PEPENASII de iul-aug'08 sarbatoresc DOI ani(194)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

estrella, da depinde de copil. Sofia nu sta nici asa. avem 2 olite modele diferite dar nu are timp sa stea pe ele. i-am luat reductor. ala ii place dar cu conditia sa arunce hartie in wc. adica ia sulul de hartie si rupe bucatica cu bucatica pana il termina si le baga in wc...si asta e tot
altceva nu face :))))))))
am inceput sa o tin in chilotei simpli fara pampers si am observat ca se tine destul de mult....
In seara asta am avut un accident:)))
noi nu avem covoare prin casa si Sofia a facut pipi pe undeva prin sufragerie si sotul si-a facut drum in zona...a calcat si a facut spagatul...
si acum veni momentul sa ma laud: azi a mancat cateva bucatele de paine muiate in supasi nu asa pur si simplu dar cu exclamati ide "yumi-yumi"

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

era sa uit:

va multumesc mult pentru urari si laude!

LA MULTI ANI SARBATORITILOR!

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Estrella, eu cred ca este bine sa fie pus copilul la olitza la 7-8 luni ca sa-l invetzi cu olitza si cu ce se face acolo (nu ca sa faci economie de pampersi). AStfel, ajuns la 1 an jumate - 2 scapi repede de pampers. Eu asa am pus-o pe Maya. O puneam dimineatza, facea kk. ERa happy ca nu mai il are la fund (ea dupa diversificare cand facea putin si des ca nu se suporta cu el la fund). Bona o punea cu ceilalti copii : dimineatza, la pranz, la 4. CAteodata facea, cateodata nu. Nimeni nu se stresa cu asta. CAnd am fost in concediu, acum 2 luni am dat pampersu jos si gata, imediat a fost curata. Acum e si noaptea.

In alta ordine de idei, i-am luat la MAya un caiet de cativitati pentru 2-3 ani. Adica il incepi la 2 ani si la 3 trebuie sa aiba toate achizitiile facute. Mi se pare foarte greu. LA toamna o sa ne apucam de el, sunt tare curioasa cum va merge treaba. Caietul pentru 3-4 ani e deja cu litere, giiiz, am invatzat literele cand am mers la scoala.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

La multi anisori fericiti

Clara (locca), Mara Alexandrina (anaco),
Alexandru (cristina_p), Sofia (Figuelle)!


pup you all,


-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Vicky eu nu sunt de acord cu tine. Pusul pe olita asa devreme nu doar ca nu e recomandat, dar poate avea si urmari nasoale. Pana pe la vreun an jumate sfincterul nu e destul de dezvoltat sa se contracte "la cerere". Copilul nu se poate abtine voit. Cine zice ca pune copilul la aceeasi ora pe olita si el face inseamna ca are un copil cu program regulat de kk si pipi si stie cand sa-l puna, dar nu inseamna ca se abtine copilul. Filip al meu niciodata nu face la aceeasi ora. Dr noatra a spus ca a avut un pacient cu un copilas care a facut hemoroizi nasoli tocmai pt ca l-a pus de mic pe olita. Eu una nu l-as pune asa repede. Toate la timpul lor. Filip de 3 zile sta fara pampers in casa. Iar in parc a venit la mine de fiecare data sa-mi spuna ca vine pipi, chiar daca a facut in pampers. Cred ca merge destul de repede, chiar daca nu l-am pus devreme pe olita.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Vicky si aici Ari deja face litere si scrie, la anul deja au teme teme efectiv cu litere cuvinte propozitii etc. O sa invete usor Ari deja a scris tot alfabetul si deja isi scrie numele.
Cu olitza nu sunt neaparat de acord, eu zic ca tine cel mai si cel mai mult de copil, nu demetoda sau de persoana care face asta mama/dadaca etc sau de cati copii sunt in jur care fac asta, ca si Ari vedea la copii de la gradi dar nu era gata, ea era terorizata de olitza desi a avut-o de la cateva luni si na am incercat de gura lumii si etc ea efectiv nu a fost pregatita si nu e vb de comoditate ca e mai usor cu pampers si sa nu ma chinui eu sau ceva la ea s-a vazut clar ca nu e gata si cand a ajuns dupa 3 ani, imediat dupa ziua ei in doua sapt era clean si noaptea si ziua f rapid fara pb am avut numai 3 accidente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Vicky eu nu sunt de acord cu tine. Pusul pe olita asa devreme nu doar ca nu e recomandat, dar poate avea si urmari nasoale. Pana pe la vreun an jumate sfincterul nu e destul de dezvoltat sa se contracte "la cerere". Copilul nu se poate abtine voit. Cine zice ca pune copilul la aceeasi ora pe olita si el face inseamna ca are un copil cu program regulat de kk si pipi si stie cand sa-l puna, dar nu inseamna ca se abtine copilul. Filip al meu niciodata nu face la aceeasi ora. Dr noatra a spus ca a avut un pacient cu un copilas care a facut hemoroizi nasoli tocmai pt ca l-a pus de mic pe olita. Eu una nu l-as pune asa repede. Toate la timpul lor. Filip de 3 zile sta fara pampers in casa. Iar in parc a venit la mine de fiecare data sa-mi spuna ca vine pipi, chiar daca a facut in pampers. Cred ca merge destul de repede, chiar daca nu l-am pus devreme pe olita.

