Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Draga Mary,am vrut sa-ti transfer niste bani dar la banca mi-au spus ca nu e bunn contul (nu exista contul cu nr.pe care l-am luat de pe forum de la pag.1).Te rog da-mi un bip la 0727781489 sa vorbim cum putem proceda.(am verificat nr.contului de doua ori in doua sucursale).Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Citat:
citat din mesajul lui lemia50

Draga Mary,am vrut sa-ti transfer niste bani dar la banca mi-au spus ca nu e bunn contul (nu exista contul cu nr.pe care l-am luat de pe forum de la pag.1).Te rog da-mi un bip la 0727781489 sa vorbim cum putem proceda.(am verificat nr.contului de doua ori in doua sucursale).Te pup.


contul este in regula , v-am trimis e-mail cu nr contului si adresa.
multumim din suflet pentru ajutor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema a terminat calasa a II-a, am ajuns cu intarziere la serbare pentru ca m-am oprit sa cumpar flori, eram si cu caruciorul cu Petru ...a fost dragut, u discurs scurt de sfarsit de an , profesri si invatatori emotionati cu diplome si carticele pentru toti copiii, fotografii de sfarsit de an...incepe vacanta
luna viitoare pe 26 iulie va pleca pentru 10 zile in tabara, saptaman viitoare tatal ei o va duce la Bucuresti sa o programeze pentru repararea maseselor cariate
Ema va continua programul la centru, va lucra 5 ore/zi.
Ema e mare, o pun la taxi si o asteapta terapeuta in fata centrului, la intoarcere o astept in fata blocului
Ema cuminte se aseaza pe bancheta din spate si inchide usa...de multe ori nu vrea sa coboare din taxi
Ema e intr-o faza de ...ascensiune, e cumintica si receptiva si ma imita in toate , de pilda azi i-am dat un calut si i-am spus " uite EMa, calu!' s-a uitat la el si a zis clar CALU , apoi mi-a zis "mama PIPI" Doamne , cat imi creste imnima cand o vad receptiva, ma rog la Dumnezeu sa fie si mai bine si intr-o zi sa va povesteasca chiar ea ...
va multumim pentru ca sunteti alaturi de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema va merge vineri la mare
o zi de relaxare si plaja cu copiii ca ea si cu terapeutele
mi-ar placea sa merg si eu, sa am o zi de evadare insa Pit nu renunta la tzatza si ii ies dintii asa ca va merge fara mine.
Aceasta zi de relaxare este sponsorizata de un domn inimos pe care l-a gasit un ziarist din oras care vrea sa ajute acesti copii, sa le faca o bucurie mica.
MULTUMIM!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Ma bucur sa citesc vesti bune despre voi. Doamne ajuta ca fiecare zi sa-ti aduca o mica bucurie din partea Emei, sa faca progrese si sa-ti implinesti visele pentru ea !

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Mari ce imi place sa aud asa vesti despre Ema
sa dea Dumezeu ca toate mesajele tale sa fie ca acestea
o zi frumoasa Emei la mare,sa speram ca va fi vreme buna



















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema a fost la mare cu colegii ei si cu terapeutele
Va povestesc acum din ce au povestit la randul lor fetele care au participat la aceasta excursie. Transportul a fost oferit de un domn care a dorit sa ofere o zi minunata acestor copii speciali. Fetele (terapeutele) au facut un program de zi pe care au incercat sa-l respecte. Inainte de plecare m-am intalnit cu fetele pentru a pune la punct ultimele detalii.
Seara am inceput sa organizez rucsacul Emei: prosoape, costum de baie, tricouri albe, pantaloni scurti, rochita alba, palarie...inca o palarie pt cine nu are, cateva jucarele pt nisip, scutece absrbante pt scaunul din microbuz sa nu cumva sa aibe un accident la drum lung, fructe, lotiunea de plaja..hm...deja un adevarat bagaj pt o zi. Imi aminteam cum ma pregateam eu in tinerete sa merg cu gasca la mare si nu reuseam sa imi iau strictul necesar si umpleam geamantanul pana la refuz... imi alung gandul si spun o rugaciune pt Ema sa fie ok in aceasta excusie.
Petru incepuse sa planga asa ca...a trebuit sa hranesc bebelusul si o conviong pe Ema sa se culce
Dimineata la ora 5 jumate am trezit-o pe Ema, am mai verificat o data bagajul ei sa aibe tot ce ii trebuie pt excursie si la ora 6.25 am plecat de acasa si am dus-o la microbuz. Una dintre fete ne-a intampinat zambind. Cu emotie am urcat in microbuz si am instalat-o , i-am urat "drum bun" si "distractie placuta sa fie cuminte" si am plecat. Nu e prima data cand pleaca fara mine, insa am incredere in fete...doar o au in supraveghere si educare de cca 5 ani. Pt mine fetele sunt ca si surorile Emei, ele deja fac parte din familie.
Am incercat sa sun cat mai rar si sa nu stresez lumea cu telefoane, isna voiam sa ma asigur ca se simte bine si e toptul in regula si chiar asa a fost. Vreme minunata, plaja cateva ore, Ema a stat cuminte si a vizionat programul delfinilor si a contemplat cerul la planetariu, a mai admirat pestisoriid e la acvariu si a stat cuminte la autoservire cand au servit masa. Mi s-a umplut inima cand au laudat0o fetele, mai ales ca stiu ca va pleca si in tabara 10 zile cu una dintre fete. Ma bucur ca Ema se simte bine la schimbarea de mediu, ma bucur ca de 1 saptamana nu a avut nici un accident de pipi si ma bucur ca Dumnezeu si ingerii Emei o vegheaza si lucrurile incep sa prinda contur din ce in ce mai bine. Doamna ajuta si pe mai departe!

www.florina-emilia.blogspot.com poze pe blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Mari,ma bucur pentru amandoua. Mesajul tau aduce asa o liniste si un optimism...

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Sunt momente in care nu ma regasesc, incerc sa caut optimismul si nu-l gasesc asa ca il caut in alta parte...in rugaciune , in experienta altora...caut motive sa ma agat de firul subtire de speranta si sa plutesc.
Sunt zile in care simt ca totul e pe drumul cel bun si zile in care Ema rabifneste, tipa, e nemultumita si combinata cu oboseala ...ma termina psihic.
Azi Ema a avut liber, asa ca am incercat sa fac dimineata placuta pt amandoua. De cum s-a trezit i-am pregatit micul dejun si o cana cu ciocolata calda...in timp ce statea si se uita la menu-ul zilei a inceput sa planga in hohote, am ignorat-o cu gandul ca trebuie sa-si faca "numarul", mai tarziu am iesit cu ea la plimbare, pe drum tot un plans is se musca de mana...i-am cumparat ceva dulciulete si grisine, a mancat multumita insa la intoarcere nu mai avea asa ca a inceput sa se muste si sa tipe Mi-am pastrat calmul pt ca daca ma enervez situatia nu se imbunastateste...
Cand Ema se mai linisteste si e pe langa frste-su trebuie sa-l ciupeasca ori sa-l traga de par ca sa urle el... si la mine e tot un vacarm...
dar . bine ca am unde sa ma descarc si eu caci voi trece si peste asta si voi zambi cand imi voi aminti de astfel de zile

Mergi la inceput