Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Am descoperit si eu tarziu subiectul, e interesant.

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Mi-e dor de bancuri noi si bune. Nu am mai auzit un banc nou de luni de zile. Inainte nu cred ca trecea o saptamana sa nu aud unul. O saptamana e mult...


Eu primesc aproape zilnic pe mess bancuri cu Basescu sau cu Boc. Unele bune, altele mai rasuflate. Din pacate eu nu retin bancuri...unul singur imi vine in minte...

O babuta se ruga fierbinte in Biserica, in genunchi, in fata crucii pe care era rastignit Mantuitorul Iisus. Presedintele Basescu o vede si-o intreaba de ce nu se roaga si la presedintele tarii ca poate-i indeplineste ruga. -M-as ruga maica, m-as ruga ... daca l-as vedea rastignit ...


Nu e teribil de haios dar...e exact ca atunci.

Cred ca mai multa ura se abate acum asupra lui Basescu decat asupra lui Ceausescu. Nu simtiti asta? Cred ca ar fi interesanta o paralela intre regimul Ceausescu si regimul Basescu.






Chiar asa, ce-ar fi. Hai sa comparam dictatorii, bancurile, rezultatele sondarii neuronilor proletariatului si sa concluzionam ca de fapt nu s-a schimbat mai nimic. Ba mint, e mult, mult mai rau azi. Prostii aia au murit degeaba din 48 pana in 89. O sa urmaresc cu interes maxim subiectul de pe tusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Accept mai bine nu l-ai fi descoperit deloc. Asa o prostie de mesaj. Si nu-i vorba de Basescu.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu as scoate ultimele doua pagini, split pe la birfe cu ele. Birfe despre userii DC. Ori la bancuri si hlizeli.Capcaunule, inca ma gindesc la ce ziceai, ca de sus se vede acum peticit. M-a amarit treaba aia. Si totusi documentarul asta e facut in 2010, murdaria aruncata se poate stringe, raul facut prin taieri nu e ireversibil, inca. Ma gindeam asa, cum animalele alea salbatice inca se incapatineaza sa traiasca, cu toate ca nu mai e respectul si grija fata de habitatul lor, ca pe vremuri.De aia ajung ursii de coboare iarna pina jos, pentru ca nu-s ajutati s atreaca iarna cum trebuie, mai ales in ultimii ani de cind s-au decalat anotimpurile.Olympia, ca vorbiram de chinezi, in august cind Angela Merkel a fost in China, in Der Spiegel a aparut un articol interesant: www.spiegel.de/spiegel/print/d-73388908.html" target="_blank">China gegen Deutschland: Kampf um die Weltmärkte, e interesant de urmarit fenomenul China. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm


Eu nu iti cer nimic, Rufus. De unde nu-i...La politete ma refer. Atita timp cit persisti in a scrie mesaje cu iz de "smecherie da Buciuresti" si misoginism, nu am absolut nici o pretentie. Acuzatia de sensibilitate nu e destul de puternica ori opaca ca sa ascunda mitocania.




Imi pare rau ca te-am inspirat sa scrii asa ceva.
Se vede treaba ca judeci cu masuri diferite in ceea ce te priveste pe tine si pe altii. Dar tot nu ma bucura reactia ta.
Sper sa ai de a face doar cu persoane pe gustul tau.
Si un An Nou fericit!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip
.. .stii pe cineva in familia ta caruia i s-a demolat casa si a fost mutat fortat intr-o cutie de chibrituri?



Ma tot intriga chestia asta cu cutiile de chibrituri...(Edip, nu are legatura cu tine, te-am citat la intamplare).
Cum naiba, cand vorbim de comunism le zicem cutii de chibrituri, iar acum le zicem apartamente de lux in cartiere rezidentiale?
Ca, in general vorbind, nu-s prea mari diferente...ba as zice ca unele cutii de chibrituri sunt mai mari ca unele rezidentiale...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui iulianm


Eu nu iti cer nimic, Rufus. De unde nu-i...La politete ma refer. Atita timp cit persisti in a scrie mesaje cu iz de "smecherie da Buciuresti" si misoginism, nu am absolut nici o pretentie. Acuzatia de sensibilitate nu e destul de puternica ori opaca ca sa ascunda mitocania.



Imi pare rau ca te-am inspirat sa scrii asa ceva.
Se vede treaba ca judeci cu masuri diferite in ceea ce te priveste pe tine si pe altii. Dar tot nu ma bucura reactia ta.
Sper sa ai de a face doar cu persoane pe gustul tau.
Si un An Nou fericit!



Tocmai faptul ca am de a face majoritar cu "persoane pe gustul meu" ma face sa observ asemenea lucruri. Unii din ei sunt asa prin educatie si mentalitate, altii fortati de normele sociale de aici, rezultatul e acelasi in ambele cazuri.

