Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Mari , te imbratisez strans-strans si-ti doresc sa ai putere sa mergi mai departe.
Pentru mine esti un MODEL.
De multe ori, pe drumul parcurs cu Razvan, drum ce a fost destul de anevoios... m-am gandit la tine.
Nu ai de ce sa justifici cuiva faptul ca ai avut nevoie sa-ti refaci viata, sa-ti intemeiezi o noua familie. Cel mai important este ca tu sa gasesti resursele necesare continuarii drumului vostru, sa ai rabdare cu tine, sa-ti acorzi timp pentru vindecare.
Din punctul meu de vedere, esti o SUPERMAMA!
Iti sunt alaturi, in felul meu .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

asteryano multumesc pentru aprecieri, sunt multe mame care sunt exemplu, eu nu consider ca fac ceva iesit din comun, vreau sa fac mai mult insa nu pot...daca as putea sa fiu eu autista in locul ei nu as ezita
acum Ema este bolnava, laringita, bronsita ...ceva , are febra si o vad cum sufera e asa de rau ca doar ma striga si-mi duce mana la cap sa o alini-am dat antitermic i-am pus sosete cu otet, am cheamt-o pe soacra sa vina sa stea cu bb ca sa-i izolez un pic
astept sa vina dr sa o vada si sa ne dea tratament sa o vad ok maine
astea sunt momente si mai cumplite, sa vezi cum sufera copilul si sa nu sti ce il doare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Am avut cateva zile de stres, nopti nedormite...Ema a avut febra 3 zile la rand, nu reusem sa-i intru in voie, a stat 5 zile numai in casa si a luat mai multe siropuri pemtru a grabi vindecarea. In sfarsit se simte mai bine desi inca mai tuseste si ii curge nasul...acum e randul meu sa am ghimpi in gat si sa tusesc, din fericire Pit nu a luat microbul, si sper sa nu ia nici de la mine.
Ieri am iesit cu totii afara , la plimbare prin parc, prin oras...a fost un eveniment muzical in we si orasul era focusat pe zona respectiva asa ca pe strada era liniste si placut pentru plimbare
cand ne-am reintors, in fata scarii Ema a inceput sa planga si sa se muste de mana, cand i-am zis sa scoata mana din gura m-a apucat de brat si m-a muscat...subtire...cat sa-mi faca o vanataie cat palma
Imi doresc ca Ema sa nu mai aiba iesiri necontrolate

Azi a fost la scoala si la centru. A venit destul de binedispusa si iubitoare Doamne ajuta sa fie asa mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

dupa ce Ema a luat antibiotic si siropuri si situatia era sub contol, cand credeam ca noi suntem imuni si nu ne atinge virusul am ionceput sa ma simt rau. Intai cu durere in gat si apoi cu tuse si durere de cap, apoi s-a luat si la Petru, tuse si putina febra... Of, am zacut 2 zile insa acum situatia e ok. Lucurile intra pe fagasul normal.
Azi am sedinta la centru si la scoala. Ema va merge in tabara cu scoala, 10 zile la Ocna Sibiului, va merge cu una dintre fete si voi plati numai insotitorul, Ema are tabara gratuita.
Ma bucur pentru ca va merge in tabara, are nevoie de o schimbare sio aerul de munte ii face bine, va fi printre copii si va avea o multime de activitati, sper sa fie totul ok.
La sf de an scolar va merge in excursie cu scoala, la Constanta, delfinariu, acvariu...
Pentru mine e ca si cum as avea un copil normal si merge cu clasa in tabara si excursie, e o bucurie ca poate sa faca asta...
Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Mari,ai fata mare...merge singura in tabara si excursii!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Mari, jos palaria in fata ta .

meriti mai mult decat niste flori virtuale, cu mult mai mult.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

am avut mari emotii pt ca terapeuta nu prea voia sa mearga in tabara, zicea ca sunt numai copii cu probleme, ca nu se descurca...in fine i-am povestit despre ce e vb...in tabare merg copiii care se descurca si sunt verbali, Ema merge cu insotitor, vor avea tiot felul de activitati si vor petrece 10 zile minunate ..sunt sigura.
Acum ma pregatesc sa-i fac geamantanul din timp, ma gandesc la lista cu lucruri necesare care trebuie sa le aibe la ea , mai ales ca sunt 10 zile, si trolerul trebuie sa fie pentru ea si terapeuta
Una peste alta sunt incantata si multumita si astept momentul ca si cum eu as merge in tabara
pana la tabara va petrece o zi in Constanta, tot cu scoala dar nu stim inca data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

La Multi Ani Ema sa cresti mare sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi.


mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

dianaalex

Ema a a vut de 1 iunie serbare la scoal, au venit copii de la alta scoala sa incante cu poezii si cantecele copii speciali. Din pacate Ema a fost agitata, o criza urata de plas...am luat copilul acasa si s-a potolit pe drum, i-am cumparat prajituri, suc si balon cu heliu. Mi-as fi dorit ca aceasta zi sa fie mai...vesela, insa ema nu a fost in cea mai buna forma, altfel, Ema este ok, receptiva, vesela si iubitoare si cu noi si cu fratele ei . Pit este topit dupa Ema, iar afara Ema vrea sa impinga ea caruciorul
mai e putin si se termina si anul scolar, insa Ema va continua programul, din pacate nu mai mult de 4 ore din lipsa de terapeuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

cu ajutorul bazaristelor in luna mai 2011 am strans 159 lei putin insa de folos pentru terapia ABA , 4 ore/zi + transport si materiale ( costuri lunare 1500 lei)
aceasta terapie o ajuta pe Ema sa inteleaga lumea, sa se descurce si sa comunice pentru a se face inteleasa.
Drumul e lung, noi il parcurgem de 4 ani si 7 luni. Am avut 2-3 terapeuti/zi, Ema lucra 8-9 ore zilnic, aveam coordonator de programe si ...costurile depaseau 1000 euro/ luna.
Veniturile au scazut, rezervele financiare s-au epuizat si am ramas la 4 ore/zi de terapie. Terapia se face intr-un centru specializat, unde parintii suporta toate cheltuielile, inclusiv administrative. Nu sunt sponsori si pe criza asta putini vor sa stie de necazurile altora, nu din indiferenta...
Eu folosesc indemnizatia de insotiror, alocatia dubla si pensia alimentara (cca 1000 lei) pentru terapie, insa nu sunt suficienti.

Va multumesc

Mergi la inceput