avem o anumita protectie oferita de sistemul trecut si sa traim in capitalism.
Nu se poate.
Totusi...Erau (ceea ce azi sunt adevarate contadictii) aspecte carora le ducem dorul. Toti munceau, aveau unde sta, copiii invatau pe gratis si tot gratis faceau sport...de unde???
In anumite domenii si eu sunt confuz.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu, nu este o idee buna.
Dar, cum spune capcaunul, nici opusul-capitalismul- nu ofera raspunsuri principalelor probleme ale oamenilor.
De fapt...ce putem retine din comunismul nostru? Am vrea sa avem o anumita protectie oferita de sistemul trecut si sa traim in capitalism.
Nu se poate.
Totusi...Erau (ceea ce azi sunt adevarate contadictii) aspecte carora le ducem dorul. Toti munceau, aveau unde sta, copiii invatau pe gratis si tot gratis faceau sport...de unde???
In anumite domenii si eu sunt confuz.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, era doar iluzia protectiei oferite de stat; papusi teleghidate, uniformizate, inchise in cutii de beton prost izolate si inconfortabile, fara ferestre reale spre lume (exceptie coltul Europa Libera), indobitocite (vezi controlul lecturii, mass-media, scolii, vietii intime (avorturile)), etc;
asta am fost; de ce naiba o fi ducind cineva dorul a asta? cred ca doar batrinii, cei care nu mai au cum intoarce anii si reface viata cu propriile optiuni si libertati, ei sunt scuzabili in melancolia pentru comunismul pierdut; restul nu suntem pardonabili, doar explicabili prin oportunism, lipsa de demnitate si umanitate, pe care ni le-a sadit comunismul;
din pacate in Romania contemporana mai e si factorul capitalism salbatic (aka coruptie, generatia dinupaturica, mirlanie si lipsa legislatiei functionale) cu care a fost inlocuit comunismul in Romania, care contribuie la scuzabilitatea regretelor comunismului;



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

toate sistemele de guvernare s-au dovedit de-a lungul zecilor (poate sutelor) de ani ca sunt falimentare. omul cauta si tot cauta acel sistem care sa-i ofere protectie, confort, siguranta, de ce nu echilibru....cautarea e buna, cautarea constructiva. nu-i da ocazia omului sa se plafoneze, sa ramana la acelasi nivel.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput