PEPENASII de iul-aug'08 sarbatoresc DOI ani(194)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

flo, s-ar putea sa fie o regula de-asta ca de-abia dupa 3 luni de la angajare sa ai dreptul la concediu (dar nu stiu la cat concediu). Eu insa pe unde am lucrat nu mi-a pus nimeni conditii de-astea, adica de la bun incaput am putut sa imi iau concediu cat am vrut.
Si in plus tu lucrezi la aceiasi firma ca si inante de cic, nu? deci nu cred ca se mai aplica vre-o regula cum ca doar dupa x luni iti poti lua concediu... eu asa ma cuget.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

flo nu ma pricep cu concediul...Nu am luat nimic de la reduceri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

buna, fetelor

vreau sa va multumesc foarte mult tuturor pentru urari si pentru gandurile bune si pe forum si pe mess si pe tel. vi le intorc inmiit.
petrecerea a fost reusita, mancarea a fost diversa si cred ca foarte bune, copii multi si galagiosi. nu am mai apucat sa fac activitatile cum mi-am propus pt ca au venit la ore diferite si mereu era cate cineva in urma cu ceva. dar am supravietuit.
am vrut sa pun poxe dar pt ca nu sunt pe laptopul meu si asta nu instaleaza nimic, aman momentul putin.

psihic...nu sunt inca foarte bine, dar voi fi.

va pup pe toate




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui flo1980

Camy, merci de raspuns.....21 de zile in contract, dar pe mine nu are cine ma inlocui oricum, si imi baga pastila ca dupa 3 luni lucrate as avea dreptul la concediu.... sunt niste hoti!

_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

..mda....naspa....

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Diarux... sper din inima sa se rezolve problemele in modul in care tu iti doresti. Chiar daca nu spun sus si tare...tu stii cat tin la tine...si la sora-ta...da???

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

mai voiam sa intreb...ca aveti experienta mai mare..cum sa interpretez situatia si ce fac mai departe (sunt curioasa ce mai zice/face lumea)

Andrei face la olita de vreo 2 sapt, dar numai daca il tin dezbracat, adica fara pampers si fara chilotel. daca e..."nud" cere singuel si face. cum i-am pus ceva, chiar subtire si largut, nu mai zice nimic si face in el. deeeeci?????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

Diarux... sper din inima sa se rezolve problemele in modul in care tu iti doresti. Chiar daca nu spun sus si tare...tu stii cat tin la tine...si la sora-ta...da???

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Poveste si POZE




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Buna seara!!

Flo, regula e sa imparti numarul de zile de concediu pe care le ai la 12 luni. Si vezi cat iti iese raportat la 1 luna. De regula iti iese intre o zi si 2 zile de concediu. Varianta cu lucrat minim 3 luni pt a putea sa iti iei concediu nu cred sa fie plauzibila.Poate doar sa aveti voi ceva prevazut in Regulamentul de organizare si functionare intern.Desi mi se pare cam abuziva clauza daca intr+adevar ea exista. Mai repede tind sa cred ca e text de+al lor sa te tina la munca, mai ales daca nu are cine sa iti tina locul.

Pica ma bucur sa mai auzim de voi!!!


Olita reprezinta un subiect foarte delicat care poate fi abordat in mod diferit si eficient de fiecare parinte in parte. Eu, par exemple, nu am incercat pana acum o luna sa o pun pe Maya decat de vreo 3 ori pe olita si nu a tinut.Prin urmare am renuntat!! Recent, acum o luna, datorita unei usoare indigestii datorate unor amestecuri beton, a dat diareea peste ea si a facut un eritem fesier destul de nasol. Motiv pentru care a trebuit sa o tin fara pampers. Si vreau sa va spun ca mi+a aruncat cat colo olita.. si am am trecut la varianta toaleta normala in prima faza si apoi cu reductor. Si a tinut. Atat de bine incat la 3+4 zile dupa ce a renuntat la pampers cerea si spunea cand si ce face si fugea singura spre toaleta.
Eu va sugerez asadar sa incercati sa puneti copilul direct la toaleta si sa ii creati un mic joculet la baie astfel incat el sa fie incantat de operatiune in sine. Sa se stearga singur.. sa arunce hartia in wc, sa traga apa.. etc!!
M+am convins ca regula cu asezatul la olita de la 7 luni nu reprezinta decat un chin al copilului...care oricum de+abia in jurul varstei de 2 ani incepe sa constientizeze, sa spuna si sa ceara.
Nu stiu cum o fi la alti copii..insa la Maya nu a tinut, asta e metoda care a functionat.. insa iarasi spun ca depinde de copii!!Maya a fost un copil care a renuntat foarte usor la genul asta de obiceiuri(leganatul pe picioare, suzeta, pampers).

Va doresc multa bafta si perseverenta in aceste operatiuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Olita: noi am ajuns sa fim 100% pampers dupa ce prin primavara facea in fiecare dimineata pipi la olita (ea nu face noaptea dar acum nici daca o pun dimineata nu face la olita, sta pana mai tarziu si face tot in pampers). Chestia e ca cere insistent la olita dimineata si seara inainte de culcare, e un obicei care s-a prins de ea, sta acolo cat sta dar nu mai face nimic.
Nu m-asi stresa, doar ca sunt si caldurile astea si imi e mila de ea ca sta cu ditamai pampersul pe ea . Si i-au si aparut cateva bubite rosii pe fese de la transpiratie
Cat am fost la mare, pe plaja s-a intamplat doar de 2 ori sa faca (si asta dupa ce bause tone de lichide acasa inainte de plecare), dupa care se stresase la culme si vroia sa mergem acasa sa stea pe olita. Na, eu am tot asigurat-o ca e ok, ca nu-i nici o problema ca a facut pe plaja, dar ea tot era cu musca pe caciula. Asta mi se pare ciudat, ca pe de o parte nu ii convine sa faca in public, pe de alta parte nu ii vine sa faca la olita

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Maine ne ducem la Bistrita la Tabara Cavalerilor (Aidelul ramane acasa cu nanny)

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput