sa ne numaram binecuvantarile (cap.6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrinaAndreea spune:

Ar trebui sa fiu sprijin pentru copilul meu.
Dar eu... stau si plang toata ziua! Nu cred ca am plans in toata viata mea cat am plans zilele astea...
Iar puiul meu.. ma mangaie pe fata, imi spune "mamia" (mama mea) si imi aduce cate un servetel de la bucatarie si-mi sterge lacrimile cu el.
E foarte nervos, arunca, tipa, tranteste iar eu nu il pot linisti, pt ca nu ma pot linisti nici macar pe mine.

NU MAI POT SUPORTA DUREREA ASTA! NU MAI POT! NU MAI POT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrinaAndreea spune:

Plangea f tare si urla ca vrea la adi, adica la taica-sau. Nu am reusit sa il linistesc, ba din contra am inceput si eu sa plang in hohote. Mi-am luat inima in dinti si l-am sunat, sa vb cu el, poate asa se mai linisteste putin copilul si ii mai trece dorul de el. Surpriza.. nici macar nu s-a deranjat sa-mi raspunda la telefon, desi am incercat de doua ori sa il sun.

Iar tot eu sunt aia care se consuma si plange, care jeleste dupa viata de familie, dupa tatal propriului copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

CrinaAndreea, citesc ce-ai scris si imi amintesc de mine, cu mai multi ani in urma, cand, singura in baie, intr-o seara cand copilul dormea, am cazut in genunchi si am urlat pana am ragusit : De ce eu? Pana cand? Nu mai pot!!!! Am urlat e un fel de a spune, ca mi-am pus un prosop la gura sa-mi inabus strigatele, sa nu trezesc copilul. nici macar sa urlu in voie n-am putut!

A durat ceva timp, nici nu mai stiu cate luni, pana am reusit sa plang normal. Apoi, pana am reusit sa nu mai plang, la amintirea a ceea ce mi se intamplase. Apoi, pana am invatat sa rad din nou, din tot sufletul. Apoi, pana am invatat ca oamenii merita, totusi, incredere, ca eu insami merit, totusi, incredere...

Si incet, incet, m-am reconstruit. N-a fost usor. Nu ti-e usor si nu-ti va fi, o vreme, usor. Dar durerea se va estompa, incet, incet si va fi bine! De tine depinde sa fie bine! Fii acum indulgenta cu tine insati, nu-ti mai reprosa ca ai lasat sa ti se intample ce ti s-a intamplat. Ai nevoie sa fii buna cu tine insati.

Si lasa prietenele care vorbesc cu tine numai cand pot, de soti. Alea nu sunt prietene adevarate. Daca faptul ca esti o femeie divortata cu un copil le tine departe de tine (cand ar trebui sa fie exact contrariul), atunci nu le mai cauta, ca n-au cum sa te ajute.

Cineva tot trebuie sa te aprecieze pentru ceea ce esti ca persoana, nu cred ca nu cunosti pe nimeni cu care sa vorbesti...

Ai grija de tine, ai grija de voi doi si incearca, te rog, sa ai incredere in puterea ta de a trece peste hopul asta. Plangi, daca ai nevoie, revolta-te, e normal, dar nici o clipa sa nu crezi ca nu vei reusi sa iesi din starea asta.

Te imbratisez. Si am sa te urmaresc pe aici, asa sa stii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Crina,
iti voi spune povestea mea,dura,trista,sfasietoare.Putine doamne o cunosc, si nu ptr faptul ca mi-ar fi fost rusine-n-aveam chiar nici un motiv-ci pur si simplu ptr ca ceva acolo,in sufletul meu nu se va putea vindeca niciodata.
Eram fff tanara,studenta..primul an si conform "principiului"te-ai :,marita-te cu el...am facut pasul.Nu dupa mult timp am ramas insarcinata. Dupa o cearta puternica-si nu era prima-dar a fost ULTIMA- m-a lovit.M-a calcat in picioare. si eu...eu...aveam 5 luni...
Copilul ............
Dupa ce am iesit din spital direct la judecatorie m-am prezentat.
Aveam 23 de ani.
23 de ani cu rani adanci in suflet.dar nu mi-a fost teama ce ce va zice lumea. M-au inconjurat ani de zile "prietenele" ca vezi ,Doamne, se temeau.De ce naiba se temeau ,chiar n-am priceput! Mi-au trebuit ani sa mai pot avea incredere.Ani in care ma trezeam noaptea si plangeam .
Am platit un tribut enorm !ENORM !Si dupa 16 ani de abia acum am ramas insarcinata!Credeam ca nu se mai intampla niciodata si ma invinovateam ptr ca sotul meu actual NU AVEA NICIO VINA !

Vezi, se poate spune STOP ,oricand! Important e sa faci cu adevarat ceva pentru copilul tau si pentru tine.Ceea ce am trait eu si acum tu ,nu se numeste casatorie ci bataie de joc.
Te astept cu vesti bune !

ps- iertat sa-mi fie ca iar .Voiam sa-i "arat" Crinei ca viata iti rezerva multe,si bune si rele.
Candva am mai postat aci si ma inchinam oamenilor din viata mea:tata-care e la Domnul, mama si sotul mea.Acum e si flacaul mamei,flacau



Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Crina, este o etapa normala, toate am trecut prin asta, intrebarea retorica cu de ce eu ... asta e, este un ghinion.
Cand te apuca toata deznadejdea, cum spune Gabriele, bine ca e doar un divort si nu o tragedie !!! Si imediat vei vedea ca asa este, ca ai copil cu tine, ca sunteti sanatosi, ca va fi cumva, ca nu are cum sa nu fie

Si noi acum am venit din parc. Eram 6 mamici cu copiii. Si ma gandeam ca 4 merg acasa si sunt o familie. Suntem doua singurice cu cate o fetita si ma gandeam ca s-ar fi putut si mai rau, deci e bine asa si-i multumesc lui DD ca am copilul si nu sunt singura !!!

Program de vizitare : DA ! Sa fie trecut in sentinta, noi avem cate 1 weekend la 2 saptamani, din care fie`mea pretrece cam 4 ore / total / luna.
Insa sa fie acolo, ca nu se stie niciodata ce pretentii va avea sau ce minciuni ii va povesti copilului ... ca el a vrut dar nu i-ai lasat tu. Sper ca intelegi ideea !
Cam atat acum.
Sper sa ai o zi mai frmoasa maine


Gabiela,


pies, uitai esentialul: dupa ce ti stergi lacrimile, sa zambesti MULT. Sa i zambesti baietelului tau, sa i spui ca va fi bine, sa zambesti fara motiv ! Te vei simti mai bine si tu !!!

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrinaAndreea spune:

Va multumesc pentru sfaturi, pentru vorbele frumoase, si mai ales ca v-ati facut timp sa cititi ce am scris!
Dupa 2 ore de la tel mele de aseara, date domnului, mi-a trimis sms si m-a intrebat daca mai ma poate ajuta cu ceva. Nu i-am spus ca sunasem pt copil (pt ca e clar ca nu ii pasa, ca nu il intereseaza), ci l-am lasat sa creada ca am sunat pt mine, i-am spus ca imi cer scuze pt deranj, ca nu se va mai intampla si i-am urat toate bune (asta mi-a spus el mie cand si-a luat masina din fata blocului meu, noaptea, pe furis pt ca il deranjase ca de sf adrian (26 aug.), care nici macar cruce neagra nu are, eu nu i-am trimis decat un sms de la multi ani, si nu am aruncat cu cadouri dupa el, si nici nu am vrut sa ne vedem). Raspunsul lui.. "la revedere". Asta a fost tot.

Am vb cu avocata si sapt viitoare vom merge sa depunem actele pentru divort, pt ca nu mai are rost sa asteptam. Poate le depunem chiar pe 9 sept, cand se implinesc 4 ani de cand m-am nenorocit de buna voie si nesilita de nimeni .
Astazi voi duce cererea la administrator pt scoaterea lui de la intretinere, ca doar nu sunt nebuna sa platesc aiurea pt inca o pers.
De sapt viitoare am co de odihna 2 sapt. Trebuia sa plecam la turci, dar am fost desteapta si am anulat rez, si am scapat fara sa platesc ceva. Bine ca am facut-o si pe asta si nu am ramas eu sa platesc pagubele. Era in stare sa mearga, pe banii mei (din descoperiri de card, dar pe numele meu) si apoi sa-si puna palma in fund si sa plece, iar eu sa raman cu copil si cu zeci de milioane datorie la banci.
Acum.. imi caut cu disperare o masina. Am ceva banuti, nu foarte multi, dar in mod sigur voi gasi ceva pana la urma. Imi tb o masina buna, de care sa ma pot folosi fara probl, fiind singura cu un copil mic. Doamne ajuta sa gasesc, sa rezolv si probl asta, ca tare ma macina.