bujo mami de Filip


Total de acord.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Neatza!!

Vicky, eu am precizat ca difera de la copil la copil. Doar ca si eu tind sa cred si sa fiu de acord cu ce spune Bujo legat de varsta mica si nedezvoltarea sfincterului. Nici Maya nu are un interval ca sa stiu cand si cum sa o pun la toaleta dar, avand in vedere varsta la care am pus-o pe wc, ea acum spune singura. Iar dezvatatul a fost foarte usor si netraumatizant pentru ea, lucru care mi se pare foarte important. La Maya sigur ar fi fost traumatizant daca as fi incercat sa o pun pe olita, intrucat ea a respins de fiecare data ideea de a sta pe olita, cu toate ca i-am cumparat 4 olite, diferite modele, doar doar.... Ajungem la o singura concluzie..... depinde de copil!!!La o varsta mai mica o face ca asa este pus, nici macar un automatism nu cred ca isi formeaza, iar in jurul varstei de 2-3 ani cred ca o face pentru ca incepe sa constientizeze, lucru care mi se pare extrem de important.

Marina va doresc mult succes in continuare si te sfatuiesc sa o lasi asa in prima faza, sa arunce hartie, apoi o mai pui pe ea sa stea... incearca sa dai si drumul la apa la chiuveta, poate ii sugereaza ceva. Vroiam sa te mai intreb ceva.Cine ti-a facut tie machiajul la nunta? A fost extraordinar!!

Revin!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

mai3, nu stiu ce naiba are, ca imi joaca feste mesageria DC. Te intrebam, printre altele, de unde ai luat colantul/tabloul acela amre cu winnie, pt camera Alexandrei. Eu vreau sa fac un redesing la copii in camera (probabil prin sept), sa le pun patuturi de copii mari si sa sa schimb putin aerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Cu scuzele de rigoare la multi ani,SOFIA!!! sa cresti mare pui mic...
In legatura cu olita...eu nu am pus-o la olita decat atunci cand a vrut ea. Am cumparat-o la 1 an si doua luni sa o am in casa. Dar cand eu mergeam la toaleta,mergea si Irinia si singura se aseza. Am tinut olita tot timpul la baie,nu am adus-o niciodata in camera. Si de la 1 an si 2 luni face kk la olita. Cu pisu in schimb,abia in jurul varstei de 2 ani. Cand au fost calduri mari a cerut "cotii gosi jos"....si asa am scapat in 3 zile si de pampersi. Acum nu mai face nici noaptea.Partea rea este ca de cand are viermisori am inceput sa ii pun "cotei de bebe" noaptea ca sa nu puna manuta la fund si sa bage in gurita...dar o sa ii dam jos repede...oricum sunt uscati dimineata.Dar nu m-am stresat deloc si sincer, nu am fost de acord sa o pun devreme...
Pe mine au trebuit sa ma puna devreme la olita pentru ca am avut ghips si am inteles ca am fost traumatizata...

PICA...multumim!!

FLO..legat de concediu,eu am fost la HR si am intrebat. Mi sa- spus ca am dreptul la 11 zile de concediu si le pot lua incepand de cand vrea.Sunt nesimtiti astia de la tine..

TECKY...eu am fost si mi-am cumparat pantofi de la Mussete...erau reduceri de 50%. Eu sunt fac marca asta,pentru ca sunt genul de pantofi pe care ii pot lua la birou si ii pot purta fara dres.Sunt bucuroasa ca am gasit. De regula la reduceri sunt doar numere mari. Eu port 38,masura care se vinde cel mai repede..

Si Irina stie toate literele ...Ii place foarte mult alfabetul...Are unul cu litere colorate,dar ea le-a invatat de pe cartonasele pe care le faceam impreuna...Le desenam si le coloram impreuna...
A inceput ea sa si mazgaleasca...si spune,A,M sau ce ii vine ei in cap...va dati eama ca nu stie sa le scrie,dar ea crede ca scrie.Imi vine sa o mananc atunci cand sta la masuta si scrie...e asa dulce...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput