Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4) | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Anemona, cate fise am vazut eu pe didactic copiate sau adaptate (dar “foarte putin”) de pe site-uri straine…. Pacat ca parintii nu pot face comentarii pe acolo, decat daca posteaza nu stiu cate fise… asta insemnand practic imposibilitatea de a face un comentariu. Ai dreptate cu culegerile/seturile de fise…la gradi mai merge insa pt scoala trebuie urmata materia , nu ma gandisem… . Ar fi bine daca s-ar face o lista cu aceste culegeri din care se lucreaza, sa se poata orienta si celelalte mamici…si sa ramana si pt astia de merg la anul la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Anka74, cand ajung acasa o sa scriu culegerile din care am lucrat/lucram, mate si romana (nu le stiu acum cu titlul exact). Ma gandesc ca e o idee foarte buna sa facem o lista aici, poate asa ajungem sa selectam din multitudinea de carti ce anume e mai potrivit sa facem cu ei.
Anka74, ai ceva link-uri cu site-uri pe care sunt fise de pe-afara?
In general, am vazut ca site-urile bune sunt contra cost. Daca stii ceva free, poate postezi aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

O sa verific acasa, dar din cate vad eu nu prea ne mai ajuta la scoala...literele le fac altfel, matematica e altfel gandita, poate doar fise logice sau pentru amuzament. Pentru Gradi au fost ok, au prins mai bine la copil decat didactic sau fisele de la gradi...insa la scoala nu prea mai se potrivesc.
Poate doar la invatatul limbii engleze sa ne ajute unele...insa peste ceva timp sa invatam sa citim bine in romana si apoi in engleza
Oricum voi verifica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Imi cer scuze ca nu am urmarit postarile din topicurile anterioare, dar sper sa fi inteles despre ce fel de fise vorbiti.
Daca vreti ceva mai complicat, va recomand Mate2000, o culegere tiparita, de la Paralela 45 care in general e foarte utilizata si recomandata. In plus, pentru subiecte tot mai greute si ceva mai atractive, mai colorate, mai desenate, puteti sa va inspirati din cele de la Cangurul matematic. http://www.cangurul.ro/Cangurul%20matematic/subiecte2010/subiecte%20canguras%20cls%20I_2010.pdf dar asta depinde de cat de departe au ajuns si copilasii dvs la scoala/gradinita, pentru ca e posibil ca unele tipuri de exercitii si subiecte sa fie pentru mai tarziu.
Tot chestiuni atractive si vesele pentru copii gasiti si pe la editura edu care are materiale educationale foarte bune, cu tot felul de cd-uri, adaptate pentru fiecare materie si pentru fiecare clasa.
Cat priveste fisele de pe didactic, dincolo de faptul ca uneori mai sunt si plagiate, am descoperit ca sunt destul de folosite ca si suport in clasa de catre alte invatatoare. Am gasit si prin testele sau fisele copiilor mei elemente din fisele de pe didactic ceea ce ma indreptateste sa cred ca sunt, totusi, in pas cu programa.
Mai sunt ceva subiecte de la concursuri si fise pe anidescoala.ro, si probabil ca mai sunt si alte site-uri, eu cam cu astea lucrez si la clasa intai si la a doua.
Numai bine tuturor.
Loredana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Hai ca eu am scris la capitolul 2.

Asa ca dau copy/paste.

Anka - Intr-adevar, este o ora total nepotrivita, dar a profitat doamna ca sunt copii la teorie si avea ora libera, dupa care puteam sa-i luam acasa. Pentru mine a fost greu, doearece a trebuit sa ma invoiesc si oricum a venit si mamaie sa-l ia acasa.

Si noi suntem stangaci. De cand a inceput clasa I au scris numai cu stiloul si vad ca se descurca. Inca nu am luat stilou pentru stangaci, dar o sa luam, mai ales ca stiloul de rezerva nu-i prea place cum scrie.

La mate am ajuns si noi la 4, iar la romana incepem literele.

Astazi a avut evaluarea la romana. El zice ca a facut bine. Vom vedea.

Mult succes in continuare.

Maadi si Calin (19.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilanele spune:

Buna ziua,
Sunt nou venita pe acest forum deoarece am o mare, mare nelamurire (daca pot sa-i spun asa) Vis a Vis de fondul clasei, cheltuieli din acest fond si alte chestiuni.
Dar ca sa nu intru asa fara nici o alta informatie dati-mi voie sa va spun ca am un baiat in clasa intai la step by step.Nu intru in amanunte de ce am ales aceast tip deoarece e mai lunga povestea.Programul este de 8 ore si are 2 invatatoare (4 ore cu 4 ore).Problema mea este ca unii parinti au venit cu ideea de a strange parintii cate 100 lei/ luna /copil pentru a plati invatatoarele sa stea 8 ore amandoua.Unul dintre parinti spune ca este o practica des intalnita la clasele de step de la scoala Sf. Andrei.Poate sunt si parinti ce au copii la acest sistem si nu numai, si ma pot indruma si pe mine daca este ok sau nu.Din punctul meu de vedere este ilegala aceasta practica si nu cred ca ar fi necesara cel putin la clasa intai.
Va multumesc anticipat pt ajutorul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Revin si eu dupa o perioada foarte aglomerata si o viroza care m-a cam "rapus". Am reusit sa citesc din urma si capitolul anterior. Am vazut ca s-a discutat despre culegeri si fise suplimentare. Noi la scoala am comandat o culegere si un caiet de lucru suplimentar. Din pacate, in perioada aceasta, culegerea a ramas la scoala si desi am avut-o o perioada si acasa nu-mi amintesc editura si titlul exact al acesteia dar cum o aduce acasa revin cu detalii. In legatura cu Mate 2000 de la Paralela 45 pot sa spun ca am lucrat si eu in vacanta dupa ea cu fetita mea. Nu este culegerea perfecta - eu am depistat citeva greseli. Noi am ajuns pe la pagina 30 si ceva dupa care am inceput scoala si nu am mai lucrat din ea tinind cont ca ei lucreaza pe atitea caiete speciale + niste fise pe care le compileaza invatatorul (cam una in fiecare zi). Ce mai pot spune ca s-a comandat la scoala sint 2 pachete educationale EDU compuse dintr-un CD si un auxiliar - "Magia cifrelor" - Matematica pentru clasa I si Edu Abecedar, Editura EDU. EDU Abecedar nu am avut timp sa-l instalam si sa ne "jucam" cu el dar cu cel de matematica ne-am "jucat" vreo citeva zile fascinata. Este interesant - o broscuta testoasa care propune tot felul de activitati si jocuri ce implica cifre etc in urma rezolvarii lor primind si califcative. Pe auxiliar scrie ca sin elaborate in conformitate cu programa scolara avind avizul ministerului.

Trimit sa nu pierd mesajul si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Trebuie sa va povestesc aventurile noastre cu stiloul. Fetita mea scrie cu stiloul din gradinita de la grupa pregatitoare. La scoala au inceput sa scrie direct cu stiloul. Acum vreo 2 ani sotul meu a primit de la un client cadou de Craciun un stilou. L-am pus intr-un sertar - noi din pacate nu mai scriem cu stiloul. Cind a inceput sa scrie la gradi i l-am dat ei. M-am indragostit de el - scrie perfect, aluneca, nu lasa cerneala excesiv, te obliga parca la caligrafie. Am fost foarte fericita ca-l am si ca nu a mai trebuit sa-i cumpar eu unul. Pentru ca are niste rezerve speciale (are si pompita in care poti pune tu cerneala) am cautat modelul pe net sa vad daca se comercializeaza si in Romania (stiloul e un Waterman Paris - numele nu-mi spunea nimic). Nu pot sa va spun cu cita uimire am aflat ca stiloul ei costa aproape 1000 de RON. Seara am discutat cu sotul de descoperire si am hotarit ca am fi meschini sa nu i-l mai dam si sa-l ingropam intr-un sertar mai ales ca scrie atit de frumos cu el. Exact a doua zi (nu exagerez) de la descoperire a venit cu el frint in doua. Noroc ca l-a rupt in asa fel incit am putut sa-l lipesc asa ca acum e iar functional. Nu pot sa-mi imaginez ce i-a facut. Probabil ca a fost scapat pe jos si s-a calcat pe el. Oricum, am hotarit sa i-l las no matter what dar daca il pierde sau distruge definitiv altul la fel cu siguranta nu mai capata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Elyante...bine ca s-a putut repara si pastra functional, ca era pacat de el daca scria bine! Sa inteleg ca la voi s-a scris oficial si cu stiloul la gradi...
Mai povestea cineva pe undeva ca avea o colectie impresionanta de stilouri, pastrate intr-un sertar de bibioteca, s-a casatorit omul iar sotia ...in dorinta de a face ordine si a obtine si ceva mai mult loc a cadorisit copii din tot blocul cu stilouri...de era sa-i stea omului inima! Acu ce sa faca, doar nu era sa le ceara pustilor stilourile inapoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Dinubebe, multam fain de site-ul celor de la edu...navighez. Cum de mi-o fi scapat pana acum
Elyante, sa inteleg ca esti multumita de Magia cifrelor...mai facut curioasa! Al meu a fost si e inca super fascinat de Piticlic. E ceva de genul asta, banuiesc. E la fel de bine facut?

Mergi la inceput