Comunismul - o idee buna?!

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Sa spui azi ca a fost bun regimul inseamna sa scuipi pe mormintele milioanelor de oameni ucisi de comunism.




Sa spui azi ca a fost bun crestinismul inseamna sa scuipi pe mormintele oamenilor ucisi de cruciade. (Nu zic milioane...habar n-am cati au ucis cruciadele si prejudecatile cu radacini in crestinism dar comunismul nu a ucis milioane in mod sigur.) Cam asa ceva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

are you for real? da' de stalin, mao si milioanele ucise in numele comunismului ai auzit (ca tot ai extins - teritorial - subiectul cu cruciadele)? sau si astia sunt tot povesti de adormit copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Eric Margolis ne spune ca au fost milioane de persoane ucise de regimurile comuniste.

Citat:
Colectivizarea si purificarile facute de Lenin intre 1921-1922 au cauzat moartea a 4 milioane de oameni. In 1932, Stalin a ordonat infometarea Ucrainei pentru a impune colectivizarea si a zdrobi nationalismul ucrainian. Cel putin 8 milioane de cetateni au fost ucisi.

Din 1917 pana la moartea lui Stalin, in 1953, Uniunea Sovietica – cea adulata de stangisti in intreaga lume – a impuscat, torturat, batut si infometat cel putin 40 de milioane de oameni din propriii sai cetateni. Unii istorici rusi declara ca adevaratul numar este mai mare. Intr-un spasm de deja-vu, trupe rusesti au macelarit 80.000 de civili ceceni in ultimii ani.

In China, Marele Conducator Mao Zedong, a impuscat 2 milioane de “dusmani de clasa” dupa ce a preluat conducerea. Un alt milion de tibetani si musulmani turcmeni au fost lichidati intre 1950 si 1975.
In perioada Marelui Salt Inainte, in care taranii chinezi au fost colectivizati in masa, un numar de 30 milioane, sau mai mult, au murit de foame. Se zice ca alte doua milioane au fost omorati in Revolutia Culturala, tot a lui Mao. Total: 35 milioane de morti.

Hitler este responsabil pentru moartea a 12 milioane de civili, jumate din ei evrei. Nazistii au exterminat oamenii din cauza rasei; comunistii din cauza clasei sau nationalitate. Hitler a folosit gaz; Stalin a omorat cu gloante, frig si foamete.

In jur de doua milioane de civili germani au pierit in 1945, si cel putin 200.000 in lagarele de concentrare comuniste intre 1945 si 1953. Aliatii victoriosi au extradat 2 milioane de anticomunisti, cetateni sovietici, lui Stalin in 1945: jumatate au sfarsit impuscati, restul au fost trimisi in lagare in Siberia.

In anii 80, regimul marxist etiopian a interzis vanzarea de seminte catre taranii “capitalisti”, cauzand moartea a peste un milion de oameni.

Khmerii Rosii ai lui Pol Pot au exterminat de cinci ori mai multi civili (1,7 milioane de persoane din cele 8 milioane ai Cambodgiei) decat bombardamentul atomic de la Hiroshima si Nagasaki.


http://www.ericmargolis.com/biography.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Oamenii au fost ucisi de oameni nu de ideologii.

La ideologia comunista eu ma pot raporta cu calm. Eu nu le neg nostalgicilor dreptul la regret. Personal am trait bine atunci si traiesc bine si acum. Sa definesc un pic binele meu...suntem sanatosi si ne descurcam cu ce avem. Nu am trait nicio clipa cu frica, la mine in familie libertatea de exprimare nu s-a nascut in dec 89. Si atunci si acum e loc de a avea mai mult, dar nu asta este scopul vietii mele...sa am. Atunci si acum sunt vremuri foarte diferite, nu le-as ordona pe axa lui mai bine sau mai rau.

La dictatura insa nu ma pot raporta cu acelasi calm. Si ma cam oftic ca ne-am intors acolo, indiferent de ideologia imbratisata de dictator. Nici nu ma intereseaza care sunt intentiile lui Basescu, bune sau rele, nu trebuia sa ne intoarcem aici. Din punctul asta de vedere s-a murit degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Oamenii au fost ucisi de oameni nu de ideologii.



Potato, potahto, tomato, tomahto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

are you for real? da' de stalin, mao si milioanele ucise in numele comunismului ai auzit (ca tot ai extins - teritorial - subiectul cu cruciadele)? sau si astia sunt tot povesti de adormit copiii?


asta e efectul lipsei de informari si lipsei de popularizari. Eu, daca azi imi iau toti colegii de birou la intrebari 'ce a fost la Sighet' pot sa jur ca toti vor da din umeri si poate se vor apuca de google cu intrebarea: e vreun joc, ceva?

iar oamenii care au ramas la manualul de istorie de dinainte de '89 au putin sanse sa afle ce a facut stalin sau mao. Pana la piata Tienamen imaginea comunismului chinez era atat de idilica, fiind infatisati drept cei ce au 'dat fiecarui chinez un bol de orez'. De exemplu care a fost rezultatul campaniei lui Stalin in Ucraina mai intai din povestile batranelor dintr-un sat din Basarabia si abia apoi m-am apucat de citit.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Chiar o sa cumpar un manual de istorie sa citesc si eu ce sunt invatati copiii nostri.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulianm

Important nu e ca tu sau eu avem sau nu dreptate, important e ca lumea sa citeasca. Unii or duce cititul mai departe, depinde de nevoia de informare.



"Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."


Lumea citeste.
Lumea duce mai departe cititul si nevoia de informare.
Lumea asta ( care are nevoie de informare) exista.



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

asta e efectul lipsei de informari si lipsei de popularizari. Eu, daca azi imi iau toti colegii de birou la intrebari 'ce a fost la Sighet' pot sa jur ca toti vor da din umeri si poate se vor apuca de google cu intrebarea: e vreun joc, ceva?



Andries, nu fii exclusivista, tu vrei sa-i incui. Ia lista completa, asa mai au o sansa, vreo 230 au fost numarate. Ori adauga din cele mari si mai cunoscute: Aiudul, Jilava, Gherla, Ramnicu Sarat, Capul Midia, Malmaison, Uranus, Pitesti.

Imi place ca tu si Lili_mar, la stalin si mao pastrati ordinea crescatoare .

Edit:
Daniela, eu niciodata nu m-am indoit ca partea asta a lumii exista, nici inainte de 89, nici dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Ideologia comunista nu poate fi pusa in practica pentru ca natura umana are tendinta spre lacomie si deci spre coruptie.

http://www.newint.org/features/2006/12/01/facts/

Pe de alta parte unii sustin ca un anumit grad de coruptie este necesar pentru a face societatea umana sa functioneze. (la modul general, nu e vorba de comunism)

http://www.scientia.ro/homo-humanus/51-psihologie/1265-este-coruptia-semn-al-evolutiei-societatii.html

Mergi la inceput