Doare la fel de tare, dar... trebuie sa merg mai departe. Nu am de ales. Sper doar ca doliul sa fie cat ma scurt.

Poate vom reusi sa ne cunoastem mai bine, nu doar virtual, poate vom iesi impreuna cu copii, poate vom lega prietenii noi, durabile si frumoase. Am mare nevoie de prieteni acum, dar nu sunt o persoana care cauta asta doar in interes. Stiu ca am gresit ca am indepartat lumea din jurul meu doar ca sa il multumesc pe el, dar sper ca voi avea ocazia sa indrept greseala asta, si sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Crina imi pare rau ca nu stai in Oradea

Daca tot ai concediu 2 saptamani, ce ar fi sa mergi undeva cu bebe, numai voi doi? Chiar si sa mergi la munte, sa-ti iei o camera mica la o cabana, sau la mare, si sa va plimbati si sa va jucati toata ziua... decat sa stai acasa si sa astepti o veste de la el, mai bine sa iesiti din cadru. Avocata poate depune actele si fara tine.

Cat despre prietene, nici eu nu am. Majoritatea s-a indepartat inca de pe vremea casniciei mele, au si plecat multe fete din tara, mai am o singura prietena, dar si cu ea vorbim odata pe saptamana si ne vedem doar de cateva ori pe an. Sunt cateva pe care le mai sun din cand in cand, dar nici ele nu prea ma suna, iar de intalnit cu ele... nik.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrinaAndreea spune:

Am aflat de ce nu imi raspunsese la telefon, de ce a trimis sms dupa 2 ore si de ce s-a multumit sa imi spuna doar la revedere cand i-am spus ca nu il voi mai deranja.
Pai.. eu il deranjasem deja: era plecat cu fi-sa la mare. A profitat ca a scapat de mine si de copilul meu.. si s-a dus sa se reculeaga pe malul marii, impreuna cu fiica lui iubita, pe care nu o iubeste asa cum ar trebui, dar.. "tine la ea si ii e mila de ea ca ma-sa nu prea o baga in seama si e crescuta doar de bunici".

A dat fuga la celalalt copil, sa il prosteasca pe ala, mai ales ca ala nu plange, nu il solicita la joaca, nu il trezeste la 7 dimineata!

Mare om, mare caracter! Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a deschis ochii, ca am anulat rez pt co, si mai ales ca l-am dat afara din casa, si sta dragul de el cu mamica si taticul, cu pisica si fiica lui "mica si grasa", cum ii spune el!

Gabi, da mare pacat ca nu stau in Oradea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Crina imi pare rau ca nu stai in Oradea

Daca tot ai concediu 2 saptamani, ce ar fi sa mergi undeva cu bebe, numai voi doi? Chiar si sa mergi la munte, sa-ti iei o camera mica la o cabana, sau la mare, si sa va plimbati si sa va jucati toata ziua... decat sa stai acasa si sa astepti o veste de la el, mai bine sa iesiti din cadru. Avocata poate depune actele si fara tine.

Cat despre prietene, nici eu nu am. Majoritatea s-a indepartat inca de pe vremea casniciei mele, au si plecat multe fete din tara, mai am o singura prietena, dar si cu ea vorbim odata pe saptamana si ne vedem doar de cateva ori pe an. Sunt cateva pe care le mai sun din cand in cand, dar nici ele nu prea ma suna, iar de intalnit cu ele... nik.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert



stai sa vina bb pe lume si daca nu vin io la Oradea ...bine, bine. Dincolo de asta ,m-am prins si de nasha.Da' te-astept cu sticla de vin si alesul la usa. Si neaparat si cu minunatiile de copii dupa tine. Altfel cer taxa de intrare

Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Crina...capul sus, sunt sigura ca va iesi soarele si pe strada ta. Si vb Dariei, nu esti singura, il ai pe bb si asta e cel mai importanta

Eu sunt din Buc, daca vrei sa stam de vb da-mi un PM, poate stam aproape, cine stie? Io nu-s divortata...dar nu am "greturi" in a sta la barfe cu mame singure .

Va pup pe toate, de mult va urmaresc din umbra si trebuie sa va zic ca-mi sunteti tare dragi si ca va admir pt surajul si puterea de care dati dovada zilnic. Miliarde de ..le meritati

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput