Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema a fost la Bucuresti la facultatea de stomatologie pt ca are carii si trebuie sa i le scoata ca sunt de lapte si sa nu le mai lucreze...oricum sunt vreo 5...asa ca trebuie sa scape de durere si probleme. Avem de facut o serie de analize si apoi saptamana viitoare va scapa de maselele cu probleme si eu de grija ca in tabara ar putea sa se vaite. Drmul a fost linistit mai ales ca Ema adora plimbarea cu masina.
Saptamana viitoare merg si la comisie pentru reinnoirea certificatului de handicap, mai am de facut cateva acte, maine dimineata merg cu amandoi pt evaluarea psihologica si certificatul medical.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

off,Mari...
de probleme cu dintii,mi-e frica si mie,insa pana acum ne-a ferit Dumnezeu!
spor la alergatura pt acte!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Miha, si eu m-am temut de acest moment

RAPORT:
cu ajutorul bazaristelor am strans in luna iunie 2011 suma de 98 lei din vanzare de produse, bani necesari pt terapia ABA
multumesc DC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

astazi dimineata am inceput nasol...
miercuri merge la ucuresti ca sa-i scoata masele cariate, sunt de lapte , si ii va face anestezie totala...pt asta trebuie analize. Asa ca am apelat la verisoara care lucreaza in spital, a venit acasa sa-i recolteze sange, insa Ema smucea mana si sarea acul din vena, a stricat 2 branule, 2 ace, in final a recoltat 3sau 4 eprubete...nici nu mai stiu ca eram terminata si de efort s-o tin si de mila... a intwepato de 4 ori si tot mai trebuia o seringa de sange...of, asa ca am mers la spital a vb verisoara cu asistentele de la pediatrie care au rezolvat problema repede, pana a zis Ema cum o cheama si cum il cheama pe fratele ei a recoltat...dragute fete
am mers apoi la laborator unde a trebuit sa o intepe in deget si ureche...am pacalit-o , dar eram epuizata
a iesit din curtea spitalului strigand GATAAA
bine ca s-a terminat.
Ema a fost apoi la lectii si acum e vesela fata

eu ma mir ca nu se face ceva sa nu mai chinuie asa de tare copiii, in general, cu ori fara probleme...atata sange pt 5 analize...of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

sunt un pachet de nervi...
numai la noi se face asa...
VREAU sa rezoov problemele medicale ale copilului si e plimbata de 3 saptamani...
am plans de nervi , nu mai pot, desi am sunat ieri si am zis ca vine copilul cu probleme, cu analize si alte acte la extractie masele cariate si anestezie totalam, a zis ca se poate...ajunsa acolo a zis ca trebuie alta programare la anestezist, maine foaie de internare si vineri dimineata o va rezolva...
de fapt doar ii face o hartie de internare la care trebuia musai sa merg eu pana la Bucuresti...dupa ce am plas la telefon a zis ca poate sa vina si matusa ei, cumnata mea care sta in Bucuresti...
sincer, imi vine sa renunt...
uite cum plimba un copil cu probleme, din alt oras, pe caldura asta...nemancata...of
tare suparata sunt,voiam sa termina odata, ca sa stam linistite, sa o stiu ca n-o mai dor maselele...ca nu mai e stresata de drum...
nu stiu daca ma fac inteleasa...insa sunt suparata rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Mari,din nefericire pt copiii nostrii,traim in Romania!
imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asa ceva...lucrurile astea,pe mine ma fac,sa-mi doresc cu atat mai mult sa plec din aceasta tara de kkt!!!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

ne scarpinam de-andoaselea...era mai simplu sa ii faca acolo analizele si apoi interventia, decat sa o plimbe pe drum atata!!! taica-su a azis ca urlat cand a vazut asistentele, experienta cu recoltarea de sange nu a uitat-o
acum e vineri programata, insa nu stie tatal ei daca ami poate sa mearga...oricum milogeala pe la cunoscuti cu masina, bani de benzina si timpul pierdut... cat am cheltuit pe cateva drumuri facea 1 luna de terapie
sunt furioasa! chiar nu se intelege cum e cu un copil cu nevoi speciale! nu il plimbi mai rau... nus tiuc e sa mai zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

am trecut de ziua ghinionista, am stat si am cantarit cum sa facs a fie bine...cumnata mea a stat joi mai bine de trei ore ca sa faca internarea Emei , a lasat hartiile la asistenta si urma sa merg cu Ema la ora 7 dimineata ca sa ma ...cazez.
tatal ei nu a reusit sa=si i-a liber de la prima ora, a atrebuit sa faca act de prezenta la job si apoi sa gasesca seful care sa ii dae liber... Eu am plecat cu Ema la ora 5 dimineata. Am hranit bebelusul, am lasat o tanti cu el , cu emotii si pt el... Am ajuns la spital la ora 7. Aglomeratie mare, forfota de zici ca era miezul zilei... oameni bandajati la cap, copii cu toate problemele veniti sa rezolve si problema dintilor
Ne-a cazat intr-un salon cu 8 paturi, langa ATI.
Am imbracat-o pe Ema in pijamale si la scurt timp a venit medicul in vizita. Contraziceri si de data asta, ce probleme are, cine a vazut-o, cine a programat-o, ...ne-a trimis la radiologie unde Ema nu a stat oricat m-am prostit si am vrut sa ne prefacem ca ne facem buzele...era speriata de asistente..of , mai tarziune-a chemat la ATI pt perfuzie, au tinut-o 3 asistente si cu mine.
In scurt timp Ema a dormit si a luat-o la sala de operatie. Am asteptat la usa salii de operatii . Cele 10 minute mi s-au parut interminabile, cand a iesit imaginea nu a fost deloc placuta, imi venea sa plang, sa fug... Am stat langa ea si am mangaiat-o si m-am rugat. Incet-incet si-a revenit. NU i-a rezolvat toata problemele, dr ca a zis ca se pot trata unele carii, i-a scos 2 molari de lapte si sincer nu stiu daca e vre-o masea care o durea
Cand a ridicat-o sa o puna in scaunul cu rotile s-o duca la salon a varsat. La 10.30 a sosit si tatal ei si eu am plecat acasa la bb. Am ajuns tarziu insa am avut timp sa-i pregatesc o supa. Oricum acasa se vedea ca inca era ametita, avea tendinta sa alerge si sa se arunce in pat si asta ii dadea iar greata si evident varsaturi. oaptea a fost linistita, am dormit cu ea si cu Petru in camera... Vreau sa uit aceste momente. Bine ca s-a terminat si Ema acum e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mari, iti inteleg frustarea, dar as vrea sa te rog (si sper sa nu te supere interventia mea) sa incerci sa vezi partea pozitiva a lucrurilor. Gandeste-te ca poate asa a trebuit sa fie, sa nu ii scoata tot ce era cariat, poate o sa dai de un doctor care sa ii rezolve cariile fara a extrage tot. O sa intreb si eu dentistul la care merg daca stie pe cineva care sa te ajute.
Gandeste-te ca nimic nu e intamplator si Doamne Doamne stie ce face. Te rog frumos sa incerci sa vezi partea plina a paharului, sa te bucuri pentru fiecare lucru marunt, sa multumesti Cerului pentru ce ti-a dat, fara sa te lasi coplesita de greutati. Stiu ca nu e usor, dar incearca, te rog...

Numai bine!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Mari, iti inteleg frustarea, dar as vrea sa te rog (si sper sa nu te supere interventia mea) sa incerci sa vezi partea pozitiva a lucrurilor. Gandeste-te ca poate asa a trebuit sa fie, sa nu ii scoata tot ce era cariat, poate o sa dai de un doctor care sa ii rezolve cariile fara a extrage tot. O sa intreb si eu dentistul la care merg daca stie pe cineva care sa te ajute.
Gandeste-te ca nimic nu e intamplator si Doamne Doamne stie ce face. Te rog frumos sa incerci sa vezi partea plina a paharului, sa te bucuri pentru fiecare lucru marunt, sa multumesti Cerului pentru ce ti-a dat, fara sa te lasi coplesita de greutati. Stiu ca nu e usor, dar incearca, te rog...

Numai bine!

Baietzii mei


multumesc de incurajari evident ca imi trece repede, norocul meu ma descarc si apoi gata ...imi revin.

poate ca vreau prea multe...insa nici in ceata nu-mi place sa fiu lasata... preferam sa-mi spuna ce probleme are si sa rezolve cariile profunde ...en fin, acum e ok, marti in Ema e in TABARAAAA

Mergi la inceput