Nici pe mine nu ma bucura faptul ca te deranjeaza mai mult trasul de mineca si reactia mea (+ Denizel) si nu iti pui problema formularilor tale, daca sunt in regula ori nu.
Daca ai vreodata ocazia, citeste-l pe Peter Post.
E pacat ca s-a ajuns la toate astea.

Sarbatori Fericite si tie!

.....................................................................

Eu vreau sa adaug ca m-am uitat azi dimineata la "12:08 East of Bucharest" (2006, Corneliu Porumboiu), si am inteles mai multe la subiectul fata. Cred ca titlul original este "A fost sau n-a fost?". De ce spun unii ca..., si altii ca..., si mai ales, de ce sondajul mentionat de Ruxandra, in mesajul de deschidere a subiectului, a iesit cum a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

[quote]citat din mesajul lui Rufus

[quote]citat din mesajul lui iulianm

.....................................................................

Eu vreau sa adaug ca m-am uitat azi dimineata la "12:08 East of Bucharest" (2006, Corneliu Porumboiu), si am inteles mai multe la subiectul fata. Cred ca titlul original este "A fost sau n-a fost?". De ce spun unii ca..., si altii ca..., si mai ales, de ce sondajul mentionat de Ruxandra, in mesajul de deschidere a subiectului, a iesit cum a iesit.

"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Problema este lipsa unei condamnari a comunismului, o condamnare internationala unanima si formalizata. Mai stii, fara procesul de la Nurenberg gaseai acum pe forumuri pareri pro-naziste. Daca maine s-ar face o lege care ar sanctiona pe oricine proslaveste comunismul, cum e in Germania, ar fi foarte bine.

Cum au fost dusi nemtii in lagare sa vada macelul, eu i-as obliga pe toti romanii sa mearga la Sighet, sa vada memorialul durerii si imaginile cu copii institutionalizati. Sa spui azi ca a fost bun regimul inseamna sa scuipi pe mormintele milioanelor de oameni ucisi de comunism.

Si daca mai aud odata ca blocurile de atunci erau chiar vaste si bine compartimentate iar tacamurile de peste mai bio decat mama lui bio cred ca fac un kk nerveux :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Edip
.. .stii pe cineva in familia ta caruia i s-a demolat casa si a fost mutat fortat intr-o cutie de chibrituri?



Ma tot intriga chestia asta cu cutiile de chibrituri...(Edip, nu are legatura cu tine, te-am citat la intamplare).
Cum naiba, cand vorbim de comunism le zicem cutii de chibrituri, iar acum le zicem apartamente de lux in cartiere rezidentiale?
Ca, in general vorbind, nu-s prea mari diferente...ba as zice ca unele cutii de chibrituri sunt mai mari ca unele rezidentiale...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Nu stiu cum mai arata blocurile noi, dar arhitectura celor vechi e dezastru. De acord ca unule blocuri vechi sunt mult mai mari dar alea erau date in mare parte la "premiantii" comunismului. Nu sunt adeptul locuintelor mari din motive pur personale dar totusi alea vechi sunt dezastru.. nu toate intr-adevar. cred ca totusi aceasta expresie de cutie de chibrituri vine de la oamenii care stateau intr-o casa si cand li se demola casa erau mutati in niste apartamente care erau mici. eu prima data am auzit expresia la bunica care statea la curte si au vrut sa ii demoleze casa... i se repartizase un apartament cu 2 camere cand ea avea o casa cu 4 dormitoare plus dependinte, curte etc...... cred ca a avut claustrofobie instantaneu cand a intrat in acel apartament de 2 camere... noroc ca a venit revolutia si nu apucasera sa o mute.. doar dadusera gardul jos si demolasera toate casele pe strada ei pana in gardul ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sa te lamuresc: blocurile noi au, in marea lor majoritate, camere mai mici decat blocurile vechi, mai ales cele construite dupa 1977. Asta referitor la marime. Apoi, arhitectura nu e vreo scofala; ori nu difera, ori difera foarte putin.
In schimb, daca atunci "demolatii" erau fortati sa se mute la bloc, ca nu primeau altceva, acum nici de asta nu "beneficiaza": li se da o suma de bani, de cele mai multe ori contestata (degeaba), sa se spele cu ea pe cap. Crezi ca au mult de ales, doar pentru ca au dreptul sa aleaga? Nu, nu au.
Mi-e teama ca expresia de care vorbesti tinde sa treaca la "folclor", ca nu apartine deloc epocii comuniste, mai mult ca perioadei pe care o traversam.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Ti-am zis ca nu stiu cum mai arata blocurile noi ca nu am intrat in nici unul de cand am plecat. Am vazut doar cateva pe afara care sincer mi-au parut mult mai faine ca si arhitectura.

Ca cei care acum sunt demolati nu stiu sa isi ceara drepturile nu e treaba mea.. au aceasta posibilitate iar pe timpul comunismului nu o aveai.. pentru mine asta e marea diferenta.

Mergi la inceput